Polmic - FB

news

Święto wiolonczeli w NFM

Święto wiolonczeliW środę 3 sierpnia 2016 roku o godzinie 19.00 na estradzie Sali Głównej KGHM Narodowego Forum Muzyki zagra czterdziestu wiolonczelistów. Organizowany przez NFM koncert specjalny Święto wiolonczeli odbędzie się w ramach realizowanej już po raz trzeci Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.

Pomysłodawcą Akademii jest zespół Polish Cello Quartet, który tworzą czterej wybitni polscy wiolonczeliści młodego pokolenia: Tomasz Daroch, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec i Wojciech Fudala. Odbywająca się już po raz trzeci w Nysie Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa jest dużym wydarzeniem o charakterze edukacyjnym, ale ma również wymiar koncertowy. Jest to jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce oraz jedno z niewielu w Europie i skierowane jest do wiolonczelistów z całego świata.

W ramach Akademii Wiolonczelowej odbędzie się pięć koncertów. Podczas przedsięwzięcia formowana jest również 40-osobowa Orkiestra Wiolonczelowa złożona ze wszystkich uczestników i wykładowców MAW. W tym roku ten wyjątkowy, jedyny w Polsce zespół będzie można usłyszeć podczas koncertu Święto wiolonczeli. W programie znajdą się takie kompozycje jak: L. Forino – Preghiere per quattro violoncelli; A. TansmanDwa utwory na kwartet wiolonczelowy; P. Casals – Sardana; K. PendereckiAgnus Dei, P. Casals – Sant Martí del Canigó; D. Popper – Requiem; J. Klengel – Hymn.

ZOBACZ: Film orkiestry MAW

Szczegółowe informacje – na stronie: www.akademiawiolonczelowa.pl

Kurs Kompozytorski „Synthesis” – Koncert finałowy

Kurs SynthesisDom Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz Fundacja Ogrody Muzyczne zapraszają na koncert finałowy w ramach Międzynarodowego Kursu Kompozytorskiego „Synthesis”, który odbędzie się w piątek 29 lipca 2016 roku o godz. 20.00 w Nowym Domu Sztuki.

Wystąpią: Zespół E-MEX Ensemble oraz Evelin Degen (flety), Joachim Striepens (klarnety) i Martin von der Heydt (fortepian). W programie znajdą się kompozycje uczestników kursu, który w tym roku odbywa się dniach 18-30 lipca. Wśród tegorocznych wykładowców znaleźli się: Wojciech Błażejczyk, Martin von der Heydt, Martin Bresnick, Joachim Striepens, Zygmunt Krauze, Mark Andre, Evelin Degen oraz Johannes Kreidler.

Od roku 2013 w radziejowickim pałacu odbywają się Międzynarodowe Letnie Kursy Kompozytorskie dla studentów i młodych kompozytorów. W czasie trwania kursów mają miejsce wykłady i indywidualne spotkania kursantów z wybitnymi artystami. Wykładowcami w ubiegłych latach byli między innymi: Mauricio Sotelo, Miguel Azguime, Mauro Lanza, Cezary Duchnowski, Agata Zubel, Paul Patterson oraz Chen Yi.

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Ogrody Muzyczne, a przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zróżnicowane formy przekazu stosowane podczas kursów czynią je niezwykle efektywnymi, pozwalają na rozwijanie umiejętności kursantów, jednocześnie integrując środowisko młodych kompozytorów.

Od Chopina do Góreckiego – Źródła i inspiracje

Od Chopina do Góreckiego

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaprasza na XVII Festiwal i Kurs Muzyczny „Od Chopina do Góreckiego – Źródła i inspiracje”. W ramach przedsięwzięcia odbędą się dwa koncerty: 30 lipca 2016 roku o godz. 18.00 „Od Góreckiego do Chopina” oraz 1 sierpnia 2016 roku o godz. 18.00 – Koncert uczestników. Wstęp wolny!

W sobotę 30 lipca w Sali Koncertowej Fryderyka Chopina wystąpią: Andrzej Dutkiewicz – fortepian, Rozalia Kierc (16 lat) – fortepian, Robert Morawski – fortepian, Radosław Pujanek – skrzypce, Justyna Baran – skrzypce, Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka, Tomasz Strahl – wiolonczela, Olga Łosakiewicz-Marcyniak – wiolonczela, Adam Bogacki – kontrabas. W programie wieczoru: Fryderyk Chopin Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę, Mikołaj GóreckiElegia na wiolonczelę i kwintet smyczkowy, Andrzej Dutkiewicz – Tango mon amour na wiolonczelę i fortepian, Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll op. 21 w wersji na fortepian i kwintet smyczkowy.

Założeniem festiwalu i kursu muzycznego jest przybliżenie kultury polskiej, a w szczególności współczesnej muzyki polskiej jak największej liczbie młodych muzyków z całego świata, którzy pragnęliby poznać bliżej kraj Chopina, jego historię, kulturę, tradycję oraz osiągnięcia artystyczne polskich twórców. W ciągu szesnastu edycji festiwal gościł utalentowaną młodzież muzyczną z całego świata: od Australii, Indonezji, Azji, Indii, Kuwejtu, Izraela, krajów Bliskiego Wschodu, obu Ameryk po wiele krajów Unii Europejskiej.

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl

IV Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny

BałtyckiW dniach 28 września - 3 października 2016 roku w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbędzie się IV Międzynarodowy Bałtycki Konkurs Pianistyczny. Inicjatywa zorganizowania na terenie Gdańska imprezy o tak dużym zasięgu jest wyrazem dążenia środowiska pianistycznego do stworzenia na Pomorzu jednego z wiodących ośrodków polskiej kultury muzycznej.

Dla melomanów i sympatyków fortepianu będzie to rzadka okazja zetknięcia się ze sztuką wykonawczą 30 artystów reprezentujących 15 krajów (Armenia, Austria, Belgia, Chorwacja, Francja, Japonia, Kazachstan, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania) oraz różne tradycje i szkoły pianistyczne. Na konkursowej estradzie pojawią się też studenci gdańskiej Akademii Muzycznej, którzy z pewnością liczyć będą na przychylność publiczności.

Konkursowe konfrontacje będzie można śledzić podczas trzech etapów przesłuchań w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej. Międzynarodowe jury wyłoni trójkę finalistów, którzy wystąpią 2 października z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Nagrody dla zwycięzców zechcieli ufundować: Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska– Paweł Adamowicz oraz Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Muzycznej w Gdańsku – Maciej Sobczak. Objęli oni również konkurs honorowym patronatem.

Organizatorzy zapraszają melomanów na konkursowe wydarzenia, a wśród nich: Koncert Inauguracyjny (28 września), podczas którego wystąpi Kanji Kozuta z Japonii – triumfator poprzedniej edycji imprezy, oraz przesłuchania trzech etapów konkursowej rywalizacji, a także Koncert Laureatów, planowany w dniu 3 października o godz. 19.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centum Informacji Muzycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.ibpc.amuz.gda.pl oraz profilu FB

Więcej...

XI Festiwal Goldbergowski

XI Festiwal GoldbergowskiW dniach 26 sierpnia – 4 września 2016 roku odbędzie się jedenasta edycja Festiwalu Goldbergowskiego. W programie znajdzie się siedem koncertów, które odbywać się będą we wnętrzach franciszkańskiego kościoła Św. Trójcy w Gdańsku.

Festiwal Goldbergowski został zainicjowany w 2006 roku, w 250. rocznicę śmierci genialnego gdańskiego klawesynisty, a jednocześnie ulubionego ucznia Bacha – Johanna Gottlieba Goldberga (1727-1756). Jako jedyny na polskiej mapie wydarzeń kulturalnych promuje muzykę gdańskich mistrzów minionych epok, zapraszając do jej wykonania najbardziej renomowane zespoły muzyki dawnej. Koncepcja artystyczna festiwalu, od początku jego powstania, jest autorstwem klawesynistki Aliny Ratkowskiej, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W programie tegorocznej edycji, oprócz utworów gdańskich twórców, znajdzie się muzyka Bacha, Beethovena, Mozarta i mało komu znanego elbląskiego kompozytora Johanna Benjamina Grossa. Jego kwartet zabrzmi podczas koncertu inauguracyjnego w wykonaniu austriackiego Quatuor Mosaïques. Dzień później Magdalena Tomsińska z towarzyszeniem Anny Mikołajczyk zaprezentuje utwory z gdańskiej Tabulatury Lutniowej, któremu to manuskryptowi lutnistka poświęciła swoją pracę badawczą, a jej efektem jest m.in. nagranie płytowe kompletnego zbioru. Na kolejnym koncercie w interpretacji solistów i Kölner Akademie wykonana zostanie Pasja oratoryjna według Św. Mateusza autorstwa działającego w Gdańsku kompozytora Johanna Valentina Medera.

Drugi koncertowy weekend rozpocznie się 1 września występem młodego francuskiego klawesynisty Orlando Bassa, laureata pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu im. P. Bernardi w Bolonii w 2015 roku. Podczas tego występu usłyszeć będzie można klawesynowe kompozycje Bacha, Buxtehudego, a także samego patrona Festiwalu. Kolejnego dnia odbędzie się planowany od wielu lat koncert kanadyjskiego consortu gambowego Les Voix Humaines, który zaprezentuje publiczności Kunst der Fuge Bacha. Dzień później w interpretacji wybitnego polskiego akordeonisty Klaudiusza Barana można będzie natomiast usłyszeć Wariacje Goldbergowskie.

Podczas koncertu finałowego, w niedzielę 4 września, soliści wraz z Goldberg Baroque Ensemble pod kierunkiem Andrzeja M. Szadejko zaprezentują kantaty ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej, które w większości zabrzmią po raz pierwszy po kilkuset latach od swoich pierwszych prezentacji. W przerwie, fundatorom piszczałek odbudowywanych wielkich organów kościoła Św. Trójcy, rozdane zostaną certyfikaty „Patrona piszczałek”.

ZOBACZ: Program koncertów

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.goldbergfestival.pl

Ars Cameralis 2016

Ars CameralisXIII edycja Letniego Festiwalu Krakowskiej Opery Kameralnej „Ars Cameralis” 2016 potrwa od 24 lipca do 28 sierpnia. Spektakle prezentowane będą w siedzibie KOK, w zabytkowych wnętrzach kościołów Krakowa i Małopolski oraz w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej.

Całość zainauguruje wykonanie Pieśń nad Pieśniami Króla Salomona – udramatyzowanego oratorium opartego na tekście biblijnym ze Starego Testamentu. Widowisko odbędzie się 24 lipca w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia Opactwa ss. Benedyktynek w Staniątkach, a całość zostanie powtórzona 20 sierpnia w Kościele XX. Misjonarzy na Stradomiu.

Festiwal będzie także okazją do obejrzenia widowiska muzycznego Krakowiany, Krakowiany (7 sierpnia, Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17), misterium scenicznego Ich geh’ und suche (Chodzę i szukam z tęsknym pragnieniem) Johanna Sebastiana Bacha oraz widowiska muzycznego w języku jidysz Chatskele, Chatskele!.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.kok.art.pl oraz profilu FB

7th "Pieniny-Culture-Sacrum" Summer Festival

Pieniny Kultura Sacrum"Pieniny-Culture-Sacrum" Summer Festival will have its 7th edition between July 23 and August 13, 2016 in Krościenko nad Dunajcem (located in the Pieniny region).

The programme, consisting of 5 concerts held in All Saints’ Church and Christ the Good Shepherd Church in Krościenko, includes mostly organ music. The guest artists from Poland, Moldova, Czech Republic, Italy, Austria and South Korea will, however, also present compositions for saxophone, as well as choral and Jewish music.

Event organizers: Artistic Association PianoClassic from Krakow and All Saints’ Church in Krościenko nad Dunajcem.

Admission free.

More information: www.facebook.com/pieninyfestiwal

Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska

Muzyka w zabytkach starego GdańskaCykl koncertów kameralnych „Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska” wpisał się już na stałe w letnią ofertę Gdańska. Od 26 lipca do 13 sierpnia o godz.19.00 i 19.30 w zabytkowych wnętrzach gdańskiej starówki można będzie ponownie posłuchać muzyki – nie tylko klasycznej.

Podczas kilkunastu koncertów kameralnych muzycy związani z Polską Filharmonią Bałtycką wykonają utwory klasyków, sięgną do muzyki współczesnej, a także przypomną słuchaczom znane tematy muzyki filmowej. Instrumenty smyczkowe, dęte, strunowe i inne zabrzmią we wnętrzach kościołów, m.in. św. Barbary czy św. Jakuba, w Domu Uphagena, Centralnym Muzeum Morskim i w Ratuszu Staromiejskim.

Każda z tych lokalizacji ma swoją wyjątkową, wielowiekową historię. Podczas koncertów opowie o nich gdański przewodnik Aleksander Masłowski. Prowadzone przez niego prelekcje będą okazją do poznania tajemnic, które kryją miejskie wnętrza. Będzie to więc połączenie przyjemności płynącej ze słuchania urokliwej muzyki z pożytecznym pozyskiwaniem wiedzy. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

ZOBACZ: Terminarz koncertów

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonia.gda.pl

„Symfonia pieśni żałosnych” Góreckiego w Wieliczce

Koncert w WieliczceW Kopalni Soli „Wieliczka”, w dniach 22 i 23 lipca 2016 roku o godz. 20.00, odbędą się koncerty dedykowane uczestnikom Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańcom Małopolski, na które zaprasza Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Zespół Opery Krakowskiej.

W komorze „Warszawa” zabrzmi utwór o głęboko sakralnym charakterze – III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Kompozytor zainspirowany tematem Matki Bożej Bolesnej, sięgając do polskiej muzyki ludowej i religijnej, stworzył dzieło poruszające prostotą języka muzycznego, ale i żarliwą ekspresją. Pierwsze wykonanie utworu w Polsce miało miejsce w 1977 roku w ramach festiwalu „Warszawska Jesień” i wzbudziło wówczas wiele kontrowersji. Po kilkunastu latach przyniosło kompozytorowi światowy sukces. Podczas koncertów, które odbędą się w położonej 125 metrów pod ziemią, największej komorze wielickiej Kopalni, wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Będą to wyjątkowe wieczory wpisujące się w atmosferę Światowych Dni Młodzieży, dedykowane zarówno polskim, jaki i zagranicznym gościom.

Bilety do nabycia w Kasie Opery Krakowskiej, w Kasie Kopalni Soli „Wieliczka”, a także on-line na stronie: www.opera.krakow.pl.