Polmic - FB

aktualności

Znamy wyniki 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego!

NDIPoznaliśmy laureatów 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego dla młodych kompozytorów, który jest wydarzeniem towarzyszącym 11. NDI Sopot Classic.

Już po raz 6. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprosiła aspirujących twórców do przedłożenia swoich utworów do oceny jury. Krzysztof Meyer, Jerzy Kornowicz, Rafał Janiak, Paweł Mykietyn oraz dr Daniel Cichy wyróżnili twórców sześciu kompozycji:

  • laureatem I nagrody został Krystian Neścior za kompozycję L’entourage de silence
  • laureatem II nagrody został Andrzej Marcin Ojczenasz za kompozycję Block’n’chains
  • laureatami III nagrody ex aequo zostali Michał Tomasz Szarowicz za kompozycję Circles oraz Aleksandra Chmielewska za kompozycję Obsession.
  • wyróżnienia otrzymali Mateusz Czarnowski za kompozycję sTREEtS i Aleksandra Chmielewska za kompozycję Hope.

Gala wręczenia nagród, w tym nagród rzeczowych przekazanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, oraz prawykonanie utworu laureata I nagrody odbędzie się podczas Koncertu Muzyki Polskiej w dniu 27 lipca o godz. 20.00 w Sopocie.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na stronie http://sopotclassic.pl/wyniki-6-konkursu-kompozytorskiego-im-k-pendereckiego/ 

Katowice | Tauron Eko Koncert: Pławner i Śląska Orkiestra Kameralna

FSPory roku Vivaldiego oraz muzyka Griega i Góreckiego – to doskonały przepis na spędzenie piątkowego wieczoru! Tauron Eko Koncert 4 czerwca 2021 o godz. 19.00 zabierze słuchaczy w świat barwnych dźwięków i ogromnych kontrastów. Na to muzyczne spotkanie pełne emocji zaprasza Śląska Orkiestra Kameralna wraz ze swoim szefem, Piotrem Pławnerem, który jak zwykle nie tylko poprowadzi orkiestrę zza pulpitu dyrygenckiego, ale i chwyci za skrzypce w partiach solowych.

Concerto-Notturno Mikołaja Piotra Góreckiego, które usłyszymy jako pierwsze, cieszy się dużą popularnością od prawykonania w 2001 roku. Kompozycja składa się z trzech części granych attacca. Tytułowy nokturn słyszalny jest doskonale szczególnie w pierwszej części Lento, część druga jest pokazem wirtuozerii solisty, a trzecia – najkrótsza – jest nawiązaniem do początku utworu, łącząc spokojny charakter z improwizacją w partii skrzypiec solo.

Kolejnym punktem programu będzie Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” Edvarda Griega, skomponowana z okazji 200. rocznicy urodzin tytułowego skandynawskiego pisarza. Wieczór ukoronują słynne Pory roku Antonia Vivaldiego, czyli cztery koncerty na skrzypce solo i orkiestrę kameralną. Są one niezwykle plastyczne, zróżnicowane i niezwykle barwnie ilustrują zjawiska towarzyszące zmieniającej się aurze.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 

Toruń | Muzyczny gwiazdozbiór

TOS4 czerwca 2021 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki Veriko Tchumburidze wystąpi wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Agaty Zając – koncert „Muzyczny gwiazdozbiór” odbędzie się w ramach programu „Dyrygent – rezydent", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Od momentu zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 2016 roku Veriko Tchumburidze zyskała reputację urzekającej solistki, kameralistki i artystki studyjnej. „Ona jest jak powiew przyszłości” – powiedział Andrzej Wituski, dyrektor konkursu – „Przybliża nas do świata własnej wyobraźni”.

Podczas koncertu w Toruniu wykona jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych a zarazem najtrudniejszych koncertów – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego. Koncert rozpocznie się Uwerturą „Morskie Oko” Zygmunta Noskowskiego, która jest znakomitym przykładem dzieł związanych z Tatrami i Podtatrzem. Usłyszymy również IV Symfonię A-dur op. 90 zwaną „Włoską” Felixa Mendelssohna. Orkiestrę od pulpitu poprowadzi Agata Zając, która w obecnym sezonie artystycznym jest dyrygentem-rezydentem TOS.

Karolina Smolarek-Szynal

Szczegóły: https://tos.art.pl/wydarzenia/muzyczny-gwiazdozbior 

Warszawa | Koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Jax6 czerwca 2021 roku o godz. 14.00 w Kościele Bogurodzicy Maryi w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, organizowany przez Stowarzyszenie Jax i Dzielnicę Bemowo m. st. Warszawy.

Wystąpią artyści, którzy od wielu lat zaangażowani są w krajowe i międzynarodowe życie kulturalne: Krzysztof Borysiewicz (bas) współpracujący z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Mainfranken Theater Würzburg, Salzburger Landestheater i Staatstheater Kassel, zdobywca Grand Prix na Konkursie Wokalnym Francisco Vinas w Barcelonie; Róża Lorenc (skrzypce) – laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska; oraz dr Wiktor Brzuchacz (organy) – zdobywca „Złotego Lauru Młodego Organisty”, absolwent Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye i Akademii Muzycznej w Poznaniu

Artyści przygotowali repertuar zawierający wybitne dzieła polskiej i europejskiej literatury muzycznej. Obok utworów Antonia Vivaldiego, Edwarda Elgara, Gabriela Fauré, Cezara Cui i Camille’a Saint-Saënsa, zaprezentowana zostanie także muzyka Emila Młynarskiego i Romana Statkowskiego, która zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Dzieła muzyczne przeplatać się będą z zarysem historycznym uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz przedstawieniem najważniejszych postaci związanych z tym wydarzeniem.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.bemowo.waw.pl/aktualnosc/koncert-z-okazji-230-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja/ 

Toruń | Koncert Kompozytorski „Pięciolinia dla Papieża" w 21. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Toruniu i Bydgoszczy oraz w święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego

ZKP2 czerwca 2021 roku o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu odbędzie się 17. Koncert kompozytorski pn. „Pięciolinia dla Papieża”, który organizowany jest przez Pomorskie Towarzystwo Muzyczne oraz kujawsko-pomorski oddział Związku Kompozytorów Polskich na pamiątkę wizyty świętego Jana Pawła II w Toruniu i Bydgoszczy, która miała miejsce 7 czerwca 1999 roku.

Na koncercie wspomnimy polskiego papieża jako wielkiego miłośnika sztuki. Jak zawsze usłyszymy współczesną muzykę solową i kameralną napisaną przez kompozytorów z regionu: Aleksandrę Brejzę, Magdalenę Cynk, Ewę Fabiańską-Jelińską, Aleksandrę Garbal, Marcina Kopczyńskiego, Rafała Kłoczko, Piotra Komorowskiego, Zuzannę Koziej, Dariusza Kubickiego i Piotra Perkowskiego.

Wykonania podejmą się sami kompozytorzy oraz wykonawcy: Maria Agacińska, Małgorzata Furche-Jurczyk, Katarzyna Jaracz, Witold Kawalec, Robert Matusiak, Magdalena Miszewska-Zasadna, Agnieszka Olszewska oraz Stanisław Oracz. Twórcy związani z województwem kujawsko-pomorskim, prezentując swoje dzieła w hołdzie papieżowi Polakowi, uczczą jednocześnie trwające Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Magdalena Cynk

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.ptm.info.pl/ 

VII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sinfonietta per Sinfonietta”

SCDyrektor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia ogłasza VII edycję Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta”. Tegoroczna edycja Konkursu opatrzona została podtytułem „Science & Fiction”, nawiązującym do motywu przewodniego VII Sinfonietta Festival. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 czerwca 2021 roku.

Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie utworu Sinfonietta per Sinfonietta na orkiestrę smyczkową i theremin obbligato w maksymalnym składzie: 6-5-4-4-1 / theremin, o czasie trwania od 7 do 12 minut.

Nagrodą w konkursie jest wykonanie zwycięskiego utworu podczas VII Sinfonietta Festival (lipiec 2021 roku), kolejne wykonania w sezonie artystycznym 2021/2022 oraz profesjonalna rejestracja audiowizualna wykonania premierowego.

Do Jury Konkursu – jak co roku – zaproszone zostały uznane autorytety w dziedzinie kompozycji: prof. Joanna Wnuk-Nazarowa, prof. Eugeniusz Knapik oraz prof. Marcel Chyrzyński.

Prace konkursowe wraz ze zgłoszeniami należy przesyłać przy wykorzystaniu formularza internetowego dostępnego na stronie Orkiestry.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na: www.sinfonietta.pl/miedzynarodowy-konkurs-kompozytorski/ 

Warszawa, Katowice | Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XVIII”

LancuchProgram tegorocznego Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XVIII” obejmuje trzy koncerty symfoniczne i dwa kameralne, które odbędą się w dniach 25 maja – 1 lipca 2021.

Zabrzmią na nich wybrane kompozycje Witolda Lutosławskiego oraz powiązane z nimi arcydzieła XIX- i XX-wiecznej muzyki polskiej i obcej ― wśród nich utwory rzadko obecne na krajowych estradach, w tym Autograf na orkiestrę kameralną Konstantego Regameya. W gronie wykonawców znajdą się wybitni artyści z kraju i zagranicy: orkiestry – Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Chain Ensemble – oraz soliści i kameraliści, m. in. Karol Kozłowski, Roksana Kwaśnikowska, Agnieszka Kozło, Magdalena Bojanowicz, Radosław Kurek, Joanna Freszel i Jakub Jakowicz.

W maju dwa koncerty będą transmitowane w Dwójce – Programie 2 Polskiego Radia i streamingowane w Internecie (na Facebooku i kanale YouTube Programu 2 PR), a już w czerwcu i w lipcu trzy koncerty odbędą się z udziałem publiczności.

Festiwal jest organizowany dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, oraz ze środków Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Związku Artystów Wykonawców STOART.

Program dostępny jest na stronie http://www.lutoslawski.org.pl/ 

Katowice | Dzień Dziecka w bajkowej krainie muzyki

FS30 maja 2021 o godz. 11.00 w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się koncert z okazji Dnia Dziecka z udziałem Chóru Filharmonii pod batutą Jarosława Wolanina.

Czy istnieje taki świat, w którym przeplatają się przygody bajkowych postaci: Króla Lwa na afrykańskiej sawannie, czy Dorotki i jej przyjaciela Toto w czarodziejskiej krainie Oz? Gdzie dzięcioł okazuje się być wspaniałym lekarzem, a karaczan całkiem zwinnym tancerzem? Czy jest taki świat, po którego zakątkach nie podróżuje się samolotem, statkiem, czy pociągiem, ale za pomocą muzyki i własnej wyobraźni? Oczywiście! To Bajkowa kraina muzyki, w którą zmieni się sala koncertowa Filharmonii Śląskiej już 30 maja, a najpiękniejszymi dźwiękami wypełni ją Chór Filharmonii Śląskiej pod kierownictwem Jarosława Wolanina. Zabrzmi m. in. utwór Witolda Rudzińskiego do słów Stanisława Karaczyńskiego Dzięcioł i sosna.

Przewodnikami muzycznymi w tej baśniowej wyprawie będą Barbara Badura i Adam Żaak, którzy zapewnią dużo dobrej, muzycznej zabawy i mnóstwo uśmiechu na twarzach dzieci. Niech to muzyczne wydarzenie stanie się miłym prezentem dla wszystkich najmłodszych z okazji zbliżającego się wielkim krokami Dnia Dziecka.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 

Łódź | Koncert chóralny – muzyka cerkiewna

FLMuzyka cerkiewna zabrzmi 30 maja 2021 o godz. 19.00 w łódzkim kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Mateusza (ul. Piotrkowska 279/283) w wykonaniu Chóru Filharmonii Łódzkiej pod kierunkiem Dawida Bera. Zespół zaprezentuje utwory Dmytra Bortnianskiego, Piotra Czajkowskiego, Aleksandra Grieczaninowa i Sławomira Kaczorowskiego.

Dmytro Bortnianski to kompozytor, śpiewak i dyrygent pochodzenia łemkowskiego, o którego przynależność narodową i kulturalną spierają się naukowcy rosyjscy i ukraińscy. Ród Bortnianskich wywodzi się z Łemkowszczyzny, ze wsi Bartne (łem. Bortne, obecnie w granicach Polski). Bortnianski uchodzi za najwybitniejszego kompozytora rosyjskiego kręgu kulturowego XVIII w. Jego koncerty chóralne cieszyły się w Rosji popularnością przez cały XIX wiek i są wykonywane do dziś. Mistrzostwo zastosowanej w nich techniki polifonicznej podziwiał Hector Berlioz.

Jednak muzyka ta nie podobała się Piotrowi Czajkowskiemu – odnosił się on krytycznie do dominacji włoskiego stylu wprowadzonego do muzyki cerkiewnej przez Bortnianskiego. Podczas koncertu usłyszymy Liturgię według św. Jana Złotoustego Czajkowskiego, dzieło napisane w innej stylistyce niż tworzona wcześniej muzyka cerkiewna, wyznaczające nową drogę jej rozwoju. W programie wieczoru jest także modlitwę Blagoslavi, dushe moya, Gospoda Aleksandra Grieczaninowa, ucznia Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, oraz dzieło współczesne – Otcze nasz Sławomira Kaczorowskiego.

Karolina Albińska

Informacja o biletach: https://filharmonia.lodz.pl/pl