Polmic - FB

aktualności

Poznań | „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna"

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum.

polmicW dniach 6–13 października 2022 w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbędzie się „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna”: w programie znajdą się koncerty, warsztaty i spotkania z artystami w Pile i Ostrowie Wielkopolskim.

Mała Poznańska Wiosna Muzyczna to szereg wydarzeń kierowanych do młodszych adeptów sztuki muzycznej – młodzieży ze szkół muzycznych. Sam festiwal „Poznańska Wiosna Muzyczna” odbywa się w sercu Wielkopolski i młodszym słuchaczom, zwłaszcza tym z mniejszych ośrodków, spoza Poznania trudniej wziąć udział w koncertach i spotkaniach organizowanych w ramach Festiwalu – dlatego „Poznańska Wiosna Muzyczna” nie tyle zaprasza, ile sama staje się gościem swoich słuchaczy...

W 51. edycji odbędą się wydarzenia, w ramach których uczniowie szkół muzycznych z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Komedy-Trzcinskiego w Ostrowie Wielkopolskim będą mogli wziąć udział w koncertach, warsztatach i spotkaniach z artystami.

Czytaj więcej: Poznań | „Mała Poznańska Wiosna Muzyczna"

Szczecin | Schaeffer elektronicznie, czyli… komponowanie czasu

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPodczas koncertu „Schaeffer elektronicznie” 5 października 2022 o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie usłyszymy wybrane fragmenty Wstępu do kompozycji oraz inne teksty Bogusława Schaeffera w aktorskiej interpretacji. Muzykę zainspirowaną Schaefferowską myślą i utworami wykonają Bernard Maseli, Marcin Wyrostek, Andy Ninvalle, Piotr Zaufal, Daniel Popiałkiewicz, Mateusz Adamczyk, Krzysztof Nowakowski, zaś w roli konferansjerów wystąpią Monika Cieciora i Piotr Kramer, aktor Teatru Narodowego.

Wydany w 1976 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne Wstęp do kompozycji Bogusława Schaeffera to chyba jeden z najdziwniejszych podręczników kompozytorskich na świecie, dziś już trudno dostępny, biały kruk. „Automatyka kompozycji”, „Komponowanie czasu”, „Dźwięk przenośny”, „Zgęszczanie pionu”, „Deformacje”, „Muzyka wieloznaczna”… to ledwie kilka z pośród dziesiątek zagadkowych i nieoczywistych zadań kompozytorskich, które z charakterystyczną dla siebie swadą opisuje we wspomnianym Wstępie do kompozycji Schaeffer. A gdyby tak wybrać kilka zadań z Schaefferowskiego podręcznika i spróbować wcielić je w życie?

Czytaj więcej: Szczecin | Schaeffer elektronicznie, czyli… komponowanie czasu

Warszawa | “The last recital”: koncert Zygmunta Krauze

polmic„The Last Recital” to podsumowanie 60 lat doświadczeń pianistycznych Zygmunta Krauzego. Dotyczy to zarówno repertuaru – głównie muzyki XX wieku, jak i sposobu wykonania, który łączy dokładność z partyturą, improwizacje i elementy teatralne. Koncert będzie miał miejsce w Nowym Teatrze 4 października 2022 o godz. 19.00.

Program recitalu obejmuje arcydzieła muzyki XX wieku oraz najbardziej znane fragmenty klasyków. Jest to collage literatury fortepianowej od Bacha do dzisiaj, wykonywany bez przerw, tworzący zaskakujące kontrasty, ukazujący klasyków improwizowanych z elementami teatralnymi.

Usłyszymy kompozycje Stockhausena, Messiaena, Cowella, Andriessena, Weberna, Satie, Feldman,: Lutosławskiego. Są też interludia, w których pianista wykonuje fragmenty utworów i improwizuje na tematy Chopina, Beethovena, Haydna i Brahmsa. Za każdym razem „The Last Recital” brzmi inaczej, w zależności od spontanicznych decyzji pianisty, który poza grą na klawiaturze, stosuje gesty, efekty wokalne i teatralne oraz preparacje fortepianu.

Informacja o biletach: https://nowyteatr.org/pl/kalendarz/the-last-recital 

Lublin | IV Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMIC3 października 2022 w Trybunale Koronnym w Lublinie o godz. 18.00 odbędzie się koncert kameralny z okazji 141. rocznicy urodzin wybitnego chorwacko-polskiego kompozytora Ludomira Michała Rogowskiego. Wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin dr. Krzysztofa Żuka i Ambasady Republiki Chorwacji w Polsce.

Po raz pierwszy w sali koncertowej, najbliższej miejsca urodzenia Rogowskiego, zabrzmią jego utwory na wiolonczelę, opracowane z rękopisów przez prof. Krzysztofa Sperskiego, a także kompozycje na fortepian. Wystąpią wiolonczelistka Małgorzata Sęk oraz pianistki Agnieszka Korpyta i Urszula Świerczyńska.

W programie koncertu znajdą się również kompozycje Fryderyka Chopina, Zygmunta Noskowskiego, Ignacego Waghaltera i Aleksandra Zarzyckiego.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Wstęp wolny!

Warszawa | VI Europejski Festiwal Akademii Muzycznych

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POLMICPodkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury wspierana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Yamaha Music Europe oddział w Polsce zapraszają na VI Europejski Festiwal Akademii Muzycznych w dniach 2–4 października 2022 do Starego Młyna w warszawskim Hotelu BOSS (przy ul. Żwanowiecka 20).

Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie przyjazd popularnej w Polsce Lwowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Igora Pylatyuka, rektora Akademii Muzycznej we Lwowie.

Wśród solistów usłyszymy wirtuoza skrzypiec młodego pokolenia Nazara Pylatyuka oraz laureata kilku prestiżowych konkursów pianistycznych, wychowanka prof. Jarosława Drzewieckiego i stypendysty Mery Pnefal - Ivana Shemchuka. Gwiazdą Festiwalu będzie znany saksofonista litewski Petras Vyšniauskas. Wielką atrakcją będzie mistrzowski występ Konstantego Wileńskiego, który połączy klasykę z jazzem. Warto zwrócić uwagę na duety fortepianowe: Alina i Ivan Shemchuk oraz Luba Saladukhina i Kirył Keduk.

Czytaj więcej: Warszawa | VI Europejski Festiwal Akademii Muzycznych

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: „Wokół miasta”

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nowy sezon Orkiestra Muzyki Nowej w NOSPR zaczyna koncertem multimedialnym „Wokół miasta”, który odbędzie się 2 października 2022 o godz. 18.00.

Zaskakujące zestawienie ludzi i maszyn. Złudzenie czy znużenie? A może pomoże spojrzenie z lotu ptaka? Muzyczne odpowiedzi na te pytania usłyszymy w sali kameralnej NOSPR, gdzie Orkiestra Muzyki Nowej wystąpi pod batutą swojego szefa Szymona Bywalca.

W programie: Rituals – Men & Machines Davida Hudry’ego na 11 instrumentów, elektronikę i wideo, kompozycje graficzne Ewy Synowiec, Muzyka złudzeń Adama Porębskiego na orkiestrę kameralną i elektronikę oraz Tired with all these for restful death I cry Artura Zagajewskiego (wideo: Grzegorz Mart).

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/orkiestra-muzyki-nowej-joanna-freszel-wokol-miasta 

Katowice | 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

POLMICPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W dniach 2–25 października 2022 roku Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek zaprasza na koncerty festiwalowe do sali koncertowej Miasta Ogrodów, Studia Koncertowego Radia Katowice, sali kameralnej NOSPR, Bazyliki o.o. Franciszkanów oraz Centrum Kultury ATElier w Jaworznie. Jeden z koncertów 32. Festiwalu zaplanowany został również w słowackich Koszycach, partnerskim mieście Katowic.

Tegoroczna edycja nawiązuje do jego ponad 30-letniej tradycji Festiwalu – idei promocji najwybitniejszych młodych artystów i współpracy z prestiżowymi konkursami muzycznymi, na których wskazani przez jury laureaci otrzymują nagrodę specjalną w postaci zaproszenia na koncerty do Katowic. Ten rys ujawnia kalendarz festiwalowy 2022, a w nim koncerty dedykowane takim konkursom, jak: 71. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny ARD w Monachium, 11. Międzynarodowy Konkurs Moniuszkowski w Warszawie, XVII Śląska Jesień Gitarowa, IV Międzynarodowy Konkurs Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Katowice | 32. Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych

Katowice | NOSPR: Pamięci Wojciecha Kilara

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nowy sezon artystyczny NOSPR zainauguruje 1 października 2022 o godz. 19:30 koncertem pod dyrekcją legendarnego Antoniego Wita. Tak właśnie świętować będziemy Międzynarodowy Dzień Muzyki i 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara. W programie koncertu znajdą się również utwory Mieczysława Karłowicza i Zygmunta Noskowskiego. W roli solisty – pianista Krzysztof Książek.

Spotkanie z Wojciechem Kilarem w wydaniu symfoniczno-koncertowym: usłyszymy bodaj najpopularniejsze dzieło tego wybitnego twórcy muzyki filmowej – Krzesanego – i II Koncert fortepianowy.

Jak podkreśla Adam Suprynowicz „Na granicy prostoty i wyrafinowania balansował nie raz, także w powstałym po katastrofie smoleńskiej, mrocznym II Koncercie fortepianowym. Towarzystwo mistrzów polskiego romantyzmu podkreśli jeszcze inne echa w jego muzyce, do której warto wracać i o której warto myśleć”.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-antoni-wit-krzysztof-ksiazek-pamieci-wojciecha-kilara 

Inowrocław | Koncert z okazji 25-lecia Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego Pro Arte

POLMICInowrocławskie Towarzystwo Muzyczne Pro Arte oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Inowrocławiu zapraszają na uroczysty koncert z okazji 25-lecia Towarzystwa i Międzynarodowego Dnia Muzyki, który odbędzie się 1 października 2022 o godz. 17.00. W Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej w Inowrocławiu wystąpi światowej sławy Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

W programie znajdą się arcydzieła muzyki klasycznej Wolfganga Amadeusa Mozarta i Antonína Dvořáka, kompozycja poznańskiej kompozytorki Barbary Kaszuby oraz premiery specjalnie napisanych na ten koncert utworów Aleksandry Brejzy – Canzona e Danza i Marcina Kopczyńskiego – Sinfonietta.

Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki będą do odbioru w Szkole Muzycznej i Kujawskim Centrum Kultury.

Czytaj więcej: Inowrocław | Koncert z okazji 25-lecia Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego Pro Arte