Polmic - FB

aktualności

Wigry | II Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”

Kamedulskie WigryStowarzyszenie JAX i Fundacja Wigry Pro zapraszają na II Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”, który odbędzie się w dniach 28 czerwca – 23 sierpnia 2020 roku w pokamedulskim Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” nawiązuje do historii i tradycji wigierskiego obiektu pokamedulskiego, który na przestrzeni kilkuset lat był świadkiem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Koncerty odznaczają się niezwykłą różnorodnością stylistyki i gatunków muzycznych. Podczas każdego z koncertów można usłyszeć bogaty repertuar: począwszy od muzyki dawnej do muzyki XXI wieku.

Druga edycja Festiwalu obejmuje realizację pięciu koncertów, które odbędą się w Wigrach w wybrane niedziele czerwca, lipca i sierpnia o godz. 13.00 (po mszy św. o 12.00). Podczas tegorocznej edycji wystąpią znakomici artyści koncertujący w kraju i za granicą, a program będzie zróżnicowany, ciekawy i dostosowany do szerokiego grona odbiorców. Usłyszymy połączenie organów z harmonijką ustną, saksofonem, trąbką, fletem i skrzypcami, utwory Jana Podbielskiego, Fryderyka Chopina, Karola Kurpińskiego, Władysława Żeleńskiego, Emila Młynarskiego oraz improwizacje Jana Kieszkowskiego, Pawła Głowińskiego, Macieja Sikały i Bogusława Grabowskiego.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://festiwal.wigry.pro/ 

VIII International Lutosławski Youth Orchestra 2020 online

ILYOZupełnie nowa ósma edycja warsztatów International Lutosławski Youth Orchestra online odbędzie się w dniach 2–12 sierpnia 2020 roku. Nie spotkamy się w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie, ale będziemy gośćmi w domach uczestników projektu. Rekrutacja potrwa do 28 czerwca.

Ósma edycja projektu jest współfinansowana przez rządy Republiki Czeskiej, Węgier, Polski i Słowacji poprzez granty wyszehradzkie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją Funduszu jest opracowywanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.

Muzyków, którzy wejdą w skład tegorocznej International Lutosławski Youth Orchestra, czekają dwa tygodnie intensywnej pracy. Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach online z tutorami, warsztatach online z zakresu Techniki Alexandra oraz będą mogli zaczerpnąć wskazówek do samodzielnego przygotowania nagrania audio-wideo. Wszystko to aby pomimo sytuacji, która spotkała nas wszystkich, umożliwić młodym muzykom przygotowanie wspólnego wykonania jednej z części IX Symfonii Ludwika van Beethovena z okazji obchodów 250. rocznicy urodzin tego wielkiego kompozytora. Oprócz tego uczestnicy projektu będą mieli okazję pracować nad formami kameralnymi patrona projektu Witolda Lutosławskiego oraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej – Beli Bartoka.

Podsumowaniem projektu ILYO 2020 będzie wspólne przygotowanie nagrania audio-wideo wszystkich tych kompozycji. Wielki finał odbędzie się w dniach 28–30 sierpnia.

Katarzyna Plater-Zyberk

Regulamin i formularz rekrutacyjny dostępne są na https://ilyo.filharmonia.szczecin.pl/ 

Warszawa | Budzimy Muzeum POLIN: „Mantra dla Muranowa” Wojtka Blecharza

POLINPo czasie zamknięcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN spowodowanym epidemią koronawirusa członkowie i członkinie Chóru POLIN symbolicznie obudzą gmach Muzeum wykonując Mantrę dla Muranowa autorstwa Wojtka Blecharza. Premierę rejestracji na żywo obejrzymy i usłyszymy 22 czerwca 2020 o godz. 19.30 na profilu Facebookowym i kanale YouTube Muzeum POLIN.

Mantra dla Muranowa to rodzaj muzycznego spaceru, którego fragmenty rozpisane są na przestrzenie budynku muzeum POLIN, a także dźwiękowa medytacja. W sanskrycie słowo „mantra” oznacza „instrument dla myśli”. Jak zaznacza kompozytor, „Poprzez praktykę muzyczną wielu z nas może doświadczyć stanu wewnętrznej równowagi czy poczucia harmonii. Muzyka jako proces ciągłego stawania się jest manifestacją energii, wchodzi w interakcję ze światem fizycznym, wpływa na nasze myśli, emocje, ciała i pola elektromagnetyczne. […] Buddyjscy mnisi z Japonii używają bambusowego fletu shakuhachi jako instrumentu do medytacji, do osiągnięcia czystości umysłu i stanu zen. Talmud wspomina pieśń ochronną wykonywaną w czasie zarazy… Wiele z tych wyjątkowych funkcji muzyki odchodzi dziś w zapomnienie, w społeczeństwach zachodnich muzyka często traktowana jest jako produkt, pełni funkcję dźwiękowego tła w życiu codziennym lub staje się częścią ekskluzywnego wydarzenia artystycznego. Mantra dla Muranowa to utwór skomponowany dla wyjątkowego Chóru Muzeum POLIN”.

Chór, a także flecistka Ewa Liebchen, klarnecista Michał Górczyński i puzonista Piotr Wróbel przez godzinę będą tworzyć dźwiękową harmonię w budynku muzeum, bo harmonia jest tym, czego zarówno Muranów ze względu na swoją historię, jak i cały świat w tym momencie bardzo potrzebują. Projekt zapowiada wystawę czasową „Tu Muranów”.

Kuratorką projektu i koordynatorką społecznego chóru działającego przy Muzeum POLIN jest Ewa Chomicka. Przygotował chór do udziału w przedsięwzięciu Jakub Pałys. Podczas premiery poprowadzi zespół sam kompozytor.

Więcej – na stronie www.polin.pl/pl/wydarzenie/mantra-dla-muranowa-chor-polin-wojtek-blecharz 

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie zamyka sezon specjalnym koncertem – transmisja w Dwójce i online

OPR21 czerwca 2020 roku instrumentaliści Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie spotkają się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego by zakończyć ten niepełny sezon koncertowy. Transmisja wydarzenia od godz. 18.00 na antenie radiowej Dwójki oraz – w formie streamingu wideo – na kanale YouTube, stronie internetowej i w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie – podobnie jak inne zespoły – w okresie kwarantanny nie koncertowała. Cały czas jednak jej muzycy ćwiczyli w swoich domach i nagrywali kameralne koncerty. Można je było oglądać w mediach społecznościowych i na portalu https://www.polskieradio.pl/ w ramach akcji #pracujemywdomu. Pierwszy, po kilkumiesięcznej przerwie, koncert Orkiestry na żywo – bez udziału publiczności będzie jednocześnie ostatnim w sezonie 2019 / 2020.

„Złożymy hołd maestro Krzysztofowi Pendereckiemu prezentując jego Trzy utwory w barokowym stylu na orkiestrę smyczkową, potem zaprezentujemy dwie wczesne symfonie Wolfganga Amadeusa Mozarta: VI Symfonię F-dur i VII Symfonię D-dur, a także utwór Antona Brucknera w transkrypcji Stanisława Skrowaczewskiego – przepiękne Adagio z Kwintetu smyczkowego F-dur, a na koniec – Orawa Wojciecha Kilara” – zapowiada Michał Klauza, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. „Bardzo się cieszymy, że znów razem muzykujemy. Mamy nadzieję, że ten koncert przyniesie trochę ukojenia w tych dziwnych czasach, w jakich nam przyszło żyć” – dodaje Michał Klauza, który poprowadzi Orkiestrę w trakcie niedzielnego koncertu.

Artur Szklarczyk

Koncert pamięci Jana Pawła II

JP221 czerwca 2020 roku o godz. 20.00 odbędzie się nadzwyczajny koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II.

W wyjątkowym koncercie poświęconym pamięci Jana Pawła II udział wzięli znakomici soliści z całego świata. W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły blisko 40 wykonawców z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Włoch, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii połączy się, by oddać hołd wielkiemu Polakowi. Zaproszenie do udziału w koncercie przyjął dyrygent, skrzypek jazzowy i kompozytor Krzesimir Dębski, a także soliści: Angel Blue, Latonia Moore, Aleksandra Olczyk, Lisette Oropesa, Brandie Sutton (Metropolitan Opera); Rafał Bartmiński, Iwona Hossa, Edyta Piasecka, Tadeusz Szlenkier (Teatr Wielki – Opera Narodowa); Aneta Łukaszewicz (Polska Opera Królewska); mezzosopranistki MaryAnn McCormick i Urszula Kryger, baryton, dyrektor artystyczny Opery Noire w Nowym Jorku Kenneth Overton; Natsuki Katayama, Robert Kędziński, Hannah Cho (balet Opery Wrocławskiej); Dagmara Dryl (pierwsza solistka baletu Teatru Wielkiego Opery Narodowej); wirtuoz gitary Adam Palma; skrzypkowie Richard Lin, Piotr Pławner, Veriko Tchumburidze i Janusz Wawrowski; pianiści: Szymon Nehring, Piotr Sałajczyk, Mariusz Rutkowski, Magdalena Baczewska, Damien Sneed, Paweł Cłapiński, oraz Orkiestra Smyczkowa Primuz.

W programie koncertu znalazła się muzyka sakralna i klasyczna, w tym prawykonanie dwóch arii z opery Hiob na podstawie dramatu Karola Wojtyły z 1940 roku z muzyką Krzesimira Dębskiego, Legenda Henryka Wieniawskiego, Preludium z baletu Chopiniana do muzyki Fryderyka Chopina w choreografii Michaiła Fokina, modlitwa Na skrzydłach pieśni, arie z opery Halka i Straszny dwór oraz pieśni ze Śpiewników Domowych Stanisława Moniuszki, Melodia Ignacego Jana Paderewskiego, Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego, pieśni Mieczysława Karłowicza, Módl się, o duszo moja z Mszy Polskiej Jana Maklakiewicza oraz Kaprys Polski ze zbioru Miniatury skrzypcowe Grażyny Bacewicz.

Anita Jachimowicz

Polskie Radio Chopin zaprasza na transmisję koncertu na stronie https://jp2concert.com/ 

Radom | Inauguracja „Lata z ROKiem”

ROkPo długiej przerwie Radomska Orkiestra Kameralna powraca z koncertem na powitanie lata. 21 czerwca 2020 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej ROK odbędzie się koncert, inaugurujący cykl „Lato z ROKiem”. W roli solisty wystąpi znany pianista Michał Drewnowski.

Koncert inaugurujący „Lato z ROKiem" pełen będzie pięknych romantycznych melodii, które pozwolą nam w radosnym nastroju rozpocząć sezon letni. W tym roku mija 210 lat od urodzin jednego za największych polskich artystów, jakim był Fryderyk Chopin. W związku z tą rocznicą Michał Drewnowski, wychowanek Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa prof. Marka Drewnowskiego) i Konserwatorium Muzycznego w Genewie (klasa prof. Dominique Merlet i prof. Pascala Devoyon), wykona chopinowski Koncert fortepianowy e-moll op. 11. Kolejnym utworem, który zabrzmi ze sceny, będzie Serenada na orkiestrę smyczkową op. 20 Edwarda Elgara. Ponadto Radomska Orkiestra Kameralna wykona najpiękniejsze fragmenty romantycznych serenad Mieczysława Karłowicza, Antonina Dvořáka i Piotra Czajkowskiego. Orkiestra opracowała całą procedurę dla bezpieczeństwa publiczności zarówno przed, jak i podczas koncertu w Sali. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie ROK a także online na portalu https://biletyna.pl/

Kolejne koncerty w ramach cyklu odbędą się na dziedzińcu Sali Koncertowej (wejście od ul. Staszica) 5 lipca i 30 sierpnia o godz. 19.00. Program wakacyjnych koncertów wypełnią kompozycje pełne optymizmu, barw i emocji, lekkie, a jednocześnie zachwycające kunsztem muzycznym. Wszystko to dzięki utworom, które przez stulecia nie schodzą z afiszy największych sal koncertowych.

Szczegółowe informacje – na stronie http://rok.art.pl/ 

Szczecin | Zakończenie sezonu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza

FSz21 czerwca 2020 roku o godz. 19:00 Filharmonia w Szczecinie zaprasza na koncert online finalizujący ten sezon artystyczny. Po koncercie zaś z okazji Święta Muzyki w wyjątkowy sposób rozbłyśnie budynek Filharmonii.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z dyrektorem artystycznym Rune Bergmannem, przebywającym obecnie w Norwegii, przygotowała niespodziankę. Usłyszymy ich wspólne wykonanie ostatniej części Symfonii e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza, które pomimo dzielącej Polskę od Norwegii odległości możliwe jest dziś dzięki nowoczesnej technologii.

Ponadto Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją koncertmitrzów – Pawła Maślanki i Karoliny Hyly-Wybraniec – zaprezentuje Serenadę op. 2 na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza i Ostatnią wiosnę, jedną z Dwóch melodii elegijnych op. 34 Edvarda Griega, jednego z ulubionych kompozytorów Karłowicza.

Koncert zakończy trwający sezon artystyczny, choć nie będzie to oznaczać końca działań instytucji. Kolejne niedzielne koncerty online będą odbywały się regularnie w każdą niedzielę także w okresie wakacyjnym.

Więcej – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/pl 

Tychy | AUKSO x-tra: Penderecki i Górecki

AuksoKrzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki – dwaj wielcy kompozytorzy XX wieku i mistrzowie awangardy. Ich dzieła usłyszymy w interpretacji Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO 21 czerwca 2020 roku o godz. 19:00 w tyskiej Mediatece.

Niedawne odejście Maestro Pendereckiego poruszyło cały świat. Twórca o niespożytej energii, laureat imponującej liczby nagród i tytułów. Jego twórczość zajmuje szczególne miejsce w repertuarze AUKSO, spośród której podczas najbliższego koncertu zabrzmią trzy dzieła: Trzy utwory w dawnym stylu, Chaconne i Sinfonietta nr 3. Nie mniejsze zasługi dla polskiej kultury ma Henryk Mikołaj Górecki – kompozytor i pedagog całe życie związany ze Śląskiem. Zabrzmią jego Trzy utwory w dawnym stylu oraz Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 – jedna z najpopularniejszych kompozycji Góreckiego. Powstała na zamówienie Polskiego Radia, a prawykonanie wersji klawesynowej z towarzyszeniem smyczków WOSPR-u pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego odbyło się w 1980 roku w Katowicach. Solistką była wówczas Elżbieta Chojnacka, której Koncert został dedykowany. Orkiestrze AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia tym razem będzie towarzyszył jeden z czołowych polskich klawesynistów – Marcin Świątkiewicz.

Ze względu na wprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wytyczne dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce uczestnikiem koncertu może być jedynie osoba, która wedle swojej najlepszej wiedzy nie jest osobą zakażoną lub nie przebywa na kwarantannie / pod nadzorem epidemiologicznym. Zakup biletu wstępu na koncert i uczestnictwo w koncercie są równoznaczne z akceptacją m. in. takiego warunku, jak samodzielne wyposażenie się w konieczne środki ochrony osobistej.

Więcej – na stronie http://www.aukso.pl 

XXVI Koncert na Dziedzińcu w ramach Akademickiego Festiwalu „Sine scientia ars nihil est”

AMKLStudio Kompozycji Komputerowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza 20 czerwca 2020 roku o godz. 20.00 na wyjątkową XXVI edycję Koncertu na Dziedzińcu w ramach Akademickiego Festiwalu „Sine scientia ars nihil est”.

„Sine scientia ars nihil est” – to myśl przypisywana Jeanowi Mignotowi, XIV-wiecznemu francuskiemu architektowi, znakomicie ilustruje ten rodzaj muzyki, który jest prezentowany na tym minifestiwalu. Festiwal poświęcony jest muzyce komputerowej i elektroakustycznej. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Awangardowa Orkiestra Akademii Muzycznej we Wrocławiu Sound Factory Orchestra oraz Studio Kompozycji Komputerowej AMKL. Z powodu pandemii CoVid-19 tegoroczna edycja nie mogła odbyć się w murach Akademii. Jednakże w myśl słów Gustava Mahlera: „Tradycja to nie czczenie popiołu, ale sztuka podtrzymywania ognia”. Koncert odbędzie się online i będzie streamowany live na YouTube.

W programie znalazła się szeroko pojęta muzyka elektroniczna studentów Akademii Muzycznej oraz wspaniałe wizualizacje studentów Akademii Sztuk Pięknych – utwory Bereniki Wojnar, Pauliny Zujewskiej, Agaty Zemli, Rafała Fundowicza, Krzysztofa Rau, Olgierda Żemojtela i Adama Skórzewskiego oraz Magdaleny Gorwy i Oliwii Drozdowicz.

ZOBACZ: wydarzenie na FB