Polmic - FB


ze świata

Sinfonia Varsovia w Azji

Szalone Dni Muzyki w Japonii Orkiestra Sinfonia Varsovia wyrusza na tournée po Azji. Między 2 a 16 maja 2015 roku wystąpi z 17 koncertami w ramach festiwalu „Szalone Dni Muzyki w Japonii”, a następnie po raz pierwszy historii zespołu, wykona 3 koncerty w Chinach.

Tradycyjnie już na przełomie kwietnia i maja Sinfonia Varsovia wyrusza do Japonii na tamtejszą edycję międzynarodowego festiwalu upowszechniającego muzykę klasyczną: „La Folle Journée” („Szalone Dni Muzyki”). Pierwsza i największa tegoroczna odsłona festiwalu, jak co roku, odbyła się we Francji na przełomie stycznia i lutego.

Każda edycja „La Folle Journée” programowana jest według określonego klucza. W 2014 roku była to muzyka amerykańska. Tegorocznym motywem przewodnim są Pasje serca i duszy. W programach koncertów Sinfonii Varsovii w Tokio i Niigacie znajdą się dzieła od Bacha, przez klasyków wiedeńskich: Mozarta i Beethovena, czołowych przedstawicielu romantyzmu: Chopina, Dvořáka, Brahmsa, Griega, po twórców XX wieku – Rodrigo, Brittena i Marqueza. Orkiestrę poprowadzi młody amerykański dyrygent Robert Trevino, który zebrał ciepłe oceny krytyków i publiczności po koncercie z Sinfonią Varsovią podczas ostatniego Festiwalu Beethovenowskiego w Warszawie. Wśród licznych solistów, którym w Japonii będzie towarzyszyć polska orkiestra, znajdą się m.in. skrzypek Augustin Dumay oraz pianistka Yulianna Avdeeva. Warto podkreślić, że wszystkie koncerty Sinfonii Varsovii w ramach festiwalu „Szalone Dni Muzyki w Japonii” odbywają się w ogromnych salach koncertowych. Ta w City Performing Arts Center (Niigata) przeznaczona jest dla ok. 2000 osób, a w Tokyo International Forum – dla ponad 5000!

Po 9 dniach i 17 koncertach w ramach japońskich Szalonych Dni Muzyki, Sinfonia Varsovia poleci do Chin, gdzie wystąpi z trzema koncertami pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka. Artyści będą koncertować w najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Chinach - National Centre for the Performing Arts w Pekinie, w Teatrze Wielkim w Tianjinie oraz w Qintai Concert Hall w Wuhan. W programie koncertów: I Symfonia D-dur op.25 „Klasyczna” Siergieja Prokofiewa oraz dzieła polskich kompozytorów: Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika z solistą Jakubem Haufą oraz II Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w interpretacjach Pawła Wakarecego i słynnej chińskiej pianistki Chen Sa.

Trasa koncertowa Sinfonii Varsovii w Chinach to wydarzenie odbywające się w ramach Sezonu Polskiego w Chinach, które jest współorganizowane przez Culture.pl, Instytut Polski w Pekinie, Tianjin Grand Theatre, National Center of Performing Arts and Beijing Poly.

Martyna Kosecka zwyciężczynią Konkursu Kompozytorskiego na Music Biennale Zagreb

Martyna Kosecka zwycięzcą Konkursu Kompozytorskiego na Music Biennale Zagreb21 kwietnia 2015 roku podczas Muzycznego Biennale w Zagrzebiu odbył się koncert wieńczący Konkurs Kompozytorski na 5-minutową Operę, podczas którego miały miejsce prawykonania dziesięciu finałowych utworów. Największe uznanie zdobyła opera Kochaway polskiej kompozytorki Martyny Koseckiej. Artystka w ramach głównej nagrody otrzyma zamówienie na napisanie opery przeznaczonej do wykonania na kolejnym, 29. Biennale Zagreb 2017.

Wykonawcami premierowych kompozycji byli muzycy orkiestry festiwalowej, sopranistka Monika Cerovèec i baryton Krešimir Stražanac pod batutą Sašy Britviæ’ego. Utwory oceniało Jury w składzie: Zoran Juraniæ, Daniel Matej, Ðuro Živkoviæ i Krešimir Seletkoviæ, a także słuchacze, którzy mogli głosować na swoje ulubione utwory.

Niestety polska kompozytorka nie mogła uczestniczyć w koncercie finałowym, podobnie jak Steven Prengels z Belgii - zdobywca II nagrody. 3. miejsce ex aequo otrzymali Greczynka Lina Tonia oraz Szwajcar Kevin Juillerat. Laureaci skomponują na zamówienie Music Biennale Zagreb utwór na orkiestrę lub zespół kameralny (II nagroda) oraz utwór solowy (III nagroda), które zostaną wykonane podczas następnej edycji festiwalu.

Chopin i Schubert w gościnie u Szymanowskiej

5e Salon Marii Szymanowskiej5. Salon Marii Szymanowskiej, zatytułowany Schubert i Chopin w gościnie u Szymanowskiej odbędzie się we wtorek, 28 kwietnia 2015 roku o godz. 19.00 , w Salle des Fêtes Merostwa 4. dzielnicy Paryża.

Wystąpią: Elisabeth Zapolska – mezzosopran, Alain Roudier – pianoforte Graf z 1828 roku (kolekcja Ad Libitum) i Jean-Marc Warszawski – prezentacja. W programie wybrane Pieśni i piosnki op.74 i Mazurek op. 17 nr 4 Fryderyka Chopina, fragmenty cyklu Podróż zimowa F. Schuberta oraz Trzy Walce na fortepian i wybrane Ballady i Romanse na głos i fortepian Marii Szymanowskiej.

Organizatorem Salonu jest Société Maria Szymanowska we współpracy z Merostwem 4. dzielnicy Paryża, Instytutem Polskim w Paryżu i stowarzyszeniem Ad Libitum.

Sukces polskich kompozytorów na konkursie w Czechach

Przemysław SchellerW Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim GENERACE 2015, organizowanym w ramach festiwalu „Janáčkův máj”, wysokie lokaty zajęli polscy kompozytorzy.

Konkurs, skierowany do młodych kompozytorów z czterech krajów: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: do 30 lat i do 21 lat. Jego przedmiotem były kompozycje na instrument solowy z akompaniamentem, kompozycje na mały zespół kameralny lub utwory na ustalone składy instrumentalne. Do tegorocznej edycji Konkursu przystąpiła rekordowa liczba artystów. Do I kategorii wiekowej (do 30 lat) zgłosiło się 44 kompozytorów, którzy nadesłali 59 utworów, a do II kategorii (do 21 lat) – 14 młodych twórców z 20 kompozycjami.

24 marca 2015 roku w Ostrawie Jury w składzie: Milan Báchorek, Ivan Kurz, Hanuš Bartoň, Vít Zouhar, Aleksander Lasoń, Jevgenij Iršai i László Tihányi zdecydowało przyznać w kategorii do 30 lat I nagrodę Belli Máté z Węgier za utwór Lethe, II nagrodę – Przemysławowi Schellerowi (na zdjęciu) z Polski za Czasojaśnienie, III nagrodę Peterowi Javorkowi ze Słowacji za Metamorfózy oraz honorowe wyróżnienia Robertowi Niepostynowi z Polski za Blask na chór mieszany a cappella i Máté Balogh z Węgier za Labyrinth of the World and Paradise of the Heart. W kategorii do 21 lat I nagrodę otrzymał Michał Lazar z Polski za Recytatyw, medytację i taniec, II nagrodę - Dominik Kopcsay ze Słowacji za Cadenzę, a III nagrodę - Martin Lang ze Słowacji z I Kwartet smyczkowy.

Nagrodzone kompozycje zostaną wykonane podczas festiwalu „Janáčkův máj” w 2016 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.janackuvmaj.cz/en/generace?id=art388#.VRwTiSgkfYV

Lidia Zielińska i Elżbieta Sikora nominowane do nagrody Golden Nica - Prix Ars Electronica 2015

Ars ElectronicaDwie wybitne polskie kompozytorki - Lidia Zielińska i Elżbieta Sikora zostały jednymi z 14 twórców sztuk cyfrowych nominowanych do nagrody Golden Nica - Visionary Pioneers of Media Art.

Nagroda dotyczy wszystkich dyscyplin sztuk elektronicznych. Jej laureatem w ubiegłym roku został Roy Ascott. Przyznaje ją Ars Electronica w Linz (Austria), a w środowisku uchodzi za Oskara w tej dziedzinie.

Nazwisko zwycięzcy poznamy 26 maja 2015 roku. Muzyka laureata nagrody zostanie zaprezentowana podczas Ars Electronica Festival w dniach 3-7 września 2015 roku.

Szczegółowe informacje o nagrodzie – na stronie: www.aec.at/prix/visionary-pioneers