Polmic - FB

aktualności

Katowice | Piękno i perfekcja

S3 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 w katowickim Studiu Koncertowym Polskiego Radia (ul. Ligonia 29) będzie miał miejsce koncert „Piękno i perfekcja” w wykonaniu kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego i pianisty Michała Biela.

Jakub Józef Orliński i Michał Biel w czerwcu wystąpią w Polsce dwukrotnie: na zaproszenie Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” 3 czerwca w Katowicach i 8 czerwca w Warszawie, w ramach cyklu „Akademia Operowa zaprasza”. Później, za niespełna tydzień, odbędzie się ich koncert w londyńskiej Wigmore Hall, na który bilety wyprzedane są od dawna.

Od dwóch lat trwa imponująca passa tych wybitnych młodych artystów. Są laureatami 9. Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie, na którym Jakub Józef Orliński otrzymał II nagrodę w kategorii głosów męskich, a Michał Biel – nagrodę dla wyróżniającego się młodego pianisty. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (J. J. Orliński) i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego (M. Biel) doskonalili swoje umiejętności w słynnej nowojorskiej Juilliard School. Ostatnia seria spektakularnych sukcesów Jakuba Jana Orlińskiego to zdobycie Grand Prix 2016 Metropolitan Opera National Council Auditions i zwycięstwo w Marcella Sembrich International Vocal Competition. Z wielkim aplauzem przyjmowane są również wspólne występy artystów, którzy koncertowali m.in. w słynnej Carnegie Hall i podczas Festiwalu w Aix-en-Provence.

W programie katowickiego koncertu znalazły się utwory Georga Friedricha Händla, Henry’ego Purcella, Franza Schuberta, Reynalda Hahna, a także polskich kompozytorów: Pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego, Cztery sonety miłosne Tadeusza Bairda i Jesień z cyklu Haiku Pawła Łukaszewskiego.

Bezpłatne wejściówki dostępne są w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2, parter, pokój 20) lub telefonicznie 32 / 219 33 44 wew. 21.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XI Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

FMFW dniach 29 maja – 5 czerwca 2018 roku odbędzie się 11. edycja jednego z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie – Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie muzyki filmowej wykonywanej przez znakomitych muzyków z wysokiej jakości obrazem filmowym. Monumentalne widowiska muzyczno-filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym i wysokim poziomem artystycznym prezentowanych dzieł. Festiwal wyróżnia również coroczna obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie, również ze względu na różnorodną i liczną publiczność.

W tym roku usłyszymy kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Elliota Goldenthala, Michaela Nymana, Jeffa Beala, Clinta Mansella, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza, Radzimira Dębskiego i Sandro di Stefano, symultaniczne pokazy filmów Casino Royale i Pięknej i Bestii z muzyką na żywo. Ponadto odbędzie się koncert klubowy z piosenkami z filmów Pedra Almodóvara i wariacjami funkowo-folkowymi z Islandii oraz Video Game Music Gala z muzyką do Wiedźmina 3 autorstwa Piotra Musiała, Marcina Przybyłowicza i Mikołaja Stroińskiego.

Zainauguruje festiwal koncert „Penderecki2Cinema” z udziałem gości specjalnych: Krzysztofa Pendereckiego, Elliota Goldenthala i Michaela Nymana. Właśnie ten ostatni, niedawno ogłoszony laureatem 4. Nagrody im. Wojciecha Kilara, podczas koncertu inauguracyjnego odbierze statuetkę z rąk Prezydentów Miast Krakowa i Katowic i wykona partię fortepianu w suicie z filmu Fortepian. Prawdziwą perełką tej części koncertu będzie także światowa premiera najnowszego dzieła pierwszego laureata Nagrody im. Wojciecha Kilara i zdobywcy Oscara za muzykę do filmu Frida — Elliota Goldenthala. Koncert na trąbkę i orkiestrę smyczkową został zainspirowany postacią Tadeusza Kościuszki, niezwykle ważną w historii zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. Jest to szczególny akcent w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Drugą część koncertu wypełnią dzieła Krzysztofa Pendereckiego.

Pełny program dostępny jest na stronie: http://fmf.fm/program 

Łódź | 100 pieśni na 100 lat Niepodległości

10028 maja 2018 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się kolejny koncert z cyklu „100 pieśni na 100 lat Niepodległości”.

„100 pieśni na 100 lat Niepodległości” to cykl koncertów w Sali Kameralnej, w których czołowi soliści łódzkiego Teatru Wielkiego zaprezentują najpiękniejsze pieśni polskich poetów i kompozytorów, którzy mówią o tym, co polskie i ojczyźniane. Nie zabraknie namysłu nad sprawami pozornie błahymi: troskami i radościami, wielkimi i małymi uczuciami, ideami wzniosłymi i tymi całkiem przyziemnymi. Będzie więc rubasznie i z humorem, jak również z refleksją i filozoficzną zadumą.

W drugim już z serii koncertów udział wezmą Agnieszka Makówka, Dorota Wójcik, Łukasz Motkowicz, Andrzej Kostrzewski, wykonując pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina czy Stanisława Niewiadomskiego. Przy fortepianie artystom towarzyszyć będzie Aleksandra Nawe, a koncert poprowadzi Agnieszka Białek.

Informacja o biletach – na stronie Teatru Wielkiego.

Gdańsk | Koncert z cyklu: stARTer. Roots and fruits...

Starter28 maja 2018 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski) o godz. 19.00 odbędzie się kolejny koncert z cyklu „StARTer”.

„StARTer, w stronę muzyki…” to cykl koncertów prezentujących najwybitniejszych uczniów szkół muzycznych z trójmiasta, a w dalszych zamierzeniach – z województwa pomorskiego. Niepisaną zasadą przedkonkursowych zmagań jest udział w otwartych koncertach dla publiczności, aby oswoić tremę i nabyć sceniczne umiejętności. Dlatego NCK umożliwia młodym muzykom prezentacje w swojej przestrzeni.

Podczas koncertu majowego wystąpi skrzypaczka Anna Wandtke-Wypych oraz jej podopieczni – studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku: Urszula Cieślak, Anna Janowicz, Aleksandra Jopek, Tomasz Kaczor, Paulina Kuśmierska, Marta Opas, Jan Staruch, Małgorzata Wójcik, Katarzyna Zyskowska i Yuliya Kazimirovich. Przy fortepianie: Marta Kur, Katarzyna Markiewicz i Mikołaj Sikała. Studenci wykonają utwory J. S. Bacha, D. Szostakowicza, H. Wieniawskiego, E. Ysaÿe’a, J. Sibeliusa, S. Prokofiewa, a także muzykę K. Szymanowskiego. W programie koncertu znajda się również niespodzianki...

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.nck.org.pl

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: „Ptasie niebo nad jeziorem”

NOSPR27 maja 2018 roku w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia o godz. 18:00 odbędzie się koncert Orkiestry Muzyki Nowej „Ptasie niebo nad jeziorem”.

Zespół zaprezentuje utwory Oliviera Messiaena i jego uczniów: Tristana Muraila i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil.

Olivier Messiaen został zapamiętany jako twórca, który zbudował system nowych skal dźwiękowych i dokonał transkrypcji ptasich śpiewów na instrumenty muzyczne. Ptaki nazywał swoimi najlepszymi nauczycielami, mistrzami i przyjaciółmi. Do utworów reprezentujących „ptasi” nurt należy m.in. trwający trzy godziny cykl Katalog ptaków. Ptaki egzotyczne (1956) to cykl napisany na fortepian solo i orkiestrę kameralną. Jest muzyczną prezentacją śpiewu 48 ptaków egzotycznych z obu Ameryk, Azji, Malezji i Wysp Kanaryjskich. Podczas koncertu majowego partię fortepianu w tym utworze wykona Stanisław Bromboszcz.

W muzyce Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil również wyczuwalna jest inspiracja, płynąca z natury i otaczającego świata. Ocean, morze, las i ptaki wielokrotnie powracają w tytułach i komentarzach do utworów Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Utwór …como el sol e la mar… (...jak słońce i morze... ) na flet, flet altowy i orkiestrę kameralną z cyklu Myśląc o Vivaldim cechuje wyjątkowe podejście do barwy muzycznej, co jest rozpoznawalną cechą tej kompozytorki.

Kompozycja Le lac (Jezioro) Tristana Muraila powstała z inspiracji pięknem jeziora, jego barwą, zmieniającą się ze względu na porę dnia i roku. Jest to próba ukazania uniwersalnego modelu natury, ruchu i bezruchu, stałości i nietrwałości, poprzez złożone procesy muzyczne.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie: http://www.nospr.org.pl

Kraków | „Muzyka bez poklasku” — premiera „Sinfonietty” Macieja Bałenkowskiego

SCKolejna odsłona „Muzyki bez poklasku”, eksperymentalnego cyklu koncertowego Sinfonietty Cracovii, odbędzie się 27 maja 2018 roku o godz. 18.00 w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Tym razem naszym muzycznym przewodnikiem będzie Kryštof Mařatka ‒ cieszący się międzynarodowym uznaniem praski kompozytor, dyrygent, pianista i reżyser. Podczas koncertu orkiestra wykona jego utwory In Front Of The Hungry Cage (wokół aforyzmów Franza Kafki) na fortepian i recytatora, oraz Astrophonia na altówkę, fortepian i orkiestrę smyczkową. W roli solistów wystąpią Karine Lethiec (altówka) i Piotr Sałajczyk (fortepian).

Wieczór uświetni światowa premiera Sinfonietty nr 2 „Polonia” – hommage à Wojciech Kilar autorstwa Macieja Bałenkowskiego, kompozytora-rezydenta Sinfonietty Cracovii oraz laureata I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta”, organizowanego przez orkiestrę. Wykonanie utworu Macieja Bałenkowskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor ‒ rezydent”.

Kilka dni później, 31 maja o 16.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA, będzie miała miejsce prezentacja nowej wersji kompozycji Bałenkowskiego Farewell na orkiestrę smyczkową, również z udziałem Sinfonietty Cracovii.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji o wydarzeniu – na stronie: http://sinfonietta.pl/koncerty/ 

Tarnowskie Góry | Cykl koncertowy „W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej”

CWMKCentrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej zaprasza 27 maja 2018 roku o godz. 18.00 do Pałacu w Rybnej na uroczystą inaugurację swojej działalności oraz cyklu koncertowego „W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej”.

Pierwszy z sześciu koncertów p.t. „Continuum” odbędzie się w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci światowej sławy klawesynistki Elżbiety Chojnackiej (1939-2017). Podczas koncertu multimedialnego wykonane zostaną utwory na klawesyn solo, na klawesyn i warstwę elektroakustyczną i wizualną. Ukażą one szeroką panoramę zjawisk w muzyce współczesnej, od kompozycji awangardowych, poprzez utwory z wpływami muzyki jazzowej, rozrywkowej i orientalnej.

Wykonawczynią koncertu będzie Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesynistka, którą Elżbieta Chojnacka wyznaczyła na swoją następczynię i spadkobierczynię. Klawesynistka zaprezentuje Impromptu z rozmarynem op. 50 Andrzeja Kurylewicza, Histoire III na klawesyn i taśmę Krzysztofa Knittla, Muzykę dokomponowaną do filmu Kigo na klawesyn i video Tomasza Kamieniaka, Kształty żywiołów na klawesyn i taśmę Jerzego Kornowicza, a także utwory György’a Ligetiego (realizacja dźwięku – Krzysztof Sztekmiler).

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry i Pałacu w Rybnej.

Na wszystkie koncerty cyklu „W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej” wstęp wolny. Wejścia są limitowane – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Warszawa | Gala finałowa konkursu „Nauczyciel Muzyki 2017”

Nauczyciel26 maja 2018 roku o godz. 17:00 w Muzeum Fryderyka Chopina odbędzie się finał Ogólnopolskiego Konkursu Nauczyciel Muzyki 2017. Podczas gali finałowej dowiemy się, którzy z finalistów konkursu otrzymają nagrodę główną oraz nagrody partnerów konkursu.

Konkurs Nauczyciel Muzyki 2017 jest inicjatywą Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznej oraz zaprzyjaźnionych z nim organizacji i instytucji muzycznych. Już trzeci rok Stowarzyszenie pragnie promować i docenić najlepszych nauczycieli muzyki w Polsce, prezentować kreatywnych, muzykujących, aktywnych nauczycieli, którzy sprawiają, że muzyka jest obecna wśród uczniów, rodziców oraz środowisku lokalnym.

Spośród zgłoszonych propozycji kapituła konkursu wybrała 11 finalistów. Jest wśród nich członek Związku Kompozytorów Polskich Magdalena Cynk-Mikołajewska, nauczycielka przedmiotów teoretycznych i kompozycji w Zespole Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu oraz prezes Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Oprócz nauczania teorii muzyki prowadzi zespoły wokalne oraz unikatowe zajęcia z kompozycji muzyki. Sama opracowała i wdrożyła program nauczania kompozycji, które to zajęcia wprowadzone zostały we wrześniu 1999 roku jako przedmiot nadobowiązkowy. Zainicjowała cykl koncertów kompozytorskich „Szkolna Partytura”, które odbywają się regularnie dwa razy w roku. Organizowany przez nią konkurs kompozytorski im. Piotra Perkowskiego angażuje niemal całą społeczność szkolną.

Jednemu z wybranych finalistów zostanie przyznana, w drodze otwartego głosowania, Nagroda Publiczności. W ubiegłorocznej edycji oddano na wszystkich kandydatów ponad 38 tyś. głosów.

Wydarzeniem towarzyszącym Konkursu będzie Konferencja dla nauczycieli muzyki „Entuzjazm, kreacja i zabawa w nauce muzyki”, która odbędzie się 26 maja w godz. 10:00-15:00 w Centrum Sztuki Współczesnej (ul. Jazdów 2).

Partnerem wydarzenia jest Związek Kompozytorów Polskich.

Szczegóły: http://pseiam.pl/index.php/konkurs-nauczyciel-muzyki 

Gdańsk | Koncert „Muzyka naszych czasów”

MuzykaAkademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, jako współorganizator Ogólnopolskiego Programu „Muzyka Naszych Czasów”, zaprasza na koncert kompozytorski 25 maja 2018 roku o godz. 18.00, prezentujący 8 utworów zakwalifikowanych do drugiej edycji projektu promującego polską muzykę XXI wieku.

Program „Muzyka Naszych Czasów” został zainicjowany przez „Stowarzyszenie Akademia imienia Krzysztofa Pendereckiego” oraz „Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego”. Ma na celu promowanie i wprowadzenie do szkolnictwa artystycznego polskiej muzyki XXI wieku, a wszystko to pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W programie koncertu majowego znajdą się utwory młodych kompozytorów: Voliere II na klarnet, wiolonczelę i kontrabas Aleksandry Kacy, Cala na akordeon, wiolonczelę, fortepian, wibrafon i klarnet Dominika Lasoty, Muzyka Współczesna na skrzypce, altówkę i wiolonczelę Filipa Sporniaka, Adolescere na skrzypce, wiolonczelę kontrabas, perkusję i akordeon Kamila Kruka, Mohawk Tale na flet i fortepian Aleksandry Chmielewskiej, Prelude 2 na fortepian Marcina Jachima, Toccata na akordeon i fortepian Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Synesthesia na akordeon Żanety Rydzewskiej. Utwory zaprezentują pedagodzy i studenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, w tym dr hab. Andrzej Wojciechowski i dr hab. Paweł Rydel prof. AM.

Wstęp na koncert jest wolny.

Strona projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/program.muzyka.naszych.czasow/