Polmic - FB


ze świata

Prawykonanie „Chamber Piano Concerto” Agaty Zubel w Niemczech

Zubel20 października 2018 roku podczas Donaueschiger Musiktage odbędzie się prawykonanie Chamber Piano Concerto Agaty Zubel.

Rok 2018 jest dla kompozytorki niezwykle intensywny i bardzo udany. Za nami trzy prawykonania jej utworów: Cleopatra’s Songs, Fireworks oraz Bildbeschreibung, także kilka nagród, w tym kolejny już Koryfeusz Muzyki Polskiej. Kompozytorka nie powiedziała jeszcze jednak ostatniego słowa. Przed nami kolejne emocje związane z prezentacja najnowszych dzieł Agaty Zubel. Pierwszej interpretacji jej Chamber Piano Concertodokona Ingfrid Breie Nyhus. Pianistce towarzyszyć będzie Cikada Ensemble pod batutą Christiana Eggena.

Tak Agata Zubel pisze o najnowszym utworze: „Mój koncert fortepianowy nie musi przekraczać granic i jest niewrażliwy na rozmiary. Idea koncertowania realizuje się przez wzmożoną aktywność. Aby sztuka ta się udała, wszyscy wykonawcy muszą być gotowi przekroczyć to, co spodziewane. Publiczność zaczyna słuchać koncertu fortepianowego, a muzycy zaczynają grać koncert fortepianowy. Ale nie ma orkiestry, a pianista wykonuje partię rozpisaną na dwa instrumenty. Mimo to, od początku pracy aż po ostatnią nutę nie miałam wątpliwości, że jest to Chamber Piano Concerto na fortepian i zespół instrumentalny”.

Koncert transmitować będzie stacja SWR2.

Więcej – na stronie https://pwm.com.pl

Chińskie tournée Sinfonii Varsovii

SVAnne-Sophie Mutter, Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek i Sinfonia Varsovia wyruszają w dwutygodniową trasę koncertową do Chin, która odbędzie się w dniach 17–31 października 2018 roku. Świętujący 85. urodziny kompozytor poprowadzi 6 koncertów, podczas których Anne-Sophie Mutter, uznawana za jedną z najlepszych skrzypaczek na świecie, wykona dedykowany jej II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”.

Krzysztof Penderecki rozpoczyna swoją urodzinową trasę koncertową po Chinach w towarzystwie muzyków Sinfonii Varsovii, Macieja Tworka oraz Anne-Sophie Mutter. Artyści wystąpią wspólnie w 6 miastach z repertuarem złożonym z VII Symfonii d-moll op. 70 Antonína Dvořáka oraz dwóch dzieł, które Penderecki skomponował specjalnie dla niemieckiej skrzypaczki. La Follia na skrzypce solo powstała jako prezent urodzinowy dla Mutter, która prawykonała utwór w Carnegie Hall w 2013 roku. Ich dotychczasowa współpraca zaowocowała powstaniem czterech utworów, w tym dedykowanego Mutter II Koncertu skrzypcowego „Metamorfozy”.

Tournée zapoczątkuje koncert w National Centre For the Performing Arts w Pekinie. Następnie muzycy odwiedzą Zhengzhou, Szanghaj, gdzie wystąpią w ramach prestiżowego China Shanghai International Arts Festival, a także w Changsha, Xiamen i Zhuhai. Dopełnieniem trasy będą dwa koncerty Sinfonii Varsovii pod batutą Macieja Tworka. W Wuhan i Zhohou zabrzmią dzieła Ludwiga van Beethovena i Antonína Dvořáka, a także I Koncert skrzypcowy Pendereckiego, w którym partię solową wykona tajwański skrzypek Benny Tseng. Współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza chińska trasa koncertowa jest również elementem obchodów setnej rocznicy odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Więcej informacji na stronie www.sinfoniavarsovia.org 

Muzyka polska w Holandii

KroschelPodczas trasy koncertowej klarnecistki Barbary Borowicz, wiolonczelisty Jana Kalinowskiego i pianisty Marka Szlezera w Holandii odbędzie się prawykonanie nowego utworu Artura Kroschela.

Polscy muzycy zagrają kilka koncertów, wykonując utwory polskich kompozytorów, m.in. Marcela Chyrzyńskiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Witolda Friemanna. 11 października odbędzie się premiera utworu Gestures na klarnet, wiolonczelę i fortepian Artura Kroschela w Podium Azijnfabriek w Den Bosch.

Koncert 14 października odbędzie się w Het Concertgebouw w Amsterdamie i będzie transmitowany przez holenderskie radio NPO Radio4. Muzycy zaprezentują m.in. utwór polskiego kompozytora Witolda Friemanna  Dumka Mazowiecka op. 171 nr 2 na klarnet i fortepian. W audycji radiowej wezmą udział również Tomasz Ritter, Caspar Vos i Anna Feforova.

ZOBACZ: https://www.nporadio4.nl/spiegelzaal 

Dzień muzyki polskiej w Bańskiej Bystrzycy

BystrycaArtyści, naukowcy i pedagodzy, prowadzący klasy solowe i zespoły kameralne w Akademii Muzycznej w Łodzi będą wykonawcami koncertów „Dnia muzyki polskiej” w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Koncerty odbędą się 16 października 2018 roku w Sali Koncertowej Wydziału Sztuk Dramatycznych Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), przy ul. Jana Kollara 22.

Podczas pierwszego koncertu „World Premieres” wystąpią soliści i zespoły kameralne. Prezentować będą po raz pierwszy utwory skomponowane przez uznanych łódzkich twórców: Olgę Hans, Krzysztofa Grzeszczaka i Jakuba Kowalewskiego, a także młodych kompozytorów: Marcina Wernera, Piotra Wróbla i Michała Grabowskiego. Podczas koncertu zabrzmią również kompozycje Agaty Barbary Jareckiej, Janusza Kopczyńskiego, Doroty Brolik-Bekrycht i Łukasza Wójcickiego – instrumentalistów, działających z sukcesami w łódzkim środowisku muzycznym. Na scenie pojawią się soliści grający na altówce, flecie, oboju, fortepianie, saksofonie oraz na tubie. Wystąpią także duety, tria i kwartety smyczkowe, złożone z instrumentalistów związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi.

Drugi koncert w wykonaniu pedagogów łódzkiej Akademii również zawierać będzie premierowy program. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych osiem utworów przeznaczonych dla solisty z towarzyszeniem orkiestry, skomponowanych przez: Olgę Hans, Marcina Wernera, Tomasza Bartoszka, Piotra Wróbla, Bogdana Dowlasza i Leszka Kołodziejskiego. Solistom towarzyszyć będzie Polish Modern Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Kamińskiego. Zespół powstał w 2017 roku i tworzą go artyści na stałe współpracujący ze współczesnymi kompozytorami. Utwory, które będą prezentowane podczas koncertu zostały napisane z myślą o konkretnych wykonawcach i im dedykowane.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest dr hab. Sławomir Cichor, a opiekę artystyczną nad projektem sprawuje dr hab. Ewelina Zawiślak, kierownik Katedry Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej w Łodzi.

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl

Prapremiera utworu Macieja Bałenkowskiego na konferencji SCI w USA

Balenkowski28 września 2018 roku o godz. 20.00 w Auer Hall w Jacobs School of Music – Indiana University w Bloomington będzie miała miejsce amerykańska prapremiera utworu Comets na orkiestrę kameralną Macieja Bałenkowskiego.

Wydarzenie odbędzie się w ramach SCI Student National Conference, konferencji organizowanej przez Society of Composers, odbywającej się corocznie w innym ośrodku akademickim w USA. Orkiestrę Kameralną Jacobs School of Music poprowadzi z za pulpitu dyrygenckiego Christian Olsen. SCI (Society of Composers, Inc.) to niezależna organizacja zajmująca się̨ rozwijaniem karier młodych twórców – kompozytorów oraz promocją muzyki współczesnej. Maciej Bałenkowski – laureat i finalista ponad 20 międzynarodowych i krajowych konkursów kompozytorskich – obecnie jest doktorantem w klasie prof. dr. h.c. mult. Krzysztofa Pendereckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego utwory wykonywane są w Polsce, Kanadzie, Rosji, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Niemczech, Czechach i na Węgrzech.

Udział kompozytora w wydarzeniu jest dofinansowany w ramach programu „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza.