Polmic - FB

aktualności

Kraków | Prawykonanie Kwartetu Janusza Krzysztofa Korczaka

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NowaMuzyka 24 2 24Dom Światła i Dźwięku zaprasza na koncert w krakowskim Pałacu Potockich 24 lutego 2024 o godz. 20.00 z udziałem kwartetu smyczkowego Orkiestry Muzyki Nowej. W programie znajdzie się prawykonanie Kwartetu smyczkowego „Effatha" Janusza Krzysztofa Korczaka realizowane dzięki Stypendium Twórczemu Miasta Krakowa; zabrzmią również utwory elektroakustyczne kompozytorów związanych z Domem Światła i Dźwięku. Wstęp bezpłatny!

Stowarzyszenie Dom Światła i Dźwięku zostało założone przez kompozytorów związanych z krakowskim środowiskiem muzycznym. Jego głównym celem jest wspieranie oryginalnych i wartościowych inicjatyw artystycznych z dziedziny muzyki elektroakustycznej oraz sztuki audiowizualnej. Najważniejszą inspiracją do powstania stowarzyszenia były idee nadające kierunek działalności Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w Warszawie. Istotnym celem stowarzyszenia jest również stworzenie ośrodka integracji środowisk twórczych, umożliwiającego współpracę i wymianę myśli artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki.

Czytaj więcej: Kraków | Prawykonanie Kwartetu Janusza Krzysztofa Korczaka

Gdańsk | Weinberg.Epitafium.XXVIII.

Weinberg. Epitafium koncert w GdańskuPatronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Weinberg.Epitafium.XXVIII." jest kolejnym, organizowanym przez Tomasza Raffa, wydarzeniem artystycznym upamiętniającym polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia, Mieczysława Wajnberga. Koncert w 28. rocznicę jego śmierci odbędzie się 24 lutego 2024 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Wstęp wolny!

Tym razem wydarzenie przybierze formę wokalno-instrumentalnego koncertu monograficznego, podczas którego zabrzmią pierwsze polskie wykonania cykli pieśni do słów Bazylego Żukowskiego (op. 116) i Afanasija Feta (op. 134), a także Sonata na altówkę i fortepian op. 28 i Trio smyczkowe op. 48.

Czytaj więcej: Gdańsk | Weinberg.Epitafium.XXVIII.

Katowice | Koncert Requiem w Filharmonii Sląskiej

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

FS 23 2 24Nad ranem 24 lutego 2022 roku Rosja dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę. W przededniu drugiej rocznicy tych wydarzeń w sali koncertowej Filharmonii Śląskiej odbędzie się wyjątkowy koncert. Wieczorem 23 lutego o godz. 19.00 wystąpi Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Margaryty Grynyvetskiej wraz ze znakomitymi solistami Joanną Moskowicz, Iryną Zhytynską, Nazarem Tatsyshynem, Arnoldem Rutkowskim, Oleksandrem Forkushakiem oraz Remigiuszem Łukomskim, aby poprzez muzykę pokazać solidarność z z narodem ukraińskim.

Wy wykonaniu artystów usłyszymy dzieła twórców ukraińskich i polskich: arię Natalki i arię Ostapa z opery Natałka Połtawka Mykoły Lysenki, Trzy weselne pieśni Myrosława Skoryka, Modlitwę Andrija z opery Zaporożec za Dunajem Semena Hułak-Artemowskiego, Agnus Dei z Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego. Zabrzmi również Requiem d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Koncert został objęty Honorowym Patronatem Konsula Honorowego Ukrainy w Katowicach dr med. Jarosława Wieczorka.

Czytaj więcej: Katowice | Koncert Requiem w Filharmonii Sląskiej

Katowice | Premiera „A Body for Harnasie"

NOSPR 26 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

26 lutego 2024 roku o godz. 20.00 w NOSPR będzie miała miejsce premiera spektaklu A Body for Harnasie z muzyką Karola Szymanowskiego w reżyserii Wayne'a McGregora - wyjątkowa współczesna interpretacja baletu Harnasie

A Body for Harnasie to pionierski projekt łączący piękno muzyki Szymanowskiego wykonywanej na żywo przez NOSPR z choreografią ikony współczesnego tańca Wayne’a McGregora i ruchomymi obrazami artysty wizualnego Bena Cullena Williamsa, tworząc ekscytujące widowisko muzyczno-filmowe.

Warstwa wizualna projektu zostanie przetworzona przez algorytmy sztucznej inteligencji i wyświetlona na powierzchni tętniącej życiem trójwymiarowej instalacji zawieszonej w sali koncertowej NOSPR. Muzyków Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia podczas tej światowej premiery poprowadzi Edward Gardner, pierwszy dyrygent London Philharmonic Orchestra.

Czytaj więcej: Katowice | Premiera „A Body for Harnasie"

Warszawa | POLIN Music Festival 2024

PolinMusicF 24Cztery koncertowe wieczory wypełnione światowymi i polskimi premierami. Pieśni, muzyka symfoniczna, perkusiści i tancerze uliczni, opera. Od Bernsteina po Braxtona, od Glassa po Weisera, od Mołodowskiej po Schulza. W dniach 22-25 lutego 2024 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystąpią renomowane polskie zespoły, artyści młodego pokolenia oraz międzynarodowe gwiazdy, jak zdobywcy Grammy, Third Coast Percussion. Czym jest dziś muzyka żydowska? Jaka historia kryje się między dźwiękami? Tego dowiemy się podczas tegorocznej edycji POLIN Music Festivalu.

Podczas koncertu inaugurującego Festiwal klarnecista Andrzej Ciepliński wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy prawykona Koncert klarnetowy "Tfiles" amerykańskiego kompozytora Alexa Weisera, zamówiony przez POLIN. Jako pierwsi w Polsce uczestnicy POLIN Music Festivalu usłyszą ponadto III Koncert fortepianowy izraelskiego dyrygenta i kompozytora Avnera Dormana, a solistą w tym utworze będzie amerykański pianista Mackenzie Melemed.

W ostatnim dniu festiwalu zobaczymy nową inscenizację opery Zbigniewa Rudzińskiego Manekiny, opartej na prozie Brunona Schulza. Jest to koprodukcja Muzeum POLIN i Opery Wrocławskiej.

Czytaj więcej: Warszawa | POLIN Music Festival 2024

Poznań | Feeria tańca w sercu miasta! I Festiwal „Przedwiośnie Baletowe”

PrzedwiosnieBaletowe 2024Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

I Festiwal „Przedwiośnie Baletowe”, który odbędzie się w dniach 15-25 lutego 2024 roku, to nowość w repertuarze Teatru Wielkiego w Poznaniu. Będzie platformą artystycznych kreacji młodych twórców, których łączy świeżość spojrzenia na taniec, młodzieńcza energia i poszukiwanie nowych formy ekspresji. Festiwal również nawiązuje do bogatej historii festiwalowej poznańskiego Teatru Wielkiego i do tradycji miasta w dziedzinie tańca.

„Przedwiośnie Baletowe” otworzy spektakl „Spectrum 02” – debiuty choreograficzne tancerzy Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. W tym projekcie dziewięcioro artystów baletu nie tylko tańczy i realizuje się w roli choreografów, ale też opracowuje strategię komunikacji, materiały promocyjne, scenografię, dobiera muzykę, kostiumy etc. Choreografię do kompozycji Wacława Zimpla, która znajdzie się w programie wydarzenia, przygotował Manuel Sanchez Cirbian.

Czytaj więcej: Poznań | Feeria tańca w sercu miasta! I Festiwal „Przedwiośnie Baletowe”

Nowe władze Koła Młodych ZKP!

logotyp ZKPW drodze wyborów uzupełniających skład zarządu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich na lata 2022-24 zyskał dwie nowe osoby - Alinę Dzięcioł i Monikę Sroczyńską. Pracę w zarządzie zakończyła Sylwia Nowastowska i Szymon Borys. Obowiązki przewodniczącego Koła Młodych pełnić będzie dotychczasowy członek zarządu Grzegorz Uran. Gratulujemy!

Działające przy Związku Koło Młodych ZKP powołane zostało do życia już w 1949 roku. Jego głównym celem jest szkolenie, przygotowywanie młodych kompozytorów, teoretyków i muzykologów do członkostwa w organizacji i do twórczego uczestnictwa w życiu muzycznym. Promocji młodych twórców służy wiele imprez, m.in. corocznie od 1969 r. Zarząd Koła Młodych organizuje Koncert w ramach imprez towarzyszących "Warszawskiej Jesieni".

ZKP zaprasza na nową stronę „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”!

PRM 2023„Polski Rocznik Muzykologiczny”, wydawany przez Sekcję Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, zaprasza na swoją nową stronę. „Rocznik” zamieszcza artykuły i komunikaty w języku polskim i angielskim z zakresu wszystkich subdyscyplin muzykologicznych, w tym wybrane materiały z Ogólnopolskich Konferencji Muzykologicznych ZKP.

„Polski Rocznik Muzykologiczny” został powołany do życia za sprawą Adolfa Chybińskiego w 1935 roku. Niestety wówczas ukazały się tylko dwa tomy (drugi w 1936 roku). W roku 2004, po prawie 70 latach, z inicjatywy Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich został wydany trzeci tom „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”, który dedykowano pamięci twórców polskiej muzykologii Profesorom Zdzisławowi Jachimeckiemu i Adolfowi Chybińskiemu.

Począwszy od rocznika 2011 (nr 9) zawartość kolejnych tomów prezentowana jest online w otwartym dostępie na licencji Attribution–ShareAlike 4.0 International (CC BY–SA 4.0). Wraz z XIV tomem „Rocznika” rozpoczął się nowy etap w dziejach czasopisma związany ze współpracą z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, które podjęło się wydawania i dystrybucji drukowanej wersji czasopisma. Strona czasopisma w 2023 roku przeszła przebudowę, została zaktualizowana i otrzymała nową oprawę graficzną.

Czytaj więcej: ZKP zaprasza na nową stronę „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”!

Katowice | „Scena Młodych": Tansman Trio

NOSPR 19 2 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fenomenalne Tansman Trio właśnie pracuje nad nowym albumem. Trzy utytułowane artystki zaprezentują w NOSPR 19 lutego 2024 roku o godz. 19.30 dzieła polskich twórców, które znajda się na tej płycie.

Roksana Kwaśnikowska, Agnieszka Podłucka i Zuzanna Sosnowska wyciągnęły już na światło dzienne szereg kompozycji polskich autorów, które przepadły w dziejowej zawierusze. A to dopiero początek ich działalności! W programie lutowego koncertu uwzględniły m.in. gęstą, barwną, zanurzoną w niezwykłym, fantazyjnym dźwiękowym świecie muzykę Romana Maciejewskiego i dwie kompozycje patrona zespołu – Aleksandra Tansmana.

Melomanów spragnionych kameralnych koncertów, szukających w repertuarze pięknych brzmień, choć niekoniecznie tych najbardziej popularnych i oczywistych, zapewne ucieszy obecność w programie Tria smyczkowego Mieczysława Wajnberga.

Czytaj więcej: Katowice | „Scena Młodych": Tansman Trio