Polmic - FB


from the world

Prawykonanie kompozycji Szymona Godziemba-Trytka „Elegia na odejście pióra atramentu lampy” w Niemczech

Trytek23 listopada 2018 roku, podczas Festiwalu TransVocale w Frankfurcie nad Odrą w Forum Kleista, Zespół Wokalny Sigma i Herbert Piano Trio dokonają prawykonania kompozycji Szymona Godziemba-Trytka Elegia na odejście pióra atramentu lampy do słów Zbigniewa Herberta.

Utwór Szymona Godziemba-Trytka na żeński zespół wokalny, skrzypce, wiolonczelę i fortepian został zamówiony przez Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W programie koncertu znalazły się również Mała suita kaszubska i O vos omnes tegoż autora, Zdrowaś Królewno Wyborna Andrzeja Koszewskiego, Ave Maria Stanisława Moryto, Cradle Song na trio fortepianowe Hanny Kulenty oraz Trio fortepianowe Andrzeja Panufnika.

Program zostanie powtórzony 24 listopada podczas Festiwalu „Muzyka w Willi Blumwego” w Bydgoszczy (17.00, Studio im. J. Przybory Polskiego Radia PiK) i 27 listopada o godz. 19.00 w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana w Warszawie.

Polska muzyka chóralna zabrzmi w Argentynie

Collegium CantorumPolska muzyka chóralna zabrzmi w listopadzie 2018 roku w jednym z największych miast Ameryki Południowej, stolicy Argentyny – Buenos Aires.

Wykonawcą koncertów zorganizowanych przez Instytut Rozwoju Sztuki będzie Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją maestro Janusza Siadlaka. Zespół zaprezentuje publiczności w Buenos Aires perły naszego dziedzictwa muzycznego. W repertuarze Collegium Cantorum, przygotowanego na tournée, znalazło się miejsce dla utworów Wacława z Szamotuł, Szymanowskiego, Wiechowicza, Pendereckiego czy też Łukaszewskiego i Widłaka. Polski zespół da koncerty między innymi w Kongresie Narodowym, a także w najważniejszej świątyni Buenos Aires – Catedral Metropolitana.

„Polska muzyka chóralna zasługuje na sławę na całym świecie, a szczególnie w Argentynie, która jest domem dla wielu naszych rodaków. Tym bardziej cieszy nas, że zespół będzie mógł zaprezentować ją w prestiżowych przestrzeniach” , mówi Janusz Siadlak, dyrektor chóru Collegium Cantorum. Podczas intensywnych dni, jak zapewniają organizatorzy, artyści nie zapomną o argentyńskiej Polonii.

Podczas wizyty organizatorzy i artyści spotkają się z przedstawicielami największych organizacji polonijnych w Argentynie (Związek Polaków w Argentynie, Polska Misja Katolicka, Argentyńsko-Polskie Stowarzyszenie Kulturalne), a także z członkami klubów i domów polskich w Buenos Aires i Santa Fe.

Sponsorem projektu „Patriotyzm Nieśmiertelny” jest PKN Orlen. Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

XX International Chopin & Friends Festival

Chopin&FriendsW dniach 9–16 listopada 2018 roku odbędzie się jubileuszowy XX International Chopin & Friends Festival pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku.

Tematem przewodnim Festiwalu, którego od tego roku dyrektorem muzycznym jest pianista i kompozytor Jakub Polaczyk, będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W wykonaniu polskich i amerykańskich muzyków zabrzmią dzieła Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ludomira Różyckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz i Henryka Mikołaja Góreckiego.

W ramach festiwalu był organizowany Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „New vision”. 16 listopada o godz. 20.00 w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku trzy utwory zwycięzców zostaną wykonane przez amerykański zespól 4 Corners. Konkurs wygrali: Richar Heller (Austria), Karol Osman (Polska) i Ye Leishuo (Chiny). Ponadto w programie koncertu znalazły się kompozycje członków Jury: Marcela Chyrzyńskiego, Shuying Li – dyrektorki zespolu 4 Corners – oraz Jakuba Polaczyka, który stworzył swój utwór Styrofoniczne Wierzby z okazji tegorocznego jubileuszu odzyskania niepodległości.

15 listopada w New York Conservatory of Music będzie miał miejsce wykład Marcela Chyrzyńskiego.

Szczegółowy program – na stronie https://www.nydai.org/2018 

Kolonia | Koncert Jubileuszowy Zygmunta Krauzego

Unless28 listopada 2018 roku w kolońskiej Kunststation St. Peter o godz. 18.00 odbędzie się Koncert Jubileuszowy Zygmunta Krauzego związany z 80-tą rocznicą urodzin kompozytora.

W programie znajdą się utwory jubilata (Poemat Apollinaire’a, Quatuor pour la naissance), temA Helmuta Lachanmanna oraz nowy utwór Marcina Stańczyka pt. Unseen (2018) na głos, zespół i elektronikę.

Utwór Unseen jest trzecim z kolei, w którym kompozytor proponuje publiczności założenie opasek na oczy i doświadczanie dźwięków bez udziału zmysłu wzroku. Letnie przesilenie, równonoc, to szczególny czas, z którym od wieków wiąże się wiele mitów i wierzeń. W całej niemal Europie obchodzono dawniej święto natury, ognia, wody, równowagi żywiołów i miłości. Kulminacją obrzędów związanych z równonocą był rytuał poszukiwania magicznego kwiatu, w Polsce zwanego „kwiatem paproci”. Zerwanie go miało zapewnić znalazcy szczęście, bogactwo i powodzenie, a w razie niebezpieczeństwa – niewidzialność. Tytuł utworu odzwierciedla więc jego program. Unseen został zamówiony przez E-Mex Ensemble i Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii Północnej-Westfalii.

Kompozycje zaprezentuje wspomniany niemiecki zespół E-Mex Ensemble, zaś partię solową wykona znakomita Agata Zubel.

Koncert organizowany jest przy współpracy z Instytutem Polskim w Düsseldorfie, niemieckim radiem Deutschlandfunk oraz Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Wstęp na koncert jest wolny.

Luksemburg | Uroczysty koncert polskiej muzyki sakralnej w stulecie Polski niepodległej

Festival_de_la_culture_polonaiseW setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Katedrze Luksemburskiej o godz. 19.30 odbędzie się Uroczysty koncert polskiej muzyki sakralnej.

W programie koncertu znajdą się utwory chóralne i organowe polskich kompozytorów ostatniego stulecia, poczynając od Karola Szymanowskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Stanisława Wiechowicza i Bolesława Szabelskiego, poprzez Romualda Twardowskiego, Andrzeja Koszewskiego, Tadeusza Paciorkiewicza, Henryka Mikołaja Góreckiego, Mariana Sawę, Juliusza Łuciuka, Mariana Borkowskiego, Zbigniewa Bujarskiego i Józefa Świdra po Pawła Łukaszewskiego oraz dwa prawykonania – Gaude Mater Aleksandra Kościowa i Ave maris stella Marcina Wierzbickiego.

Koncert będzie zwieńczeniem V Festiwalu Kultury Polskiej w Luksemburgu organizowanego przez stowarzyszenie polska.lu pod patronatem Ambasady RP w Luksemburgu. Wystąpi Hoquetus Ensemble, na organach zagra Robert Kania.

Szczegółowy program – na stronie: http://festival-polonais.lu