Polmic - FB


ze świata

Poznański Sepia Ensemble z koncertem w Berlinie

Sepia EnsembleZespół muzyki współczesnej Sepia Ensemble z Poznania (na zdjęciu) zainauguruje swój nowy sezon artystyczny podczas Festival für aktuelle Musik Randfestspiele Zepernick w Niemczech.

Koncert odbędzie się 6 września 2015 roku w Sankt-Annen-Kirche Zepernick (koło Berlina). Zespół wykona przed niemiecką publicznością kompozycje Erkki-Sven Tüür, Mari Vihmand i Georga Katzera oraz utwory polskich twórców: Plaudens na flet solo Moniki Kędziory i Fracture na flet, klarnet, skrzypce, altówkę, fortepian i perkusję Artura Kroschela.

Premiera Koncertu Grażyny Bacewicz w Korei Południowej

Koncert Korean Chamber OrchestraPo raz pierwszy w historii koreańska publiczność będzie mogła wysłuchać Koncertu na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz. 4 września 2015 roku w prestiżowym Seoul Arts Center w Seulu utwór wykona jedna z największych orkiestr w Korei, Korean Chamber Orchestra, która w tym roku obchodzi 50-lecie swojej działalności.

Krytycy nazywają Koncert na orkiestrę smyczkową IX Symfonią albo opus-magnum Grażyny Bacewicz. Utwór należy do najczęściej wykonywanych XX-wiecznych polskich kompozycji. Został napisany w 1948 roku, a jego prawykonanie miało miejsce 18 czerwca 1950 roku z okazji Walnego Zjazdu Związku Kompozytorów Polskich. Grała Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga. Koncert na orkiestrę smyczkową uważa się za jeden z najświetniejszych przejawów neoklasycyzmu w muzyce polskiej, kompozytorka starała się w sposób jak najbardziej harmonijny połączyć tradycję z nowoczesnością.

Obok utworu Bacewicz, w Seoul Arts Center usłyszymy także kompozycje Piotra Czajkowskiego (Walz-scherzo op. 34 z 1877 roku na skrzypce i orkiestrę, pierwsze wykonanie odbyło się podczas Wystawy Światowej w Paryżu, partię skrzypiec wykonywał Stanisław Barcewicz, uczeń Czajkowskiego), Franza Waxmana, urodzonego w Königshütte (Chorzowie) kompozytora, wielokrotnego laureata Oscarów (Carmen Fantasie na motywach Bizeta z 1946 roku) oraz XXVII Koncert fortepianowy (KV 595), czyli ostatni koncert Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Czytaj więcej: Premiera Koncertu Grażyny Bacewicz w Korei Południowej

107 uczestników z 19 krajów świata weźmie udział w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

odsłonięty w maju 2015 roku w Ueckermünde pomnik Giulio PerottiegoZainteresowanie Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde jest coraz większe. W 2015 roku do udziału w bim zakwalifikowało się 107 kandydatów. Śpiewacy z Armenii, Austrii, Brazylii, Białorusi, Estonii, Chile, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Irlandii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rosji, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii szlifują swoje umiejetności wokalne, by jak najlepiej zaprezentować się jesienią, między 23 a 29 października 2015 roku w Niemczech.

Konkurs dedykowany jest genialnemu śpiewakowi z XIX wieku Giulio Perottiemu (na zdjęciu odsłonięty w maju 2015 roku w Ueckermünde pomnik Giulio Perottiego), urodzonemu w 1841 roku pod nazwiskiem Julius Prott w niemieckim Ueckermünde. Perotti święcił triumfy na wszystkich najważniejszych scenach świata, w tym w Metropolita Opera w Nowym Jorku i w Mediolańskiej La Scali, a pierwsze lekcje śpiewu pobierał w Szczecinie. Zmarł w Mediolanie w 1901 roku.

Czytaj więcej: 107 uczestników z 19 krajów świata weźmie udział w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im....

Koncert z okazji 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego - w Paryżu

Koncert z okazji 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego7 września 2015 roku w Maison de l'UNESCO w Paryżu odbędzie się uroczysty koncert z okazji 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, zatytułowany Lettres sur la musique.

Wystąpią: Elżbieta Zapolska (mezzosopran, Polska), Ekaterina Glazovskaya (fortepian, Białoruś) oraz Čiurlionis String Quartet (Litwa) w składzie: Jonas Tankevičius (skrzypce), Darius Dikšaitis (skrzypce), Gediminas Dačinskas (altówka) i Saulius Lipčius (wiolonczela). W programie koncertu znajdą się kompozycje Josepha Wölfla (1773-1812), Josepha Haydna (1732-1809), Marii Szymanowskiej (1789-1831) i Giovanni Batista Viotti’ego (1755-1824). Nie zabraknie również utworów samego Jubilata - Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833). Usłyszymy m.in. jego polonezy, w tym najsłynniejszy - Pożegnanie ojczyzny w opracowaniu na fortepian i kwartet smyczkowy.

Sinfonia Varsovia na europejskich festiwalach

Radio France Montpellier Festival 2015Między 20 lipca a 21 sierpnia 2015 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia wystąpi z 16 koncertami na pięciu muzycznych festiwalach we Francji i w Polsce.

Pod koniec lipca Sinfonia Varsovia wyrusza do Francji na Radio France Montpellier Festival (20 – 25 lipca). Dwa koncerty, spośród czterech, będą transmitowane przez Radio France Musique. François-Frédéric Guy, uznany francuski pianista, wykona wszystkie koncerty fortepianowe Beethovena, jednocześnie prowadząc orkiestrę od instrumentu.

Pierwsza połowa sierpnia to już tradycyjnie występy Sinfonii Varsovii na jednym z największych festiwali pianistycznych na świecie - La Roque d’Anthéron International Piano Festival. To festiwal, z którym orkiestra związana jest od jego pierwszej edycji zorganizowanej w 1981 roku. W tym roku orkiestra towarzyszyć będzie tak znakomitym pianistom, jak: Jan Lisiecki, Nicholas Angelich, czy Rémi Geniet. Ostatni koncert Sinfonii Varsovii na Festiwalu La Roque d’Anthéron odbędzie się 12 sierpnia. Wybitny rosyjski pianista, Nikolai Lugansky, wykona oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Za pulpitem dyrygenckim stanie Alexander Vedernikov.

Artyści wystąpią z tym samym programem jeszcze dwukrotnie – podczas koncertu zamykającego 66. Festival de Musique de Menton (Francja, 13 sierpnia), a następnie – już w Polsce - zainaugurują 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa”, który odbędzie się 15 sierpnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Te trzy koncerty nawiązują do płyty CHOPIN The Piano Concertos, wydanej w 2014 roku przez Naïve, będącej owocem współpracy Luganskiego, Vedernikova i Sinfonii Varsovii.

Festiwalowe lato Sinfonii Varsovii zamknie koncert pod batutą Jerzego Maksymiuka na X Międzynarodowym Festiwalu Mozartowskim „Mozartiana” w Gdańsku (21 sierpnia). W programie koncertu z udziałem solistów Sinfonii Varsovii: Andrzeja Krzyżanowskiego (flet) i Arkadiusza Krupy (obój) – utwory Mozarta i Salieriego.

Szczegółowy program koncertów dostępny na stronie: sinfoniavarsovia.org