Polmic - FB

news

VIII Spotkania z muzyką perkusyjną

VIII Spotkania z muzyką perkusyjnąW sobotę 18 czerwca 2016 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się ósmy z kolei koncert z cyklu Spotkań z muzyką perkusyjną.

Inicjatorem i spiritus movens cyklu jest krakowski perkusista – Ryszard Haba, na co dzień związany z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Artysta od wielu lat z wielkim powodzeniem prowadzi też działalność solistyczną, zaskakując słuchaczy wciąż nowymi wyzwaniami muzycznymi. Ryszard Haba współpracuje z wieloma znanymi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Orchestra Of The 18th Century Fransa Brüggena czy Capella Cracoviensis, często jest także zapraszany do współpracy przez artystów krajowych i zagranicznych.

Każda edycja Spotkań ma swój instrument wiodący i konkretnie pod niego układany program. Serię rozpoczął koncert poświęcony kotłom – ósma edycja wraca niejako do źródła, prezentując również repertuar szczególnie eksponujący ten instrument. W programie zabrzmi bowiem: Concerto per sei timpani Georga Druschetzky’ego, Marsz na kotły braci Philidor, Concertino na kotły, perkusję i smyczki Andrzeja Panufnika oraz w finale – Symfonia G-dur nr 100 zwana Wojskową Joseph Haydna. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi ceniony i lubiany dyrygent młodego pokolenia – Sebastian Perłowski, w charakterze solistów wystąpią – Ryszard Haba grający na kotłach oraz Tomasz Sobaniec – perkusja.

NASZ FESTIWAL w AMKL we Wrocławiu

Nasz Festiwal

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na I edycję NASZego FESTIWALu, który odbędzie się w dniach 18-20 czerwca 2016 roku. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano koncert niemieckiego Ensemble S201, Sound Factory Orchestra oraz sepcjalny występ na dziezińcu.

NASZ FESTIWAL to najnowsza, międzynarodowa inicjatywa Sound Factory Orchestra oraz Studia Kompozycji Komputerowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Impreza ma być działaniem oddolnym, miejscem eksponowania najbardziej aktualnych propozycji twórczych, niezależnie od tego czy pochodzą one z grona najmłodszych artystów czy są efektem pracy twórców już uznanych. Organizatorów interesuje twórczość ambitna i podejmowanie artystycznego ryzyka, bez oglądania się na gusta i guściki. Kształt festiwalu programować mają sami twórcy i wykonawcy. Dlatego nikt do końca nie wie co wydarzy się na koncertach festiwalowych.

W przedsięwzięcie wpisują się także dwa nurty od lat realizowane we wrocławskiej Akademii. Pierwszy z nich, starszy, to cykl koncertów na dziedzińcu, z coroczną prezentacją najnowszych kompozycji elektroakustycznych i komputerowych studentów oraz specjalnie zaproszonego Gościa. Wydarzenie odbędzie się 20 czerwca o godz. 21.00. Drugi, młodszy, to lokalna emanacja „Polsko-Niemieckiej Fabryki Dźwięku” – przedsięwzięcia trzech uczelni artystycznych z Drezna, Essen i Wrocławia. Wspólny koncert zaplanowano 19 czerwca o godz. 20.00 w Sali Koncertowej AMKL.

Wstęp na koncerty po okazaniu bezpłatnej karty wstępu, którą można odebrać w recepcji budynku E AMKL od 12 czerwca 2016. Na koncert na dziedzińcu wstęp wolny.

Więcej informacji – na stronie: www.amuz.wroc.pl/pl/nasz_festiwal/5616/2

57. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda rozstrzygnięty!

Tadeusz BairdW dniu 14 czerwca 2016 roku, w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul. Fredry 8 w Warszawie, odbył się koncert finałowy 57. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Wykonawcą koncertu był sekstet wokalny proMODERN.

Jury, które wysłuchało utworów zakwalifikowanych do II etapu, postanowiło przyznać Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda w wysokości 2 500 dolarów USA utworowi Trobey Pastora, a wyróżnienia utworom: Jako cień są nasze dni, Reis Glorios, ...w okropnościach widzenia nocnego.. oraz Carmen Perpetuum.

Po otwarciu kopert z godłami okazało się, że autorami nagrodzonych utworów są: Jakub Szafrański (Trobey Pastora), Marek Raczyński (Jako cień są nasze dni), Wojciech Trębicki (Reis Glorios), Michał Malec (...w okropnościach widzenia nocnego...) i Aleksandra Chmielewska (Carmen Perpetuum).

10 lat Chóru Kameralnego „441 hz” z Gdańska

10-lecie Chóru 441HzW sobotę 18 czerwca 2016 roku o godz. 19:30 w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) odbędzie się Koncert Jubileuszowy znanego trójmiejskiej publiczności Chóru Kameralnego „441 Hz”.

Na to szczególne wydarzenie, jakim jest pierwsza dekada chóru, Herce przygotowują szereg awangardowych (jak na wykonawców muzyki współczesnej przystało) niespodzianek, a wśród słuchaczy (a może i nie tylko) znajdzie się wiele zaproszonych przez zespół ex-Herców. Wstęp na koncert jest wolny!

Chór powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Jego wiodącym celem jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej. Okazjonalnie bierze także udział w warsztatach i spektaklach. Chór jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych. W dorobku zespołu są dwa samodzielne wydawnictwa płytowe: Serioso-Giocoso (LIVE DVD) i Modern Choral Masterpieces (CD). Założycielem i dyrygentem Chóru jest Anna Wilczewska.

ZOBACZ: Program koncertu

Organizatorzy: Chór Kameralny 441 Hz, Fundacja NOVA ARTE. Patronat medialny: Chórtownia, O.pl Polski Portal Kultury, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Polska Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk S.A., Trojmiasto.pl. Partner: Photo Storytellers. Współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.441hz.pl oraz profilu FB

 

26. Festiwal Mozartowski

26. Festiwal MozartowskiW trakcie 26. edycji Festiwalu Mozartowskiego, która odbędzie się w dniach 23 czerwca – 31 lipca 2016 roku, odbędzie się łącznie kilkadziesiąt spektakli i koncertów w najbardziej prestiżowych miejscach w Warszawie: Zamku Królewskim, Pałacu na Wyspie i Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich, Kościele Seminaryjnym oraz Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej.

Zaprezentowane zostaną zarówno wczesne opery, skomponowane przez nastoletniego jeszcze Mozarta – Apollo et Hyacinthus, Ascanio in Alba, La finta giardiniera oraz – w wykonaniu koncertowym – Die Schuldigkeit des ersten Gebots, a także dzieła późniejsze. Wśród nich warto wymienić Zaide, Idomeneo, wystawiane podczas jednego wieczoru L'oca del Cairo, Lo sposo deluso, Der Schauspieldirektor oraz jedną z ostatnich kompozycji twórcy – La clemenza di Tito. W programie nie zabraknie także tytułów najpopularniejszych: Uprowadzenia z seraju, Don Giovanniego, Così fan tutte, Wesela Figara oraz Czarodziejskiego fletu.

Widzowie będą mieli także okazję wysłuchać wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych Mozarta – Mszy C-dur „Koronacyjnej”, Vesperae solennes de confessore, Requiem, Mszy c-moll. Liczne koncerty symfoniczne poprowadzą gościnnie: Benjamin Bayl, Łukasz Borowicz, Zbigniew Pilch, Marcin Sompoliński, Marek Toporowski oraz Ryszard Zimak.

Na stałe w programie Festiwalu zagościły przedstawienia przygotowywane z myślą o najmłodszych widzach i ich rodzicach. W oryginalnych wnętrzach Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich czterokrotnie zaprezentowana zostanie Bastienka według opery Bastien und Bastienne – spektakl dla odbiorców w wieku 3-8 lat, w oryginalnej wersji językowej, prowadzony przez narratora. Ostatniego dnia Festiwalu w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej odbędzie się przedstawienie w języku polskim, przygotowane dla dzieci w wieku szkolnym (od 7. roku życia) – W krainie czarodziejskiego fletu według opery Czarodziejski flet.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.operakameralna.pl/index.php?26_fm

Chopin w kosmosie

Chopin w KosmosieW piątek 17 czerwca 20176 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się Koncert z wizją Chopin w kosmosie. Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi Tomasz Radziwonowicz, natomiast jako soliści wystąpią: pianista Karol Radziwonowicz i skrzypek Voytek Proniewicz.

Chopin w Kosmosie to wyjątkowy pod względem artystycznym projekt, będący połączeniem muzyki wykonywanej na żywo z projekcją nagrodzonego Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monaco filmu dokumentalnego Chopin: The Space Concert w reżyserii Adama Ustynowicza, pokazującego obrazy filmowe z kosmosu. Z okazji przypadającej podczas lotu 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, załoga wyprawy zabrała ze sobą płytę z muzyką wielkiego polskiego kompozytora, która poprzez swoje uniwersalne piękno okazała się znakomitą inspiracją do wykonania niezwykłych zdjęć filmowych, na których znalazł się m.in. zapierający dech widok naszej planety.

W programie: Mieczysław KarłowiczSerenada op. 2, Fryderyk ChopinPreludium A-dur op. 28 nr 7, Etiuda c-moll op. 10 nr 2, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Polonez A-dur op. 40 nr 1, Koncert f-moll op. 21 – Larghetto, Walc Des-dur op. 64 nr 1, Kołysanka Des-dur op. 57, Etiuda E-dur op.10 nr 3, Ballada g-moll op. 23, Largo Es-dur.

Święto Wiosny / Krzesany

Święto Wiosny / Krzesany

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na baletowy wieczór w mistrzami. 18 czerwca 2016 roku odbędzie się premiera Święta Wiosny Igora Strawińskiego oraz Krzesanego Wojciecha Kilara.

Dwuczęściowy wieczór z muzyką baletową dwóch znakomitych kompozytorów, którzy zainspirowani: wierzeniami i obrzędami pogańskiej Rusi (Święto wiosny) oraz niepowtarzalnością polskiego folkloru góralskiego (Krzesany), stworzyli dwa jakże różne stylistycznie i klimatycznie dzieła muzyczne. Oba wybitne i niepowtarzalne, wymagające niezwykłej precyzji wykonawczej, wyobraźni muzycznej i choreograficznej. Owa wysoka poprzeczka muzyczna bez wątpienia znajdzie swoje odzwierciedlenie w choreografiach tak wybitnych artystów jak Martha Graham i Henryk Konwiński oraz w wykonaniu zespołu baletowego łódzkiego Teatru Wielkiego. Muzycznie spektakl przygotowuje i poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

Kolejne spektakle odbędą się 19 i 21 czerwca 2016 roku.

Szczegółowe informacje oraz bilety – dostępne na stronie: www.operalodz.com

Instalakcje 5

Instalakcje 5Festiwal muzyczny Instalakcje 5 odbędzie się w dniach 17-19 czerwca 2016 roku w Warszawie. Kuratorami wydarzenia są Wojtek Blecharz i Paweł Mykietyn.

Od początku istnienia Instalakcje koncentrowały się na prezentacji form interdyscyplinarnych, multimedialnych, wychodzących poza ramy muzyki koncertowej. Uwagę organizatorów przyciągały instalacje dźwiękowe, prace wideo, instalacje interaktywne, teatr muzyczny i instrumentalny, rzeźby dźwiękowe czy projekty społeczne. Krótko mówiąc prace odmienne, trudne do zaszufladkowania, których głównym materiałem jest dźwięk, ale hybrydowa natura nie pozwala na umieszczanie ich w tradycyjnych programach festiwali muzyki współczesnej.

W tym roku przypada jubileusz piątych urodzin Festiwalu. Z tej okazji zaprezentowana zostanie monumentalna praca jednego z „ojców” teatru muzycznego, Heinera Goebbelsa, która będzie niejako ukoronowaniem instalakcyjnego ducha oraz kwintesencją performatywnej hybrydyczności. Wielu teoretyków, teatrologów czy kuratorów sztuki próbowało odpowiedzieć na pytanie, czym tak właściwie jest Stifters Dinge: czy jest to instalacja performatywna czy jednak teatr instrumentalny na 5 fortepianów bez udziału pianisty, czy jest to spektakl multimedialny bez aktorów, wielkoformatowa rzeźba-instrument, a może ożywiona scenografia? W Stifters Dinge dźwięki łączą się ze światłem, obrazem, głosem, wiatrem, mgłą, wodą, tworząc niezwykle skomplikowaną i zapierającą dech w piersiach maszynerię, w której nieożywione obiekty, tytułowe „rzeczy” zaczynają opowiadać swoje historie i tworzyć własne rytuały.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.nowyteatr.org/pl/event/instalakcje5

„Zagubiona autostrada” na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty!

Zagubiona autostradaW ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, wpisanej w program Wrocławia Europejskiej Stolicy Kultury 2016, będzie można zobaczyć polską prapremierę opery Zagubiona autostrada na podstawie scenariusza Davida Lyncha i Barry’ego Gifforda, z librettem noblistki Elfriede Jelinek i jednej z czołowych współczesnych kompozytorek Olgi Neuwirth, które w oryginalny sposób przetworzyły kultowy film na muzykę.

Jednym z bohaterów Zagubionej autostrady Davida Lyncha jest sam film. Do mieszkania Freda Madisona i Renee ktoś podrzuca kasety wideo, na których mogą oglądać siebie podczas snu. Dwóch detektywów próbuje rozwikłać tę zagadkę. Na ich pytanie o to, czy posiada kamerę, Fred odpowiada, że nie, ponieważ „lubi zapamiętywać rzeczy takimi jak chce je pamiętać, niekoniecznie takimi, jak się wydarzyły naprawdę”. Podświadomość i ukryte w niej zło są w Zagubionej autostradzie reprezentowane przez technologię, a przede wszystkim przez przemysł filmowy.

Reżyserka spektaklu Natalia Korczakowska wybrała jako miejsce akcji dla Zagubionej Autostrady otwartą niedawno przestrzeń Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – nieoczywistą w tym kontekście. Teatr operowy zostanie uwolniony z kulis, a całość wpisze się w multimedialny i poszukujący charakter festiwalu. To będzie eksperyment, który można zestawić z takimi dziełami jak prezentowane w poprzednich edycjach filmy-spektakle Matthew Barneya (Cremaster) czy Petera Greenawaya (Walizki Tulse’a Lupera). Dzięki realizowanym na żywo projekcjom wideo wnikniemy w kulisy sali koncertowej NFM oraz detale akcji na scenie.

Kluczową rolę spełniają tworzone na żywo elektroniczne przekształcenia partii solistów, orkiestry oraz sześciu solistów wirtuozów (gitara, saksofon, klawisze, klarnet, puzon, akordeon). Dźwięki elektroniczne transmitowane są poprzez siatkę kilkudziesięciu głośników umiejscowionych na scenie tak, że otaczają słuchaczy, przemieszczają się wśród nich. Postaci Zagubionej autostrady płynnie przechodzą między mową, śpiewem i nietypowymi technikami wokalnymi prowadząc widzów w psychodeliczną podróż w głąb ludzkiej psychiki.

Operę będzie można zobaczyć w Narodowym Forum Muzyki podczas otwarcia Festiwalu, 21 lipca o godz. 20:00, a następnie 23 lipca o godz. 20:00. Bilety są dostępne w kasach NFM oraz na www.bilety.nfm.wroclaw.pl od 1 czerwca 2016.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more: „Zagubiona autostrada” na 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty!