Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Wróblewski i Wars

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 18.2.23Już 18 lutego 2023 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus zabrzmią kompozycje legend polskiej muzyki. Solistą wieczoru będzie saksofonista Henryk Miśkiewicz, który wykona utwór Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W drugiej części zabrzmi wielobarwna I Symfonia Henryka Warsa. Sinfonię Iuventus poprowadzi Zbigniew Graca.

Artyści ci współpracowali z legendą polskiego jazzu. Utwór Altissimonica Jana Ptaszyna Wróblewskiego miał swoją premierę w roku 2000 właśnie w wykonaniu artysty, któremu został dedykowany: Henryka Miśkiewicza. A w roku 2004 dzieło zostało wydane na znakomicie przyjętej płycie z Polską Orkiestrą Radiową, którą prowadził Zbigniew Graca.

Henryk Wars jest pamiętany przede wszystkim jako jeden z prekursorów polskiego jazzu i mistrz piosenki. Mniej pamięta się o „poważnym” obliczu Warsa. Jego monumentalna barwna, bliska postromantycznej tradycji, czteroczęściowa I Symfonia (1949) zachwyca zmiennością nastrojów, łącząc subtelny liryzm z elementami rapsodyczno-dramatycznymi.

Wiecej: https://sinfoniaiuventus.pl/wroblewski-wars/ 

Katowice | Game Music Fest 2023

GameMusic 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wejdź do gry i weź udział w Game Music Fest 2023, organizowanym przez Filharmonię Śląską! Interdyscyplinarny festiwal, który odbędzie się w Katowicach w dniach 17–18 lutego, będzie poświęcony tematyce muzyki w grach wideo. Rozpocznie go spektakularny Game Music Concert w Spodku, konkurs kompozytorski, a zakończy seria wydarzeń w Filharmonii Śląskiej, obejmująca panel dyskusyjny z udziałem autorów muzyki do gier, koncert hologramowy, strefę VR i AR oraz networkingową.

Całość otworzy Game Music Concert w Spodku w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Františka Macka. Będzie to prawdziwe widowisko, wzbogacone animacjami i wizualizacjami przygotowanymi przez artystów z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, a także widowiskiem tanecznym grupy Seimuse i pokazami cosplay.

Drugiego dnia festiwalu Filharmonia Śląska zaprosi do swojej siedziby, gdzie odbędzie się m.in. prowadzony przez Michała „Wasiu” Wasika Game Music Discussion Panel, poświęcony diagnozie rozwijającego się rynku muzyki z gier wideo. O swoich doświadczeniach opowiedzą doświadczeni polscy autorzy muzyki do gier wideo, m.in. Adam Skorupa i Bartosz Chajdecki.

Czytaj więcej: Katowice | Game Music Fest 2023

Nabór do III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej przedłużony!

MKMP 28.2.23Na prośbę zainteresowanych kandydatów Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przedłuża nabór uczestników III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Pianiści oraz zespoły kameralne będą mogły zgłaszać swoje kandydatury do końca lutego 2023. Udział w tym wydarzeniu to nie tylko zdobycie nowego doświadczenia ale i poważnych nagród. W tej edycji Konkursu pula do wygrania to 100 000 euro.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej popularyzuje muzykę polską XIX i XX wieku na świecie. Trzecia edycja wydarzenia odbędzie się w dniach od 2 do 9 lipca 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Nagrania zarejestrowane podczas wydarzenia będą dostępne na największych platformach streamingowych.

Konkurs może być przeznaczany dla różnych składów wykonawczych. W każdej kategorii wręczonych zostanie sześć nagród głównych. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1 000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci).

Czytaj więcej: Nabór do III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej przedłużony!

Szczawno-Zdrój | I Zimowy Festiwal Fletowy

ZimowyFestiwalFl 2023Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Europejczyk” zaprasza od 16 do 19 lutego 2023 do Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju na premierową edycję Zimowego Festiwalu Fletowego. W przepięknej scenerii neorokokowego wnętrza Teatru wystąpią światowej sławy wirtuozi fletu - Aldo Baerten, Paolo Taballione, Łukasz Długosz - oraz młodzi adepci sztuki muzycznej. Wstęp wolny!

I Zimowy Festiwal Fletowy to nowa inicjatywa, która stanowi sceniczną emanację odbywających się od 20 lat w Szczawnie-Zdroju „Zimowych Warsztatów Fletowych”. Znanym artystom oraz najbardziej uzdolnionym i znakomicie rokującym na przyszłość uczestnikom Zimowych Warsztatów Fletowych towarzyszyć będą pianiści Andrzej Jungiewicz i Piotr Niewiedział oraz „Trio Wieniawski”, składające się z muzyków Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

Każdy, któremu nieobce jest tradycyjne pojęcie piękna, każdy wrażliwy na emocje, jakie niesie ze sobą muzyka klasyczna, każdy spragniony rozrywki na dobrym poziomie odnajdzie na tym festiwalu coś dla siebie. W trakcie festiwalu będzie można podziwiać słynne dzieła muzyki fletowej, m. in. J.S. Bacha, C.P.E. Bacha, W.A. Mozarta, R. Schumanna, F. Poulenca, J. Iberta, C. Reineckego, G. Fauré, a także K. Pendereckiego, K. Szymanowskiego i H. M. Góreckiego.

Czytaj więcej: Szczawno-Zdrój | I Zimowy Festiwal Fletowy

Szczecin | Artur Ruciński i premiera płyty

FSz 15.2.23Wyjątkowy recital jednego z najznakomitszych polskich barytonów naszych czasów, Artura Rucinskiego, będzie miał miejsce w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 15 lutego 2023 o godz. 19.00. Usłyszymy najpiękniejsze arie i recytatywy z oper Giuseppe Verdiego, a także pieśni Mieczysława Karłowicza. Recital Rucińskiego będzie także połączony z premierą unikatowej, białej i ściśle limitowanej płyty winylowej, zawierającej materiał nagrany przez artystę wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie.

Nagrania te zostały uwiecznione jedynie w formie białego, 12-calowego krążka; nie trafią do serwisów muzycznych w formie cyfrowej, ani nie zostaną opublikowane na żadnym innym nośniku. 

Podczas recitalu Rucińskiemu będzie towarzyszyć na fortepianie Anna Marchwińska – znakomita polska pianistka, od lat związana z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, gdzie gdzie jako korepetytor solistów przygotowała wiele głośnych premier.

Po recitalu odbędzie się także spotkanie z artystą.

Informacja o biletach: https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1963-Artur_Rucinski 

Katowice | Kwartet Śląski: „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji"

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR 11.2.23W ramach cyklu „Mieczysław Wajnberg – wszystkie kwartety smyczkowe – śladem dedykacji” (17 kwartetów, 6 koncertów, 1 wykonawca) 11 lutego 2023 o godz. 18.00 w NOSPR odbędzie się kolejny koncert Kwartetu Śląskiego, który tym razem zaprezentuje IV, VI i IX Kwartety kompozytora.

Przyczyniając się w istotny sposób do odkrywania na nowo muzyki Mieczysława Wajnberga, Kwartet Śląski postawił sobie niezwykle wymagające zadanie: rejestrację wszystkich 17 kwartetów tego zapomnianego, polsko-żydowsko-rosyjskiego kompozytora. To dopiero drugi zespół na świecie, któremu udało się sprostać temu wyzwaniu.

W tym sezonie mamy wyjątkowy przywilej usłyszenia kompletu niezwykłych kwartetów Mieczysława Wajnberga na żywo, śledzenia zmian zachodzących w jego języku muzycznym i podążania śladem ukrytych na kartach partytur dedykacji. Przed nami zatem IV Kwartet smyczkowy op. 20, IX Kwartet smyczkowy op. 80 i VI Kwartet smyczkowy op. 35.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/kwartet-slaski-mieczyslaw-wajnberg 

Katowice | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Monika Sendrowska

FS 10.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Tryptyk śląski Witolda Lutosławskiego zabrzmi 10 lutego 2023 o godz. 19.00 w wykonaniu znakomitej sopranistki Moniki Sendrowskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta.

Tryptyk śląski zabierze nas w świat pięknych śląskich pieśni miłosnych (Oj, mi się owiesek wysypywa, A w tej studni źródło bije oraz Kukułeczka kuka).

Obok tego wspaniałego dzieła rodzimego twórcy znajdzie się IV Symfonia Gustava Mahlera, w której również usłyszymy śpiew Moniki Sendrowskiej.

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Wiecej o programie: https://filharmonia-slaska.eu/production/mahler-iv-symfonia-sendrowska-shemet-orkiestra-symfoniczna/

Wrocław | Rapsodie espagnole

NFM 9.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

9 lutego 2023 o godz. 19.00 po raz pierwszy w Narodowym Forum Muzyki wystąpią Krzysztof Książek i Agnieszka Zahaczewska-Książek, czyli Książek Piano Duo, zwycięscy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii zespołów kameralnych. Tego wieczoru w repertuarze pianistów znajdzie się efektowna Rapsodie espagnole Maurice’a Ravela, a także dzieła polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina i Aleksandra Tansmana.

Rondo C-dur na dwa fortepiany op. 73 Fryderyka Chopina, datowane na 1828 rok, pochodzi z okresu warszawskiego w twórczości kompozytora. Utwór funkcjonuje zarówno w wersji na fortepian solo, jak i na dwa fortepiany.

La Grande Ville Aleksandra Tansmana to z kolei przykład muzyki stworzonej do baletu opartego na jednej z baśni duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Słyszalne są w niej elementy jazzu, z którym kompozytor miał okazję zetknąć się podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/9289

 

Toruń | „Scena muzyki polskiej”: Atom String Quartet

ScenaMP 9.2.23Podczas toruńskiego koncertu z cyklu "Scena Muzyki Polskiej", organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 9 lutego 2023 o godz. 18.00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki wystąpi jeden z najbardziej intrygujących polskich kwartetów smyczkowych - Atom String Quartet.

Zespół sięgnie po mniej znane utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów: od Fryderyka Chopina po Krzysztofa Pendereckiego, przekładając je na własny język improwizującego kwartetu smyczkowego. Muzycy wybrali głównie kompozycje oryginalnie napisane na inne instrumenty (bądź na głos) i odległe gatunkowo od kwartetu smyczkowego.

Opracowanie każdej z nich wzbogacone jest o liczne improwizacje, będące od lat cechą charakterystyczna kwartetu.

Informacja o biletach: https://tos.art.pl/wydarzenia/scena-muzyki-polskiej-1