Polmic - FB


ze świata

Sylwia Burnicka-Kalischewska śpiewa Chopina i Schumanna w niemieckim Ueckermünde

Sylwia Burnicka-Kalischewska Na zaproszenie Stowarzyszenie Muzycznego Musikverein „BEL CANTO Ueckermünde” e.V. dnia 30 września 2015 roku o godzinie 19:00 w Sali Ratusza Ueckermünde Bürgersaal wystąpi z recitalem dr Sylwia Burnicka-Kalischewska. Przy fortepianie zasiądzie Michał Landowski, a w repertuarze znajdą się utwory Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.

Sylwia Burnicka-Kalischewska (na zdjęciu) zaprezentuje wybrane pieśni Chopina: Życzenie, Gdzie lubi, Poseł, Smutna rzeka, Precz z moich oczu, Śliczny chłopiec i Piosnka litewska oraz cykl Schumanna Miłość i życie kobiety op. 42 do słów Adalberta von Chamisso. Pieśni Chopina o tematyce od sielskiej i pełnej humoru do sentymentalnej i dramatycznej są bardzo zróżnicowane w charakterze i niepowiązane ze sobą. Autorami ich tekstów są Stefan Witwicki, Adam Mickiewicz i Bogdan Zaleski. Cykl Schumanna, przeciwnie, zawiera opowieść o losach kobiety od momentu zakochania się, przez szczęście macierzyństwa, aż po moment śmierci męża. Ta muzyczna historia została skomponowana w roku zaślubin Schumanna z Clarą Wieck w 1840 roku. Powstało wówczas ponad sto pieśni tego kompozytora. Cykl Miłość i życie kobiety należy do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych kompozycji wokalnych Roberta Schumanna.

Poznański Sepia Ensemble z koncertem w Berlinie

Sepia EnsembleZespół muzyki współczesnej Sepia Ensemble z Poznania (na zdjęciu) zainauguruje swój nowy sezon artystyczny podczas Festival für aktuelle Musik Randfestspiele Zepernick w Niemczech.

Koncert odbędzie się 6 września 2015 roku w Sankt-Annen-Kirche Zepernick (koło Berlina). Zespół wykona przed niemiecką publicznością kompozycje Erkki-Sven Tüür, Mari Vihmand i Georga Katzera oraz utwory polskich twórców: Plaudens na flet solo Moniki Kędziory i Fracture na flet, klarnet, skrzypce, altówkę, fortepian i perkusję Artura Kroschela.

Koncert z okazji 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego - w Paryżu

Koncert z okazji 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego7 września 2015 roku w Maison de l'UNESCO w Paryżu odbędzie się uroczysty koncert z okazji 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego, zatytułowany Lettres sur la musique.

Wystąpią: Elżbieta Zapolska (mezzosopran, Polska), Ekaterina Glazovskaya (fortepian, Białoruś) oraz Čiurlionis String Quartet (Litwa) w składzie: Jonas Tankevičius (skrzypce), Darius Dikšaitis (skrzypce), Gediminas Dačinskas (altówka) i Saulius Lipčius (wiolonczela). W programie koncertu znajdą się kompozycje Josepha Wölfla (1773-1812), Josepha Haydna (1732-1809), Marii Szymanowskiej (1789-1831) i Giovanni Batista Viotti’ego (1755-1824). Nie zabraknie również utworów samego Jubilata - Michała Kleofasa Ogińskiego (1765-1833). Usłyszymy m.in. jego polonezy, w tym najsłynniejszy - Pożegnanie ojczyzny w opracowaniu na fortepian i kwartet smyczkowy.

Premiera Koncertu Grażyny Bacewicz w Korei Południowej

Koncert Korean Chamber OrchestraPo raz pierwszy w historii koreańska publiczność będzie mogła wysłuchać Koncertu na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz. 4 września 2015 roku w prestiżowym Seoul Arts Center w Seulu utwór wykona jedna z największych orkiestr w Korei, Korean Chamber Orchestra, która w tym roku obchodzi 50-lecie swojej działalności.

Krytycy nazywają Koncert na orkiestrę smyczkową IX Symfonią albo opus-magnum Grażyny Bacewicz. Utwór należy do najczęściej wykonywanych XX-wiecznych polskich kompozycji. Został napisany w 1948 roku, a jego prawykonanie miało miejsce 18 czerwca 1950 roku z okazji Walnego Zjazdu Związku Kompozytorów Polskich. Grała Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga. Koncert na orkiestrę smyczkową uważa się za jeden z najświetniejszych przejawów neoklasycyzmu w muzyce polskiej, kompozytorka starała się w sposób jak najbardziej harmonijny połączyć tradycję z nowoczesnością.

Obok utworu Bacewicz, w Seoul Arts Center usłyszymy także kompozycje Piotra Czajkowskiego (Walz-scherzo op. 34 z 1877 roku na skrzypce i orkiestrę, pierwsze wykonanie odbyło się podczas Wystawy Światowej w Paryżu, partię skrzypiec wykonywał Stanisław Barcewicz, uczeń Czajkowskiego), Franza Waxmana, urodzonego w Königshütte (Chorzowie) kompozytora, wielokrotnego laureata Oscarów (Carmen Fantasie na motywach Bizeta z 1946 roku) oraz XXVII Koncert fortepianowy (KV 595), czyli ostatni koncert Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Czytaj więcej: Premiera Koncertu Grażyny Bacewicz w Korei Południowej

107 uczestników z 19 krajów świata weźmie udział w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

odsłonięty w maju 2015 roku w Ueckermünde pomnik Giulio PerottiegoZainteresowanie Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde jest coraz większe. W 2015 roku do udziału w bim zakwalifikowało się 107 kandydatów. Śpiewacy z Armenii, Austrii, Brazylii, Białorusi, Estonii, Chile, Chin, Chorwacji, Cypru, Czech, Irlandii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rosji, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii szlifują swoje umiejetności wokalne, by jak najlepiej zaprezentować się jesienią, między 23 a 29 października 2015 roku w Niemczech.

Konkurs dedykowany jest genialnemu śpiewakowi z XIX wieku Giulio Perottiemu (na zdjęciu odsłonięty w maju 2015 roku w Ueckermünde pomnik Giulio Perottiego), urodzonemu w 1841 roku pod nazwiskiem Julius Prott w niemieckim Ueckermünde. Perotti święcił triumfy na wszystkich najważniejszych scenach świata, w tym w Metropolita Opera w Nowym Jorku i w Mediolańskiej La Scali, a pierwsze lekcje śpiewu pobierał w Szczecinie. Zmarł w Mediolanie w 1901 roku.

Czytaj więcej: 107 uczestników z 19 krajów świata weźmie udział w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im....