Polmic - FB


from the world

Zwycięstwo Polaków na międzynarodowym konkursie kompozytorskim

pDwoje Polaków, uczniów Aleksandra Lasonia, osiągnęło najwyższe lokaty w swoich kategoriach wiekowych na szóstym międzynarodowym konkursie kompozytorskim „Generace”.

Konkurs ten, organizowany przez czeskie Ministerstwo Kultury i Festiwal im. Janacka, odbył się w Ostrawie i otwarty był dla wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. Przedmiotem konkursu był utwór solowy, bądź kameralny (do 11 instrumentów).

Spośród 56 nadesłanych prac jury przyznało II nagrodę (I nie przyznano) w kategorii do lat 21 Adriannie Kubica-Cypek (studentka katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. dr. hab. Aleksandra Lasonia) za utwór Echolalia. I nagrodę w kategorii do lat 30 przyznało Przemysławowi Schellerowi, doktorantowi Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse de Lyon oraz Akademii Muzycznej w Katowicach za utwór Gravity Warp. Nagrodzone kompozycje zostaną wykonane w ramach Festiwalu im. Janacka w 2018 roku.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.janackuvmaj.cz

Polska muzyka sakralna u bram Syberii

c20 kwietnia 2017 roku w Czelabińsku odbędzie się Koncert muzyki polskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Czelabińskiej Filharmonii Państwowej pod dyrekcją Janusza Siadlaka.

Od Bogurodzicy przez dzieła Zieleńskiego, Gorczyckiego, Szymanowskiego, aż po kompozycje Łukaszewskiego i Pendereckiego. Przekrój polskiej muzyki sakralnej zabrzmi u bram Syberii – w Czelabińsku, mieście, które otwiera tajemnicze tereny odległej Rosji. Na specjalne zaproszenie Państwowej Filharmonii w Czelabińsku dyrygent i chórmistrz Janusz Siadlak poprowadzi tamtejszy chór, prezentując wokalne skarby polskiego dziedzictwa kulturowego. Co ważne, pełny koncert muzyki polskiej to wyjątkowe wydarzenie – niemal wszystkie utwory programu zabrzmią w Państwowej Filharmonii w Czelabińsku po raz pierwszy, ukazując rosyjskiej publiczności piękno, różnorodność i unikatowość naszej muzyki. Chór, który zmierzy się z trudnym zadaniem wykonania wymagających utworów, polska publiczność miała szansę poznać podczas Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2015, gdzie zespół został nagrodzony pierwszą nagrodą w kategorii chórów profesjonalnych.

Janusz Siadlak podkreśla również, jak ważna jest ta współpraca ze względu na rosnącą w siłę Polonię rosyjską, która ze względu na czynniki geograficzne i ekonomiczne nie ma możliwości obcowania z polską kulturą, szczególnie tą współczesną. Rosyjska publiczność usłyszy m.in. Już się zmierzcha Wacława z Szamotuł, Vox in Rama Zieleńskiego, Tota pulchra es Maria Gorczyckiego, Spraw niech płaczę z Tobą razem Szymanowskiego, Psalmy 120 i 129 Łukaszewskiego, Veni Sancte spirytus Bembinowa, a także Iże cheruwimy czy Agnus Dei Pendereckiego.

„Musica Vincit Omnia” 2017

mW dniach 20 – 27 kwietnia 2017 roku w Waszyngtonie i Florydzie będą miały miejsce koncerty z serii „Musica Vincit Omnia”, organizowanej przez Fundację im. Andrzeja Markowskiego.

Seria koncertowa została zainicjowana w listopadzie 1999 roku, podczas Festiwalu Chopinowskiego w Waszyngtonie, i ma na celu promocję polskiej muzyki i polskich artystów za granicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Na przestrzeni 18 lat Fundacja zorganizowała trzydzieści przedsięwzięć w Polsce, USA i Francji. W ramach cyklu „Musica Vincit Omnia" wystąpili tak znakomici artyści, jak Krystian Zimerman, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik, Jan Lisiecki, Gustav Leonhardt, Wieland Kuijken, De Caelis, Huelgas Ensemble, „La Fenice", Magdalena Llamas, Juana Zayas i wiele innych.

Tegoroczna seria koncertów ma formę tryptyku i jest poświęcona zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie będą przeważały dzieła znanych polskich kompozytorów współczesnych. W interpretacji Royal String Quartet zabrzmi III Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego i Kwartet Zygmunta Koniecznego. Pianistka Beata Bilińska wykona dzieła Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz. Ponadto profesor Marek Jan Dyżewski wystąpi z wykładem pt. Voice of Music in the Masterpieces of Paintings.

ZOBACZ: program „Musica Vincit Omnia” 2017.

Niemieckie tournée Chóru Polskiego Radia

cW maju 2017 roku Chór Polskiego Radia koncertować będzie czterokrotnie w Niemczech: 5 maja w Norymberdze (St. Karl Borromäus Kirche), 6 maja w Grafenrheinfeld (Kreuzauffindung Kirche), 7 maja w Würzburgu (Hochschule für Musik Würzburg), a 9 maja w Fuldzie (Fulder Dom).

W Würzburgu zabrzmi II Symfonia „Zmartwychwstanie” Gustawa Mahlera, a obok Chóru Polskiego Radia wystąpią Monteverdichor Würzburg, Nürnberger Symphoniker oraz Anna Nesyba (sopran) i Susanne Schaeffer (mezzosopran). Koncert poprowadzi zaprzyjaźniony już z polskim zespołem dyrygent Matthias Beckert.

Pozostałe koncerty będą miały charakter a cappella, a w ich programie zabrzmią m.in. dzieła polskich autorów: Bogurodzica, Stabat Mater Marka Jasińskiego, Magnificat Mikołaja Zieleńskiego, Mała suita kaszubska Szymona Godziemby-Trytka, Ave Maria Pawła Łukaszewskiego, Sanctus Przemysława Zycha, Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego, a także – premierowo – Sub tuum presidium Szymona Godziemby-Trytka. Chór poprowadzi Szymon Wyrzykowski.

Wykonanie i prawykonanie utworów Szymona Godziemby-Trytka odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://fundacjasonoris.org/

Premiera kantaty Dariusza Przybylskiego w Nowym Jorku

p18 marca 2017 roku w Nowym Jorku odbędzie się prawykonanie kantaty Tyger Tyger Dariusza Przybylskiego.

30-minutowy utwór do tekstów Blake’a, Szymborkiej, Arnolda i Shakespeare’a skomponowany został na chór i zespół instrumentalny na zamówienie zespołu wokalnego Cantori New York ze środków Roger Shapiro Fund for New Music. Prawykonanie poprowadzi Mark Shapiro, a odbędzie się ono w kościele St. Luke in the Fields na Manhattanie. 19 marca zaplanowano powtórzenie koncertu.

Szczegółowe informacje – na stronie: https://www.facebook.com/notes/dariusz-przybylski