Polmic - FB

aktualności

60 mln złotych wsparcia dla prawie 1200 beneficjentów na działania kulturalne online w ramach programu „Kultura w sieci”

MKiDNNarodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura w sieci, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 60 000 000 zł trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci czasie epidemii koronawirusa. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października 2020 roku. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w Internecie.

Kultura w sieci to nowy program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury o wartości 60 mln zł, uruchomiony z inicjatywy wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego, ze środków MKiDN w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działających w sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu.

Dofinansowanie otrzymały najlepsze projekty, które uzyskały min. 75 pkt. na 100 możliwych. Liczba blisko 1200 beneficjentów w skali 6000 wniosków, które wpłynęły do NCK jest adekwatna do możliwości budżetowych programu.

W związku z ogromnym zainteresowaniem programem minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, w uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim, zdecydował o czterokrotnym zwiększeniu wyjściowego budżetu programu dotacyjnego z 15 mln zł do 60 mln zł. Kolejne 20 mln zł otrzymają twórcy i artyści (osoby fizyczne) w ramach komponentu stypendialnego Kultury w sieci, którym zarządza MKiDN. Wyniki programu stypendialnego dla artystów zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu, ponieważ ze względu na ogromną liczbę wnioskujących podjęto decyzję o przyznaniu większej liczby trzymiesięcznych stypendiów zamiast sześciomiesięcznych. Dzięki temu liczba stypendystów, którzy uzyskają wsparcie, będzie o wiele większa.

Szczegółowe wyniki naboru znajdują się na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Łódź | Obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

TWZ okazji przypadającej w dniu 18 maja 2020 roku 100. rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II, artyści Teatru Wielkiego w Łodzi wezmą udział w głównych obchodach zaplanowanych przez Archidiecezję Łódzką w Archikatedrze św. Stanisława Kostki.

O godz. 18.00 w katedrze abp Grzegorz Ryś odprawi uroczystą mszę świętą, natomiast po mszy o godz. 19:00 odbędzie się koncert w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi. Udział w koncercie wezmą: Zespół Wokalny Kameralistów Łódzkich (Magdalena Cierzniewska, Aleksandra Borkiewicz, Ewelina Dachowska, Olga Maroszek, Przemek Cierzniewski, Adam Józef Węgliński, Adam Suwald, Michał Jan Barański), organista Jakub Garbacz oraz soliści: Aleksandra Borkiewicz (sopran), Hanna Okońska (sopran), Olga Maroszek (mezzosopran) i Dominik Sutowicz (tenor).

W wykonaniu muzyków usłyszymy Ave Maria Charlesa Gounoda, Ave Maria Giulia Cacciniego, Ave Maria Franza Schuberta oraz trzy utwory chóralne Henryka Mikołaja Góreckiego: Matko niebieskiego Pana, Zdrowaś bądź Maryja i Ciebie na wieki wychwalać będziemy.

Uroczystości będą transmitowane online na kanałach YouTube Archidiecezji Łódzkiej oraz Teatru Wielkiego w Łodzi

IV Theodor Leschetizky International Piano Competition

lIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Teodora Leszetyckiego odbędzie się w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu w dniach 22–27 sierpnia 2020 roku.

Przedsięwzięcie organizuje Towarzystwo Muzyczne im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie we współpracy z Wyższą Szkołą Muzyczną i Teatralną w Hamburgu. Celem Konkursu jest promocja muzyki polskiej, która jest obowiązkowa w dwuetapowym programie konkursu.

Do Konkursu mogą przystąpić studenci wyższych uczelni muzycznych.

Jury pod przewodnictwem prof. Huberta Rutkowskiego wyłoni laureatów, którzy mogą otrzymać nagrody o łącznej puli 12 500 euro oraz nagrody specjalne: Nagrodę Chopinowską przyznaną przez Chopina Gesellschaft Hamburg & Sachsenwald i Konsulat Generalny RP w Hamburgu – 2 000 € za najlepszą interpretację dzieł Fryderyka Chopina; Nagrodę Carla Bechsteina – 1 000 € za najlepszą interpretację utworów Hansa von Bülowa, Franza Liszta, Claude'a Debussy'ego lub Aleksandra Skriabina; dwie nagrody koncertowe – recitale w ramach Paderewski Festival w Raleigh (USA) oraz Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku; cztery nagrody kulturalne – podróże kulturalne w Polsce (Warszawa, Żelazowa Wola, Kraków, Zakopane).

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 czerwca 2020.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie http://www.leschetizky.eu 

Noc Muzeów online z Operą i Filharmonią Podlaską

OiFPNoc Muzeów zawsze była okazją do spotkania z widzami, rozmów z artystami i odkrywania operowych tajemnic. 16 maja 2020 roku Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wydarzenie w wymiarze wirtualnym.

Od godz. 18:00 wyruszymy w podróż po gmachu przy Odeskiej 1 i przekonamy się, że za każdym rogiem kryje się wyjątkowa historia. Dodatkowo o godz. 19.00 na kanale OiFP na YouTube odbędzie się premierowa transmisja nagrania utworu Missa pro pace Wojciecha Kilara (DUX) w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W roli solistów – Joanna Woś (sopran), Małgorzata Walewska (mezzosopran), Paweł Brożek (tenor) i Rafał Siwek (bas).

Wojciech Kilar skomponował Missa pro pace (Mszę za pokój) na zamówienie Kazimierza Korda – dyrektora Filharmonii Narodowej, której utwór został dedykowany „w jej 100-lecie”. Kompozytor chciał stworzyć Mszę skromną, ubogą w środki, nie będącą popisem wirtuozerii, ale próbą nowej muzycznej interpretacji świętego tekstu. Utwór przeniknięty jest duchem średniowiecznej muzyki kościelnej – przeważa w niej nastrój medytacji, kontemplacji i modlitewnego skupienia.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

„Domówka z Dwójką” – wiolonczelista Marcin Zdunik z premierową niespodzianką

ZdunikW cyklu „Domówka z Dwójką” odbyły się już cztery koncerty, podczas których artyści zaprzyjaźnieni z Programem 2 Polskiego Radia zapraszali słuchaczy do swoich domów, by w trudnych czasach izolacji dzielić się z nimi swoją muzyką. W kolejnej odsłonie audycji, czyli 16 maja 2020 o godz. 19.00, będzie można posłuchać i zobaczyć Marcina Zdunika.

Piąty wieczór w ramach „Domówki z Dwójką” wypełni program specjalnie przygotowany przez artystę – na co dzień wykonuje on muzykę od renesansu po dzieła najnowsze i taką też różnorodność zaproponuje podczas sobotniego koncertu. Będą więc utwory na wiolonczelę solo, wiolonczelowe aranżacje znanych utworów z repertuaru muzyki poważnej i… niespodzianka – kompozycja napisana przez Marcina Zdunika z myślą o tym recitalu.

„Bardzo się cieszę, że mogę wystąpić w ramach „Domówki z Dwójką”. To wielka radość znów grać dla Państwa!” – mówi artysta. – „Podoba mi się ogromnie idea „Domówki”. Powołana do życia jako remedium na zawieszenie życia koncertowego, w krótkim czasie zyskała renomę poważnego cyklu prezentującego występy na żywo. Zaproszenie do wykonania solowego recitalu w ramach „Domówki z Dwójką” zainspirowało mnie do zrealizowania kilku nowych pomysłów artystycznych. Przygotowałem nowe aranżacje i improwizacje, napisałem także nowy, solowy utwór, który zatytułowałem Obrazki z kwarantanny. Obrazki – czyli różne postawy i emocje ludzkie, które w tej nowej rzeczywistości obserwujemy i poddajemy dyskusji, życie nie przestało być przecież fascynujące” – dodaje muzyk.

Koncert transmitowany będzie na antenie Dwójki oraz – w formie wideo – na stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

Artur Szklarczyk

Festiwal Musica Polonica Nova 2020

MPNNarodowe Forum Muzyki zaprasza na Festiwal Musica Polonica Nova 2020, który odbędzie się online w dniach 14–17 maja. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Paweł Hendrich.

Program tej odsłony Festiwalu odnosi się do otaczającej nas rzeczywistości – na nowo definiuje, czym jest muzyka i wyznacza nowe drogi twórczości.

W programie festiwalowych koncertów podkreślona jest waga muzyki kameralnej. Pozwala melomanom skupić swoją uwagę na detalach, w których – niczym obraz powstający w soczewce – uwypukla się muzyczne piękno. Zaprezentowane zostaną m. in. utwory, które powstały w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca: co-opera Bajki Robotów Cezarego Duchnowskiego i Pawła Hendricha, Sursounds Marcina Stańczyka oraz MiniOpera Katarzyny Dziewiątkowskiej, Joanny Woźny, Mateusza Ryczka i Tomasza Skweresa.

Ponadto prezes Wrocławskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich Mateusz Ryczek z córką Rozalią przygotowali cykl audycji dla najmłodszych. Od 14 do 17 maja o 12:00 na fanpage'u Narodowego Forum Muzyki pojawią się filmy: Skąd się bierze muzyka?, Muzyka elektroniczna i głos, Muzyka elektroniczna i instrumenty, Słuchanie świata – czy z dźwięków otoczenia można stworzyć muzykę?

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: https://bit.ly/2T5T8Dw 

#Kulturawsieci: ruszają webinaria dla artystów

MKiDNJak wykorzystywać nowoczesne technologie w pracy twórczej? Czy prawo autorskie działa inaczej w cyfrowym świecie? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielone zostaną podczas webinariów skierowanych do twórców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa i obowiązującymi obostrzeniami.

Cykl wirtualnych spotkań to efekt wspólnych działań na rzecz środowiska twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Cyfrowa Polska i Centrum Kreatywności Fabryka w Łodzi. Centrum Kreatywności, w którym kultura łączy się z technologią, zajmuje się organizacją warsztatów, debat oraz szkoleń z zakresu skutecznego wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Zadba więc o profesjonalne przygotowanie treści.

Od kwietnia artyści mogą skorzystać ze specjalnej przestrzeni w serwisie https://patronite.pl/, umożliwiającej znalezienie patronów, czyli osób prywatnych dotujących ulubionych twórców z własnych środków. Ponadto branża cyfrowa zdecydowała się przyznać dodatkowe granty wybranym artystom, uczestniczącym w projekcie.

Podczas webinariów, które odbędą się w dniach 7 maja – 4 czerwca 2020, omówione zostaną m. in. narzędzia promocji sztuki w świecie cyfrowym w czasie pandemii, możliwości prowadzenia profesjonalnej szkoły muzycznej online, prawo autorskie w cyfrowym świecie i zasady budowania społeczności wokół twórcy.

Webinaria dostępne będą na Facebooku Centrum Kreatywności Fabryka oraz projektu #Kulturawsieci.

European Contemporary Composers Orchestra (ECCO) 2020

EccoKoło Młodych Związku Kompozytorów Polskich zaprasza swoich członków do zgłaszania utworów na koncert w ramach projektu European Contemporary Composers Orchestra. Najbliższa edycja odbędzie się w październiku 2020 roku w Luksemburgu, a wykonawcą będzie zespół United Instruments of Lucilin.

W 2019 roku Koło Młodych ZKP nawiązało współpracę z European Contemporary Composers Orchestra. Jest to projekt europejskiego stowarzyszenia kompozytorów i twórców muzyki rozrywkowej (European Composer and Songwriter Alliance – ECSA), w ramach którego podczas zjazdów odbywających się dwa razy do roku w różnych krajach Europy wykonywane są wybrane utwory twórców z krajów członkowskich. Dotychczas wykonawcami były takie zespoły, jak Ensemble Fractales, Stockholm Saxophone Quartet czy Wiener Conzert-Verein.

Od 2019 roku selekcja kompozytorów w Polsce zawężona jest do członków Koła Młodych ZKP. Partytury oraz nagrania utworów, których parametry są określone na stronie internetowej ECCO (www.eccoconcert.eu) kompozytorzy powinni nadsyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do 15 maja 2020 roku.

Dzięki wsparciu finansowemu ZAiKS-u, wybierani przez międzynarodową komisję polscy kompozytorzy mają zapewniony transport i zakwaterowanie na czas prób i koncertu. Dotychczas w ramach koncertu ECCO wykonany został utwór Ryszarda Lubienieckiego The different view on „Layers”.

Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji projektu – na stronie https://eccoconcert.eu/current-edition/call-4-works/ 

Piotr Moss live stream birthday concert

MossWydawnictwo Experimental Workshop zaprasza na transmisję online koncertu na żywo z okazji urodzin wybitnego polskiego kompozytora Piotra Mossa 13 maja 2020 roku o godz. 16.00.

W ramach wydarzenia gitarzysta Marcin Kozioł zaprezentuje solowe utwory z najnowszej płyty Piotr Moss: Solo & chamber works for guitar, m. in. 5 Impromptus (1982) i Esquisses I (1984). Album nagrany pod koniec 2019 roku powstał z inicjatywy Marcina Kozioła z okazji 70. urodzin i 50-lecia pracy artystycznej wybitnego polskiego kompozytora Piotra Mossa jako hołd złożony jego gitarowej twórczości. Wszystkie utwory, oprócz 5 Impromptus na gitarę solo, mają na tej płycie swoje premiery fonograficzne.

Wydarzenie współorganizowane jest przez Polską Fundację Muzyczną w ramach akcji na rzecz artystów #zostańzmuzyką. Zachęcamy do wsparcia inicjatywy na stronie: https://zostanzmuzyka.pl/o-akcji-zostanzmuzyka/ 

Uczestnicy wydarzenia otrzymają kody rabatowe na zakup płyty Marcina Kozioła Piotr Moss: Solo & chamber works for guitar dostępnej w sklepie internetowym wydawnictwa.

Transmisja koncertu – na stronie https://www.youtube.com/watch?v=UsV6w3g8dtk 

ZOBACZ: wydarzenie na FB