Polmic - FB


patronaty

Gdańsk | X Festiwal „NeoArte – syntezator sztuki”

NeoArtePubliczność jubileuszowego X Festiwalu „NeoArte – syntezator sztuki” w dniach 25–31 października 2021 będzie mogła uczestniczyć w dziesięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych oraz kilku performances. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest trójmiejski NeoQuartet.

Festiwal jest platformą łączącą artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzeniem intrygującym i nietuzinkowym. Najnowsze światowe trendy w muzyce i sztuce współczesnej, międzynarodowa obsada, najwyższa jakość artystyczna oraz atmosfera sprzyjająca kontaktowi z kulturą – to charakteryzuje również jubileuszową edycję.

Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich widownia będzie częścią procesu artystycznego. Wśród wykonawców zobaczymy zarówno czołówkę zagranicznych twórców (Trond Reinholdtsen, Moscow Contemporary Music Ensemble, Electric Primitivo, Jennifer Torence, Vocal Group Putni), jak i najznakomitsze polskie zespoły i solistów (Orkiestra Muzyki Nowej, Piotr Sałajczyk, Miłosz Pękala, Martyna Zakrzewska, Bartłomiej Sutt).

Specjalnie na potrzeby festiwalu powstanie performatywna instalacja Marka Rogulskiego oraz całonocny koncert – happening zaprojektowany przez Stefana Wesołowskiego. Gospodarze festiwalu, zespół NeoQuartet, wystąpią kilkukrotnie, prezentując między innymi kultowe dzieło Black Angels Georga Crumba oraz premierę projektu Modern Multicultural Quartet. Usłyszymy kilkadziesiąt kompozycji napisanych przez kompozytorów z całego świata, a dziewięć z nich będzie miało swoją premierę na festiwalu, w tym utwory, które powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zakończenie imprezy i jej finałowy koncert, to jubileusz 15-lecia NeoQuartet i wspólny koncert z Małgorzatą Walentynowicz, Marsiją, Michałem Jacaszkiem i Emilem Miszkiem.

Studenci kompozycji będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patrona festiwalu Tronda Reinholdtsena oraz w indywidualnych warsztatach reading sessions prowadzonych przez NeoQuartet. Dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach teatralno-muzycznych prowadzonych przez aktorkę i reżyserkę Agnieszkę Płoszajską.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program: https://neoarte.pl/ 

Czytaj więcej: Gdańsk | X Festiwal „NeoArte – syntezator sztuki”

Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2021

NIMiT14 listopada 2021 na antenie TVP Kultura poznamy laureatów jedenastej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Do 18 października na stronie www.koryfeusz.org.pl  trwa głosowanie publiczności na laureata w kategorii Odkrycie roku. Równolegle odbywa się tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

Rada Programowa Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 8 października wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 196 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2021 w kategorii „Osobowość roku” rywalizować będą: Łukasz Długosz, Adam Kruszewski, Aleksander Nowak, Martyna Pastuszka i Adam Strug.

„Wydarzeniem roku” zostanie jedno z pięciu nominowanych: Festiwal Sacrum Profanum, „Polski Paryż. Kisielewski - Palester – Regamey”, premiera spektaklu Virtuoso w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, premiera spektaklu Don Carlos w Teatrze Wielkim w Łodzi, wydanie książki Danuty Gwizdalanki Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim.

„Odkryciem roku” mają szansę zostać: Michał Balas, Maniucha Bikont, Kinga Głyk, Adam Kośmieja i Krystian Ochman.

Ze względu na charakter Nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów, którego członkami są przedstawiciele krajowych organizacji i instytucji muzycznych, przedstawiciele mediów oraz wszyscy dotychczasowi laureaci wyróżnienia.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja prasowa organizatorów

Sylwetki nominowanych osób oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl

Kraków | II Ogólnopolski Konkurs Piosenki Patriotycznej „Każdy Polak gra i śpiewa Polsce”

Dom HarcerzaII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Każdy Polak gra i śpiewa Polsce” odbędzie się w trybie stacjonarnym w dniach 20–21 listopada 2021 z zachowaniem wymaganego reżimu sanitarnego. Konkurs ma na celu pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa, poszerzenie znajomości polskiej kultury muzycznej oraz kultywowanie tradycji wspólnego wykonywania polskich pieśni patriotycznych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 listopada.

Organizatorem Konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” oraz działające w nim Studio Piosenki „Debiuty” i Pracownia Emisji Głosu „Canzonetta”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Przedmiot konkursu – kompozycja wykonana w języku polskim w formie piosenki, utworu instrumentalnego lub wokalno-instrumentalnego – musi być związany z tematyką patriotyczną. Akompaniament może zostać zaprezentowany na instrumencie lub w postaci przygotowanego i nagranego na pamięć USB podkładu muzycznego. Maksymalny czas trwania utworu – 6 minut. Wszyscy wykonawcy (poza akompaniatorem-nauczycielem) muszą wykonywać prezentowany utwór z pamięci.

Do Konkursu mogą przystąpić wykonawcy w kategoriach: solista, zespół wokalny, zespół instrumentalny i zespół wokalno-instrumentalny. Uczestnicy mogą rywalizować w trzech grupach wiekowych: młodszej (6-8), średniej (9-12) i starszej (13-18).

Przesłuchania transmitowane będą na żywo przez stronę https://www.mdk-dh.krakow.pl/.

Laureaci Konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”, Radę Dzielnicy V oraz firmę Lwomik.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin: https://www.mdk-dh.krakow.pl/konkursy/1025-konkurs-piosenki-patriotycznej-2021 

Karty zgłoszeniowe dostępne są na stronach:

dla solisty https://forms.gle/rbexCyVH399fXjbp7 

dla zespołu https://forms.gle/T1kkHY2WsKQWtAt9A 

Mrozy | Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego

Czas sztukiW najbliższy weekend Festiwal Artystyczny Powiatu Mińskiego zawita do Mrozów. Szóste wydarzenie w ramach Festiwalu odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury 17 października 2021 o godz. 18.00. Fundacja „Czas sztuki” zaprasza na koncert poświęcony Fryderykowi Chopinowi w 172. rocznicę śmierci kompozytora.

Jego arcydzieła usłyszymy w interpretacji cenionego pianisty Mischy Kozłowskiego – absolwenta Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii, a obecnie wykładowcy Katedry Kameralistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i prezesa Fundacji „Partnerstwo w Muzyce”. Ten koncertujący na całym świecie artysta jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, w tym 9. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Darmstadt i Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

W ramach Festiwalu Artystycznego Powiatu Mińskiego zaplanowano 13 wydarzeń artystycznych, po jednym w każdej z trzynastu gmin powiatu mińskiego. Festiwal łączy w sobie wiele dziedzin sztuki: zorganizowano koncerty muzyki klasycznej, edukacyjne warsztaty muzyczne dla seniorów oraz dla dzieci, a także spotkania muzyczno-poetyckie upamiętniające wybitnych polskich poetów i ich twórczość. Udział w Festiwalu biorą znakomici artyści: Mateusz Szemraj, Adeb Chamoun, Olga Bończyk, Agata Barwinek-Bembinow, Tango Fuerte, Reed Connection, Maciej Bator, Katarzyna Wiwer, Maksymilian Grzesiak, Katarzyna Boniecka, Rafał Łuc, The Time Quartet.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny!

Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego i Województwa Mazowieckiego. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Szczecin | „Wielcy Koncertmistrzowie”: Concerto Notturno

Baltic Neopolis OrchestraConcerto Notturno – to tytuł jesiennego koncertu z cyklu „Wielcy Koncertmistrzowie” 23 października 2021 o godz. 19.30 w szczecińskiej galerii Trafostacja Sztuki. W roli koncertmistrza Baltic Neopolis Orchestra i solisty wystąpi Daniel Stabrawa – artysta światowej sławy związany z Filharmonią Berlińską, w której stanowisko koncertmistrza nadał mu sam Herbert von Karajan.

Baltic Neopolis Orchestra od długiego czasu pielęgnuje więź z twórczością Mikołaja Piotra Góreckiego, czego dowodem jest niedawno skomponowany dla Orkiestry utwór Druga przestrzeń, prezentowany pod koniec lipca 2021 roku w Szczecinie, a kontynuacją tej wielkiej sympatii będzie wykonanie przez Baltic Neopolis Orchestra utworu Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową.

Pozostałą część programu koncertowego Daniel Stabrawa ułożył z niezwykłą starannością, proponując prezentację twórczości wyłącznie polskich kompozytorów, co jest wspaniałą okazją do bliższego poznania naszej rodzimej kultury muzycznej. Usłyszymy Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, które nawiązują do polskiej muzyki dawnej, wykorzystując jednocześnie odkrycia brzmieniowo-techniczne muzyki współczesnej, co tworzy niezwykle ciekawe zestawienie dwóch, jakże odległych od siebie epok (pojawia się tam m. in. cytat z XVI-wiecznej pieśni opisującej wesele Króla Zygmunta Augusta). Zabrzmi również Suita na orkiestrę smyczkową Michała Spisaka, dzieło niezwykle dynamiczne i porywające.

Cykl „Wielcy Koncertmistrzowie” dofinansowano ze środków Miasta Szczecin. „stART – cykl koncertów" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bilety: https://bit.ly/3alAi3K 

Katowice | „PGE – HoloGramy”: muzyka filmowa Wojciecha Kilara

KilarNowy sezon Filharmonii Śląskiej to nie tylko nowa energia i nowe otwarcie – to także nowe technologie, a wraz z nimi: nowy cykl koncertów PGE – HoloGramy, łączących doznania muzyczne z wizualnymi. W trakcie tych wydarzeń widzowie zgromadzeni w naszej sali będą mieli okazję nie tylko wysłuchać koncertu, ale także podziwiać hologramy, wyświetlane na ekranie mgłowym, w który filharmoniczna sala – jako jedyna w Europie – jest wyposażona. Pierwszy koncert – już 10 października 2021 o godz. 17.00.

Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Tomasiewicza zaprasza na multimedialny koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Bez wątpienia ciekawym punktem programu będzie premierowe wykonanie ścieżki dźwiękowej z filmu Sól ziemi czarnej w reżyserii Kazimierza Kutza. Do tej pory tę muzykę znaliśmy jedynie w wersji nagrania audio z powodu braku dostępnych materiałów nutowych. Teraz jednak może ona zabrzmieć na żywo, dla publiczności, ponieważ Adam Wesołowski, Dyrektor Filharmonii Śląskiej i kompozytor, przygotował ze słuchu transkrypcję kompozycji Kilara.

Oprócz tego, filharmonicy przygotowali utwory z takich filmów, jak Pianista, Portret damy, Smuga cienia, Trędowata i Pan Tadeusz.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://filharmonia-slaska.eu/ 

Katowice | Koncert z okazji 70. urodzin Aleksandra Lasonia

LasonUdział w koncercie z okazji 70. urodzin Aleksandra Lasonia w Sali Koncertowej NOSPR 10 października o godz. 18.00 weźmie udział Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą samego jubilata i zespół Vołosi.

Muzyka to miłość, muzyka to radość, muzyka to więzi łączące nas z innymi. Koncerty w ramach tegorocznej serii „Grupa Rodzina” otworzy wydarzenie specjalne – zorganizowane, by świętować 70. urodziny kompozytora Aleksandra Lasonia.

Wydarzenie będzie nie tylko okazją do wysłuchania jednego z najciekawszych i najlepiej przyjętych utworów Lasonia – Muzyki kameralnej nr 5 „Cztery pory roku”, ale i twórczości kolejnego pokolenia tej muzycznej rodziny. Notabene, po wysłuchaniu „Czterech pór roku”, wykonanych na Festiwalu „Warszawska Jesień" w 2002 roku przez Orkiestrę Muzyki Nowej pod dyrekcją kompozytora, publiczność zażądała bisu, co na festiwalach muzyki nowej zdarza się raczej rzadko. Wiosna, Lato, Jesień i Zima połączone z koncertem zespołu Vołosi przeniesie nas w obszary piękna, niewyczerpanej energii i entuzjazmu wspólnego grania, spowitego nutą szaleństwa i zachwytu wyniesionego z krainy dzieciństwa.

Informacja prasowa organizatorów

Patronat medialny nad sezonem koncertowym NOSPR 2021 / 2022 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na stronie https://nospr.org.pl/pl 

Katowice | 9. Festiwal Prawykonań: premiera instalacji dźwiękowej Barbary Kingi Majewskiej „Ciasne przejście o stromych ścianach”

NOSPRInstalacja dźwiękowa Barbary Kingi Majewskiej Ciasne przejście o stromych ścianach, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana 10 października o godz. 16.00 w foyer NOSPR w ramach 9. Festiwalu Prawykonań, opowiada historię elementu scenografii operowej. W instalacji stanie się on źródłem dźwięków – umieszczone w nim głośniki będą emitować dźwięki, z którymi dialog podejmą muzycy.

Barbara Kinga Majewska określa swoją instalację jako rzeźbę dźwiękową z muzyką na żywo: udział w premierze weźmie sama kompozytorka, a także altowiolistka Aleksandra Batog i wiolonczelistka Danuta Sobik-Ptok.

Punktem wyjścia dla instalacji jest horyzont teatralny z inscenizacji opery Walkiria Richarda Wagnera – mierzący 36 metrów długości i 7 metrów szerokości, ręcznie malowany, płócienny brezent. Podczas przedstawień, zwieszany ze sztankietu w głębi sceny, zamykał swoją powierzchnią przestrzeń należącą do spektaklu. Po czternastu przedstawieniach trafił w 1989 roku do magazynu i pozostał w nim przez kolejne 30 lat. W tym roku zostanie przeniesiony do foyer siedziby NOSPR w Katowicach: zamiast tłumić dźwięki, będzie tworzył dla nich rozległą i otwartą czarę.

Wydarzenie niebiletowane, wstęp wolny!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://nospr.org.pl/pl 

III Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei

Festiwal MadeiW ramach III edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Józefa Madei w dniach 14–24 października 2021 odbędą się interesujące koncerty, prezentujące muzykę kameralną i symfoniczną, premierowe wykonania dzieł polskich twórców oraz warsztaty otwarte dla publiczności.

Usłyszymy w wykonaniu cenionych artystów dzieła Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Andrzeja Panufnika, Antonia Vivaldiego, Piotra Czajkowskiego, Astora Piazzolli. Prawykonane zostaną utwory Radosława Matei, Jerzego Mackiewicza oraz Piotra Pawlika. 21 października w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się prawykonanie zrekonstruowanego koncertu klarnetowego Józefa Madei (w 70. rocznicę powstania utworu). W roli solistów wystąpią klarnecista Paweł Kroczek oraz wiolonczelista Justus Grimm, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.

Udział w Festiwalu wezmą również Orkiestra Klarnetowa, zespół wokalny I Cantanti Ensamble, Ami Ensamble wraz z solistką Celiną Kotz, a także wyróżniający się studenci i uczniowie z Wielkopolski.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie koncert w Niemczech organizowany wspólnie z Niemieckim Stowarzyszeniem Kulturalnym w Bayreuth, podczas którego zespół Apeiron Trio wykona m.in. utwory Władysława Żeleńskiego.

Mistrzowskie warsztaty poprowadzą znani artyści: wiolonczelista Justus Grimm (Królewskie Konserwatorium w Antwerpii) i klarnecistka Barbara Borowicz (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie).

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Festiwal współfinansowany jest ze środków: Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Zakłady Kórnickie, Fundacji PZU, Fundacji LOTTO, STOART, Pałacu Jankowice, Gminy Tarnowo Podgórne, Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu oraz Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Tarnowie Podgórnym.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów na www.festiwalmadei.pl 

Olsztyn | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę" 2021

OMBRusza kolejna edycja warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej organizuje od kilku lat w całej Polsce. Pierwsze warsztaty w 2021 roku odbędą się w ramach olsztyńskiego festiwalu dźwięku dla dzieci „Sonikalia” w dniach 7–9 października.

Główną ideą projektu jest popularyzacja muzyki naszych czasów oraz improwizacji wśród najmłodszych. Dzieci w wieku 3–5 oraz 6–8 lat podczas warsztatów poznają podstawy improwizacji, poznają różnorodne instrumentarium, bawią się pięknie ilustrowanymi książkami (w tym z serii „Ulica Czereśniowa” wydawnictwa Dwie Siostry) i w ten sposób łagodnie wchodzą w świat muzyki współczesnej.

Zajęcia poprowadzą znakomici artyści: harfistka Agata Galik, kontrabasistka Małgorzata Kołcz, kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka.

W tym roku w ramach dwóch projektów warsztaty odbędą się również w Krajence, Zakrzewie, Jastrowiu, Bielawie i Warszawie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

Szczegóły na stronie organizatora festiwalu: https://sonikalia.pl/program/opowiedz-mi-bajke/ 

Wrocław | Wajnberg odkryty

NFMMieczysław Wajnberg to jeden z najbardziej intrygujących kompozytorów tworzących w ubiegłym stuleciu. Choć przyszedł na świat i dojrzewał w Warszawie, to całe dorosłe życie spędził w Związku Radzieckim, gdzie zyskał sławę i uznanie. Jego fascynująca muzyka dopiero od niedawna wzbudza zainteresowanie w Polsce. Cenione artystki – śpiewaczki Aleksandra Kubas-Kruk i Anna Bernacka oraz pianistka Monika Kruk – zaprezentują wybrane pieśni tego twórcy w Narodowym Forum Muzyki 7 października 2021 o godz. 19.00.

Dorobek Wajnberga jest bardzo obszerny. Obejmuje sto pięćdziesiąt trzy kompozycje noszące numer opusowy, a także wiele dzieł użytkowych, napisanych z myślą o filmach, cyrkach czy na potrzeby radia. Wśród licznych symfonii, koncertów instrumentalnych czy oper specjalne miejsce zajmują pieśni na głos i fortepian. Były one dla Wajnberga przestrzenią osobistej wypowiedzi i wyrazem najgłębiej skrywanych uczuć.

W programie wrocławskiego koncertu znalazło się pięć cykli pieśni. Jeden z nich, czyli Trzy pieśni op. 22, to opracowania tekstów Adama Mickiewicza. Jednak poetą szczególnie przez Wajnberga cenionym i lubianym był Julian Tuwim. Artystki wykonają cztery cykle napisane do liryków tego poety, pochodzące z różnych etapów życia kompozytora. Będą to Stare listy op. 77, Wspomnienie op. 62, Biblia cygańska op. 57 oraz Akacje op. 4.

Koncert poświęcony pieśniom Wajnberga będzie poruszającym spotkaniem z twórczością wybitnego kompozytora.

Agnieszka Frei

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl 

Premiera płyty „Andrzej Koszewski – Choral Works”, czyli jego orkiestra ludzkich głosów

DUXOd 7 października 2021 będzie dostępna w sprzedaży płyta Andrzej Koszewski – Choral Works – czwarty już krążek z cyklu „Antologia polskiej twórczości a cappella”, realizowanego od roku 2018 przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Płyta wydana została przez DUX Recording Producers we współpracy z Instytutem Rozwoju Sztuki.

Muzyka mistrza Koszewskiego wyróżnia się na tle współczesnej polskiej muzyki chóralnej, dlatego obecność jego twórczości w tworzonej przez Janusza Siadlaka antologii jest krokiem naturalnym, a nawet koniecznym. Szczególnie w przededniu 100. rocznicy urodzin kompozytora, w którego dorobku dominuje muzyka na chór a cappella.

Na płycie znalazł się przekrój twórczości Andrzeja Koszewskiego – 60 minut wyjątkowych doznań muzycznych, na które składają się zarówno utwory sakralne, jak i świeckie. W wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej można usłyszeć kompozycję Muzyka fa-re-mi-do-si z 1960 r., poetycki Tryptyk wielkopolski, zachwycające miniatury Gry, zabawy brzmieniem w Tre pezzi oraz dedykowany Janowi Pawłowi II Angelus Domini z 1981 r. i wytrawne Trittico da messa.

Koncert promocyjny odbędzie się 18 listopada o godz. 19.00 podczas koncertu w Filharmonii Częstochowskiej.

Płyta dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a partnerami wydawnictwa są Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Filharmonia Częstochowska.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.dux.pl/

I Festiwal „Brzmienie Fest"

Brzmienie FestFestiwal „Brzmienie Fest" to pierwsza edycja nowego projektu muzycznego Fundacji Kultura Brzmienia, która odbędzie się w województwie dolnośląskim w dniach 9 października – 13 listopada 2021. Motywem przewodnim tego cyklu koncertów jest muzyka XX i XXI wieku w aranżacjach na różne zespoły instrumentalne i w wykonaniu cenionych polskich artystów.

Festiwal odbędzie się w kilku pięknych miejscach regionu: w Zamku na Wodzie w Wojnowicach (9 i 29 października), w Zamku Kliczków (6 i 13 listopada) oraz w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy (5 listopada). Udział w Festiwalu wezmą Time Quartet, Reed Connection Trio, Repercussion Percussion Group, flecistka Ewelina Zawiślak, skrzypek Maksymilian Grzesiak, mezzosopranistka Anna Werecka-Gryć, a także pianistki Kinga Firlej-Kubica i Iwona Sukienik. Ważne miejsce w programie Festiwalu zajmuje muzyka polska: w interpretacji artystów usłyszymy m. in. utwory Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Aleksandra Tansmana, Antoniego Szałowskiego, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Justyny Kowalskiej-Lasoń i Aleksandra Brycha.

Misją Fundacji Kultura Brzmienia jest zapraszanie ludzi do świata kultury: zajmuje się organizacją wydarzeń artystycznych, łącząc muzykę z innymi dziedzinami sztuki. I Festiwal „Brzmienie Fest” jest współfinansowany przez Fundację PZU i Fundację „Lotto" im. Haliny Konopackiej.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Fundacji: https://www.facebook.com/fundacjakulturabrzmienia/ 

Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur

StawiskoPod hasłem „Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur” Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku rozpoczyna nowe przedsięwzięcie o charakterze interdyscyplinarnym, które odbędzie się w dniach 10 października – 5 grudnia 2021. Ideą jest kontynuacja tradycji Domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów jako przestrzeni symbiozy sztuk, obszaru otwartego na różne kultury.

Uniwersalizm pisarskiego dorobku Jarosława Iwaszkiewicza jest m.in. efektem doświadczania wielokulturowości, towarzyszącego mu nieustannie, od najwcześniejszego okresu życia po lata ostatnie. Walorem szczególnym pisarstwa Jarosława Iwaszkiewicza jest także wrażliwość na inne dziedziny sztuki, spośród których pierwszoplanową rolę odgrywa muzyka. Odczucia muzyczne stanowią zwykle nieodłączny element przeżyć towarzyszących refleksjom wywołanym przez dzieła malarzy, rzeźbiarzy, architektów, także przez zjawiska przyrody.

Festiwal zaplanowano jako cykl pięcioletni. W tym roku poświęcony będzie związkom Iwaszkiewiczów i Domu na Stawisku z kulturą żydowską, relacjom z wybitnymi pisarzami, kompozytorami, artystami pochodzenia żydowskiego. Usłyszymy utwory Szymona Laksa, Aleksandra Tansmana, piosenki poetyckie do słów Ginczanki, Mandelsztama, Leśmiana, Tuwima, Ficowskiego, a także tradycyjną muzykę żydowską.

W programie również wystawa dokumentująca zasługi Iwaszkiewiczów w ratowaniu Żydów podczas okupacji (inspirowana faktem uhonorowania Ich pośmiertnie Medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata), koncerty muzyki różnych gatunków i stylów, spotkania literackie.

Alicja Matracka-Kościelny

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Strona Muzeum: http://stawisko.pl/ 

Poznań | Z2P Stage #3: „Spatiality”

Z2PKoncert muzyki przestrzennej z cyklu Z2P Stage odbędzie się 7 października 2021 o godz. 18.00 w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym Future Labs. Odsłuch utworów będzie miał miejsce w specjalnie przystosowanej sali wyposażonej w zestaw ponad 30 głośników zapewniając dookólną projekcję dźwięku.

Tematyką trzeciej odsłony Z2P Stage będzie przestrzenność w eksperymentalnej muzyce elektronicznej. Wiąże się z tym wykorzystanie wielokanałowego systemu nagłośnieniowego w celu uprzestrzennienia kompozycji dźwiękowych. Prace zaprezentowane podczas wydarzenia będą podsumowaniem rezydencji artystycznych w studiu dźwięku ambisonicznego, odbywających się w przestrzeni Art & Science. W trakcie rezydencji uczestniczki oraz uczestnicy przez kilka tygodni rozwijali swoje projekty artystyczne wykorzystując do tego 24-głośnikowy system dźwiękowy. Podczas najbliższego koncertu usłszymy: Tactile thresholds II Michała Janochy, OVERRESONATED_finalversion(15) Anny Obary, Journey of The Guilty Souls Wiktorii Różyckiej, Utricularia Soil Troth i Pustynnienie Lidii Zielińskiej.

Z2P Stage to cykl koncertów oraz performance’ów realizowanych w laboratorium Art & Science w PSNC Future Labs. Założeniem Z2P Stage jest prezentowanie obok regularnych koncertów zdarzeń, w ramach których nowa technologia staje się równoprawnym instrumentem. Z2P Stage to również przestrzeń mediacji za pośrednictwem technologii, nauki oraz sztuki, której wynikiem jest eksperyment dźwiękowy, soundartowy czy performatywny.

Ze względu na nietypowe warunki tego wydarzenia liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB