Polmic - FB


ze świata

Petersburg | Wykład Jerzego Stankiewicza o „Kwartecie na koniec Czasu” Oliviera Messiaena

Instytut Polski w Petersburgu17 lutego 2020 roku w siedzibie Instytutu Polskiego w Petersburgu (ul. 5. Sowiecka 12) o godz. 18.30 będzie miał miejsce wykład Nowe spojrzenie na genezę „Kwartetu na koniec Czasu” Oliviera Messiaena w Stalagu VIII A Görlitz, który wygłosi Jerzy Stankiewicz, wiceprezes Oddziału Związku Kompozytorów Polskich w Krakowie.

Podczas spotkania odbędzie się też projekcja francuskiego filmu dokumentalnego i muzycznego Urok niemożliwości (reż. Nicolas Buenaventura Vidal, 2006) obrazującego hipotezy dotyczące powstania Kwartetu… na przełomie 1940 / 1941 roku w hitlerowskim obozie jenieckim w Görlitz (dzisiaj w Polsce w Zgorzelcu na Dolnym Śląsku).

Olivier Messiaen (1908–1992) – francuski kompozytor, organista, wykładowca, był jedną z najważniejszych postaci muzyki XX wieku, z jednej strony mistykiem, z drugiej zaś śmiałym eksperymentatorem. W 1931 został mianowany organistą paryskiego kościoła La Trinité i funkcję tę sprawował do śmierci. W roku 1940 został uwięziony w stalagu, a po zwolnieniu w 1941 objął stanowisko profesora harmonii (dopiero w 1966 roku został profesorem kompozycji) w paryskim konserwatorium. Był niezwykle charyzmatycznym pedagogiem, a do grona jego uczniów należeli wybitni twórcy, którzy — podobnie jak on sam — uformowali oblicze XX-wiecznej muzyki, prowadząc ją we wcześniej nieznanych kierunkach: Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen, Iannis Xenakis. W Görlitz działa obecnie Meetingpoint Messiaen — miejsce spotkań muzycznych młodzieży i doświadczonych muzyków z Europy i innych kontynentów.

"Kompozytorzy na walizkach" – cykl zagranicznych koncertów Filharmonii Poznańskiej

FP14 lutego 2020 roku koncertem w Konzerthaus w Berlinie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wraz z Rafałem Blechaczem rozpocznie europejskie tournée w ramach cyklu "Kompozytorzy na walizkach".

W programie zagranicznych koncertów znajdą się utwory trzech znakomitych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina (1810-1849), Aleksandra Tansmana (1897-1986) i Romana Palestra (1907-1989). Wszyscy trzej opuścili rodzinny kraj z przyczyn politycznych, aby osiedlić się w Paryżu – tam żyć i tworzyć. Każdy z nich wypracowł niezwykle oryginalny styl, wykorzystując zdobyczne ówczesnych technik kompozytorskich w oparciu o nawiązania i stylizację rodzimego folkloru.

Filharmonia Poznańska wybrała najbardziej reprezentatywne dzieła: Tańce weselne z baletu Pieśń o Ziemi Romana Palestra oraz III Symfonię koncertującą na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę Aleksandra Tansmana, aby przedstawić tę oryginalną i wciąż mało znaną twórczość polskich kompozytorów-emigrantów. W roku 2020, dokładnie 1 marca, przypada 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina – w programie nie mogło zatem zabraknąć Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 w wykonaniu Rafała Blechacza, zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Europejska trasa koncertowa rozpocznie się 14 lutego w Berlinie. 26 lutego muzycy wystąpią we Frankfurcie nad Odrą, a dwa dni później w Darmstadt. Najważniejszym wydarzeniem tournée będzie występ 1 marca w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, gdzie orkiestra uczci 210. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. W koncertach udział wezmą soliści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą dyrygentów Marka Pijarowskiego i Łukasza Borowicza.

Szczegółowe informacje – na stroniehttps://filharmoniapoznanska.pl/

Trasa koncertowa Atom String Quartet po Stanach Zjednoczonych

ASQW dniach 7–16 stycznia 2020 roku odbędzie się trasa koncertowa Atom String Quartet po Stanach Zjednoczonych. W ciągu niecałych dwóch tygodni kwartet zagra 7 koncertów w różnych częściach USA. Amerykańska trasa rozpocznie obchody 10. rocznicy istnienia kwartetu.

To będzie druga trasa koncertowa zespołu po Stanach Zjednoczonych i tym razem obejmie takie miasta, jak Minneapolis, Madison, San Fransisco, Phoenix, Baltimore i Nowy Jork. Artyści zaprezentują przekrojowy program, na który będą się składać kompozycje Krzysztofa Pendereckiego (z ostatniej płyty zespołu pt. Penderecki), Zbigniewa Seiferta oraz muzyków kwartetu. Szczególnym wydarzeniem będą koncerty w Dizzy`s Club – Jazz at Lincoln Center, jednym z najbardziej prestiżowych klubów jazzowych na świecie. Atom String Quartet wystąpi tam 16 stycznia dwukrotnie: o 19:30 i 21:30.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Kwartet nagrał pięć autorskich płyt, dwie z nich otrzymały nagrodę „Fryderyk”.

Amerykańska trasa ASQ została dofinansowana z programu „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza .

Bruksela | „Zaślubiam Cię...” – Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk

Kisiel IwonaZ okazji setnej rocznicy powrotu Polski nad Morze Bałtyckie (odzyskania Pomorza przez Polskę) w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie artystyczne promujące polską sztukę. Podczas koncertu 5 lutego 2020 roku zostanie prawykonany utwór Iwony Kisiel.

Kompozycja pt. Once Upon the Sea skomponowana została specjalnie na tę okazję. Tak renomowani muzycy, jak fleciści Agata Długosz i Łukasz Długosz oraz pianista Andrzej Jungiewicz dokonają jej światowego prawykonania. Poza tym w programie koncertu znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Kazimierza Serockiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Franciszka Dopplera. Koncertowi towarzyszyć będzie płyta wydana specjalnie na tę okazję pt. Zaślubiam Cię... Polska muzyka klasyczna w stulecie powrotu Polski nad Bałtyk / I Thee Wed... Polish Classical Music to Commemorate the Centennial Anniversary of Poland’s Return to the Baltic Sea. Na jej repertuar składać się będą utwory odegrane na koncercie oraz dzieła innych kompozytorów, takich jak Ryszard Klisowski, Adam Świerzyński, Henryk Mikołaj Górecki, Robert Muszyński i Zygmunt Noskowski. Równolegle prezentowana będzie wystawa malarstwa marynistycznego.

Całość wydarzenia odbędzie się z inicjatywy Europosłanki Pani Anny Fotygi. Organizatorem jest grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, która rozpoczyna w roku 2020 jubileusz 75-lecia, oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Dostęp Polski do Bałtyku i zaślubiny z morzem to nie tylko symbol niepodległości, ale również niezależności gospodarczej. Polskie firmy z sektora energii wiedzą, że bezpieczeństwo w tym sektorze i nowe inwestycje przekładają się na dalszy rozwój Polski. Sponsorami, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć, są Fundacja LOTOS – katalog wystawy prezentowanej w ramach wydarzenia Zaślubiam Cię... Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk, Grupa Energa – płyta z koncertu, oraz PKN ORLEN – filmy, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji historycznej nt. odzyskania Pomorza przez Polskę w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Sinfonia Varsovia w Moskwie na 100. rocznicę urodzin Mieczysława Wajnberga

WajnbergWybitny polsko-żydowsko-radziecki kompozytor, naznaczony dramatem II wojny światowej, będzie bohaterem koncertu Sinfonii Varsovii w Moskwie – miejscu, w którym spędził ostatnie lata życia. Wydarzenie organizowane jest 19 grudnia godz. 19:00 w Zaryadye Concert Hall w 100. rocznicę jego urodzin, ale także na koniec obchodów Roku Moniuszkowskiego.

Mieczysław Wajnberg to kompozytor, którego twórczość, dotychczas słabo znana, budzi ostatnio wielkie emocje wśród krytyków muzycznych, jak i samych twórców, zafascynowanych jego stylem i bogatym dorobkiem artystycznym. Przez długie lata tworzył pod wpływem dramatu wojny i osobistych przeżyć, m.in. utraty bliskich podczas zagłady warszawskiego getta oraz emigracji do Rosji. Jak mawiał: „Uważam za swój obowiązek moralny pisanie o wojnie, o strasznym losie, jaki zgotował ludziom nasz wiek”. Nawiązując do neoklasycyzmu w podejmowanych formach (allegro sonatowe) i gatunkach, tj. symfonia, kwartet smyczkowy czy koncert solowy, stworzył swój indywidualny kompozytorski styl, ujmujący emocjonalną głębią, bogactwem odniesień do polskiego folkloru, muzyki żydowskiej i mołdawskiej oraz symfonicznym rozmachem. Twórczość Wajnberga cechuje wyważenie formy oraz klarowność instrumentacji. Podczas koncertu zabrzmi jego IV Symfonia a-moll op. 61 z 1957 roku.

W repertuarze znajdą się także dzieła twórców polskiej szkoły narodowej – Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Zabrzmi jedyna uwertura koncertowa w bogatym dorobku kompozytorskim Moniuszki – Uwertura fantastyczna Bajka. Estetykę romantyczną, naznaczoną młodzieńczą aurą, wybujałą emocjonalnością oraz elementami stylu brillant, będzie reprezentował napisany w 1830 roku, I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina.

Koncert poprowadzi zasłużony dla polskiej kultury dyrygent, wielki interpretator dzieł Mieczysława Wajnberga – Gabriel Chmura. Ten, jako pierwszy, zarejestrował trzy symfonie kompozytora: IV, XIV i XVI, które ukazały się nakładem wytwórni Chandos. W roli solistki wystąpi Yulianna Avdeeva.

Anna Piecuch

Informacje: http://www.sinfoniavarsovia.org/pl/