Polmic - FB


ze świata

Wuppertal | Premiera utworu Jacka Domagały

Domagała19 września 2021 o godz. 19.30 w Sali Wielkiej Historische Stadthalle Wuppertal odbędzie się koncert zespołu Deutsche Streicherphilharmonie pod kierunkiem Marka Janowskiego, na którym zostanie prawykonany utwór polskiego kompozytora Jacka Domagały.

Variationen über das Thema des 1. "Satzes des Streichquartetts" op. 131 von Ludwig van Beethoven (Wariacje na temat z I części Kwartetu smyczkowego op. 131 Ludwiga van Beethovena) na fortepian i orkiestrę smyczkową Jacek Domagała stworzył w 2019 roku. Utwór zdobył pierwszą nagrodę na konkursie "Beethoven – Zurück in die Zukunft" 2019 zorganizowanym przez Verband deutscher Musikschulen (VdM). Ze względu na pandemię koncert był wielokrotnie przekładany.

Podczas prawykonania w Niemczech dzieło zaprezentuje Deutsche Streicherphilharmonie pod dyrekcją Marka Janowskiego. W roli solisty wystąpi pianista Lorenzo Soulès. Tego wieczoru zabrzmią również: Lento assai e cantante tranquillo op. 135 Ludwiga van Beethovena, Konzert für Marimbaphon und Streichorchester Nr. 1 Ney Rosauro i Serenada na orkiestrę smyczkowaą E-dur op. 22 Antonina Dvořáka.

Więcej informacji: https://www.wuppertal-live.de/?380612 

Kolejne sukcesy młodych szczecińskich wokalistów na międzynarodowych konkursach muzycznych

KalischewscyPomimo przerwy wakacyjnej konkursy muzyczne nadal się odbywają. Uczestniczą w nich uczniowie, studenci i absolwenci klasy śpiewu solowego dr hab. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie. Tym razem młodzi artyści – Alexander Kalischewski, Fatima Aldalati, Eliza Nowakowska i Weronika Włodarczyk – odnieśli sukcesy w Niemczech, Kanadzie, Australii, Rumunii, Hiszpanii, USA i Japonii.

Jeszcze w czerwcu 2021 Alexander Kalischewski, 15-letni sopranista, wziął udział w edycji "Bonn" angielskiego Międzynarodowego Konkursu Muzycznego "Grand Prize Virtuoso" i zdobył I miejsce. Następstwem tej nagrody było zaproszenie do udziału w Koncercie Laureatów w Sali Koncertowej w Domu Beethovena "Beethoven Haus" w Bonn, w ramach trwających obchodów jubileuszu 250-lecia narodzin kompozytora. Koncert odbył się 13 sierpnia. Międzynarodowe jury wybrało Alexandrowi do wykonania recytatyw i arię Sekstusa Vani sono i lamenti ... Svegliatevi nel core z opery Juliusz Cezar Georga Friedricha Haendla. Tuż po wybrzmieniu ostatniego dźwięku, zanim reszta słuchaczy nagrodziła występ gromkimi brawami. Poza dyplomem, dyrektor artystyczna Konkursu "Grand Prize Virtuoso" Victoria Montserrat wręczyła Alexandrowi złoty medal.

Alexander zdobył także I miejsce w kalifornijskim Konkursie Muzycznym 2021 King's Peak International Music Competition w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo uzyskał w nim nagrodę specjalną w postaci bezpłatnego udziału w półrocznym cyklu kursów mistrzowskich dla młodych talentów muzycznych online w USA. Pierwsze miejsca Alexandrowi przyznano także w International Festival Online Competition "Under The Skies Of Australia" w Sydney oraz w 1st International Competition of Music and Arts "Vancouver Stars" w Kanadzie, gdzie sopranistę uhonorowano również Nagrodą Specjalną za Wykonawstwo na Wysokim Poziomie Artystycznym. Ukoronowaniem tego pasma sukcesów było zwycięstwo – nagroda Grand Prix w kategorii wokalnej – w 1st International Competition of Music and Arts "Rising Sun of Osaka" w Japonii.

W lipcu, w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Melos Fest w Lugoj w Rumunii pierwsze miejsce w grupie uczestników 19-23 lata otrzymała Fatima Aldalati, studentka już niebawem II roku studiów I stopnia na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. W sierpniu br. tegoroczna absolwentka, mgr Eliza Nowakowska zdobyła I miejsce w konkursie 1st International competition of music and arts "Risig Sun o Osaka" w Japonii w grupie 25+. Obie panie zaprezentowały się solistycznie. Eliza wystartowała również w kategorii „duety" razem z absolwentem Wiaczesławem Karpaczowem (dyplom w klasie prof. dra hab. Piotra Kusiewicza) w konkursie Ist International competition of music and arts „Oro de Valcencia" w Hiszpanii i otrzymała II nagrodę w grupie 25+.

W młodszej grupie solistów w wieku 19-25 lat, także z drugiego miejsca w Walencji cieszy się Weronika Włodarczyk, od nowego roku akademickiego studentka II roku studiów I stopnia.

Konkursy odbywały się drogą oceny nadesłanych nagrań, podczas których przy fortepianie Alexandrowi akompaniował mgr Romuald Kalischewski, a studentkom - mgr Michał Landowski.

Wiedeń | Prawykonanie „Lo firgai. Maska” Aleksandra Nowaka

NowakNa odwiedzających Wiedeń czeka prawykonanie kompozycji Aleksandra Nowaka, inspirowanej twórczością Stanisława Lema. 30 lipca 2021 o godz. 20.00 w teatrze Odeon w ramach festiwalu ImPulsTanz zabrzmi monodram Lo firgai. Maska na sopran i kameralny zespół instrumentalny.

Utwór Aleksandra Nowaka prawykonany zostanie przez crème de la crème współczesnej sceny muzycznej: Klangforum Wien i Agatę Zubel. Kompozytor dotychczas współpracujący m.in. z Olgą Tokarczuk czy Szczepanem Twardochem, tym razem sam napisał libretto, bazując na opowiadaniu Maska Stanisława Lema. Śpiewane jest ono w lożban – sztucznym języku wynalezionym w drugiej połowie XX wieku z myślą o umożliwieniu porozumienia się ludzi z maszynami. Powstała kompozycja jednoczęściowa, kilkuodcinkowa, nieco ponad półgodzinna.

„Lem skonstruował ponurą rzeczywistość. Dziewczyna-Modliszka jest na wiele sposobów odstręczająca, nie jest to pozytywna bohaterka, trudno się z nią utożsamiać. Ale trudno też jej nie współczuć” – komentuje Aleksander Nowak na swoim blogu. „Poznaje smak miłości, piękna i wolności, ale wie, że te wartości i uczucia są w jej wypadku tylko narzędziami. Jeszcze jeden paradoks: sens jej istnienia jest ściśle określony, poznaje go dość szybko, ale odnajdując go nie zyskuje szczęścia, ewentualnie odrobinę satysfakcji. Ciekawe. Szczęście wymaga niewiadomej”. Kompozytor dodaje także, że „Maskę można rozpatrywać nie tylko w kontekście sztuki i dzieła, ale życia w ogóle, z czym zresztą Lemowi byłoby chyba po drodze”. Zatem: morze, góry, czy zagraniczna wycieczka do centrum europejskiej kultury? Niezależnie od wyboru, na miejscu będzie czekać najlepsza polska muzyka w znakomitych interpretacjach.

Maryla Zając

Więcej: www.pwm.com.pl 

Ignacy Lisiecki prawykona „Reflection No. 8” Marcela Chyrzyńskiego w Japonii

ChyrzynskiPolska muzyka współczesna zabrzmi w lipcowy weekend w Japonii. Wszystko dzięki Ignacemu Lisieckiemu – znakomitemu pianiście, który nie od dziś propaguje rodzimą muzykę w Kraju Kwitnącej Wiśni. 25 lipca 2021 roku w Himawari no Sato Concert Hall w Yokohamie prawykona on Reflection No. 8 na fortepian solo Marcela Chyrzyńskiego.

„Wszystkie utwory z cyklu Refleksji są wyrazem moich przemyśleń związanych z przemijalnością i kruchością egzystencji” – komentuje kompozytor. „Kontemplacyjność i wyciszenie emanujące z tych kompozycji oddają moje emocje wynikające z zaakceptowania takiego porządku świata. Reflection No. 8 została skomponowana z myślą o wielkim polskim pianiście Ignacym Lisieckim i jest mu dedykowana”.

„W sierpniu 2020 roku miałem przyjemność wykonać na recitalu w Japonii inspirowany poezją japońską Farewell pana Marcela Chyrzyńskiego na wiolonczelę i fortepian”, wspomina Ignacy Lisiecki. „Po tym koncercie spotkałem się z wieloma komentarzami japońskiej publiczności, która podkreślała, jak bardzo kompozytor rozumie i potrafi autentycznie oddać dźwiękiem tak trudny do uchwycenia idiom kultury japońskiej, przełożony na swój indywidualny język muzyczny. Jest mi niezmiernie miło, że tym razem będzie to prawykonanie utworu, który kompozytor zdecydował się dedykować wykonawcy. Jest to również wielkie zobowiązanie dla mnie. Reflection No. 8 to kompozycja, która od pierwszego kontaktu intryguje nastrojem kontemplacji, niepokoju, a zarazem jest w jej harmonii zawarta chęć rozładowania tych wątpliwości i znalezienia jakiejś formy odprężenia, ukojenia, a więc poszukiwanie stanu zen, czyli filozofii tak bliskiej kulturze Japonii i samemu kompozytorowi” – dodaje pianista.

Ignacy Lisiecki od lat promuje polską muzykę w Japonii. Prawykonał tam utwory m.in. Romana Palestra czy Pawła Hendricha, który dedykował mu swoją Gliptopalinomię. Lisiecki koncentruje się głównie na współczesnej literaturze, jednak nie odmawia gry kompozycji nieco dawniejszych twórców – znacząco przyczynił się do popularyzacji w Japonii osoby i twórczości Karola Szymanowskiego.

Maryla Zając

Więcej – na stronie https://pwm.com.pl/pl/aktualnosci/szczegoly/3460002,ignacy-lisiecki-prawykona-reflection-no-8-marcela-chyrzynskiego.html 

Pergine Festival – Premiera utworu "Close Up" Anny Sowy

Pergine16 lipca 2021 w ramach 46. edycji międzynarodowego festiwalu teatralnego Pergine Festival we Włoszech odbędzie się premiera utworu Close Up Anny Sowy. 

Pergine Festival corocznie skupia artystów z całego świata (reżyserów, aktorów, tancerzy, performerów, muzyków), którzy prezentują szeroki zakres twórczości w dziedzinie teatru współczesnego, teatru tańca oraz działań performatywnych. Wyjątkowy charakter wydarzenia tworzą działania interdyscyplinarne, także o charakterze interaktywnym, wykreowane w miejskiej przestrzeni Pergine.

W ostatnim czasie włoski festiwal poszerzył swoją ofertę o prezentacje z zakresu muzyki XXI wieku. 16 lipca o godzinie 20.30, na deskach Teatro Don Bosco w Pergine – w ramach pokazów festiwalowych spektakli – będzie miała miejsce premiera utworu teatru instrumentalnego Close Up na skrzypce, akordeon, głos, ruch i elektronikę. Utwór został skomponowany przez Annę Sowę dla polsko-włoskiego kolektywu artystycznego Kalakara. Wystąpią: Dorota Jasińska (skrzypce), Margherita Berlanda (akordeon).

Wydarzenie zostało objęte wsparciem Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu „Kultura polska na świecie”.

Szczegółowe informacje: https://www.perginefestival.it/; https://kalakaragroup.com/