Polmic - FB


ze świata

Muzyka polska w Paryżu

MétamorphosesStowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji zaprasza 18 marca 2015 roku o godz. 19.00 do Biblioteki Polskie w Paryżu na koncert pt. Métamorphoses.

W wykonaniu koreańskiej flecistki Mihi Kim i polskiej pianistki Teresy Janiny Czekaj usłyszymy Wariacje op. 107 Ludwiga van Beethovena, Sonatę na flet i fortepian Tadeusza Szeligowskiego, Sonatinę na flet i fortepian Aleksandra Tansmana, Sonatę na flet i fortepian op. 94 Sergiusza Prokofiewa oraz Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego w transkrypcji na skrzypce i fortepian.

Cracow Duo świętuje 205. urodziny Fryderyka Chopina w Carnegie Hall

Jan Kalinowski i Marek SzlezerCracow Duo zadebiutuje w nowojorskiej Carnegie Hall w poniedziałek, 2 marca 2015 roku koncertem z okazji 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Polscy muzycy – wiolonczelista Jan Kalinowski i pianista Marek Szlezer przedstawią publiczności zgromadzonej w Weill Recital Hall kompozycje Jubilata – Introdukcję i Polonez C-dur op. 3 i Sonatę wiolonczelową g-moll op. 65 oraz Aleksandra TansmanaDwa utwory na wiolonczelę i fortepian (1931), Sonatę wiolonczelową nr 2 (1930) i Fantazję (1936).

Jan Kalinowski i Marek Szlezer współpracę rozpoczęli w 2001 roku od Sonaty g-moll op. 65 Chopina i od tego czasu zbudowali szeroki repertuar. Muzycy występowali na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych Europy i Azji. Ważnym i ciekawym doświadczeniem w działalności Cracow Duo było tournée po Bliskim Wschodzie (2006) oraz w roku 2013 projekt Lutosławski na Kaukazie, odbywający się z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora. W roku 2010 reprezentowali swoje miasto na Dniach Krakowa w Nankinie (Chiny). Wspólna fascynacja muzyką polską powoduje, że artyści od początku działalności aktywnie włączają się w nurt promocji kultury polskiej w kraju i zagranicą, prezentując publiczności dzieła na wiolonczelę z fortepianem m.in.: Aleksandra Tansmana, Zygmunta Stojowskiego, Ludomira Różyckiego i Tadeusza Majerskiego oraz szereg utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla nich przez wielu autorów polskich i zagranicznych. W roku 2014 firma fonograficzna Dux wydała specjalną płytę kompaktową, na którą składająca się utwory dedykowane Janowi Kalinowskiemu i Markowi Szlezerowi. Obaj artyści brali również udział w nagraniu płyty z utworami Krzysztofa Pendereckiego z okazji jego jubileuszu 80 urodzin.

Więcej informacji o koncercie – na stronie: www.polishculture-nyc.org/?eventId=2360

Koncert muzyki wizualnej w Los Angeles

Measures & FramesWspółcześni kompozytorzy Thomas Adès, Joanna Bruzdowicz, Jeffrey Holmes, Veronika Krausas i Marek Zebrowski wspólnie z awangardowymi twórcami filmowymi Davidem Lynchem, Michaelem Pattersonem, Candace Reckinger i Agnès Varda będą współpracować w czasie rzeczywistym, aby stworzyć muzykę wizualną – multidyscyplinarny gatunek. Wykonawcami utworów będą Penderecki String Quartet i Rebekah Barton.

Takty muzyki i klatki filmowe – to symbole dźwięku i kina, które wykonawcy i publiczność będą mieli za zadanie rozszyfrować, aby odkryć dzieło sztuki. Co może wyrazić następstwo taktów muzycznych i 24 klatek na sekundę? Co się stanie, gdy połączymy muzykę i obraz?

Koncert pt. Measures & Frames z cyklu “Visions & Voices”, organizowanego przez Uniwersytet Południowej Kalifornii w Los Angeles (CA), odbędzie się 28 marca 2015 roku o godz. 20.00 w USC Alfred Newman Recital Hall. Wstęp wolny.

2015 Rokiem Muzyki w Estonii

Rok Muzyki Estonia 2015Dumą Estonii jest jej dorobek muzyczny – od tradycji Festiwali Pieśni, przez cenionych kompozytorów, po szeroką scenę muzyki popularnej. Estonia uczci to bogactwo ogłaszając 2015 Rokiem Muzyki i organizując szereg wydarzeń.

Impulsem do ogłoszenia tego roku rokiem muzyki są dwa ważne jubileusz – Arvo Pärt obchodzi swoje 80., a Veljo Tormis 85. urodziny. Zwłaszcza pierwszy z nich zasłużył na ogólnokrajowe świętowanie – Pärt kolejny rok z rzędu okazał się najczęściej granym twórcą muzyki współczesnej.

W ciągu roku ma się odbyć szereg koncertów wszystkich gatunków muzyki oraz przygotowano program edukacyjny. Najciekawiej zapowiadają się koncert Lament Adama Arvo Pärta i Roberta Wilsona oraz koncerty w dniu urodzin Veljo Tormisa.

Kalendarz wydarzeń Roku Muzyki w Estonii - na stronie: www.muusika2015.ee (w jęz. estońskim)

źródło: TTG Dziennik Turystyczny

Koncert kompozytorski Eugeniusza Popławskiego

Koncert kompozytorski Eugeniusza Popławskiego Koncert kompozytorski Eugeniusza Popławskiego z okazji 30-lecia twórczej działalności odbędzie się 28 lutego 2015 roku w Mińsku w Sali im. R. Szyrmy Białoruskiej Państwowej Filharmonii.

Wśród licznych utworów w wykonaniu Państwowej Akademickiej Chóralnej Kapeli im. R.Szyrmy do programu koncertu zostanie włączony cykl Owoce życia (Pozni) na chór mieszany a cappella do słów W. Zylki i L. Geniusz, skomponowany w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie 2013”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.