Polmic - FB


from the world

Koncert muzyki wizualnej w Los Angeles

Measures & FramesWspółcześni kompozytorzy Thomas Adès, Joanna Bruzdowicz, Jeffrey Holmes, Veronika Krausas i Marek Zebrowski wspólnie z awangardowymi twórcami filmowymi Davidem Lynchem, Michaelem Pattersonem, Candace Reckinger i Agnès Varda będą współpracować w czasie rzeczywistym, aby stworzyć muzykę wizualną – multidyscyplinarny gatunek. Wykonawcami utworów będą Penderecki String Quartet i Rebekah Barton.

Takty muzyki i klatki filmowe – to symbole dźwięku i kina, które wykonawcy i publiczność będą mieli za zadanie rozszyfrować, aby odkryć dzieło sztuki. Co może wyrazić następstwo taktów muzycznych i 24 klatek na sekundę? Co się stanie, gdy połączymy muzykę i obraz?

Koncert pt. Measures & Frames z cyklu “Visions & Voices”, organizowanego przez Uniwersytet Południowej Kalifornii w Los Angeles (CA), odbędzie się 28 marca 2015 roku o godz. 20.00 w USC Alfred Newman Recital Hall. Wstęp wolny.

Koncert kompozytorski Eugeniusza Popławskiego

Koncert kompozytorski Eugeniusza Popławskiego Koncert kompozytorski Eugeniusza Popławskiego z okazji 30-lecia twórczej działalności odbędzie się 28 lutego 2015 roku w Mińsku w Sali im. R. Szyrmy Białoruskiej Państwowej Filharmonii.

Wśród licznych utworów w wykonaniu Państwowej Akademickiej Chóralnej Kapeli im. R.Szyrmy do programu koncertu zostanie włączony cykl Owoce życia (Pozni) na chór mieszany a cappella do słów W. Zylki i L. Geniusz, skomponowany w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie 2013”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Polska wystawa instrumentów na Biennale w Wenecji

Plastic is Fantastic! - wystawa Tomka WójcikaInstrumenty muzyczne i inne przedmioty z materiałów z recyklingu, które można zrobić samemu, są jedną z atrakcji polskiego projektu prezentowanego podczas Międzynarodowego Karnawału Dzieci i Młodzieży w ramach Biennale w Wenecji od 7 do 17 lutego 2015 roku. Współorganizatorem wydarzenia jest Ambasada RP w Rzymie.

W tym roku Międzynarodowy Karnawał Dzieci i Młodzieży w Wenecji (International Kids’ Carnival Venice) poświęcony jest muzyce. Na wystawie Plastic is Fantastic! Laboratorium 3R - Recycle, Reused, Reduce (Przetwarzaj, Używaj ponownie, Ograniczaj) przygotowanej przez polskiego projektanta Tomka Wójcika znajdą się więc głównie instrumenty muzyczne zrobione z plastiku pochodzącego z recyklingu, ale także plastikowe fotele, igloo i świecące przedmioty. Dzieci będą mogły stworzyć własne plastikowe dzieła podczas towarzyszących wystawie warsztatów Laboratorium 3R. Staną się one potem częścią ekspozycji.

Projekt Plastic is Fantastic! Laboratorium 3R Recycle-Reuse-Reduce został przygotowany na Biennale w Wenecji przez Fundację Fly with Art we współpracy z Wytwórnią21 i Ambasadą RP w Rzymie.

Międzynarodowy Karnawał Dzieci i Młodzieży w Wenecji to impreza, która towarzyszy karnawałowi weneckiemu, wzbogacając go propozycją edukacyjną dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Polska bierze udział w dziecięcym karnawale po raz drugi. W 2011 roku zaprezentowała wystawę Dziecinada – polski design dla dzieci.

Pogram wydarzenia – na stronie: www.rzym.msz.gov.pl

źródło: MSZ

Cracow Duo w premierowym koncercie w Los Angeles

Cracow DuoPolish Music Center przy University of Southern California zaprasza 24 lutego 2015 roku na koncert polskiego duetu Cracow Duo, który tworzą dwaj młodzi wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie – pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski (na zdjęciu). W programie znajdzie się m.in. światowe prawykonanie utworu Tomasza Opałki The Glitch oraz amerykańska premiera kompozycji Krzysztofa Meyera Three Times Four.

Ponadto artyści zaprezentują wybrane utwory polskich kompozytorów różnych generacji: Fryderyka Chopina, Marcela Chyrzyńskiego, Aleksandra Tansmana i Wojciecha Widłaka.

Koncert odbędzie się w Alfred Newman Recital Hall na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles (CA). Początek o godz. 19.30.

Więcej informacji – na stronie: music.usc.edu/events/details/?event=913749

Sinfonia Varsovia, Ivo Pogorelić i Michel Tabachnik na festiwalu Sommets Musicaux

W piątek, 6 lutego 2015 roku Sinfonia Varsovia wystąpi na festiwalu "Sommets Musicaux" w Szwajcarii. Orkiestrę poprowadzi szef Brussels Phiharmonic – Michel Tabachnik.

15. edycja festiwalu odbywa się w 2015 roku w dniach 30 stycznia – 7 lutego. W programie koncertu Sinfonii Varsovii znajdzie się Symfonia nr 40 g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz II Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w interpretacji Ivo Pogorelicia. Do Sinfonii Varsovii będzie należało też światowe prawykonanie utworu zamówionego przez festiwal - Epitaffio (in memoria d'un artista) Ivana Fedele. Ivan Fedele jest kompozytorem – rezydentem tegorocznej edycji "Sommets Musicaux".

Więcej informacji: http://sommets-musicaux.ch/programme-billets/concerts-du-6-fevrier-201