Polmic - FB


ze świata

Muzyka Dariusza Mazurowskiego podczas tegorocznej edycji festiwalu NYCEMF

18 czerwca 2024 roku o godz. 20.00 w Loreto Theater na Manhattanie (w Nowym Jorku) Dariusz Mazurowski wykona z saksofonistą Enzo Filippettim swoją kompozycję "And I Woke up at the Darkest Dawn Ever", napisaną na saksofony barytonowy i sopranowy z warstwą elektroniczną.

Koncert odbędzie się w ramach prestiżowego festiwalu New York City Electroacoustic Music Festival (NYCEMF).

Udział kompozytora w wydarzeniu i wyjazd do Nowego Jorku będzie możliwy dzięki uzyskaniu dofinansowania z Instytutu Adama Mickiewicza, w ramach programu "Kultura Polska na Świecie", którego celem jest wspieranie i promocja polskiej kultury poprzez wsparcie indywidualnego uczestnictwa w wydarzeniach poza granicami kraju.

Więcej informacji na temat całego festiwalu: https://nycemf.org/2024-preliminary-concert-schedule/ 

logo MKiDN IAM 23 

Bratysława | Światowa premiera Sekstetu "Iguaçu" Jacka Rabińskiego

GuitarFestMertz 24W ramach 48. Festiwalu Gitarowego im. J.K. Mertza w Bratysławie 24 czerwca 2024 o godz. 19:00 odbędzie się światowa premiera Sekstetu "Iguaçu" Jacka Rabińskiego na flet, gitarę i kwartet smyczkowy. Wykonawcami będą: polski gitarzysta Marek Nosal, Veronika Vitázková oraz kwartet Mucha.

Sextet "Iguaçu", który powstał jeszcze w 1998 roku, składa się z trzech części: Allegro moderato, Lento, Presto. Jak podkreśla działający w Berlinie kompozytor,

"utwór utrzymany jest w tzw. przeze mnie Absolutnej Tonalności i opiera się na dźwiękach eolskiego a-moll. Czas trwania ok. 13’. Tytuł "Iguaçu” dopisałem później po przegraniu partii gitary przyjacielowi, któremu moja muzyka skojarzyła się ze słynnymi wodospadami Iguaçu, znajdującymi się między Argentyną i Brazylią. Utwór dedykowałem flecistce Shelly Kupferberg z którą wówczas dużo muzykowałem grając zarówno własne i obce kompozycje jak również dużo improwizując. Obecnie Shelly pracuje jako niezależny redaktor i prezenter dla Deutschland Kulturfunk oraz prowadzi codzienne transmisje radiowe na żywo. Po za półamatorskimi wykonaniami w kręgu domowym, utwór jak do tej pory nie został oficjalnie prawykonany".

Czytaj więcej: Bratysława | Światowa premiera Sekstetu "Iguaçu" Jacka Rabińskiego

Polska muzyka w USA – Polish Music on Stage / US edition: Freszel Duo

FreszelDuo 1 12 23W dniach 3-7 grudnia 2023 Freszel Duo wystąpi z koncertami na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Występy artystów odbędą się w ramach projektu Polish Music on Stage / US Edition prowadzonego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od 2022 roku. Artyści rozpoczną swoją amerykańską trasę koncertem 1 grudnia w West Charleston Library w Las Vegas. 3 grudnia zagrają w Muzeum Holocaustu w Las Vegas, 5 grudnia w Domu Polskim w Seattle, a 7 grudnia w Steinway Gallery w San Francisco.

Joanna Freszel i Łukasz Chrzęszczyk podczas czterech recitali wykonają zróżnicowany program, prezentując zarówno pieśni, cykle wokalne, jak i utwory na fortepian solo. W repertuarze znalazł się wybór kompozycji Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego oraz wielkich polskich twórców o żydowskich korzeniach – Szymona Laksa, Aleksandra Tansmana, którego losy splotły się kilka razy ze Stanami Zjednoczonymi czy popularnego w USA Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Polska muzyka w USA – Polish Music on Stage / US edition: Freszel Duo

Sinfonietta nr 2 Macieja Bałenkowskiego znalazła się w programie TUTTI New Arts Festival w Ohio!

TuttiFestival 21 3 2421 marca 2024 roku o godz. 19.30 w Michael D. Eisner Center for the Performing Arts w Granville (Ohio) w ramach TUTTI New Arts Festival 2024 zostanie zaprezentowana Sinfonietta nr 2 „Polonia” – hommage à Wojciech Kilar Macieja Bałenkowskiego na orkiestrę smyczkową. Wykonawcami będą muzycy Denison University Symphony Orchestra pod dyrekcją Philipa Rudda.

W programie koncertu znajdą się także utwory gościa specjalnego festiwalu, laureata Nagrody Pulitzera Ravena Chacona, a także Douglasa Hedwiga i Jeremiego Kittela.

Udział Macieja Bałenkowskiego w wydarzeniu jest dofinansowany w ramach programu „Kultura Polska na Świecie” Instytutu Adama Mickiewicza.

Czytaj więcej: Sinfonietta nr 2 Macieja Bałenkowskiego znalazła się w programie TUTTI New Arts Festival w Ohio!

Padwa | Copernicus 2023 – koncert sekstetu proMODERN w Padwie

Copernicus - koncert sekstetu ProModern

Sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN zaprezentuje program muzyczny „Copernicus 2023” w Padwie. W Dniu Niepodległości – 11 listopada 2023 – sekstet wystąpi w Sali Gigantów Palazzo Liviano wspólnie z Concentus Musics Patavinus.

Specjalny program na Rok Kopernika „Copernicus” otwierają dawne utwory a cappella, obrazujące muzycznie miejsca, w których żył i działał Mikołaj Kopernik. Zabrzmią utwory związane z Toruniem, miastem rodzinnym polskiego astronoma (autorstwa Piotra z Grudziądza), z Krakowem, gdzie podjął pierwsze studia i uzyskał święcenia kanoniczne (kompozycje Mikołaja z Krakowa i Sebastiana z Felsztyna), z włoskimi Padwą i Bolonią, gdzie dopełniał procesu edukacji (dzieła Bartolomeo Tromboncino oraz Gaspara van der Weerbeke) i wreszcie z warmińskimi Lidzbarkiem, Olsztynem i Fromborkiem, w których działał naukowo i administracyjnie (muzyka Hainricha Isaaca, Ludwiga Senfla oraz Pierre’a de la Rue).

Czytaj więcej: Padwa | Copernicus 2023 – koncert sekstetu proMODERN w Padwie