Polmic - FB

news

Andrzej Hundziak laureatem Nagrody Pary Prezydenckiej

Nagroda Pary Prezydenckiej za osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieżyJoanna Papuzińska, Andrzej Hundziak, Andrzej Maleszka, Józef Wilkoń i Maciej Wojtyszko - to laureaci nowo ustanowionej Nagrody Pary Prezydenckiej za osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Artyści odebrali ją w środę, 10 grudnia 2014 roku na gali w Pałacu Prezydenckim.

- Kontakt dzieci z dobrą, piękną, wartościową sztuką to kwestia kształtowania przyszłych pokoleń Polski, kształtowania gustów, zapotrzebowania na sztukę. Chcielibyśmy, aby w każdym z dzieci, w każdym z młodych ludzi zostało coś, co stanowi ogromną wartość - wolna wyobraźnia - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

W pierwszej edycji nagrody uhonorowani zostali twórcy, którzy wyróżniali się działalnością artystyczną dla młodych odbiorców w ostatnim 25-leciu. Laureatem w kategorii muzycznej został Andrzej Hundziak - jak czytamy w uzasadnieniu – „jeden z nielicznych kompozytorów współczesnych, którzy znaczną część swojej pracy twórczej poświęcili młodym odbiorcom i wykonawcom. (…) Jego utwory chóralne i instrumentalne pozwalają dzieciom na żywy kontakt ze współczesnymi technikami kompozytorskimi. Nie zapomina o nastoletnich melomanach i im zadedykował skomponowaną przed kilku laty Fantazję dla 9 solistów. Twórczość dla dzieci i młodzieży Andrzeja Hundziaka stanowi blisko jedną trzecią jego bogatego dorobku twórczego”.

Read more: Andrzej Hundziak laureatem Nagrody Pary Prezydenckiej

Nominowani do nagrody Paszporty Polityki 2014

Paszporty Polityki 2014We wtorek, 9 grudnia 2014 roku ogłoszono listę nominowanych do Paszportów Polityki 2014 - nagrody tygodnika "Polityka". W kategorii muzyki poważnej nominowani zostali: Łukasz Długosz, Dariusz Przybylski oraz Kwadrofonik. Laureatów poznamy 13 stycznia 2015 roku.

Łukasz Długosz nominowany został jako jeden z najciekawszych interpretatorów muzyki fletowej, Kwadrofonik – zespół, który zagra wszystko – zawsze ze smakiem, gustownie, inteligentnie, a Dariusz Przybylski - kompozytor, który woli eklektyzm od eksperymentów.

Nagrody w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Wyróżniają one utalentowanych, młodych ludzi , którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Paszportami Polityki nagradzani są Twórcy wychodzący naprzeciw obowiązującym trendom. Nagroda specjalna, jaką jest Kreator Kultury, trafia w ręce wybitnych osobowości świata artystycznego, za szczególne osiągnięcia w krzewieniu polskiej kultury.

Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie w dniu 13 stycznia 2015 roku, transmitowanej w Telewizyjnej Dwójce.

Więcej informacji – na stronie: www.polityka.pl/tygodnikpolityka/paszporty

II edycja Konkursu Opus 966 rozstrzygnięta

Opus 966Zakończyła się II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Opus 966”, organizowanego w Poznaniu z okazji zbliżającej się 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Pierwszą nagrodę oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania otrzymał Artur Słotwiński (Warszawa) za utwór Baptismós. Laureatem II nagrody i Nagrody „Kompozytor Rezydent Poznańskiego Chóru Kameralnego” został Marek Raczyński (Poznań) za utwór Spiritus Domini, a III nagrodę odebrał Jan Krutul (Białystok) za Sancta Dei Genitrix. Jury przyznało również dwa wyróżnienia, które otrzymali: Szymon Godziemba-Trytek (Bydgoszcz) za utwór Nox praecessit i Jakub Szafrański (Warszawa) za utwór Libera nos, Domine.

„Opus 966” to wyjątkowy konkurs – jego uczestnicy muszą bowiem skomponować swe utwory z... 966 znaków muzycznych. Bardzo rzadko spotyka się również sytuację, by nagrodzone utwory były wykonywane już podczas ogłoszenia wyników. Tego zadania w konkursie „Opus 966” podejmuje się znakomity Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego.

Konkurs „Opus 966” jest organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis przy finansowym wsparciu Miasta Poznania. Patronują mu Prezydent Miasta i Metropolita Poznański. Przewodniczącym Jury konkursu jest ceniony na świecie polski kompozytor - Paweł Łukaszewski. Kolejna edycja konkursu rozpocznie się już w marcu 2015 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.opus966.pl i www.facebook.com/opus966

Elektro-symfonia w Kaliszu

Elektro-symfonia Nikolet Burzyńskiej Elektro-symfonia Tumany Nikolet Burzyńskiej zabrzmi 12 grudnia 2014 roku o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej, w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Adam Klocek.

Idąc na koncert elektro-symfonii Tumany Nikolet Burzyńskiej możemy się spodziewać mocnej dawki muzyki i brzmienia, które wciągają i oczarowują słuchacza z siłą nie znoszącą sprzeciwu, określaną jako narkotyczna. Połączenie nowatorskiej elektroniki z cudownym brzmieniem uhonorowanej nagrodą Grammy Filharmonii Kaliskiej, to obietnica obcowania z pięknem muzyki i brzmienia niedostępnymi na co dzień. Tym bardziej, że po muzykę Nikolet Burzyńskiej sięgają również inni światowej sławy muzycy, tacy jak Hillary Hahn, czy Voix de Strass, a także amerykańskie i australijskie wydawnictwa i stacje radiowe. Była wykonywana m.in. w prestiżowym instytucie IRCAM w Paryżu, festiwalu „La Semaine du Son” w Strasbourgu, czy festiwalu „Next” w Wiedniu.

Nie będzie to pierwsza współpraca Filharmonii Kaliskiej z Burzyńską - przy okazji koncertu symfonicznego Mai Kleszcz i zespołu incarNations kompozytorka pokazała, że piosenki można zinstrumentować z rozmachem Ravelowskim.

- Wszystko wskazuje na to, że powstało kolejne wartościowe dzieło, w którym da się odczuć zarówno moc, jak i subtelność kobiecej wrażliwości, a także atrakcyjne dla słuchaczy elementy stylu Nikolet Burzyńskiej: energetyczne tutti, poetyckie rozmycia brzmieniowe, filmową narrację i brzmienia elektroniczne – mówi Paweł Przezwański, manager kompozytorki.

Wielkie Wirowanie – utwór Jerzego Kornowicza na zakończenie Jazz Jamboree

Jerzy Kornowicz56. Festiwal Jazz Jamboree zakończy premiera utworu Great Spinning skomponowanego przez Jerzego Kornowicza – kompozytora, improwizatora i promotora muzyki. Koncert odbędzie się w piątek, 12 grudnia 2014 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wstęp wolny.

W utworze muzyka komponowana o inspiracji jazzowej spotyka się z muzyką improwizowaną pochodzącą z różnych, choć nie zawsze obcych sobie muzycznych światów: jazzu, wolnej improwizacji, muzyki współczesnej i alternatywnej.

Znakomici i utytułowani soliści - improwizatorzy: Agata Zubel – kompozytorka i śpiewaczka, Andrzej Bauer – wiolonczelista, Cezary Duchnowski – kompozytor, muzyk mediów elektronicznych i pianista; Krzysztof Knittel - kompozytor i muzyk mediów elektronicznych oraz Ryszard Latecki – trębacz, spotkają się z młodymi jazzmanami – członkami Big-Bandu Wydziału Jazzu Szkoły Muzycznej II Stopnia przy ul. Bednarskiej, występując pod dyrekcją Ryszarda Borowskiego i kompozytora utworu – Jerzego Kornowicza.

Wykonanie będzie stanowić premierę utworu powstałego w ramach programu zamówień kompozytorskich Instytutu Muzyki i Tańca.

Na koncercie zabrzmią także utwory: Big-Band Concerto – kompozytora i jazzmana Piotra Wróbla oraz And If You Knew Wouldn’t Do It – kompozytora i jazzmana Bartosza Smorągiewicza.

Organizatorami koncertu są: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe i Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansuje Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów i Wykonawców STOART.

Premiera opery Siergieja Rachmaninowa - w Łodzi

Premiera Aleko Rachmaninowa - w Łodzi12 grudnia 2014 roku Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na premierę opery Aleko Siergieja Rachmaninowa, która dotychczas nie była jeszcze wystawiana w Łodzi. Uczelnia zaprezentuje dzieło pięć razy - poza premierą zaplanowano spektakle 13, 14, 15 i 16 grudnia. Wykonawcami opery będą studenci Akademii Muzycznej w Łodzi i uczniowie Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi.

Aleko to rzadko wykonywana w teatrach operowych 1-aktówka S. Rachmaninowa oparta na dramacie Cyganie Aleksandra Puszkina. Rachmaninow napisał ją jako pracę dyplomową w Konserwatorium Moskiewskim i otrzymał za nią złoty medal w kompozycji. Niezwykła melodyjność i liryzm, splatające się w partyturze Aleko z pełnym uniesienia patosem, są czytelnym nawiązaniem do wielkiej tradycji muzyki rosyjskiej XIX wieku, w tym twórczości Piotra Czajkowskiego.
 

Prapremiera opery Aleko odbyła się w Moskwie w 1892 roku, w Polsce po raz pierwszy była pokazana w Warszawie w 1964 roku przez Operę Objazdową. W Łodzi nie była dotąd wystawiana. Akcja opery rozgrywa się w Rosji w XIX wieku. Zemfira – żona wodza cygańskiego taboru Aleka – pokochała młodego Cygana. Aleko zaskoczył ich na schadzce. Jego wyrzuty i żale kochankowie przyjmują drwinami i śmiechem, co doprowadza do szału zazdrosnego męża. Aleko zabija rywala, a później także opłakującą kochankę Zemfirę. Sam – wyklęty przez społeczność cygańską – musi odejść z obozu.

W spektaklach przygotowanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi wystąpią: studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego jako soliści oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna tej uczelni, a także tancerze – uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Marcin Wolniewski – szef-dyrygent uczelnianej Orkiestry Symfonicznej. Przedstawienie reżyseruje Piotr Miciński – profesor łódzkiej Akademii, śpiewak operowy współpracujący z wieloma uznanymi teatrami operowymi w Europie, który przez 20 lat związany był z Teatrem Wielkim w Łodzi. Choreografię i ruch sceniczny przygotowała Aleksandra Stanisławska – choreograf i pedagog łódzkiej Szkoły Baletowej, a scenografię i kostiumy – studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Paulina Wojnar i Aurelia Fąfara.

Więcej informacji: www.amuz.lodz.pl

Młodzi jazzmani triumfują w Krakowie

Darek DobroszczykDwie najwyższe nagrody dla jazzmanów z Krakowa, trzecia dla Gdańska – takim werdyktem zakończyła się 8 grudnia 2014 roku 38. edycja Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”.

- Polska może się cieszyć długą i niezwykle barwną historią jazzową. Ale to właśnie Ci wspaniali młodzi muzycy są jego przyszłością. Przyszłością i nadzieją – podkreślał zasiadający w jury słynny szwedzki pianista Jan Lundgren, podczas uroczystości rozdania nagród i koncertu laureatów „Jazz Juniors”, który odbył się w poniedziałkowy wieczór w studio S5 Radio Kraków.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się 28 zespołów nie tylko z Polski, ale także Danii, Norwegii, Węgier i Rumunii. To jednak Polacy okazali się jego największymi triumfatorami. Grand Prix oraz nagrodę pieniężną wysokości 10.000 zł odebrał zespół Darek Dobroszczyk Trio z Krakowa (na zdjęciu). Drugą – również krakowska formacja The Flash! Trzecia nagroda powędrowała na drugi koniec Polski – do grupy Inner Out z Gdańska.

- To jest konkurs, ale nikt wam nie może wmówić, że jesteście gorsi lub lepsi, bo najważniejsze jest to, że gracie całą swoją duszą, całym sercem. I właśnie to sprawia, że wasza muzyka jest prawdziwa. W ten sposób tworzycie nową historię jazzu – zwracał się do młodych jazzmanów członek jury, włoski multiinstrumentalista Attilio Troiano.

Poza nagrodą finansową debiutujący jazzmani mogą liczyć na wsparcie promocyjne, a to dla startujących w muzyczny świat artystów chyba najcenniejsze trofeum. Organizację ich koncertów potwierdzili już szefowie kilku polskich festiwali. Młodych muzyków oceniali w tym roku przedstawiciele międzynarodowych festiwali, agencji koncertowych i wytwórni płytowych (m.in. Jordi Pujol z wydawnictwa Fresh Sound Records, Eva Thiessen z agencji Karsten Jahnke Konzertdirektion, Jan Lundgren z kapitalnego Ystad Sweden Jazz Festival, Marius Giura z Garana Jazz Festival oraz Attilio Troiano z BasiliJazz – Basilicata Jazz Festival). To daje nadzieję, że laureatów usłyszą już wkrótce również fani jazzu z dalszych części Europy. Nadzieję całkiem realną, bo takie właśnie nagrody spotkały już zwycięzców poprzednich edycji Konkursu.

Więcej na stronie: www.jazzjuniors.pl

Ostatnie akcenty Roku Kolberga 2014

Rok Oskara Kolebrga 201411 grudnia 2014 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędą się uroczystości oficjalnie zamykające obchody Roku Kolberga 2014 w Polsce. W roku jubileuszu 200. rocznicy urodzin wybitnego folklorysty i etnografa uruchomiono szereg działań dotyczących kultury tradycyjnej, które z pewnością poza ten rok wykroczą.

O godz. 12.00 już po raz 39. wręczona zostanie Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Nagroda przyznawana jest przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzatę Omilanowską. Uroczystość połączona będzie z wręczeniem medali Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” przyznanych w Roku Oskara Kolberga.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawana jest od 1974 roku. Od początku miała rangę wyróżnienia ogólnopolskiego i najważniejszego w dziedzinie kultury ludowej. W gronie laureatów tegorocznej edycji nagrody znaleźli się artyści tworzący wybitne dzieła w zakresie ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, muzyki instrumentalnej, śpiewu i tańca, literatury. Wyróżniono osoby i zespoły twórców za wieloletnią i konsekwentną działalność na rzecz zachowania i kultywowania tradycji, autentycznych wartości regionalnej kultury ludowej materialnej, społecznej i artystycznej. Przyznano nagrody dokumentatorom i animatorom kultury tradycyjnej, których inicjatywa, kreatywność i wytrwałość w realizowaniu podjętych celów przyczynia się do budowania wiedzy społecznej i wrażliwości artystycznej, do kształtowania postawy zrozumienia i uszanowania kulturowego dziedzictwa swojego regionu i kraju.

Fundatorami nagród są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Organizatorem tegorocznej edycji nagrody są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Muzyki i Tańca, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz Program 2 Polskiego Radia.

W drugiej części uroczystości odbędzie się spektakl Orszak weselny/Żałobny rapsod w reżyserii Darka Błaszczyka, według scenariusza Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka. W spektaklu wystąpią Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” z Kocudzy, Męski Zespół Śpiewaczy z Godziszowa, Zespół „Tęgie Chłopy” ze Stanisławem Witkowskim, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, „Brodacze” ze Sławatycz oraz Jacek Hałas, który jest również autorem opracowania muzycznego całego spektaklu.

Read more: Ostatnie akcenty Roku Kolberga 2014

Wrocław - W Stronę Polifonii

W stronę polifoniiW dniach 10-13 grudnia 2014 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbędzie się VI Międzynarodowy Turniej Dyrygentury Chóralnej „W Stronę Polifonii”.

Celem Turnieju jest promocja młodych, wybitnie utalentowanych dyrygentów. Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowanych zostało 16 uczestników: Jurģis Cābulis (Łotwa), Aivis Greters (Łotwa), Łukasz Hermanowicz (Polska), Dawid Jarząb (Polska), Mirian Khukhunaishvili (Gruzja/Polska), Viacheslav Larin (Białoruś), Mariusz Lewy (Polska), Alexandra Makarova (Rosja), Sergii Nesteruk (Ukraina), Alenka Podpečan (Słowenia), Olga Prykhodko (Ukraina), Alexey Shamritsky (Ukraina), Vera Slasnaya (Rosja), Beata Śnieg (Polska), Wilhelms Georgs Vacietis (Łotwa) i Yuval Weinberg (Niemcy) oraz – rezerwowo - Magdalena Filipska (Polska), Ieva Lavrinovičova (Estonia), Wiktoria Batarowska (Ukraina/Polska), Ana Erčulj (Słowenia) i Josep Gil Gil (Hiszpania).

Program konkursu obejmuje utwory ze światowego repertuaru chóralnego, w tym utwory kompozytorów polskich: Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Łukaszewskiego, Agaty Zubel i Rafała Augustyna.

Uczestnicy Turnieju oceniani będą przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki chóralnej, w składzie: prof. Zofia Urbanyi-Krasnodębska (Przewodnicząca, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, Wrocław), prof. Inessa Bodyako (Państwowa Białoruska Akademia Muzyczna, Mińsk, Białoruś), prof. Stanisław Krawczyński (Akademia Muzyczna, Kraków), prof. Jasenka Ostojič (Akademia Muzyczna, Zagreb, Chorwacja) i dr Andrea Angelini (International Federation for Choral Music, Rimini, Włochy).

Główną Nagrodą w konkursie jest 7 000 PLN. Przyznane również zostaną nagrody specjalne, m.in. za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego.

Dla młodych adeptów sztuki dyrygenckiej Turniej stanowić będzie doskonałą okazję do zaprezentowania swoich umiejętności przed gronem wybitnych fachowców, nawiązania ciekawych kontaktów artystycznych, poznania nowej literatury chóralnej, a przy okazji zwiedzenia Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska, jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.

Więcej informacji – na stronie: www.wstronepolifonii.pl