Polmic - FB


ze świata

Cracow Duo w premierowym koncercie w Los Angeles

Cracow DuoPolish Music Center przy University of Southern California zaprasza 24 lutego 2015 roku na koncert polskiego duetu Cracow Duo, który tworzą dwaj młodzi wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie – pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski (na zdjęciu). W programie znajdzie się m.in. światowe prawykonanie utworu Tomasza Opałki The Glitch oraz amerykańska premiera kompozycji Krzysztofa Meyera Three Times Four.

Ponadto artyści zaprezentują wybrane utwory polskich kompozytorów różnych generacji: Fryderyka Chopina, Marcela Chyrzyńskiego, Aleksandra Tansmana i Wojciecha Widłaka.

Koncert odbędzie się w Alfred Newman Recital Hall na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles (CA). Początek o godz. 19.30.

Więcej informacji – na stronie: music.usc.edu/events/details/?event=913749

Polska wystawa instrumentów na Biennale w Wenecji

Plastic is Fantastic! - wystawa Tomka WójcikaInstrumenty muzyczne i inne przedmioty z materiałów z recyklingu, które można zrobić samemu, są jedną z atrakcji polskiego projektu prezentowanego podczas Międzynarodowego Karnawału Dzieci i Młodzieży w ramach Biennale w Wenecji od 7 do 17 lutego 2015 roku. Współorganizatorem wydarzenia jest Ambasada RP w Rzymie.

W tym roku Międzynarodowy Karnawał Dzieci i Młodzieży w Wenecji (International Kids’ Carnival Venice) poświęcony jest muzyce. Na wystawie Plastic is Fantastic! Laboratorium 3R - Recycle, Reused, Reduce (Przetwarzaj, Używaj ponownie, Ograniczaj) przygotowanej przez polskiego projektanta Tomka Wójcika znajdą się więc głównie instrumenty muzyczne zrobione z plastiku pochodzącego z recyklingu, ale także plastikowe fotele, igloo i świecące przedmioty. Dzieci będą mogły stworzyć własne plastikowe dzieła podczas towarzyszących wystawie warsztatów Laboratorium 3R. Staną się one potem częścią ekspozycji.

Projekt Plastic is Fantastic! Laboratorium 3R Recycle-Reuse-Reduce został przygotowany na Biennale w Wenecji przez Fundację Fly with Art we współpracy z Wytwórnią21 i Ambasadą RP w Rzymie.

Międzynarodowy Karnawał Dzieci i Młodzieży w Wenecji to impreza, która towarzyszy karnawałowi weneckiemu, wzbogacając go propozycją edukacyjną dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Polska bierze udział w dziecięcym karnawale po raz drugi. W 2011 roku zaprezentowała wystawę Dziecinada – polski design dla dzieci.

Pogram wydarzenia – na stronie: www.rzym.msz.gov.pl

źródło: MSZ

Koncert Meccore String Quartet w Nowym Jorku

Meccore String Quartet Meccore String Quartet, zwycięzca London International String Quartet Competition 2012, wystąpi 8 lutego 2015 roku w The New School for Music w Nowym Jorku w ramach prestiżowego cyklu koncertów muzyki kameralnej “Schneider Concerts”.

Polscy artyści - Wojciech Koprowski, Jarosław Nadrzycki, Michał Bryła i Karol Marianowski - zaprezentują amerykańskiej publiczności trzy kompozycje: I Kwartet smyczkowy (1917) Karola Szymanowskiego, III Kwartet smyczkowy (1945) Szymona Laksa i Kwartet smyczkowy g-moll op. 10 (1893) Claude’a Debussy’ego.

Założony w 2007 roku Meccorre String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty oraz Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani” w Reggio Emilia, w roku 2010 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (Niemcy), a w roku 2009 - I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen. Występował na wielu znanych festiwalach europejskich i w tak prestiżowych salach koncertowych, jak Beethovenhaus w Bonn, Filharmonia Narodowa w Warszawie, czy Wigmore Hall w Londynie.

Ideą cyklu “Schneider Concerts” jest prezentowanie muzyki na najwyższym poziomie wykonawczym w przystępnych cenach biletów wstępu. Wybitni młodzi artyści ze Stanów Zjednoczonych i z zagranicy mają okazję dołączyć do szeregu znamienitych muzyków, którzy dotychczas gościli na koncertach kameralnych organizowanych przez The New School for Music takich, jak Peter Serkin, Yo-Yo Ma, czy Guarneri String Quartet.

Więcej informacji - na stronie: www.polishculture-nyc.org/index.cfm?eventId=2354

Sinfonia Varsovia, Ivo Pogorelić i Michel Tabachnik na festiwalu Sommets Musicaux

W piątek, 6 lutego 2015 roku Sinfonia Varsovia wystąpi na festiwalu "Sommets Musicaux" w Szwajcarii. Orkiestrę poprowadzi szef Brussels Phiharmonic – Michel Tabachnik.

15. edycja festiwalu odbywa się w 2015 roku w dniach 30 stycznia – 7 lutego. W programie koncertu Sinfonii Varsovii znajdzie się Symfonia nr 40 g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz II Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w interpretacji Ivo Pogorelicia. Do Sinfonii Varsovii będzie należało też światowe prawykonanie utworu zamówionego przez festiwal - Epitaffio (in memoria d'un artista) Ivana Fedele. Ivan Fedele jest kompozytorem – rezydentem tegorocznej edycji "Sommets Musicaux".

Więcej informacji: http://sommets-musicaux.ch/programme-billets/concerts-du-6-fevrier-201

Sinfonia Varsovia we Francji na festiwalu La Folle Journée 2015

Festiwal La Folle Journée - Szalone Dni Muzyki 2015Passions de l'âme et du coeur to temat 21. edycji festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki w Nantes. Największy na świecie festiwal popularyzujący muzykę klasyczną odbędzie się we Francji w dniach 23 stycznia – 1 lutego 2015 roku. Z 17 koncertami wystąpi Sinfonia Varsovia. Kolejne odsłony tego międzynarodowego wydarzenia zaplanowano w marcu w Hiszpanii, w maju w Japonii i we wrześniu w Polsce.

Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są Pasje serca i duszy. W programie niemal 400 koncertów, które odbędą się tradycyjnie najpierw w miastach regionu Kraj Loary, a następnie w Nantes, znajdą się dzieła inspirowane tytułową namiętnością serca i duszy. Wachlarz prezentowanych dzieł jest bardzo szeroki - od baroku po muzykę XX wieku.

Doskonale widać to w programie koncertów Sinfonii Varsovii, których pięć odbędzie się w miastach regionu Kraj Loary (La Roche-sur-Yon, Cholet, Fontenay-Le-Comte, La Flèche i Saumur), a kolejnych dwanaście w mieście Nantes. Słuchacze będą mogli usłyszeć dzieła Vitalego, Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Berlioza, Schumanna, Wagnera, Offenbacha, Griega, Pucciniego i Márqueza. W programie festiwalu znalazły się także polskie akcenty. Sinfonia Varsovia wykona poemat symfoniczny Step Zygmunta Noskowskiego, III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego ze znaną polskiej publiczności norweską sopranistką Maritą Solberg, a także kilkakrotnie II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina z różnymi pianistami: Philippem Giusiano, Anną Queffélec i Yulianną Avdeevą - zwyciężczynią m.in. XVI Konkursu Chopinowskiego w 2010.

Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie także innym znakomitym solistom, wśród który są pianiści: Boris Berezovsky, Claire Désert, skrzypkowie młodego pokolenia: Irène Duval, Virgil Boutellis, Serge Zimmermann i Sunao Goko, a także pochodząca z RPA sopranistka - Pumeza Matshikiza. Orkiestrę Sinfonia Varsovia prowadzić będą Alexander Sladkovsky, Andris Poga, Maxim Emelyanychev i Jean-Frédéric Neuburger. Koncerty Sinfonii Varsovii są stałym elementem Szalonych Dni Muzyki, począwszy od pierwszej edycji festiwalu w 1995 roku. Wybrane koncerty Sinfonii Varsovii będą transmitowane przez francuską telewizję ARTE.

Czytaj więcej: Sinfonia Varsovia we Francji na festiwalu La Folle Journée 2015