Polmic - FB

aktualności

Warszawa | XXI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”

SV21 koncertów na 21. edycję Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”. W wakacyjnej atmosferze, od 29 lipca do 2 września 2021, na Pradze-Południe będzie trwało święto muzyki. Artyści zabiorą słuchaczy w sentymentalną podróż do przedwojennej Warszawy czy w dalekie zakątki obu Ameryk. Wśród solistów i dyrygentów, którzy towarzyszyć będą muzykom Sinfonii Varsovii, między innymi Szymon Nehring, Jerzy Maksymiuk i Aleksandar Marković.

Letnie koncerty będą odbywać się w cztery dni w tygodniu w Pawilonie Koncertowym przy Grochowskiej 272. Czwartki będą okazją, aby posłuchać utworów orkiestrowych w wykonaniu Sinfonii Varsovii i zaproszonych gości. Festiwal zainauguruje muzyka kompozytora z Argentyny, Astora Piazzolli. 5 sierpnia zabrzmi Rapsodia na tematy mołdawskie Mieczysława Wajnberga, a tydzień później Olga Rusin wykona partię sopranu w Pieśniach kurpiowskich Karola Szymanowskiego. Wydarzeniem wieczoru 26 sierpnia będzie wykonanie Orawy Wojciecha Kilara pod batutą Jerzego Maksymiuka. W programie koncertu finałowego znajdzie się Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Festiwalowe niedziele zarezerwowane są dla muzyki kameralnej. Program zaprezentują muzycy Sinfonii Varsovii i zaproszeni artyści. Podczas pięciu popołudniowych koncertów o godz. 16.00 usłyszymy zróżnicowany repertuar, w tym warszawskie piosenki z czasów przed- i powojennych (1.08).

Tematyka Poranków familijnych w każdą festiwalową sobotę będzie również związana z Warszawą, instrumentami orkiestry i światem przyrody.

Cykl koncertów muzyki nowej „Eksperymentalne wtorki",  to niezwykła okazja, by przekonać się, jak z tradycją i nowoczesnością radzi sobie pokolenie młodych kompozytorów.

Odbędą się również dwa wydarzenia towarzyszące: Animacja Rozchmurz się oraz Parada Żywa Zieleń Teatru Sztuka Ciała. Podczas festiwalu otwarta będzie także kawiarnia plenerowa.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Eksperymentalne wtorki” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: www.sinfoniavarsovia.org 

Szczecin | Finał VII Baltic Neopolis Festival – premiera utworu Mikołaja Góreckiego

BNOFinał VII Baltic Neopolis Festival „Polish Concerti” odbędzie się 28 lipca 2021 roku o godz. 19.30 w Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Usłyszymy premierę utworu Mikołaja Góreckiego Druga przestrzeń.

Dzieło to na koncertujący kwartet smyczkowy z towarzyszeniem orkiestry kameralnej powstało w 2021 roku w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Zabrzmi również Uwertura Mikołaja Góreckiego.

Usłyszymy ponadto kompozycje dedykowane orkiestrze BNO autorstwa czołowych twórców polskich i zagranicznych. Zespół zaprezentuje Neopolis Concerto Pawła Łukaszewskiego na skrzypce i orkiestrę smyczkową oraz 13 Variations on a Polish Melody Marcelo Nisinmana na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową. W roli solistów wystąpią skrzypkowie Emanuel Salvador i Sławomira Wilga, altowiolistka Emilia Goch Salvador oraz wiolonczelista Konstantin Heidrich. Jest jeszcze jedna szczególna okazja, którą świętować będziemy podczas finału – będą to trzynaste urodziny orkiestry BNO!

Informacja o biletach – na stronie http://balticneopolis.pl/event/koncert-finalowy-baltic-neopolis-festival-polish-concerti/ 

Wrocław | Cellos meet Chopin

MAWMiędzynarodowa Akademia Wiolonczelowa (MAW) to jedno z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Przybliża publiczności świat zespołów wiolonczelowych oraz wspomaga talenty pragnące doskonalić grę na tym instrumencie. Pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną, przyjmując jednocześnie formę festiwalu. Koncert w ramach MAW odbędzie się 27 lipca 2021 o godz. 20.00 w Narodowym Forum Muzyki.

Pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej jest zespół Polish Cello Quartet. Powstał on w 2011 roku z inicjatywy znakomitych polskich wiolonczelistów: Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety i Adama Krzeszowca. W ich repertuarze znajdują się głównie dzieła oryginalnie skomponowane na kwartet wiolonczelowy.

Lipcowy koncert rozpoczną wykonania opracowań utworów Fryderyka Chopina przygotowane specjalnie z myślą o Polish Cello Quartet. Następnie zabrzmi Louange à l’Éternité de Jésus (Uwielbienie wieczności Jezusa), czyli piąte ogniwo dzieła zatytułowanego Quatuor pour la fin du temps autorstwa Oliviera Messiaena. Fragment, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu, to powolna, tęskna kantylena wiolonczeli, grana na tle jednostajnych akordów fortepianu (które zostaną zastąpione przez zespół wiolonczel).

Koncert zwieńczy prawykonanie Sentieri interrotti (Szlaki przerwane) włoskiego kompozytora Francesca Bottigliera. Jest to dzieło przeznaczone na cztery wiolonczele solo i orkiestrę wiolonczelową, które powstało w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Agnieszka Frei

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8599 

Zakopane | 44. Dni Karola Szymanowskiego

44 Dni44. Dni Karola Szymanowskiego w Zakopanem potrwają od 25 lipca do 1 sierpnia 2021. Tegoroczna edycja dedykowana jest Pokoleniu Stalowowelskiemu w 70. rocznicę urodzin.

W 2021 roku polskie środowisko artystyczne obchodzić będzie 70. rocznicę urodzin kompozytorów Pokolenia Stalowowolskiego, nazywanego również Pokoleniem '51: Eugeniusza Knapika, Aleksandra Lasonia i Andrzeja Krzanowskiego. Dzieła tych twórców stanowią naturalną kontynuację działalności Karola Szymanowskiego, ojca polskiej muzyki XX wieku. Andrzej Chłopecki ukuł termin „nowy romantyzm”, który odnosi się do utworów wychodzących spod pióra (a raczej ołówków) wymienionej trójki Ślązaków. Program festiwalu obejmuje wybór ich najbardziej reprezentacyjnych utworów kameralnych na różne składy instrumentalne.

Szczególnie ważnym wydarzeniem w ramach 44. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego będzie prawykonanie Anandy na fortepian i kwartet smyczkowy Aleksandra Lasonia, a także „spóźnione prawykonanie” Reliefu VIII na akordeon solo i taśmę Andrzeja Krzanowskiego, przedwcześnie zmarłego w 1990 roku. Poza dziełami tegorocznych jubilatów, w repertuarze festiwalu znajdą się m.in. dzieła kompozytorów szczególnie dlań ważnych w różnych momentach artystycznej drogi. Na Festiwalu wystąpią wybitni wykonawcy, którzy niestrudzenie od wielu lat propagują twórczość dzisiejszych 70-latków – młody wiek wielu z nich potwierdza jedynie, iż muzyka Pokolenia '51 wciąż cieszy się zainteresowaniem tak interpretujących ją kolejnych generacji artystów, jak i spotykających się z nią słuchaczy.

Materiały prasowe organizatora 

Dofinansowano ze środków MKDNiS w ramach programów "Muzyka" i „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanych przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji: https://www.szymanowski.zakopane.pl/

Wigry | III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”

JAXStowarzyszenie JAX wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego zapraszają na III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”. Koncerty festiwalowe rozbrzmiewać będą w wybrane niedziele w dniach 25 lipca – 18 września 2021w XVII-wiecznym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach.

Przed nami podróż w świat różnorodnych form, stylów muzycznych i intersujących efektów akustycznych. Usłyszymy organy solo, a także współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, obojem czy rzadko prezentowaną bazuną tradycyjną – kaszubskim instrumentem muzycznym. Wystąpią uznani artyści, którzy od wielu lat aktywnie zaangażowani są w polskie i światowe życie kulturalne: Piotr Rojek, Gedymin Grubba, Paweł Gruba, Róża Lorenc, Wiktor Brzuchacz, Rafael Gabriel Przybyła, Dariusz Hajdukiewicz. Całość zwieńczy występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Melomani będą mogli poznać także organy skrzyniowe. Obecnie takie instrumenty to prawdziwe unikaty – w Europie znajdziemy ich zaledwie pięć, w tym jeden w Polsce. Został wykonany na wzór instrumentów barokowych przez manufakturę Johannesa Kirchera z Heidelberegu, a już niebawem organy te zabrzmią w pokamedulskiej świątyni.

Program koncertów uwzględnia utwory od wczesnego baroku po muzykę XX wieku. Nie zabraknie także kunsztownych improwizacji organowych, w których odnaleźć można znane i lubiane melodie. Tegoroczny festiwal zostanie wzbogacony o promocję polskiej literatury muzycznej, która zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Polski akcent będzie towarzyszyć każdemu z koncertów: zabrzmi m. in. muzyka Michała Kleofasa Ogińskiego, Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Feliksa Nowowiejskiego oraz utwory z Albumu Sapieżyńskiego.

Wstęp na koncerty festiwalowe jest bezpłatny.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program: https://festiwal.wigry.pro/program-2021/ 

Sopot | 11. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic

NDIPo raz jedenasty maestro Wojciech Rajski wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic, który odbędzie się w dniach 25–31 lipca 2021 roku.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie jednym z wydarzeń oficjalnych obchodów 120-lecia nadania Sopotowi praw miejskich. Festiwal od wielu lat jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych w Trójmieście, przyciągając każdego lata miłośników muzyki klasycznej oraz tych, którzy dopiero odkrywają świat muzyki poważnej. Co roku udział w koncertach festiwalowych biorą artyści o międzynarodowej renomie, występujący na najbardziej prestiżowych scenach świata. Repertuar festiwalu dobierany jest tak, aby nawet najbardziej wymagający odbiorca, poszukujący różnorodności i kunsztu artystycznego, mógł znaleźć dla siebie atrakcyjną propozycję.

Podczas najbliższej edycji wystąpią m. in. Ildar Abdrazakov, Jan Jakub Monowid, Aleksandra Kubas-Kruk, Szymon Mechliński, Janusz Wawrowski, Collegium Vocale 1704 pod dyrekcją Václava Luksa.

Osobny koncert w Operze Leśnej poświęcony będzie wyłącznie muzyce polskiej: Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą dyrygenta i kompozytora Rafała Janiaka wykona Sinfoniettę nr 3 Krzysztofa Pendereckiego, Krzyki Pawła Mykietyna oraz utwór laureata I nagrody 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa PendereckiegoL’entourage de silence per archi Krystiana Neściora. Koncert ten współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent – rezydent”.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Aktualny program – na stronie http://sopotclassic.pl/ 

Rzeszów | Warsztaty krytyki muzycznej pod okiem Jacka Marczyńskiego

MIMiTNarodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na warsztaty krytyki muzycznej w ramach II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (14–18 września 2021), które poprowadzi Jacek Marczyński. Dla najlepszych przewidziane są: staż w redakcji i publikacje na łamach „Ruchu Muzycznego”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 12 sierpnia.

„Zadaniem uczestników warsztatów dziennikarskich będzie tworzenie relacji i recenzji z przesłuchań II etapu i finałów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w dwóch kategoriach wykonawczych: pianistycznej i zespołów kameralnych – komentuje Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Pod okiem redaktora Marczyńskiego uczestnicy będą się uczyć pisania niemal „na żywo” i poznają kuchnię pracy redakcyjnej nad gazetą konkursową”.

Warsztaty poprowadzi Jacek Marczyński – znany dziennikarz i publicysta, autor kilku książek, recenzent dziennika „Rzeczpospolita”, wieloletni współpracownik TVP Kultura, „Ruchu Muzycznego” i miesięcznika „Teatr”.

Teksty relacjonujące postępy konkursu będą ukazywać się w elektronicznym codziennym biuletynie konkursowym m. in. na stronie internetowej Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej https://konkursmuzykipolskiej.pl/  i na łamach „Ruchu Muzycznego”.

Warsztaty skierowane są do studentów i absolwentów kierunków muzycznych i humanistycznych, a także wszystkich osób o sprecyzowanych zainteresowaniach muzycznych zbieżnych z profilem Konkursu, które chcą rozwijać swoje kompetencje w dziedzinie pisania o muzyce klasycznej (osoby pełnoletnie do 30. roku życia).

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zrefunduje uczestnikom warsztatów koszty zakwaterowania i podróży w wysokości określonej w regulaminie oraz zapewni bezpłatny wstęp na przesłuchania i koncerty Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Za napisanie tekstów i udzielenie licencji na ich publikację każdy z uczestników otrzyma jednorazowe honorarium w wysokości 500 zł brutto.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 12 sierpnia.

Materiały prasowe organizatora

Szczegóły na stronie https://nimit.pl/aktualnosci/warsztaty-krytyki-muzycznej-pod-okiem-jacka-marczynskiego/ 

22. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”

Kolory Polski22. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” potrwa od 24 lipca do 29 sierpnia 2021. W tym roku organizatorzy zapraszają na 11 weekendowych koncertów w zabytkowych kościołach 11 różnych miejscowości regionu łódzkiego.

Miejscem inauguracji – 24 lipca – będzie wczesnobarokowa bazylika Matki Bożej w Gidlach, która szczyci się słynącą cudami figurką Maryi. Na trasie festiwalu znajdzie się między innymi klasztor księży salezjanów w Lutomiersku, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu i sanktuarium Matki Bożej Charłupskiej Księżnej Sieradzkiej, a finał – 29 sierpnia – odbędzie się w bazylice archikatedralnej w Łodzi.

W większości koncertów wezmą udział muzycy Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej, którzy specjalnie na tę okoliczność przygotowują nowe propozycje repertuarowe. Zaprezentują się głównie w składach kameralnych. Wystąpi między innymi Kwintet Dęty Filharmonii Łódzkiej, Classic Brass Quintet, Apertus Quartet. W programie dominuje muzyka klasyczna, świecka i religijna, od baroku do czasów najnowszych. Zabrzmią między innymi utwory Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta, George’a Gershwina oraz Grażyny Bacewicz.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny, jednak z powodu obostrzeń epidemiologicznych konieczne jest odebranie bezpłatnego zaproszenia.

Szczegółowe informacje: https://filharmonia.lodz.pl/pl/22-wedrowny-festiwal-filharmonii-lodzkiej-kolory-polski 

Katowice | Akademia NOSPR – sezon 2021/2022

NOSPRAkademia NOSPR to program stypendialno-mentorski, oferujący młodym instrumentalistom możliwość doskonalenia się pod okiem znakomitych muzyków, zdobycia bezcennego doświadczenia i zmierzenia się z wymaganiami pracy w renomowanej orkiestrze. Nabór – od 15 lipca do 15 września 2021 roku.

Akademia NOSPR jest adresowana do młodych muzyków – skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów pomiędzy 18 a 30 rokiem życia. Program obejmuje indywidualne lekcje z muzykami NOSPR oraz opiekę mentorów – liderów poszczególnych sekcji orkiestry.

Ponadto uczestnicy programu będą mieli okazję poznać sposób funkcjonowania instytucji od strony organizacyjnej. Wiedzę tą będą mogli wykorzystać podczas przygotowań do czerwcowego koncertu kameralnego cyklu „Scena młodych”, za którego zorganizowanie i zaprogramowanie będą odpowiedzialni. Udział w programie jest bezpłatny.

Partnerem medialnym NOSPR jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Formularz zgłoszeniowy dostępny na https://bit.ly/3wGedp6