Polmic - FB

aktualności

Kraków | Koncert plenerowy Tria Stroikowego Filharmoników Krakowskich: „Muzyka w ogrodzie”

FKFilharmonia Krakowska wspólnie z Konsulem Austrii w Krakowie zaprasza na koncert plenerowy serii „Muzyka w ogrodzie”. 24 lipca 2021 o godz. 18.00 Trio Stroikowe Filharmoników Krakowskich wystąpi w ogrodzie Konsulatu Generalnego Austrii.

Trio Stroikowe Filharmoników Krakowskich jest zespołem instrumentów dętych, w skład którego wchodzą pierwszoplanowi muzycy orkiestry Filharmonii Krakowskiej, realizujący także swoje indywidualne ambicje muzyczne w ramach rozlicznych zadań o zróżnicowanym charakterze muzycznym Oboista Mariusz Pedzialek jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum, Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, Towarzystwa im. W. Lutosławskiego i pełni stanowisko koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Mariusz Pędziałek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz krakowską odznaką Honoris Gratia. Pierwszy klarnecista Orkiestry Filharmonii Krakowskiej Jan Cielecki jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum, a także Kwintetu Dętego Filharmoników Krakowskich. Zdzisław Bogacz pełnił funkcję pierwszego fagocisty w Operze Krakowskiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Orkiestrze Polskiego Radia w Warszawie. Od 1986 roku zatrudniony jest na stanowisku pierwszego fagocisty w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Od 1992 roku jako kameralista związany jest z Triem i Kwintetem Dętym Filharmoników Krakowskich.

W repertuarze tria znajdują się utwory napisane na ten klasyczny skład instrumentalny oraz kompozycje zaadoptowane dla potrzeb zespołu. Podczas najbliższego koncertu muzycy zaprezentują Suite pour trio d’anches Aleksandra Tansmana oraz utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Jacquesa Iberta i Libora Simy.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.filharmonia.krakow.pl/ 

Gdańsk | XXIII Gdański Festiwal Carillonowy

CarillonTrzynaście wyjątkowych weekendowych koncertów i pokazów z udziałem Fontanny Heweliusza odbędzie się w dniach 23 lipca – 28 sierpnia 2021 w ramach XXIII Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. Podczas koncertów, które będą również transmitowane online, wystąpią carilloniści z Niderlandów, Japonii, USA i Polski.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma działające instrumenty składające się z dzwonów o wadze od kilku kilogramów do kilku ton. Utwory grane na carillonie z wieży Ratusza Głównego Miasta to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim. Podczas najbliższego Festiwalu zaprezentowane zostaną utwory dawne i współczesne w interpretacjach wielu artystów. Utwory wykonane na carillonach usłyszymy w piątki o godz. 20.30 z wieży kościoła św. Katarzyny oraz soboty o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.

Oprócz Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej i organizatorki Festiwalu, udział w przedsięwzięciu wezmą carilloniści Anna Kasprzycka, Gideon Bodden i Paul Maassen z Niderlandów, Amerykanin Jeffrey Bossin z Berlina i polsko-japoński duet: Katarzyna Takao-Piastowska z mężem, Toru Takao. Oprócz carillonistów wystąpią również Tubicinatores Gedanenses, gdański NeoQuartet i gdańsko-krakowski duet Wood & Bronze.

Podczas koncertów finałowych wydarzenia (27 i 28 sierpnia) NeoQuartet i Paul Maassen prawykonają utwory skomponowane specjalnie dla Festiwalu: Arachne samego Paula Maassena i Solaris Katarzyny Kwiecień-Długosz – utwór napisany w hołdzie Stanisławowi Lemowi.

Szczegółowe informacje na stronie www.carillongdansk.pl 

Katowice | Stream on Tour: koncert na saksofon, elektronikę i stream art

StreamOn22 lipca 2021 o godz. 21.00 odbędzie się pierwszy z koncertów w ramach cyklu „Stream on Tour”. Grzesiek Mart i Piotr Peszat wraz z przedstawicielami i przedstawicielkami polskiej współczesnej sceny muzyki klasycznej wspólnie będą realizować wizualno-dźwiękowe koncerty, streamowane na żywo do sieci.

„Stream on Tour” szuka oryginalnego sposobu wykorzystania wideo na żywo. Czy stream może być nowym rodzajem sztuki? Czym stream art będzie różnił się od streamu? 22 lipca „Stream on Tour” odwiedzi Katowice.

Peszat i Mart współpracują od dawna, eksperymentując ze sposobami na połączenie komponowania muzyki i obrazu. „Stream on Tour” będzie projektem, w ramach którego zostaną zaprezentowane prawykonania utworów Peszata rozpisane na klasyczne instrumenty, elektronikę oraz stream art. W ramach katowickiego koncertu będzie można usłyszeć i zobaczyć pierwszy z nich – Beautiful Music / Easy Listening #1 „Argo” na saksofon altowy, audio playback, wideo i stream art – w wykonaniu Bartłomieja Dusia, wykładowcy klasy saksofonu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Znakomity saksofonista wykona również Monodram na saksofon i elektronikę w duecie z kompozytorem utworu – Stanisławem Bromboszczem, adiunktem katowickiej Akademii Muzycznej. 

Wydarzenie wsparto w ramach konkursu Muzykogranty realizowanego przez instytucję kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Koncert dostępny będzie na kanale Facebook: https://www.facebook.com/GrzesiekMartDoc 

Wrocław | Cellos meet Chopin

MAWMiędzynarodowa Akademia Wiolonczelowa (MAW) to jedno z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Przybliża publiczności świat zespołów wiolonczelowych oraz wspomaga talenty pragnące doskonalić grę na tym instrumencie. Pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną, przyjmując jednocześnie formę festiwalu. Koncert w ramach MAW odbędzie się 27 lipca 2021 o godz. 20.00 w Narodowym Forum Muzyki.

Pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej jest zespół Polish Cello Quartet. Powstał on w 2011 roku z inicjatywy znakomitych polskich wiolonczelistów: Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety i Adama Krzeszowca. W ich repertuarze znajdują się głównie dzieła oryginalnie skomponowane na kwartet wiolonczelowy.

Lipcowy koncert rozpoczną wykonania opracowań utworów Fryderyka Chopina przygotowane specjalnie z myślą o Polish Cello Quartet. Następnie zabrzmi Louange à l’Éternité de Jésus (Uwielbienie wieczności Jezusa), czyli piąte ogniwo dzieła zatytułowanego Quatuor pour la fin du temps autorstwa Oliviera Messiaena. Fragment, który zostanie zaprezentowany podczas koncertu, to powolna, tęskna kantylena wiolonczeli, grana na tle jednostajnych akordów fortepianu (które zostaną zastąpione przez zespół wiolonczel).

Koncert zwieńczy prawykonanie Sentieri interrotti (Szlaki przerwane) włoskiego kompozytora Francesca Bottigliera. Jest to dzieło przeznaczone na cztery wiolonczele solo i orkiestrę wiolonczelową, które powstało w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Agnieszka Frei

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8599 

„Z klasyką przez Polskę”: Boarte Piano Trio na Mazowszu

BoartePo koncertach na Dolnym Śląsku, w kujawsko-pomorskim i na Mazurach cykl „Z klasyką przez Polskę” wraca na Mazowsze. Koncerty zespołu Boarte Piano Trio odbędą się 23, 24 i 25 lipca 2021 w Żyrardowie, Wiadernie i w Stawisku.

Zespół Boarte Piano Trio powstał w 2019. Składa się z doświadczonych kameralistów, którzy grali już w wielu renomowanych składach. Trio współtworzy trzech wybitnych polskich muzyków: pianista Konrad Skolarski, skrzypek Jarosław Nadrzycki i wiolonczelista Karol Marianowski. Członkowie zespołu są utytułowanymi artystami, laureatami wielu prestiżowych konkursów. Międzynarodową renomę zyskali dzięki licznym występom w Europie, obu Amerykach i Azji.

W najbliższych dniach artyści wystąpią w Resursie w Żyrardowie (23 lipca o godz. 19.00), w nowo otwartym Gminnym Domu Kultury w Wiadernie (24 lipca o godz. 17.00) oraz w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (25 lipca o godz. 17.00). W ich interpretacji usłyszymy Trio fortepianowe Pawła Łukaszewskiego, a także Trio fortepianowe G-dur „Cygańskie” Josepha Haydna i Trio c-moll op. 66 nr 2 Felixa Mendelssohna.

Cykl koncertów „Z klasyką przez Polskę” jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

III Czarnoleski Festiwal Sztuk

CzNiebawem rozpocznie się jeden z największych letnich muzycznych festiwali w Polsce – III Czarnoleski Festiwal Sztuk. Od 18 lipca do 1 sierpnia 2021 odbędą się recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej, koncerty symfoniczne, występy zespołów ludowych, debiuty młodych artystów, dyskusje tematyczne, wykłady, warsztaty pianistyczne, plenery malarskie i spotkania literackie. Podtytułem tegorocznej edycji festiwalu jest „Sztuka Wolności” nawiązująca do 265. rocznicy urodzin i 230. rocznicy śmierci W. A. Mozarta – pierwszego „wolnego” artysty.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w różnych miejscach związanych z Janem Kochanowskim: w Czarnolesie, Gródku, Policznie, Zwoleniu, Janowcu, Opactwie. Wystąią takie gwiazdy polskiej sceny muzycznej i teatralnej, jak Włodek Pawlik, Łukasz Pawlik, Rafał Janiak, Jerzy Zelnik, Marek Toporowski, Concerto Polacco, Edward Wolanin i Filip Wojciechowski. W tym roku na potrzeby festiwalu powstała Czarnoleska Orkiestra Festiwalowa, która swoją premierę będzie miała na koncercie inauguracyjnym 18 lipca o godz. 18:30 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.

W programie tegorocznego wydarzenia znalazła się m. in. muzyka Jakuba Reysa Polaka, Wojciecha Długoraja, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Tadeusza Bairda, Romualda Twardowskiego oraz Włodka i Łukasza Pawlików.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny przy wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej: www.czarnoleskifestiwalsztuk.pl/festiwal 

Lusławice | Festiwal „Emanacje” – współczesność i jazz

EmanacjeNadchodzący weekend w Lusławicach przyniesie niezwykłe zestawienia repertuarowe i ciekawe konteksty wykonawcze. 17 lipca 2021 wystąpią Agata Zubel (mezzosopran), Karolina Mikołajczyk (skrzypce), Ivo Jedynecki (akordeon) i Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca. Z kolei 18 lipca usłyszymy legendę jazzu – Adama Makowicza.

EmanacjeMisją artystyczną Orkiestry Muzyki Nowej, którą zespół konsekwentnie realizuje od wielu lat, jest eksplorowanie obszaru muzyki współczesnej w poszukiwaniu dzieł znaczących, ważnych dla polskiej i światowej kultury muzycznej, które są warte szerokiej promocji. Podczas koncertu zespół oraz soliści zaprezentują różne oblicza muzyki XX i XXI wieku. Usłyszymy Strofy Krzysztofa Pendereckiego, Folk songs Luciana Beria oraz Koncert Opolski Piotra Mossa.

Adam Makowicz – światowej klasy wirtuoz fortepianu, artysta wielkiego formatu, jeden z najbardziej cenionych za granicą polskich artystów jazzowych – współpracował z najwybitniejszymi jazzmanami, w tym z Teddy’m Wilsonem i Benny’m Goodmanem. W 1977 wyemigrował do USA. Nagrał dla wytwórni fonograficznej CBS Columbia płytę Adam, występował w Carnegie Hall, na prestiżowych europejskich i amerykańskich festiwalach jazzowych. Od lat 90. XX w. Makowicz regularnie przyjeżdża do Polski, dając recitale solowe i występując z orkiestrami symfonicznymi, często w repertuarze klasycznym. Koncert w Lusławicach zakończy obchody jubileuszu 80-tych urodzin artysty.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie www.emanacje.pl 

Krościenko nad Dunajcem | XI Letni Festiwal „Pieniny – Kultura – Sacrum”

PIeninyPo dwuletniej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, powraca do Krościenka nad Dunajcem Letni Festiwal „Pieniny – Kultura – Sacrum”, goszczący w murach kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza. Przez pięć kolejnych sobót, począwszy od 17 lipca 2021, o godz. 19.00 będziemy mogli wysłuchać muzyki organowej i kameralnej w wykonaniu znanych i cenionych instrumentalistów oraz wokalistów z Polski i Węgier.

Wspólnym mianownikiem koncertów będzie muzyka organowa, której od początku poświęcony jest Festiwal. Wysłuchamy jej w odsłonie solowej, jak również jako towarzyszącą skrzypcom, fletowi oraz w formie akompaniamentu dla głosu. Po raz pierwszy podczas przedsięwzięcia wystąpi krościeński Chór Parafii Wszystkich Świętych z programem reprezentującym unikatowe muzyczne sacrum Pienin: zabrzmią m. in. utwory Mikołaja Gomółki, Marcina Józefa Żebrowskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Michała Lorenca. Natomiast w wykonaniu Błażeja Musiałczyka i Jacka Ścibora usłyszymy kompozycje Stanisława Kwiatkowskiego i Ottona Mieczysława Żukowskiego.

Tradycyjnie wszystkim koncertom towarzyszyć będzie wystawa przygotowana przez członków Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Organizatorem XI Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, na której stronie internetowej www.arsproarte.pl  oraz profilach społecznościowych na bieżąco można przeczytać o poszczególnych wydarzeniach.

Materiały promocyjne organizatora

Gdańsk | 24. cykl koncertów „Muzyka w altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego”

PChKW dniach 17 lipca – 14 sierpnia 2021 w Gdańsku odbędzie się 24. cykl koncertów „Muzyka w altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego”. Koncerty będą miały miejsce w Parku Oliwskim w soboty o godz. 12.00.

Był rok 1997, kiedy Jan Łukaszewski zaprosił wybitną piosenkarkę Łucję Prus do przygotowania programu w ramach obchodów 1000-lecia Gdańska. Pomysł ten tak spodobał się mieszkańcom miasta, że dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego postanowił kontynuować wyjątkowe muzyczne spotkania w pięknym Parku Oliwskim. Organizatorzy zapraszają w podróż pełną muzycznych wrażeń już po raz 24.

Udział w koncertach wezmą skrzypkowie Jan Szczypiorski i Małgorzata Wójcik, akordeonista Paweł Wiśniewski, tenor Krzysztof Lorek, pianistki Wiktoria Browarek i Marta Kur, Mateusz Bliskowski Quartet oraz młodzi artyści z Instytutu Suzuki w Gdańsku. W programie znajdą się utwory wybitnych polskich twórców – Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza – oraz muzyka Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozart, Antonia Vivaldiego, Astora Piazzolli i Antonina Dvořáka.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Program: https://www.polskichorkameralny.pl/pl/