Polmic - FB


ze świata

Bruksela | „Zaślubiam Cię...” – Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk

Kisiel IwonaZ okazji setnej rocznicy powrotu Polski nad Morze Bałtyckie (odzyskania Pomorza przez Polskę) w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się niepowtarzalne wydarzenie artystyczne promujące polską sztukę. Podczas koncertu 5 lutego 2020 roku zostanie prawykonany utwór Iwony Kisiel.

Kompozycja pt. Once Upon the Sea skomponowana została specjalnie na tę okazję. Tak renomowani muzycy, jak fleciści Agata Długosz i Łukasz Długosz oraz pianista Andrzej Jungiewicz dokonają jej światowego prawykonania. Poza tym w programie koncertu znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Kazimierza Serockiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Franciszka Dopplera. Koncertowi towarzyszyć będzie płyta wydana specjalnie na tę okazję pt. Zaślubiam Cię... Polska muzyka klasyczna w stulecie powrotu Polski nad Bałtyk / I Thee Wed... Polish Classical Music to Commemorate the Centennial Anniversary of Poland’s Return to the Baltic Sea. Na jej repertuar składać się będą utwory odegrane na koncercie oraz dzieła innych kompozytorów, takich jak Ryszard Klisowski, Adam Świerzyński, Henryk Mikołaj Górecki, Robert Muszyński i Zygmunt Noskowski. Równolegle prezentowana będzie wystawa malarstwa marynistycznego.

Całość wydarzenia odbędzie się z inicjatywy Europosłanki Pani Anny Fotygi. Organizatorem jest grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, która rozpoczyna w roku 2020 jubileusz 75-lecia, oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Dostęp Polski do Bałtyku i zaślubiny z morzem to nie tylko symbol niepodległości, ale również niezależności gospodarczej. Polskie firmy z sektora energii wiedzą, że bezpieczeństwo w tym sektorze i nowe inwestycje przekładają się na dalszy rozwój Polski. Sponsorami, bez których wydarzenie nie mogłoby się odbyć, są Fundacja LOTOS – katalog wystawy prezentowanej w ramach wydarzenia Zaślubiam Cię... Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk, Grupa Energa – płyta z koncertu, oraz PKN ORLEN – filmy, które zostaną zaprezentowane podczas konferencji historycznej nt. odzyskania Pomorza przez Polskę w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Trasa koncertowa Atom String Quartet po Stanach Zjednoczonych

ASQW dniach 7–16 stycznia 2020 roku odbędzie się trasa koncertowa Atom String Quartet po Stanach Zjednoczonych. W ciągu niecałych dwóch tygodni kwartet zagra 7 koncertów w różnych częściach USA. Amerykańska trasa rozpocznie obchody 10. rocznicy istnienia kwartetu.

To będzie druga trasa koncertowa zespołu po Stanach Zjednoczonych i tym razem obejmie takie miasta, jak Minneapolis, Madison, San Fransisco, Phoenix, Baltimore i Nowy Jork. Artyści zaprezentują przekrojowy program, na który będą się składać kompozycje Krzysztofa Pendereckiego (z ostatniej płyty zespołu pt. Penderecki), Zbigniewa Seiferta oraz muzyków kwartetu. Szczególnym wydarzeniem będą koncerty w Dizzy`s Club – Jazz at Lincoln Center, jednym z najbardziej prestiżowych klubów jazzowych na świecie. Atom String Quartet wystąpi tam 16 stycznia dwukrotnie: o 19:30 i 21:30.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. Kwartet nagrał pięć autorskich płyt, dwie z nich otrzymały nagrodę „Fryderyk”.

Amerykańska trasa ASQ została dofinansowana z programu „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza .

Paryż | Prawykonanie „Sonosphère V, Wanda Landowska” Elżbiety Sikory

Sikora14 grudnia 2019 roku o godz. 15:00 w sali Philharmonie de Paris odbędzie się prawykonanie Sonosphère V, Wanda Landowska Elżbiety Sikory na orkiestrę i gitarę elektryczną.

Jak wskazuje tytuł utworu symfonicznego, Elżbietę Sikorę zainspirowała twórczość Wandy Landowskiej, która znana jest nie tylko jako znakomita klawesynistka, prekursorka wykonawstwa historycznego, lecz także kompozytorka. Elżbieta Sikora zaznaczyła: „Jestem przekonana, że Wanda Landowska, z jej apetytem na nowoczesność i żywiołowym charakterem także sięgnęłaby po gitarę elektryczną, gdyby żyła w naszych czasach”.

Premiery utworu Sonosphère V, Wanda Landowska dokona Orchestre Pasdeloup, którą poprowadzi Elena Schwarz. W roli solistki wystąpi Misja Fitzgerald Michel. „Ten utwór ma formę otwartego koła, w którego centrum znajduje się rozbudowane solo gitary, które, niczym czarny diament zatopiony w drogocennym metalu, determinuje kształt całej kompozycji. […] We wspomnianym solo chciałam wydobyć nerwowość i barwę brzmienia gry Jimiego Hendrixa, pozostawiając soliście wolność interpretacji”, komentuje Elżbieta Sikora.

Utwór został skomponowany na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza.

Sinfonia Varsovia w Moskwie na 100. rocznicę urodzin Mieczysława Wajnberga

WajnbergWybitny polsko-żydowsko-radziecki kompozytor, naznaczony dramatem II wojny światowej, będzie bohaterem koncertu Sinfonii Varsovii w Moskwie – miejscu, w którym spędził ostatnie lata życia. Wydarzenie organizowane jest 19 grudnia godz. 19:00 w Zaryadye Concert Hall w 100. rocznicę jego urodzin, ale także na koniec obchodów Roku Moniuszkowskiego.

Mieczysław Wajnberg to kompozytor, którego twórczość, dotychczas słabo znana, budzi ostatnio wielkie emocje wśród krytyków muzycznych, jak i samych twórców, zafascynowanych jego stylem i bogatym dorobkiem artystycznym. Przez długie lata tworzył pod wpływem dramatu wojny i osobistych przeżyć, m.in. utraty bliskich podczas zagłady warszawskiego getta oraz emigracji do Rosji. Jak mawiał: „Uważam za swój obowiązek moralny pisanie o wojnie, o strasznym losie, jaki zgotował ludziom nasz wiek”. Nawiązując do neoklasycyzmu w podejmowanych formach (allegro sonatowe) i gatunkach, tj. symfonia, kwartet smyczkowy czy koncert solowy, stworzył swój indywidualny kompozytorski styl, ujmujący emocjonalną głębią, bogactwem odniesień do polskiego folkloru, muzyki żydowskiej i mołdawskiej oraz symfonicznym rozmachem. Twórczość Wajnberga cechuje wyważenie formy oraz klarowność instrumentacji. Podczas koncertu zabrzmi jego IV Symfonia a-moll op. 61 z 1957 roku.

W repertuarze znajdą się także dzieła twórców polskiej szkoły narodowej – Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Zabrzmi jedyna uwertura koncertowa w bogatym dorobku kompozytorskim Moniuszki – Uwertura fantastyczna Bajka. Estetykę romantyczną, naznaczoną młodzieńczą aurą, wybujałą emocjonalnością oraz elementami stylu brillant, będzie reprezentował napisany w 1830 roku, I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina.

Koncert poprowadzi zasłużony dla polskiej kultury dyrygent, wielki interpretator dzieł Mieczysława Wajnberga – Gabriel Chmura. Ten, jako pierwszy, zarejestrował trzy symfonie kompozytora: IV, XIV i XVI, które ukazały się nakładem wytwórni Chandos. W roli solistki wystąpi Yulianna Avdeeva.

Anna Piecuch

Informacje: http://www.sinfoniavarsovia.org/pl/ 

Filharmoniczne chóry koncertują w Pradze z okazji urodzin prof. Pendereckiego

PendereckiZ okazji 86-tych urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego w archikatedrze p.w. świętych Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze odbędzie się nadzwyczajny koncert z udziałem obu chórów Filharmonii Krakowskiej – mieszanego, przygotowanego przez Teresę Majkę-Pacanek oraz chłopięcego, kierowanego przez Lidię Matynian. Wydarzenie będzie miało miejsce 25 listopada 2019 roku o godz. 20.00.

Program tego niezwykłego wieczoru wypełnią utwory Jubilata – Hymn do świętego Wojciecha oraz Credo, którymi zadyryguje sam profesor Penderecki oraz Maciej Tworek. Pośród wykonawców znajduje się ponadto I, CULTURE Orchestra oraz grono solistów – sopranistki Iwona Hossa i Karolina Sikora, Anna Lubańska (mezzosopran), tenor Adam Zdunikowski oraz Piotr Nowacki śpiewający basem.

Uroczystość praską poprzedzi jubileuszowy koncert w tym samym kształcie wykonawczym, jaki odbędzie się dokładnie w dniu urodzin profesora Pendereckiego, czyli w sobotę 23 listopada br. o godz. 19.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W programie Credo Jubilata.

Małgorzata Koch-Butryn