Polmic - FB


ze świata

Obchody 30-lecia Centrum Muzyki Polskiej w Los Angeles

Celebrate "30 for 30" with the Polish Music CenterW ramach obchodów swojego 30-lecia Centrum Muzyki Polskiej w Uniwersytecie Południowej Kalifornii zaprasza do udziału w koncercie Musica Antiqua Polonica, który odbędzie się 18 października 2015 roku w Sali Koncertowej im. Alfreda Newmana w Los Angeles. Instytucja zachęca także do finansowego wsparcia jej działalności poprzez uczestnictwo w kampanii „30 for 30”.

Podczas koncertu z cyklu „Paderewski Lecture-Recital” zaprezentowane zostaną muzyczne skarby późnego renesansu i baroku w Polsce. Rzadko słyszane wokalne i instrumentalne dzieła takich kompozytorów, jak: Wojciech Długoraj, Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Jakub Polak i Mikołaj Zieleński wykona Thornton Baroque Sinfonia pod batutą Adama Knighta Gilberta.

Polish Music Center USC to wyjątkowa instytucja badawcza oraz biblioteka, dostępna dla studentów i naukowców z całego świata. Jest to jedyny ośrodek na amerykańskim uniwersytecie poświęcony wyłącznie muzyce polskiej, będący w posiadaniu największego zbioru owej muzyki w USA. Od 1985 roku Centrum przygotowuje światowej klasy koncerty i konferencje, organizuje Festiwal Paderewskiego w Paso Robles, publikuje i wspiera innowacyjne badania muzykologiczne, utrzymuje informacyjną stronę internetową oraz miesięczny biuletyn, a także zapoznaje młodych muzyków z polską kulturą i sztuką. Świętując 30-lecie swojego istnienia, instytucja zwraca się do wszystkich pasjonatów muzyki polskiej o pomoc finansową, pozwalającą na poszerzenie miejscowych zbiorów i ich digitalizację, a także opracowanie w pełni katalogu biblioteki, obejmującej ponad 8000 partytur, 3500 książek i 1100 nagrań.

Więcej informacji - na stronie: www.usc.edu/dept/polish_music

Prawykonania polskich utworów w Chinach

Beijing Concert HallUroczysty koncert pekińskiej Forbidden City Chamber Orchestra, podczas którego odbędą się prawykonania utworów zamówionych u pięciu polskich kompozytorów: Tadeusza Wieleckiego, Jarosława Siwińskiego, Piotra Roemera, Pawła Hendricha i Lidii Zielińskiej, będzie miał miejsce 22 listopada 2015 roku w prestiżowej sali Beijing Concert Hall.

Forbidden City Chamber Orchestra (FCCO) to światowej sławy orkiestra kameralna, grająca utwory dawne i współczesne na tradycyjnych instrumentach chińskich. Wzbogacając swój repertuar o współczesne kompozycje twórców zachodnich, realizuje serię rezydencji kompozytorskich z różnych krajów świata. Projekt realizowany od trzech lat z Polską jest wynikiem współpracy FCCO, Culture.pl, festiwalu "Warszawska Jesień" oraz chińskiego Ministerstwa Kultury.

W ramach projektu FCCO zamówiło utwory u sześciu kompozytorów polskich. Pilotażowe zamówienie kompozytorskie zostało zrealizowane z Wojciechem Blecharzem. Jego utwór miał swoje prawykonanie podczas festiwalu "Warszawska Jesień" 2014 i zabrzmi po raz drugi podczas koncertu 22 listopada 2015 roku. Rezydencje 5 pozostałych polskich kompozytorów odbywają się etapami, podczas których kolejno wypracowywane i modyfikowane są kompozycje.

Prawykonanie utworu Marcina Stańczyka na Biennale di Venezia

Marcin StańczykPrawykonanie utworu pt. Blind Walk (2015) Marcina Stańczyka, kompozycji zamówionej przez tegoroczny festiwal La Biennale di Venezia oraz zespół Ensemble MusikFabrik, odbędzie się 4 października 2014 roku w Sala delle Colonne di Ca’ Giustinian w Wenecji, o godz. 20. Wystąpi zespół Ensemble MusikFabrik pod dyrekcją Johannesa Schöllhorna.

W programie koncertu, oprócz Blind Walk, znajdą się także utwory: Helmuta Lachenmanna - Grido per quartetto d’archi (2000-01), Fabio Niedera - Zerrissener Faden/Knäuel per viola, flauto basso, clarinetto basso, tuba e percussione (2015) i Luciano Berio - Naturale (su melodie siciliane) per viola, percussioni e voce registrata (1985).

Podczas Blind Walk (Ślepego spaceru) Marcina Stańczyka (na zdjęciu) publiczność będzie mieć oczy przysłonięte opaską. Ten pomysł to efekt rozważań i pracy kompozytora podczas ubiegłorocznego stypendium w paryskim ośrodku badawczym IRCAM w Centrum Pompidou. Napisane wtedy Podźwięki, odwołujące się do cyklu obrazów Władysława Strzemińskiego, otworzyły sezon w Pompidou.

Czytaj więcej: Prawykonanie utworu Marcina Stańczyka na Biennale di Venezia

Kwartludium: Galicja współczesna... pięć utworów w drodze

KwartludiumPodczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Kontrasty" we Lwowie odbędzie się prawykonanie i nagranie dzieł napisanych dla zespołu Kwartludium (na zdjęciu) w ramach projektu "Galicja współczesna... pięć utworów w drodze". Będą to trzy utwory autorstwa kompozytorów polskich: Aleksandry Gryki, Karola Nepelskiego, Jarosława Płonki oraz dwa napisane przez kompozytorów ukraińskich: Annę Arkushyny i Zoltana Almashiego. Koncert odbędzie się 7 października 2015 roku w sali Filharmonii Lwowskiej.

Dzień później program zostanie powtórzony w ramach tego samego festiwalu w Filharmonii w Iwano-Frankowsku. Kolejne wykonanie będzie miało miejsce 17 października 2015 roku na Festiwalu „aXes” w Krakowie.

Włączenie w jeden repertuar utworów kompozytorów polskich i ukraińskich oraz prezentacja ich w obu krajach będzie rzadką okazją dla zapoznania polskiej publiczności ze współczesnymi kompozycjami ukraińskimi i jednocześnie prezentacją nowych polskich dzieł na Ukrainie. Projekt pozwoli także na rozwijanie współpracy oraz wzajemnej inspiracji pomiędzy twórcami młodego pokolenia z obu krajów.

Zamówienia kompozycji dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Sylwia Burnicka-Kalischewska śpiewa Chopina i Schumanna w niemieckim Ueckermünde

Sylwia Burnicka-Kalischewska Na zaproszenie Stowarzyszenie Muzycznego Musikverein „BEL CANTO Ueckermünde” e.V. dnia 30 września 2015 roku o godzinie 19:00 w Sali Ratusza Ueckermünde Bürgersaal wystąpi z recitalem dr Sylwia Burnicka-Kalischewska. Przy fortepianie zasiądzie Michał Landowski, a w repertuarze znajdą się utwory Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.

Sylwia Burnicka-Kalischewska (na zdjęciu) zaprezentuje wybrane pieśni Chopina: Życzenie, Gdzie lubi, Poseł, Smutna rzeka, Precz z moich oczu, Śliczny chłopiec i Piosnka litewska oraz cykl Schumanna Miłość i życie kobiety op. 42 do słów Adalberta von Chamisso. Pieśni Chopina o tematyce od sielskiej i pełnej humoru do sentymentalnej i dramatycznej są bardzo zróżnicowane w charakterze i niepowiązane ze sobą. Autorami ich tekstów są Stefan Witwicki, Adam Mickiewicz i Bogdan Zaleski. Cykl Schumanna, przeciwnie, zawiera opowieść o losach kobiety od momentu zakochania się, przez szczęście macierzyństwa, aż po moment śmierci męża. Ta muzyczna historia została skomponowana w roku zaślubin Schumanna z Clarą Wieck w 1840 roku. Powstało wówczas ponad sto pieśni tego kompozytora. Cykl Miłość i życie kobiety należy do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych kompozycji wokalnych Roberta Schumanna.