Polmic - FB

news

Musicalia Baltica

Musica BalticaFestiwal „Musicalia Baltica”, organizowany przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, odbędzie się w Gdańsku w dniach 15-22 maja 2015 roku. To wydarzenie, na które złożą się koncerty i spektakl słowno-muzyczny poświęcone kompozytorom działającym wokół Morza Bałtyckiego. Festiwal rozpoczyna cykl imprez, którymi Nadbałtyckie Centrum Kultury pragnie zaznaczyć szczególną rolę Polski, znaczenie jej kultury w basenie Morza Bałtyckiego. Już w lipcu nasz kraj obejmie bowiem, trwające rok, przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

W programie festiwalu „Musicalia Baltica” znajdą się cztery wydarzenia. Rozpocznie je realizowany w Centrum św. Jana w Gdańsku w piątek, 15 maja 2015 roku o godz. 19.00 koncert multimedialny KRÓL. Sonaty fletowe i listy Fryderyka II. Jaki rzeczywiście był władca Prus, ale też kompozytor i instrumentalista rozmiłowany w grze na flecie? Przybliżenia postaci monarchy podjęła się pomysłodawczyni przedsięwzięcia oraz autorka scenariusza – Maja Miro-Wiśniewska. Program koncertu skonstruowany został z młodzieńczych sonat fletowych i listów Fryderyka II do Woltera, a także dzieł muzycznych stworzonych pod koniec życia monarchy i dwu „listów nienapisanych”. Te ostatnie są w całości owocem fantazji, hipotetyczną korespondencją między Fryderykiem a mistrzem Quantzem, który przez większość życia pełnił funkcję osobistego nauczyciela fletu na dworze władcy. Mai Miro-Wiśniewskiej, która podjęła się także wykonania partii fletu traverso, towarzyszyć będą muzycy: Małgorzata Sarbak – klawesyn, Agnieszka Oszańca – wiolonczela barokowa oraz aktorka – Renia Gosławska. Projekcję video realizuje Marek Zygmunt, a za światło odpowiada Maciej Knigawka. Realizację dźwięku zapewni Paweł Labuda.

Read more: Musicalia Baltica

Pierwsze katowickie "Metamorfozy"

Pierwsza edycja Festiwalu Katowice Kultura Natura „Metamorfozy”Pierwsza edycja Festiwalu Katowice Kultura Natura „Metamorfozy” odbędzie się w dniach 15-24 maja 2015 roku. Festiwal zainauguruje wyjątkowe dzieło - Pieśni z Gurre Arnolda Schönberga w monumentalnej obsadzie.

Podczas piątkowego koncertu w Sali koncertowej NOSPR wystąpią soliści: Anna Gabler – sopran, Yvonne Naef – mezzosopran, Thomas Mohr – tenor, Dan Karlström – tenor, Ralf Lukas - bas-baryton i Dietrich Henschel – narrator, Chóry NFM, Polskiego Radia w Krakowie, Kowieński Chór Państwowy i Chór męski Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Gabriela Chmury.

Festiwal Katowice Kultura Natura powołany został do życia przez Stowarzyszenie Katowice Kultura Natura oraz Narodową Orkiestrę Symfoniczna Polskiego Radia. W nowoczesnych salach koncertowych Katowic zabrzmi muzyka w wykonaniu najświetniejszych muzyków polskich i zagranicznych. Festiwal z założenia ma posiadać uniwersalną wymowę. Zaprezentuje – obok klasycznego repertuaru – także dzieła współczesne, muzykę kameralną. Połączy dzieła muzyki wokalnej z symfoniczną, a międzynarodowych muzyków światowej sławy razem z czołowymi zespołami miasta.

Inicjatorami Festiwalu są Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent NOSPR oraz prof. Eugeniusz Knapik rektor Akademii Muzycznej w Katowicach w latach 2002-2008, prezes Stowarzyszenia Kultura Natura.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.kulturanatura.eu

Musica Electronica Nova 2015

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej „Musica Electronica Nova” 20156. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Elektroakustycznej „Musica Electronica Nova” odbędzie się we Wrocławiu w dniach 15-23 maja 2015 roku pod hasłem Elektro-Vision.

Tegoroczna edycja będzie obfitować w atrakcje na wielu poziomach: w festiwalowym repertuarze znajdą się pozycje cieszące uszy i oczy, łączące przeszłość z przyszłością, umieszczające klasyczne wątki w nowych kontekstach. Muzyka elektroniczna zabrzmi w tradycyjnej sytuacji koncertowej, jako składowa instalacji multimedialnych, a także na scenie i na wielkim ekranie. Fuzja muzyki elektronicznej i kina będzie jednym z głównych motywów tegorocznej edycji wrocławskiego festiwalu.

„Audiowizualny” charakter „Musica Electronica Nova” podkreśla wybór kompozytora-rezydenta. Belgijski artysta Thierry De Mey jest znany ze swojej działalności kompozytorskiej i filmowej – jego dzieła, w których muzyka często towarzyszy olśniewającym obrazom, skupiają się na badaniach nad ruchem i zachowaniem ciała w tańcu. W programie festiwalowym znalazły się wykonania koncertowe najbardziej znanych dzieł Belga, projekcje filmowe oraz instalacja przygotowana razem z Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 – Test Exposure – Centrum Sztuki Wro. Wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty zaplanowany został repertuar złożony z seansów filmowych, w których muzyka elektroniczna pełni wiodącą rolę – będą to dzieła zarówno z gatunku science fiction, jak i awangardy czy filmu animowanego.

Kolejnym istotnym wątkiem jest uczczenie najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej XX wieku. W nowych odsłonach usłyszymy utwory Luca Ferrariego czy Kazimierza Serockiego. Tradycją festiwalu „Musica Electronica Nova” jest przedstawienie przeglądu trendów i nowych punktów widzenia we współczesnej muzyce elektronicznej, czego nie zabraknie również podczas tegorocznej edycji.

W programie znalazły się dzieła kompozytorów polskich (m.in. Franciszka Araszkiewicza, Wojciecha Błażejczyka, Joanny Woźny) i międzynarodowych (Alejandra Viñao, Masona Batesa, Philippe’a Manoury’ego i inni), w tym wiele polskich premier oraz prawykonań. Na estradzie pojawią się uznani soliści i zespoły – w tym Experimentalstudio des SWR z Fryburga Bryzgowijskiego, paryski IRCAM, Orkiestra Symfoniczna NFM, Chór NFM czy Lutosławski Quartet.

Koncertom towarzyszyć będzie bogaty program warsztatów, spotkań i projekcji.

ZOBACZ: program Festiwalu

XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2015

XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2015 Program 2 Polskiego Radia zaprasza w dniach 13-17 maja 2015 roku na XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 roku. Od początku swojego istnienia jego najważniejszym celem jest popularyzacja muzyki folkowej w Polsce oraz promowanie nowych grup, inspirujących się polską muzyką ludową oraz muzyką mniejszości narodowych i etnicznych.

Festiwal rozpocznie się 13 maja o godz. 19.30 w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektaklem Mistrz Manole - jedną z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych rumuńskich legend ludowych w reżyserii Darka Błaszczyka i Zbyszka Olkiewicza, w opracowaniu muzycznym Jacka Hałasa. Spektakl jest sceniczną wersją słuchowiska Teatru Polskiego Radia zrealizowanego w 2013 roku w formie archaicznej śpiewogry. Wzbogacony został o część wizualną i ma charakter swoistego „magicznego performansu”, który ewoluuje i zmienia się w kolejnych miejscach prezentacji.

W kolejnych dniach w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbędą się przesłuchania konkursowe oraz koncerty festiwalowe. 14 maja o godz. 19.30 w koncercie Muzyka Źródeł usłyszymy muzyków i śpiewaków z Beskidu Śląskiego. Również tego wieczoru poznamy zwycięzców Konkursów: Fonogram Źródeł 2014 i Folkowy Fonogram Roku 2014. Konkurs Fonogram Źródeł organizowany jest od 2009 roku i ma na celu promocję muzyki tradycyjnej w Polsce, a o nagrodę ubiegają się zarówno publikacje fonograficzne zawierające nagrania premierowe, jak i archiwalne nagrania muzyków i śpiewaków ludowych. Od 2001 Festiwalowi towarzyszy również konkurs na najlepszą płytę folkową roku czyli Folkowy Fonogramu Roku. Występ jego Laureata z 2014 zakończy koncert.

15 maja o godz. 20.00 wręczona zostanie Nagroda Programu 2 Polskiego Radia Muzyka Źródeł, przyznawana wybitnym artystom ludowym, którzy kultywują tradycję, przekazują ją kolejnym pokoleniom i w szczególny sposób obecni są na antenie radiowej Dwójki.

Read more: XVIII Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2015

Chopin wymarzony zainauguruje Łódzkie Spotkania Baletowe

Chopin wymarzonyW dniach 9-31 maja 2015 roku Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na taneczne biennale - XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe.

Festiwal zainauguruje premierowy spektakl w choreografii Giorgia Madii - Chopin wymarzony (Chopin Imaginaire) do muzyki Fryderyka Chopina.

- Każdy utwór [Fryderyka Chopina] inspirował mnie do stworzenia nowego obrazu, wyboru innego środka wyrazu, nieoczekiwanie i zaskakująco. - powiedział Giorgio Madia o swoim przedstawieniu. - Raz podkreślona była wirtuozeria, innym razem - nastrój melancholii, ironia lub śmieszny zwrot, który wyczuwałem i który był zaczątkiem krótkiej opowieści. Oczywistym jest, że tancerze moich choreografii ze swoją energią w istotny sposób przyczynili się do budowania tych skojarzeń.

W kolejnych dniach program Spotkań wypełnią występy renomowanych zespołów z całego świata. W tym roku łódzki Teatr gościć będzie francuską primabalerinę Sylvie Guillem w programie wieńczącym jej karierę, byłego pierwszego solistę Royal Ballet - Ivana Putrova, w towarzystwie największych gwiazd światowego baletu, Les Ballets de Monte Carlo w niezwykłej inscenizacji Jeziora łabędziego, Phoenix Ballet z Arizony pod dyrekcją byłego pierwszego solisty Teatru Wielkiego w Łodzi - Sławomira Woźniaka oraz balet słynnej, włoskiej La Scali - Teatro alla Scala.

Austria meets Poland 2 - nowe kompozycje w Kielcach

Duo AppassionataPrawykonania nowych kompozycji Christopha Simana, Łukasza Godyli i Alexandra Krala odbędą się 12 maja 2015 roku o godz. 18.30 w Sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielach, podczas koncertu zatytułowanego Austria meets Poland 2.

W 2012 roku saksofonistki Cornelia Högl i Alicja Wołyńczyk stworzyły międzynarodowy projekt Austria meets Poland, który dzięki współpracy z Instytutem Austriackim w Warszawie ujrzał światło dzienne. Polsko-austriackie trio saksofonowe zamówiło utwory u czterech austriackich kompozytorów. Zostały one wykonane w Austrii (Minoritensaal, Tulln) i Polsce (Instytut Austriacki, Warszawa, Zielony Dwór w Miętnem). Utwory skomponowali twórcy młodego pokolenia: Julia Schreitl, Viola Falb, Christoph Siman i Alexander Kral, a w trio saksofonowym wykonywały je Dorota Samsel, Alicja Wołyńczyk i Cornelia Högl. Koncerty spotkały się z gorącym przyjęciem, powstał więc pomysł na kolejny projekt, w którym dwa duety saksofonowo-fortepianowe – polski i austriacki – przygotowały specjalnie napisane na tę okazję utwory kompozytorów austriackich i polskich. Udział w projekcie zgodzili się wziąć Christoph Siman, Alexander Kral, Łukasz Godyla (ich dzieła będą miały w Kielcach swoje prawykonania), a Marcin Łukaszewski udostępnił utwór napisany w 2014 roku.

Christoph Siman napisał Die Wieissagung (Wróżba, przepowiednia) - utwór komediowy, jak informuje podtytuł, choć – zastrzega autor – nie jest to tak jednoznaczne. Jego rodak – Alexander Kral – podarował artystom dzieło o nazwie Ein Thema geht auf Reisen (Temat wybiera się w podróż), wypełnione rytmami bałkańskimi i amerykańskimi. Natomiast kompozycja Łukasza Godyli Kondensacje na saksofon i fortepian, napisana na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej, inspirowana jest zjawiskami występującymi w przyrodzie.

Read more: Austria meets Poland 2 - nowe kompozycje w Kielcach

Pablo Sanchez-Escariche Gasch i Jakub Muras zwycięzcami "SaxFestu" w Łodzi

Jakub MurasW czwartek, 30 kwietnia 2015 roku rozdano nagrody laureatom III Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego "SaxFest", zorganizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi. W starszej grupie wiekowej zwyciężył Hiszpan Pablo Sanchez-Escariche Gasch, w młodszej – Jakub Muras (na zdjęciu). Obaj są studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie z klasy dra hab. Pawła Gusnara. Obaj jako nagrody otrzymali saksofony firmy Yamaha.

Dalsze pieniężne nagrody zdobyli w Grupie II (starszej): Szymon Zawodny – II nagroda, Melinda Urh (Słowenia) – III nagroda i Ryo Nakajima (Japonia) – wyróżnienie, w Grupie I (młodszej): Krzysztof Koszowski – II nagroda i Michał Ochab – III nagroda. Poza regulaminem wręczono Michałowi Ochabowi nagrodę za najlepsze wykonanie kompozycji Alaina Crepina A Tribute to Sax, Jakubowi Murasowi – nagrodę w postaci zaproszenia na XV Międzynarodowe Warsztaty Instrumentów Dętych w Szczecinku (wykonanie koncertu i udział w warsztatach), Danielowi Kobielskiemu – nagrodę Łódzkiego Oddziału SPAM dla najlepszego studenta Akademii Muzycznej w Łodzi (recital w Filharmonii Łódzkiej).

Podczas koncertu finałowego Michał Ochab zagrał wspólnie z pianistką Bogną Dulińską A Tribute to Sax Crepina, a z Orkiestrą Festiwalową pod kierunkiem Krzysztofa Kamińskiego wystąpili zwycięzcy w obu grupach. W wykonaniu Jakuba Murasa zabrzmiał Koncert saksofonowy op. 109 Aleksandra Głazunowa, Pablo Sanchez-Escariche Gasch zagrał zamówiony specjalnie na trzecią edycję SaxFestu Koncert na saksofon altowy i orkiestrę Grzegorza Duchnowskiego. Gorący aplauz, z jakim publiczność zgromadzona licznie w Sali Koncertowej Akademii przyjęła występy laureatów, potwierdził słuszność wyborów członków jury, którzy pracowali przez 6 długich dni pod kierunkiem Jeana Yvesa Fourmeau, światowej sławy wirtuoza i pedagoga, profesora Konserwatorium w Cergy-Pontoise we Francji.

Read more: Pablo Sanchez-Escariche Gasch i Jakub Muras zwycięzcami "SaxFestu" w Łodzi

Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari - w Nowym Sączu

XVIII Międzynarodowy Festiwal i XVI Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady SariXVIII Międzynarodowy Festiwal i XVI Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari odbędzie się w dniach od 9 do 16 maja 2015 roku w Nowym Sączu. Funkcję dyrektora artystycznego i przewodniczącej jury objęła wybitna śpiewaczka Małgorzata Walewska. Wydarzeniem Festiwalu będzie przyjazd do Nowego Sącza światowej sławy argentyńskiego dyrygenta i tenora José Cury.

Do udziału w rywalizacji zakwalifikowało się 70 młodych śpiewaków z 11 krajów: Polski, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji, Indii, Chin oraz USA. Nad prawidłowym przebiegiem Festiwalu i Konkursu czuwać będą dyrektorzy: artystyczny - Małgorzata Walewska (mezzosopran, wybitna polska śpiewaczka) i organizacyjny - Antoni Malczak (dyrektor MCK SOKÓŁ), a biurem organizacyjnym kieruje Liliana Olech (dyrektor Galerii BWA SOKÓŁ). W jury, obradującym pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej, zasiądą: Helena Łazarska - Honorowa Przewodnicząca Jury, Daniel Dollé (Szwajcaria), Angelo Gabrielli (Włochy), Ryszard Karczykowski, Hanna Michalak, Izabella Kłosińska, Andrzej Nanowski, Andrejs agars (Łotwa), Wojciech Maciejowski - sekretarz Jury. Wokalistom towarzyszyć będą pianiści -akompaniatorzy: Taras Hlushko i Bartłomiej Wezner.

Otwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe odbędą się w trzech etapach. 16 maja zakończy je galowy koncert laureatów z towarzyszeniem orkiestry Opery Krakowskiej oraz wręczenie nagród. Grand Prix dla głosów męskich i żeńskich wyniesie w każdej grupie ok. 5.000 euro. Jury przyzna też wyróżnienia oraz nagrody specjalne, m.in.: za utwór Mozarta, utwór polski, Nagrodę im. Ady Sari dla wybitnego sopranu koloraturowego (ufundowaną przez burmistrza Starego Sącza) oraz nagrodę dla wybitnego pianisty-akompaniatora.

Read more: Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari - w Nowym Sączu

Niemy protest Filharmoników Krakowskich pod Urzędem Województwa Małopolskiego

Niemy protest Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych przy Filharmonii Krakowskiej pod Urzędem Województwa MałopolskiegoNiemy protest Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Zawodowego Polskich Artystów Muzyków Orkiestrowych przy Filharmonii Krakowskiej pod Urzędem Województwa Małopolskiego w Krakowie miał miejsce 30 kwietnia 2015 roku między godz. 12.30 -14.00.

Dzień wcześniej Zakładowa Organizacja w Filharmonii Krakowskiej wystosowała do mediów i społeczeństwa List otwarty, w którym przedstawia dramatyczną sytuację skonfliktowanych z dyrekcją muzyków i wyjaśnia decyzję o podjęciu manifestacji. W środę poproszona przez nich o negocjacje radna wojewódzka Jadwiga Emilewicz alarmowała, że niepodjęcie natychmiastowych działań przez zarząd województwa doprowadzi do całkowitej zapaści całej placówki.

PRZECZYTAJ: List otwarty – plik PDF