Polmic - FB


from the world

Koncert z okazji 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego - w Paryżu

Koncert z okazji 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego7 września 2015 roku w Maison de l'UNESCO w Paryżu odbędzie się uroczysty koncert z okazji 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, zatytułowany Lettres sur la musique.

Wystąpią: Elżbieta Zapolska (mezzosopran, Polska), Ekaterina Glazovskaya (fortepian, Białoruś) oraz Čiurlionis String Quartet (Litwa) w składzie: Jonas Tankevičius (skrzypce), Darius Dikšaitis (skrzypce), Gediminas Dačinskas (altówka) i Saulius Lipčius (wiolonczela). W programie koncertu znajdą się kompozycje Josepha Wölfla (1773-1812), Josepha Haydna (1732-1809), Marii Szymanowskiej (1789-1831) i Giovanni Batista Viotti’ego (1755-1824). Nie zabraknie również utworów samego Jubilata - Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833). Usłyszymy m.in. jego polonezy, w tym najsłynniejszy - Pożegnanie ojczyzny w opracowaniu na fortepian i kwartet smyczkowy.

107 uczestników z 19 krajów świata weźmie udział w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

odsłonięty w maju 2015 roku w Ueckermünde pomnik Giulio PerottiegoZainteresowanie Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde jest coraz większe. W 2015 roku do udziału w bim zakwalifikowało się 107 kandydatów. Śpiewacy z Armenii, Austrii, Brazylii, Białorusi, Estonii, Chile, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Irlandii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rosji, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii szlifują swoje umiejetności wokalne, by jak najlepiej zaprezentować się jesienią, między 23 a 29 października 2015 roku w Niemczech.

Konkurs dedykowany jest genialnemu śpiewakowi z XIX wieku Giulio Perottiemu (na zdjęciu odsłonięty w maju 2015 roku w Ueckermünde pomnik Giulio Perottiego), urodzonemu w 1841 roku pod nazwiskiem Julius Prott w niemieckim Ueckermünde. Perotti święcił triumfy na wszystkich najważniejszych scenach świata, w tym w Metropolita Opera w Nowym Jorku i w Mediolańskiej La Scali, a pierwsze lekcje śpiewu pobierał w Szczecinie. Zmarł w Mediolanie w 1901 roku.

Read more: 107 uczestników z 19 krajów świata weźmie udział w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im....

Baltic Neopolis Quartet w trasie koncertowej

Baltic Neopolis QuartetSzczeciński Baltic Neopolis Quartet rozpoczyna trasę koncertową po zachodniej Europie. Muzycy wezmą udział w dwóch międzynarodowych festiwalach: Internacional Musica i Festa Massanasa 2015 w Hiszpanii oraz Festival Internacional de Música de Gaia 2015 w Portugalii.

25 czerwca 2015 roku Baltic Neopolis Quartet wystąpi podczas międzynarodowego festiwalu Internacional Musica i Festa Massanasa 2015 w Hiszpanii, którego dyrektorem jest wybitny trębacz hiszpańskiego pochodzenia, Vicente Campos. Festiwal ma zwykle miejsce pod koniec czerwca każdego roku i jest wydarzeniem rozpoznawalnym nie tylko w całej Hiszpanii, dlatego gromadzi znanych i cenionych artystów z całego globu. Tegoroczna, XVIII już edycja tego wydarzenia odbywa się w dniach 24-26 lipca w Walencji, a właściwie jej dzielnicy Massanasa. W festiwalu biorą udział artyści z całego świata, a wśród nich Baltic Neopolis Quartet jako jedyna reprezentacja Polski. Na festiwalu skupiającym artystów kameralistów, muzycy ze Szczecina wykonają program z muzyką polskich kompozytorów, m.in. Pawła Łukaszewskiego, Mikołaja Góreckiego oraz kompozytorów europejskich, m.in. Karla Fioriniego.

Read more: Baltic Neopolis Quartet w trasie koncertowej

Sinfonia Varsovia na europejskich festiwalach

Radio France Montpellier Festival 2015Między 20 lipca a 21 sierpnia 2015 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia wystąpi z 16 koncertami na pięciu muzycznych festiwalach we Francji i w Polsce.

Pod koniec lipca Sinfonia Varsovia wyrusza do Francji na Radio France Montpellier Festival (20 – 25 lipca). Dwa koncerty, spośród czterech, będą transmitowane przez Radio France Musique. François-Frédéric Guy, uznany francuski pianista, wykona wszystkie koncerty fortepianowe Beethovena, jednocześnie prowadząc orkiestrę od instrumentu.

Pierwsza połowa sierpnia to już tradycyjnie występy Sinfonii Varsovii na jednym z największych festiwali pianistycznych na świecie - La Roque d’Anthéron International Piano Festival. To festiwal, z którym orkiestra związana jest od jego pierwszej edycji zorganizowanej w 1981 roku. W tym roku orkiestra towarzyszyć będzie tak znakomitym pianistom, jak: Jan Lisiecki, Nicholas Angelich, czy Rémi Geniet. Ostatni koncert Sinfonii Varsovii na Festiwalu La Roque d’Anthéron odbędzie się 12 sierpnia. Wybitny rosyjski pianista, Nikolai Lugansky, wykona oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Za pulpitem dyrygenckim stanie Alexander Vedernikov.

Artyści wystąpią z tym samym programem jeszcze dwukrotnie – podczas koncertu zamykającego 66. Festival de Musique de Menton (Francja, 13 sierpnia), a następnie – już w Polsce - zainaugurują 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa”, który odbędzie się 15 sierpnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Te trzy koncerty nawiązują do płyty CHOPIN The Piano Concertos, wydanej w 2014 roku przez Naïve, będącej owocem współpracy Luganskiego, Vedernikova i Sinfonii Varsovii.

Festiwalowe lato Sinfonii Varsovii zamknie koncert pod batutą Jerzego Maksymiuka na X Międzynarodowym Festiwalu Mozartowskim „Mozartiana” w Gdańsku (21 sierpnia). W programie koncertu z udziałem solistów Sinfonii Varsovii: Andrzeja Krzyżanowskiego (flet) i Arkadiusza Krupy (obój) – utwory Mozarta i Salieriego.

Szczegółowy program koncertów dostępny na stronie: sinfoniavarsovia.org

Polka zwyciężczynią konkursu Eurovision Young Dancers 2015 – Eurowizji dla Młodych Tancerzy

Viktoria NowakViktoria Nowak z Polski, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, wygrała XIV edycję międzynarodowego konkursu Eurovision Young Dancers. Finał konkursu odbył się w piątek, 12 czerwca 2015 roku w Teatrze Nowym w czeskim Pilźnie.

Po zatańczeniu Piece in old style, choreografii przygotowanej specjalnie dla artystki przez Jacka Przybyłowicza do muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego, udziale w choreografii grupowej i finałowym starciu ze Stašą Tušar ze Słowenii, jury zdecydowało, że to reprezentantce Polski należy się tegoroczna wygrana. Artystka w finale pokonała dziewięcioro innych uczestników, będących w konkursie przedstawicielami europejskich krajów. Jury, w skład którego weszli Zenaida Yanowsky, Jiří Bubeníček i Alexandra „Spicey” Landé przyznało Viktorii Nowak nagrodę w wysokości 7000 Euro. Ponadto otrzymała ona także wyróżnienie od Instytutu Muzyki i Tańca – udział w warsztatach w Centre National de la Danse oraz L'École de Danse – prestiżowej szkole działającej przy Operze Paryskiej. 

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy (Eurovision Young Dancers) to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. Dotychczas Polska była jego organizatorem trzykrotnie: w 1997 roku konkurs odbywał się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w 2005 roku w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w 2013 w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku.

Więcej informacji - na stronie: www.youngdancers.tv/page/pilsen-2015