Polmic - FB


official patronage

Grzegorz Turnau w Wawrze

Grzegorz Turnau w WawrzeKoncert Noworoczny na Wawer Music Festival będzie prawdziwym świętem dla melomanów. Uwielbiany przez miliony Polaków Grzegorz Turnau wystąpi na estradzie Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego Hotelu BOSS w dniu 11 stycznia 2015 roku o godz. 17:30.

W programie znajdą się popularne utwory Mistrza. Grzegorz Turnau stworzył swój indywidualny styl muzyczny, łączący piosenkę poetycką z jazzem. Jest autorem wielu tekstów i muzycznych kompozycji. Jego koncerty nie pozostawiają obojętnym. Artysta grając i śpiewając łatwo nawiązuje kontakt z publicznością, prowadząc ją po pięknych bezdrożach dźwięków słowa i muzyki.

Na początku koncertu tradycyjne odbędzie się spotkanie z gościem honorowym. Swój udział i rozmowę z publicznością potwierdziła Danuta Hübner – pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej.

Bilety na koncert w cenie 50 zł można zarezerwować: w Recepcji Hotelu Boss przy ulicy Żwanowieckiej 20, tel.22-5166100, pod adresem e-mailowym: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. oraz na eBilet: www.ebilet.pl/szukaj.php?t=o&oid=433

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Warsaw Camerata a la carte! - finał

Warsaw Camerata a la carte! - finałSłuchacze zdecydowali, że na finał tegorocznych koncertów cyklu „Warsaw Camerata à la carte! – muzyczna rezydencja 2014-2016” - w piątek, 26 grudnia 2014 roku o godz. 14:00 w Bazylice NSJ przy ul. Kawęczyńskiej 53 w Warszawie - zabrzmią dzieła mistrza baroku – Jana Sebastiana Bacha.

Podczas Koncertu Bożonarodzeniowego zagra zespół wokalny La Tempesta oraz orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego. W partiach solowych wystąpią: Julita Mirosławska - sopran, Marta Czarkowska - sopran, Anna Fijałkowska - mezzosopran, Jakub Burzyński - kontratenor, Wojciech Parchem - tenor i Artur Janda - bas-baryton. Artyści wykonają perły muzyki barokowej Magnificat D-dur BWV 243 oraz Kantatę „Christen, ätzet diesen Tag” BWV 63, które idealnie oddadzą radosny nastrój nadchodzących świąt.

Jak zawsze podczas koncertu publiczność zagłosuje na muzyczne niespodzianki, które znajdą się w menu à la carte. Po nim organizatorzy zapraszają na tradycyjne spotkanie koktajlowe z wykonawcami i rozmowami o muzyce i ulubionych kompozycjach.

Realizowany trzeci sezon cykl „Warsaw Camerata à la carte!” jest nowatorskim projektem, w którym słuchacze wybierają w drodze głosowania programy wszystkich imprez.

Wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Lasoń Ensemble z polskimi kwintetami w Pruszkowie

Lasoń EnesemleTuż po wielkim otwarciu, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie powraca do swoich najlepszych tradycji muzycznych. Pierwszy koncert inaugurujący nowy sezon działalności odbędzie się 14 grudnia 2014 roku o godzinie 19.00.

W wykonaniu zespołu Lasoń Ensemble usłyszymy trzy polskie kwintety fortepianowe: Kwintet fortepianowy g-moll op. 34 Juliusza Zarębskiego, I Kwintet fortepianowy Grażyny Bacewicz oraz Muzykę kameralną nr 1 „Stalowowolską” Aleksandra Lasonia.

Lasoń Ensemble (na zdjęciu) został założony w 2009 roku. Jego powstaniu przyświecała idea stworzenia cameraty – bractwa artystów, dla których miłość muzyki kameralnej stanowi sedno artystycznej drogi. Do rodzeństwa Krzysztofa i Stanisława Lasoniów, pochodzących z wielopokoleniowej muzycznej rodziny dołączyli pianista Piotr Sałajczyk, skrzypaczka Agnieszka Lasoń oraz altowiolistka Elżbieta Mrożek-Loska. Zespół fascynują nietypowe projekty, oparte na współdziałaniu sztuk i kierunków muzycznych. Chętnie rozszerzają swój skład w oparciu o najwybitniejszych polskich instrumentalistów młodego pokolenia.

Ważną rolę w działalności zespołu pełni wykonawstwo muzyki nowej i najnowszej. Brał udział w nagraniach płytowych płyt monograficznych Aleksandra Nowaka, Stanisława Bromboszcza, Justyny Kowalskiej-Lasoń, Pawła Hendricha i Krzysztofa Gawlasa dla DUX i Polskiego Radia w Katowicach. Występował na festiwalach m.in. Bejing Modern w Pekinie, Forum Muzyki Młodych w Kijowie czy Lwowscy Wirtuozi we Lwowie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Perła Baroku czy Chopiniana w Warszawie.

Bilety na koncert do nabycia w kasie Muzeum.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Wieczór Wigilijny z Małgorzatą Walewską i Gary Guthman Jazz Quartet

Wieczór Wigilijny z Małgorzatą Walewską i Gary Guthman Jazz Quartet Wieczór Wigilijny z Małgorzatą Walewską (mezzosopran) i Gary Guthman Jazz Quartet z udziałem Małgorzaty Zalewskiej (harfa) odbędzie się w dniu 14 grudnia 2014 roku o godz. 17:30 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Hotelu BOSS w Warszawie-Miedzeszynie (przy ul. Żwanowieckiej 20). Koncert organizowany jest w ramach Edycji Gwiazd Wawer Music Festival.

Ten niezwykły wieczór z artystami światowego formatu będzie możliwy dzięki publiczności, która przyznała muzykom w tajnym głosowaniu „Nagrodę Warszawskiej Publiczności 2014”. Spośród blisko 200 artystów, którzy wystąpili na estradzie Wawer Music Festival publiczność wybrała swoich faworytów, obdarowując ich największą sympatią i uznaniem.

Po koncercie organizatorzy zapraszają na doroczny pojedynek kulinarny pomiędzy Jarosławem Merykiem („Cukiernia Meryk” w Miedzeszynie) a Mariuszem Okrasą (Restauracja Hotelu BOSS) o miano Czarodzieja Smaków 2014. W ubiegłym roku, decyzją publiczności, po degustacji, przyznano remis!

Bilety na koncert w cenie 50 zł można zarezerwować: w Recepcji Hotelu Boss przy ulicy Żwanowieckiej 20, tel.22-5166100; pod adresem e-mailowym: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  oraz na eBilet

Patronat medialny nad Wawer Music Festival objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Nowe Akordeonowe Konwencje - w Gdańsku

Nowe Akordeonowe Konwencje13 grudnia 2014 roku w zabytkowej Sali Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku odbędą się Nowe Akordeonowe Konwencje.

To jedyny taki festiwal w Polsce, gdzie prezentowane są najnowsze nurty muzyki akordeonowej. Obok awangardowych prawykonań muzyki współczesnej prezentowana jest również klasyka literatury akordeonowej, zarówno solowej, jak i kameralnej. Nowe Akordeonowe Konwencje są kontynuacją przedsięwzięcia odbywającego się pod nazwą Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej. Obok akordeonisty Pawła Zagańczyka, festiwal gościł wiele znakomitości muzycznych, wśród nich: NeoQuartet – specjalizujący się wykonawstwie muzyki współczesnej czy Grażynę Krzanowską – kompozytorkę, wdowę po wybitnym twórcy literatury akordeonowej, Andrzeju Krzanowskim. Na zamówienie 6 edycji festiwalu komponowali: Marek Czerniewicz, Krzesimir Dębski, Anna Maria Huszcza, Paweł Kwapiński, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak, Cezary Paciorek, Gerhard Steäbler czy Maciej Zimka. Istotną rolę tych zamówień podkreśla fakt, że niektóre z nich zostały opublikowane przez wydawnictwo Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W 2014 roku organizatorzy przygotowali dwa prawykonania: kompozycji Przestrzenie akustyczne Pawła Kwapińskiego i Trzech utworów na wiolonczelę i akordeon Marka Czerniewicza. Usłyszymy także Ad Naan na akordeon i taśmę Jacka Grudnia oraz utwór młodego poznańskiego twórcy Pawła Sławińskiego - Letter for Arvo Part. Wystąpią: Paweł Zagańczyk – akordeon i Tadeusz Samerek – wiolonczela.

Początek koncertu o godz. 19.00.

Więcej informacji – na stronie: www.accordionconventions.com

Organizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji.

30 lat Sinfonii Varsovii - Koncert Jubileuszowy

30 lat Sinfonii Varsovii - Koncert Jubileuszowy Sinfonia Varsovia uroczystym koncertem, który odbędzie się 10 grudnia 2014 roku w Filharmonii Narodowej, zamknie obchody jubileuszu 30-lecia zespołu. Orkiestrę poprowadzi charyzmatyczny Andres Mustonen, solistką będzie znakomita altowiolistka, laureatka Fryderyka w 2014 roku - Katarzyna Budnik-Gałązka.

W kwietniu 1984 roku w Filharmonii Narodowej odbył się koncert rozszerzonego składu Polskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą legendarnego Yehudi Menuhina. Od tamtego momentu symbolicznie datuje się narodziny jednej z najlepszych polskich orkiestr – Sinfonii Varsovii. Ponad 30 lat później, 10 grudnia 2014 roku, Sinfonia Varsovia da uroczysty koncert wieńczący tegoroczny jubileusz. Za pulpitem dyrygenckim stanie budzący wiele emocji Estończyk - Andres Mustonen.

W pierwszej części koncertu zabrzmi Uwertura Tragiczna Andrzeja Panufnika. Utwór powstał w 1942 roku w okupowanej Warszawie. Słuchacze bez trudu rozpoznają w dźwiękach kompozycji odgłosy wojny. Jak pisał Panufnik w swojej Autobiografii: „w uwerturze co chwila pojawiały się ustępy zaskakująco onomatopeiczne, na przykład odgłos padającej bomby (perkusja), cichy odgłos silnika oddalającego się samolotu (glissando puzonu), seria z karabinu maszynowego (salwa perkusji w ostatnich taktach); akord końcowy całej orkiestry zdawał się być jękiem konającego i krzykiem rozpaczy.”

Koncert na altówkę i orkiestrę (1929) Williama Waltona, rozpoczął okres dojrzałości twórczej tego brytyjskiego kompozytora. Utwór prawykonał w Londynie Paul Hindemith. W Filharmonii Narodowej wykona go z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii świetna Katarzyna Budnik-Gałązka. Młoda artystka z powodzeniem łączy karierę solową, pedagogiczną i orkiestrową (na co dzień pełni rolę lidera altówek Sinfonii Varsovii).

Po przerwie zabrzmi arcydzieło, I Symfonia c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa. Jeden z najpopularniejszych w dzisiejszych czasach przedstawicieli romantyzmu w muzyce nazywany jest często kontynuatorem myśli muzycznej Beethovena. Choć pierwsza część I Symfonii była gotowa już 1862 roku, Brahms dokończył ją dopiero po niemal 15 latach. Dziś symfonie Brahmsa stanowią żelazny repertuar większości orkiestr na świecie.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more: 30 lat Sinfonii Varsovii - Koncert Jubileuszowy

Finał Konkursu „Opus 966” - edycji 2014

Łukasz UrbaniakRozpoczyna się finałowy etap Konkursu Kompozytorskiego "Opus 966", organizowanego w Poznaniu z okazji zbliżającej się 1050. rocznicy Chrztu Polski. 25 września 2014 roku zostanie zamknięty nabór kompozycji konkursowych.

Wszystkie utwory zgłaszane do konkursu muszą składać się z... 966 znaków, co zostanie dokładnie sprawdzone. Następnie jurorzy - Paweł Łukaszewski, Mikołaj Górecki i Artur Kroschel - wyłonią pięć najlepszych prac. Ogłoszenie laureatów, wręczenie nagród i prawykonanie nagrodzonych utworów przez Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego odbędzie się 6 grudnia 2014 roku w Poznaniu.

To druga edycja konkursu "Opus 966". Pierwszą, zorganizowaną w 2013 roku, wygrał Łukasz Urbaniak (na zdjęciu) z Bydgoszczy.

Patronat nad konkursem sprawują: Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Sinfonia Iuventus zaprasza na koncerty mikołajkowe

Sinfonia Iuventus zaprasza na koncerty mikołajkoweZ okazji mikołajek Sinfonia Iuventus przygotowała dla publiczności – od 7 do 107 lat – specjalny prezent muzyczny. Orkiestra pod batutą Zygmunta Rycherta wraz z jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych, obdarzonym niezwykłym talentem narratorskim polskich aktorów - Wiktorem Zborowskim „opowie” pełną uroku i ciepłego uśmiechu baśń muzyczną Ptak Ugui Piotra Mossa. Wykonawcy zapraszają na koncerty 6 grudnia 2014 roku do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie dwukrotnie – o godz. 16.00 i 18.00.

Ptak Ugui to historia dyrygenta, Maestro Bariniego, który porzuca swoją orkiestrę, by udać się na poszukiwanie cudownego, olśniewającego głosu czterogłowego ptaka Ugui. Opowiadając dźwiękami muzyki tę pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji historię, Sinfonia Iuventus zaoferuje publiczności nie tylko niezapomniany koncert świąteczny, ale także szczególny rodzaj przewodnika po orkiestrze symfonicznej. Każda z głów Ugui odzywać się bowiem będzie brzmieniem innej grupy instrumentów orkiestry, a głosu ptakowi udzielą kolejno drzewo, blacha, perkusja i smyczki.

Koncerty odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta st. Warszawy.

Bilety w cenie 25 zł dostępne na www.eBilet.pl oraz This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

IX Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

IX Międzynarodowy Festiwal im. G.G. GorczyckiegoDziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego odbędzie się w dniach 17 listopada - 7 grudnia 2014 roku. To swoista wielka gala celebrytów świata muzyki, dająca niespotykaną możliwość przemierzenia bogactwa muzycznych interpretacji podczas 17 koncertów festiwalowych. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Andreas Scholl, Leszek Możdżer, Paul Goodwin, Henning Kraggerud, The King's Singers, Mnozil Brass, Aukso, NOSPR, Camerata Silesia czy Capella Cracoviensis.

Oto będziemy mieć do czynienia z protagonistami światowej czołówki w swoich artystycznych domenach. Dla przykładu można przybliżyć sylwetki tych choćby wykonawców, których obecność na Festiwalu będzie miała miejsce po raz pierwszy, jak Andreas Scholl, śpiewak o międzynarodowej sławie, którego kultowy kontratenor stał się niemalże synonimem tego rodzaju głosu i stylu wokalnego jaki artysta uprawia, czy Paul Goodwin, znakomity brytyjski dyrygent, specjalizujący się głównie w interpretacji muzyki historycznej i będący dziś jednym z największych autorytetów w tej dziedzinie.

Grono tych wybitnych artystów, zebranych pod banderą Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego, da niebywały popis najkunsztowniejszych umiejętności wirtuozerii i interpretacji w zaskakujących odsłonach, jak chociażby brytyjski zespół The King’s Singers z twórczością patrona festiwalu czy Leszek Możdżer w Barokowym galimatiasie. Z pewnością swoimi nietypowymi interpretacjami zaskoczy austriacki zespół Mnozil Brass w programie Happy Birthday. Po raz pierwszy w Polsce będzie można również usłyszeń światowej klasy norweskiego skrzypka Henninga Kraggeruda, któremu towarzyszyć będzie znakomita orkiestra AUKSO pod dyrekcją maestro Marka Mosia.

Gwiazdy festiwalu usłyszymy zarówno w utworach kameralnych, jak i wielko-obsadowych, w muzyce dawnej i współczesnej, ekstatycznej i refleksyjnej. Podczas koncertu finałowego wykonane zostanie najdonioślejsze dzieło inspirowane tematyką świąteczną - Oratorium Bożonarodzeniowe J. S. Bacha, którego interpretacji dokonają, pod przewodnictwem maestro Paula Goodwina, dwa polskie zespoły - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Camerata Silesia.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program Festiwalu

Portrety kompozytorów: Paweł Hendrich i Zdzisław Szostak

24. Portrety kompozytorówW dniach 1 i 2 grudnia 2014 roku o godz. 18 w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie (przy ul. Elektoralnej 12) odbędą się 24. Portrety kompozytorów. Tym razem ukazane zostaną muzyczne sylwetki Pawła Hendricha i Zdzisława Szostaka.

Portrety kompozytorów są organizowane przez Związek Kompozytorów Polskich od 1988 roku. Corocznie podczas festiwalu prezentowana jest twórczość kameralna kilku współczesnych kompozytorów polskich w interpretacji czołowych artystów, jak i utalentowanych muzyków najmłodszego pokolenia, laureatów konkursów wykonawczych.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program koncertów

Sinfonia Iuventus zagra z Karolem Radziwonowiczem

Sinfonia Iuventus zagra z Karolem RadziwonowiczemW sobotę, 29 listopada 2014 roku o godzinie 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus z udziałem pianisty Karola Radziwonowicza pod dyrekcją Maestro Jerzego Maksymiuka.

W programie koncertu znajdą się trzy kompozycje: Dedykacje na orkiestrę smyczkową Jerzego Maksymiuka, II Koncert fortepianowy A-dur S. 125 Ferenca Liszta i II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa.

Bilety dostępne są na www.eBilet.pl oraz This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

III Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa NEOFONIA 2014

III Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa NEOFONIA 2014W dniach 24-25 listopada 2014 roku w siedzibie Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu już po raz trzeci odbędzie się Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa NEOFONIA. Wydarzenie jest organizowane przez Koło Artystyczno-Naukowe Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki od 2012 roku i z każdą kolejną edycją przyciąga coraz większą uwagę środowiska muzycznego z całej Polski.

Temat tegorocznej edycji: Etno- i techno- w muzyce XX i XXI wieku. Poszukiwanie źródeł czy pościg za nowością? ma skłonić do refleksji zarówno nad źródłami inspiracji współczesnych twórców, jak i kierunkami dalszego rozwoju muzyki najnowszej. Głos w tej kwestii postanowiło zabrać liczne grono studentów kompozycji, teorii muzyki i muzykologii z uczelni z całego kraju: z Warszawy, Katowic, Krakowa, Lublina, Gdańska, Bydgoszczy i Poznania. Wśród zgłoszonych referatów znajdują się zarówno tematy poświęcone inspiracjom etnicznym i religijnym w twórczości współczesnych kompozytorów, jak i skupiające się na nowych technologiach.

Gościem specjalnym konferencji będzie Maria Pomianowska, wybitna multiinstrumentalistka, improwizatorka, kompozytorka, specjalizująca się w muzyce tradycyjnej. Podczas wykładu pierwszego dnia konferencji o godzinie 13.30 opowie o możliwościach zastosowania tradycyjnego instrumentarium we współczesnej kompozycji.

Projekcja filmu o Andrzeju Panufniku Tata zza żelaznej kurtyny w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego poprzedzona referatem absolwentek poznańskiej akademii Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Weroniki Nowak na temat Inspiracji kultem Maryjnym w twórczości Andrzeja Panufnika, nawiąże do obchodów setnej rocznicy urodzin polskiego kompozytora.

24 listopada o godzinie 18.30 w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu odbędzie się koncert towarzyszący konferencji, na którym zostaną wykonane utwory studentów kompozycji z siedmiu uczelni muzycznych w Polsce. Będzie to zatem doskonała okazja do skonfrontowania różnych stylów i technik kompozytorskich. Oprócz kompozycji na składy kameralne zabrzmią w tym roku również utwory w wykonaniu orkiestry smyczkowej Musique Moderne pod dyrekcją Jarosława Szemeta.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more: III Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa NEOFONIA 2014

Barokowa "Warsaw Camerata à la carte!"

Barokowa "Warsaw Camerata à la carte!"Publiczność wybrała błyskotliwe dzieła J. S. Bacha, A. Vivaldiego i G. F. Telemanna muzykę barokową na program kolejnego koncertu cyklu „Warsaw Camerata à la carte! – muzyczna rezydencja 2014-2016”, który odbędzie się w niedzielę, 30 listopada 2014 roku o godz. 16:00 w Kościele Matki Bożej z Lourdes w Warszawie (ul. Wileńska 69).

Tym razem melomani wybrali: Koncert na 2 wiolonczele g-moll RV 531 Antonio Vivaldiego, 6 Koncert Brandenburski B-dur BWV 1051 Johanna Sebastiana Bacha oraz Suitę „Don Kichote” TWV 55: G10 i Suitę „La Lyra” TWV 55: Es3 Georga Philippa Telemanna. Te piękne kompozycje wykona wyjątkowe grono solistów: Michał Styczyński – altówka, Wojciech Walczak – altówka, Jerzy Wołochowicz – wiolonczela i Michał Zieliński – wiolonczela wraz z orkiestrą Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego.

Jak zawsze podczas koncertu publiczność zagłosuje na muzyczne niespodzianki, które znajdą się w menu à la carte.

Po muzycznej uczcie odbędzie się tradycyjne spotkanie koktajlowe z wykonawcami i rozmowami o muzyce i ulubionych kompozycjach.

Realizowany trzeci sezon cykl „Warsaw Camerata à la carte!” jest nowatorskim projektem, w którym słuchacze wybierają w drodze głosowania programy wszystkich imprez.

Wstęp jest wolny.

Na stronie www.warsawcamerata.pl wkrótce rusza głosowanie na program następnego koncertu, który odbędzie się 26 grudnia br. Zapraszamy do wyboru kolejnych kompozycji.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Kwartet Śląski i jego goście - po raz 22. w Katowicach

Kwartet Śląski i jego goście22. Festiwal Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście" odbędzie się w dniach 22-30 listopada 2014 roku w Sali kameralnej nowej siedziby NOSPR (prolog festiwalu - 22 listopada) oraz w Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (koncerty 23, 26, 29 i 30 listopada). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Andrzej Panufnik i jego muzyczny świat w stulecie urodzin.

Kwartet Śląski od dawna już posiada w swoim dorobku nagrania płytowe wszystkich utworów kameralnych tegorocznego Jubilata z udziałem kwartetu smyczkowego. Program festiwalu obejmie większość z nich: II i III Kwartet smyczkowy, obydwa Sekstety - Trains of Thaught i Song to the Virgin Mary, Trio fortepianowe op. 1, a ponadto Sinfonię concertante na flet, harfę i orkiestrę kameralną oraz Tryptyk Jagielloński na orkiestrę kameralną.

Towarzyszyć im będą utwory kameralne Beli Bartoka, Antona Weberna i Richarda Straussa, a także na każdym z koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta. Te ostatnie zaprezentowane zostaną w nieoryginalnych wersjach, jak choćby słynne Requiem w transkrypcji na kwartet smyczkowy Petera Lichtentala, Grande Sestetto concertante czyli transkrypcja Sinfonii concertante Es-dur KV 364 na sekstet smyczkowy z 1808 roku, Koncert fortepianowy C-dur KV 415 w opracowaniu na fortepian i kwartet smyczkowy i Sinfonia concertante KV 279b w oryginale na obój, klarnet, fagot i waltornię w aranżacji Nathana Stutcha na kwartet smyczkowy i orkiestrę.

Z muzykami Kwartetu Śląskiego (Szymonem Krzeszowcem, Arkadiuszem Kubicą, Łukaszem Syrnickim i Piotrem Janosikiem wystąpią: altowiolista Piotr Reichert, wiolonczeliści Arkadiusz Dobrowolski i Adam Krzeszowiec, flecista Łukasz Zimnik, klarnecista Bartosz Pacan, harfistka Aneta Janiszewska oraz pianiści Piotr Banasik i Anna Krzeszowiec.

Inaugurację festiwalu zaszczyci swoją obecnością Lady Camilla Panufnik.

Na koncerty w Akademii Muzycznej wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, do sali NOSPR wstęp za biletami.

Projekt tego wydarzenia zyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Przedsiębiorstwa Usług Naukowo-Technicznych PRO NOVUM Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Organizatorem festiwalu są muzycy Kwartetu Śląskiego, Fundacja "Młoda Muzyka Śląska", zaś współorganizatorami katowicka Akademia Muzyczna oraz NOSPR.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: program Festiwalu

Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka w Muzeum POLIN

Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka w Muzeum POLINW niedzielę, 16 listopada 2014 roku w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie wystąpi orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Koncert otworzy Nokturn Jerzego Fitelberga skomponowany w 1944 roku. Po nim nastąpi prawykonanie III Symfonii „Symmetrical Visions” Bartosza Kowalskiego – kompozycji powstałej w latach 2013-2014. Ostatnim punktem programu będzie Sinfonia Votiva (no. 8) Andrzeja Panufnika (1981, rev. 1984). Jej wykonanie to element projektu „Wielcy Kompozytorzy. Polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie”, którego celem jest prezentacja muzyki znakomitych europejskich kompozytorów pochodzenia polsko-żydowskiego.

Symmetrical Visions Bartosza Kowalskiego to utwór napisany w latach 2013-2014 roku na zamówienie Orkiestry Sinfonia Varsovia w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Read more: Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka w Muzeum POLIN