Polmic - FB


ze świata

Chopin au Jardin du Luxembourg 2016

Chopin Au Jardin de Luxembourgh12 czerwca 2016 roku odbędzie się inauguracja siódmej edycji festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg”. Przez pięć kolejnych niedziel w stolicy Paryża, w ogrodzie otaczającym Senat Republiki Francuskiej rozbrzmiewać będą kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych artystów. Nie zabraknie też młodych talentów.

Zazwyczaj to Warszawa wzoruje się na Paryżu. Jednak w przypadku koncertów w Ogrodach Luksemburskich inspiracją były letnie recitale pianistyczne, które od 56 lat odbywają się w Łazienkach Królewskich w Warszawie (w tym roku już 57 edycja). Pomysł na przeniesienie warszawskich koncertów z repertuarem wielkiego polskiego kompozytora spotkał się w Paryżu z ogromnym zainteresowaniem.

Ubiegłe lata były doskonałą okazją do zaproponowania właśnie takiego cyklu plenerowych koncertów, które już w trakcie pierwszej odsłony – w Roku Chopina, 2010 - okazały się być wielkim sukcesem. Łącznie w muzycznych spotkaniach z Chopinem uczestniczyły corocznie dziesiątki tysięcy paryżan i turystów. Organizatorzy liczą, że i w tym roku melomani przychodzić będą do ogrodu spontanicznie… z własnymi krzesłami!

W tegorocznej edycji „Chopin au Jardin du Luxembourg” zaprezentują się tacy wykonawcy jak: Maria Ludwika Gabryś, Adam Mikołaj Goździewski, Jean Marc-Luisada, Marek Tomaszewski czy Szymon Nehring.

Organizatorami Festiwalu „Chopin au Jardin du Luxembourg” są: Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczna Estrada, Instytut Polski w Paryżu oraz Senat Republiki Francuskiej.

Recital Tomasza Fechnera w Kalifornii

Tomasz FechnerW środę 26 maja 2016 roku o godz. 19.00 polski gitarzysta Tomasz Fechner zaprezentuje kompozycje Aleksandra Tansmana i Romana Ryterbanda w siedzibie Ventura County Classical Guitar Society w Camarillo w stanie California w USA.

W 2014 roku Fundacja Fulbrighta przyznała młodemu gitarzyście stypendium w USC Thornton School of Music, gdzie obecnie studiuje on pod okiem Williama Kanengisera, założyciela Los Angeles Guitar Quartet. Fechner jest także pierwszym gitarzystą kwartetu gitarowego Orpheo. Wstęp na koncert jest wolny, aczkolwiek organizatorzy zachęcają do przekazywania donacji na dalszą edukację muzyka w Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Będzie on pełnił rolę asystenta w Centrum Muzyki Polskiej, opracowując niedawno pozyskane przez ośrodek archiwa związane z postacią amerykańskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty pochodzenia polsko-żydowskiego, Romana Ryterbanda.

Tomasz Fechner urodził się w 1990 roku w Pleszewie. Naukę gry na giaterze rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiował pod kierunkiem Piotra Zaleskiego. Począwszy od 2001 roku brał udział w wielu konkursach gitarowych na terenie Europy, zdobywając liczne wyróżnienia, m.in. III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Mottola (Włochy) oraz III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Anna Amalia w Weimarze (Niemcy). Tomasz Fechner gra na gitarze znakomitego polskiego lutnika Bogusława Teryksa z 2002 roku.

Więcej inforamcji – na stronie: www.vccgs.com

La Jeunesse de Chopin

La Jeunesse de ChopinStowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji zaprasza na koncert zatytyułowany Młodość Chopina – muzyka kameralna w Warszawie na początku XIX wieku, który odbędzie się 18 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Bibliotece Polskiej w Paryżu.

Wystąpi Trio Xanthos, które powstało w wyniku współpracy rosyjskiej flecistki Anny Roux, francuskiego wiolonczleisty Antoine’a Desmarda oraz polskiej pianistki Teresy Janiny Czekaj. Pasja do muzyki kameralnej, zwłaszcza kompozycji mniej znanych, przyczyniła się do zorganizowania koncertu, który wypełnią utwory pochodzące z pierwszych lat XIX wieku. Okres ten, zdominowany przez wielkich romantyków, a zwłaszcza słynne „Pokolenie 1810” (Liszt, Chopin, Mendelssohn, Schumann, Wagner, Verdi...) jest ważnym ogniwem łączącym muzykę klasyków wiedeńskich z narracyjnymi dziełami o dużym ładunku emocjonalnym powstałymi w późniejszych latach dziewiętnastego wieku.

Na program koncertu składają się kompozycje wykonywane w salonach i salach koncertowych w Warszawie na początku XIX wieku. Jest to muzyka, z którą z pewnością zetknął się młody Chopin, gdyż jej echa można odnaleźć w późniejszych dziełach twórcy. Poza Serenadą na wiolonczelę i fortepian Marii Szymanowskiej (1789-1831) w repertuarze znajdzie się Adagio, wariacje i rondo op.78 Johanna Nepomuka Hummla (1778-1837), wykorzystujące temat dziś znany bardziej jako ukraińska piosenka Jechał Kozak zza Dunaju. Zabrzmi także Sonata na fortepian z akompaniamentem skrzypiec bądź fletu i wiolonczeli op. 55 nr 3 Adalbert Gyrowetza (1763-1850) – czeskiego kompozytora, którego utwory często mylone były z dziełami Josepha Haydna. Całość zakończy Trio g-moll op. 63 Carla Marii von Webera (1786-1826), w którym pobrzmiewają echa melodii ludowych.

The Voice Of Thunder

The Voice of Thunder26 maja 2016 roku o godz. 20.00 w Kaufman Music Center w Nowym Jorku odbędzie się koncert American Modern Ensemble, zatytułowany The Voice Of Thunder: Vocal Music by Percussionist Composers, podczas którego zabrzmi m.in. cykl pieśni „Liquid light” na mezzosopran, fortepian i perkusję Marty Ptaszyńskiej.

W programie znajdą się utwory wokalne napisane przez kompozytorów-perkusistów. Poza cyklem pieśni Marty Ptaszyńskiej, zabrzmią takie kompozycje jak: NO one To KNOW one Andy'ego Akigo, Four Dickinson Songs Roberta Beasera, Three Solitary Songs Warrena Bensona, Two Mothers Arias from Dog Days Davida T. Little'a oraz Summer Songs Roberta Patersona, które podczas koncertu będą miały swoją światową premierę. Wystąpią artyści American Modern Ensemble: Marnie Breckenridge – sopran, Blythe Gaissert – mezzosopran, Sato Moughalian – flet, Benjamin Fingland – klarnet, Blair McMillen i Geoffrey Burelson – fortepian, Matt Ward i Andy Akiho – perkusja, Esther Noh – skrzypce, Arash Amini – wiolonczela.

„Beatus vir” Łukasza Urbaniaka w Londynie

Łukasz Urbaniak8 maja 2016 roku w ramach London Festival of Contemporary Church Music (LFCCM) zostanie wykonana kompozycja Łukasza Urbaniaka Beatus vir. Utwór został zakwalifikowany do prezentacji w drodze otwartego konkursu (Call for Scores).

Główną ideą twórców LFCCM jest promocja współczesnej muzyki sakralnej. Począwszy od pierwszej edycji (2002) w ramach festiwalu zaprezentowano kilkaset utworów twórców z całego świata, z czego blisko 60 stanowią dzieła zamówione przez organizatorów, zaś 40 – utwory wybrane w ramach otwartego konkursu.

Tegoroczna edycja festiwalu LFCCM odbędzie się w dniach 7-15 maja 2016 roku. Podczas koncertów zabrzmią utwory chóralne (także z towarzyszeniem organów) m.in. Johna Tavenera, Daniela Knaggsa, Roxanny Panufnik oraz Łukasza Urbaniaka w interpretacji znakomitych wykonawców: The Choir of Gonville & Caius College (Cambridge), The Chamber Choir of University College (Londyn). Kompozycje zostaną wykonane m.in. w: National Gallery, Katedrze św. Pawła, kościele St. Pancras oraz Kolegiacie św. Piotra w Westminsterze.

Utwór Beatus vir powstał w 2014 roku w ramach współpracy z Poznańskim Chórem Kameralnym – podczas I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966 Łukasz Urbaniak został laureatem m.in. nagrody Kompozytor Rezydent PCHK. Kompozycja jest dedykowana poznańskiemu zespołowi oraz jego dyrygentowi – Bartoszowi Michałowskiemu.

Więcej informacji – na stronie: www.lfccm.com