Polmic - FB

aktualności

Dzień Muzyki z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną

KaiToruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki 1 października 2016 o godz. 18:00. W Sali Koncertowej CKK Jordanki wystąpi laureat wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelista Marcin Zdunik. Toruńską Orkiestrę od pulpitu poprowadzi maestro Kai Bumann – obecnie szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej.

W pierwszej części koncertu zabrzmi Uwertura fantastyczna Bajka ojca opery polskiej Stanisława Moniuszki oraz znakomity Koncert wiolonczelowy a-moll op. 33 Camille’a Saint-Saënsa w wykonaniu Marcina Zdunika. Koncert ze względu na swój poziom trudności jest bardzo lubiany przez wirtuozów tego instrumentu, którzy mogą wówczas wykazać się niezwykłymi umiejętnościami. Utwór odznacza się elegancją formy, wytrawną techniką kompozytorską i bezpośredniością stylu. Drugą część koncertu wypełni wielkie dzieło Johanessa Brahmsa I Symfonia c-moll op. 68. Teoretycy muzyki nazywają je X Symfonią, sugerując, że jest ono kontynuacją cyklu beethovenowskiego.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, również przypadającego w dniu 1 października, Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała dla osób w wieku 60+ specjalną ofertę cenową. Każda osoba w wieku 60+, która zgłosi się do kasy biletowej CKK Jordanki w dniach 28-29 września 2016 w godz. 13:00 -19:00, będzie miała możliwość zakupu biletu dla dwóch osób w cenie 35 zł. Promocja dostępna w kasie za okazaniem dowodu osobistego.

Koncert ujęty jest w programie „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!" organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN. W ramach niego na koncert są zaproszeni maturzyści I L.O. w Toruniu.

Więcej informacji – na stronie: www.tos.art.pl

24. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena

Ślaski FestiwalŚląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena potrwa od 28 września do 4 października 2016 roku.

Dokładnie 210 lat temu na zamku w Głogówku gościł Ludwig van Beethoven. Bezpośrednim następstwem pobytu kompozytora w mieście, stała się dedykacja IV Symfonii c-moll Op. 60 hrabiemu Fr. Oppersdorffowi. Całokształt pielęgnowania pamięci o tamtym wydarzeniu zamyka się dziś w organizacji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena – muzycznego święta, które za sprawą najwybitniejszych muzyków otoczy miasto aurą dźwięków muzyki klasycznej.

Program Festiwalu obejmuje siedem koncertów, które dzień po dniu obywać się będą w sali ratusza miejskiego. Koncepcja tegorocznego programu koncertów jest próbą zobrazowania muzycznego środowiska wiedeńskiego początku XIX wieku, a także odnalezieniem inspiracji tym okresem dla kompozytorów XX-wiecznych.

Podczas koncertu inauguracyjnego odegrane zostaną dwa Tria Fortepianowe Beethovena w aranżacji Herbert Piano Trio. Dzień później, przy fortepianie zasiądzie Julian Trevelyan – brytyjski pianista, tegoroczny zdobywca Grand Prix międzynarodowego Konkursu Pianistyki Współczesnej w Paryżu. Kolejnego dnia wystąpią Matusz Rożek i Michał Kowalczyk w duecie na fortepian i skrzypce z aranżacją Sonaty F-dur op. 24 oraz Romansami Johana Svendsena i Sonatą e-moll op. 82 Edwarda Elgara. Podczas trzeciego dnia koncertów na scenie zagości Emil Reinert – francuski pianista w recitalu fortepianowym z utworami między innymi Fryderyka Chopina, Franciszka Brzezińskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Leszka Brodowskiego i Krzysztofa Staniendę usłyszymy w piątym dniu Festiwalu. Podczas przedostatniego koncertu przed publicznością wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach – Łukasz Chrzęszczyk na fortepianie i Marta Kowalczyk na skrzypcach. Koncert finałowy opatrzony został występem wokalnym – Dagmary Kołodziej (sopran), Macieja Gorczyńskiego (bas-baryton) i Macieja Świerczka (fortepian).

Szczegółowe informacje – na stronie: http://muzeum.glogowek.pl/slaski-festiwal-beethovena/

VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato

SfogatoFestiwal Sfogato jest jedynym w Krakowie cyklicznym wydarzeniem festiwalowym, dla którego muzyka i twórcza osobowość Fryderyka Chopina stanowi główną inspirację. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się w Krakowie w dniach 29 września – 7 grudnia 2016.

Nazwa Festiwalu – „Sfogato” – pochodzi od włoskiego słowa użytego po raz pierwszy przez Fryderyka Chopina jako termin muzyczny, dla opisania fragmentu Barkaroli Fis-dur op. 60. Jarosław Iwaszkiewicz zinterpretował fragment sfogato, dookreślony przez Chopina przymiotnikiem dolce, jako moment przynoszący katharsis, ekstazę i oczyszczenie. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Muzyczno-Artystyczne o identycznej nazwie, które powstało w 2010 roku z inicjatywy pianistki Marty Polańskiej – Kierownika Artystycznego festiwalu. Patronat honorowy nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Krakowa Prof. Jacek Majchrowski oraz Metropolita Krakowski JE Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.

Celem Festiwalu jest ukazanie wieloaspektowej roli muzyki i sztuki w życiu człowieka. Tradycją festiwalową jest, że Koncert Inauguracyjny odbywa się zawsze w ostatni czwartek września. Jest to nawiązanie do Wieczorów Czwartkowych organizowanych w Warszawie przez ojca Fryderyka Chopina, Mikołaja. Zainauguruje więc Festiwal Chopin Soirée (29 września 2016, godz. 18) w Auli Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Wystąpią: O. Tomasz Jarosz – baryton, Marta Polańska – fortepian, Marek Polański – skrzypce, Sergei Sultanov – fortepian, Jaga Wrońska - śpiew, Marek Jaworski – fortepian. Koncert poprzedzi Warsztat muzyczny – współorganizowany przez martatelier.pl - prowadzony przez wybitnych pedagogów z Rosji oraz Polski z udziałem uczniów szkół muzycznych (godz. 16). W programie festiwalu znajdą się także m. in.: Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Sfogato na dzwonek i sygnał oraz Konferencja pod hasłem Psychologia: Muzyka – Sztuka – Media z udziałem wybitnych naukowców, której przewodniczyć będzie Prof. Helena Wrona-Polańska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.

Szczegółowe informacje – na stronach: www.sfogatofestival.com , www.sfogato.org , www.martatelier.pl

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczno-Artystyczny Sfogato

Inauguracja jubileuszowego sezonu Opery na Zamku

OperaW tym roku Opera na Zamku w Szczecinie obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia sceny muzycznej. Inauguracja jubileuszowego sezonu 2016/2017 odbędzie się 25 września.

W programie koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2016/2017 znajdą się fragmenty z opery Legenda Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego. Opera uczci w ten sposób 70. rocznicę śmierci tego wybitnego kompozytora, dyrygenta i organisty, któremu zadedykowany został rok 2016 w muzyce polskiej. Partie solowe wykonają wybitni polscy artyści Ewa Biegas – sopran i Tadeusz Szlenkier – tenor. Zabrzmi również VII Symfonia E-dur Antona Brucknera, należąca do najpopularniejszych dzieł kompozytora, także za jego życia. Połączone orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie i Theater Vorpommern poprowadzą Jerzy Wołosiuk i Golo Berg. Koncertowi towarzyszyć będzie gala wręczenia nagród Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury – Pro Arte.

Z okazji jubileuszu Opera na Zamku przygotowała szereg wydarzeń, które mają uświetnić ten wyjątkowy sezon. Na scenie Opery na Zamku odbędzie się kilka interesujących premier: Carmen Georges’a Bizeta w reżyserii Eweliny Pietrowiak, cenionej młodej reżyserki wielokrotnie nagradzanej za jej operowe produkcje (07.10.2016) oraz musicalu Crazy for you do muzyki Geogre’a Gershwina w reżyserii Jerzego Połońskiego (03.03.2017). Również po raz pierwszy zostaną zaprezentowane balety: Dziadek do orzechów w choreografii kierownika baletu Opery na Zamku Karola Urbańskiego (grudzień 2016) oraz Dzieci z dworca ZOO w choreografii i inscenizacji Roberta Glumbka (27.05.2017). Ponadto w repertuarze znajda się niedawne premiery, które zebrały znakomite recenzje w Polsce i Europie, m.in. opera kameralna Benjamina Brittena The Turn of the Screw; Polowanie na czarownice – balet z narracją aktorską w choreografii Cathy Marston z Royal Opera House w Londynie; superprodukcja operowa Michała Znanieckiego Traviata czy wystawiany z okazji otwarcia przebudowanej siedziby Opery Bal maskowy Verdiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.

W bieżącym sezonie wystąpią największe światowe gwiazdy operowe, w tym Artur Ruciński – solista La Scali, Covent Garden i Metropolitan Opera (13.05.2017). Przygotowywane są również wydarzenia specjalne, jak wystawy, koncerty, spektakl plenerowy w wielu lokacjach miasta z udziałem lokalnej społeczności, specjalne akcje dla mieszkańców Pomorza Zachodniego spoza Szczecina i inne.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://opera.szczecin.pl

6. Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Opactwie”

CystersiTegoroczny cykl koncertów odbędzie się 24 września i 1 października 2016 roku pod hasłem „Bach u Cystersów 2016”.

„Bach u Cystersów 2016" to szósta edycja Festiwalu „Muzyka w Opactwie”, który jest wizytówką kulturalną Opactwa oraz jednym z elementów promocji regionu i Polski w Europie. Twórcą i organizatorem Festiwalu „Muzyka w Opactwie” jest William Jan de Mousson Romanski, absolwent The Royal College of Music w Londynie, twórca wielu międzynarodowych festiwali i organizator koncertów w Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Rosji. Stworzył festiwale muzyki kameralnej w Clandon Park, i Hatchlands w Anglii, St. Amand Montrond Music Festival we Francji, który po trzech latach działalności znalazł się w gronie najlepszych festiwali muzycznych Europy (według angielskiego „The Times"). Pracował z najwybitniejszymi muzykami, w tym z Krystianem Zimermanem. Od stycznia 2013 wraz z dr Hanną Romańską Knight oraz redaktorem Leszkiem Ślusarskim na antenie Polskiego Radia Kielce prowadzi cotygodniowy, niedzielny program „Muzyka Mistrzów - Magna Res Przedstawia".

Opactwo Wąchockie, to cudowne i nastrojowe zacisze o niepowtarzalnej architekturze. Podczas przedsięwzięć festiwalowych mury Opactwa zostaną wypełnione muzyką najwyższych lotów w wykonaniu artystów o światowej renomie. Festiwal tworzy dla szerokiej społeczności możliwość poznania muzycznego dziedzictwa Europy, w szczególności muzyki Johanna Sebastiana Bacha. Podczas tegorocznej edycji odbędą się dwa koncerty. 24 września 2016 wybitny polski flecista Łukasz Długosz weźmie udział w wykonaniu utworów na flety i basso continuo Bacha (Trio Sonata G Dur BWV 1039, Suita c-moll BWV 997, Sonata Es-dur BWV 1031, Trio Sonata Musical Offering BWV 1079). Koncert 1 października odbędzie się pod hasłem „Inspiracje jazzowe”. Bogdan Hołownia (fortepiano), Günter Wehinger (flet) i Wojciech Pulcyn (kontrabas) przedstawią improwizacje jazzowe, zainspirowane utworami Bacha.

Więcej informacji – na stronie: www.magnares.eu

Szalone Dni Muzyki: Natura

NaturaSzalone Dni Muzyki to cieszący się wielką popularnością międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej, znany na świecie pod nazwą La Folle Journée. W dniach 23-25 września 2016 roku w Warszawie odbędzie się jego 7. edycja, której tematem przewodnim będzie „Natura” .

W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory inspirowane naturą, które powstawały na przestrzeni wieków, od renesansu, po czasy współczesne. Koncerty tradycyjnie już odbędą się w czterech salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w namiocie ustawionym na Placu Teatralnym. Wśród artystów występujących na festiwalu znajdą się znakomici soliści: skrzypkowie Olivier Charlier i Mariusz Patyra, pianiści Frank Braley i Francesco Tristano, grająca na chińskim instrumencie ludowym er-hu Jiang-Jian Hua, zespoły: Motion Trio, Meccore String Quartet, orkiestry: Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna. Za pulpitem dyrygenckim staną m.in. Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak i Robert Trevino.

Przez trzy festiwalowe dni organizatorzy zaproszą na blisko 60 koncertów, które będą na tyle zróżnicowane, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zabrzmią kompozycje zarówno stricte klasyczne, jak i nieco odbiegające od tego nurtu, np. klasyka połączona z muzyką elektroniczną, jazzem, animacjami, a także muzyka dalekowschodnia. Podczas planowania festiwalu nie zapomniano również o najmłodszych, dla których została przygotowana bardzo bogata oferta dla różnych grup wiekowych, w tym niemowląt oraz całych rodzin.

Bilety będą dostępne w sprzedaży od 1 września 2016 roku w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.eventim.pl oraz w punktach Eventim i Empiku. Na koncerty w namiocie wstęp będzie wolny. Organizatorami festiwalu są Orkiestra Sinfonia Varsovia, Fundacja Ogrody Muzyczne, CREA oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa.

Szczegółowy program koncertów – na stronie: www.szalonednimuzyki.pl

Cosmic Live Electronic InTrEl

CosmicW dniu rozpoczęcia astronomicznej jesieni 22 września 2016 roku o godz. 18:00 w Planetarium Centrum Nauki Kopernik odbędzie się impreza towarzysząca Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – koncert Cosmic Live Electronic.

Przekonanie, że światy muzyki i gwiazd są sobie bliskie towarzyszyło człowiekowi zawsze. Dla starożytnych Greków wszechświat był synonimem ładu i harmonii. Pitagoras szukał w kosmosie muzyki sfer. Johannes Kepler odnalazł w ruchach planet rzeczywistą harmonię. Podczas koncertów w planetarium można tej harmonii doświadczyć różnymi zmysłami. Improwizacja wykracza tu poza sferę dźwięków. Muzyków inspirują otaczające ich widoki gwiezdnych konstelacji i najodleglejszych zakątków wszechświata, a ich gra nadaje rytm prezentowanym na żywo projekcjom. Obrazy i dźwięki przenikają się, dopełniają, tworzą jedność.

Szczególny koncert z cyklu Cosmic Live Electronic wypełni muzyka elektroakustyczna. W programie znajdą się utwory Elżbiety Sikory, Marka Chołoniewskiego, Marcina Wierzbickiego, Andrzeja Kopcia i Aldony Nawrockiej, jak również krążące w przestrzeni kosmicznej dźwięki Antonia Vivaldiego. Wykonawcami będą muzycy kolektywu InTrEl (Andrzej Kopeć, Aldona Nawrocka, Tomasz Woźniak).

Szczegółowe informacje – na stronie: www.niebokopernika.pl

Jan Stęszewski nie żyje

StęszewskiZe smutkiem zawiadamiamy, że zmarł wybitny polski muzykolog Jan Maria Stęszewski (1929 – 2016).

Uczeń legendarnych w środowisku muzycznym profesorów Adolfa Chybińskiego i Józefa Chomińskiego był wieloletnim pracownikiem Instytutu Sztuki PAN w Poznaniu, a następnie w Warszawie. W ciągu 25 lat kierował reaktywowaną Katedrą Muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto wykładał na wielu uniwersytetach w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie, Lublinie (Katolicki Uniwersytet Lubelski), Berlinie (Freie Universität), Getyndze i Gironie. Od 1973 prowadził seminarium magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wypromował blisko 70 magistrów i 14 doktorów. 

Jan Stęszewski w latach 1969-73 był przewodniczącym Sekcji Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, w latach 1973-79 przez trzy kadencje prezesem ZKP, a w roku 2009 został członkiem honorowym Związku. W latach 1979-99 był przewodniczącym Polskiej Rady Muzycznej przy UNESCO, a w latach 1981- 86 piastował funkcję wiceprzewodniczącego International Music Council UNESCO. Był także członkiem rad i komitetów naukowych, m.in. Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, komitetów Polskiej Akademii Nauk: nauk etnologicznych i nauk o sztuce, Komisji Naukowej Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego (i komitetu redakcyjnego Dzieł Wszystkich patrona), Rady Muzealnej Muzeum Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu (którego był współorganizatorem, a w latach 1987-2003 także przewodniczącym), Komisji Muzykologicznej Wydziału Nauk o Sztuce Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (w którym był współredaktorem wydawanych przez Komisję studiów muzykologicznych oraz przewodniczącym od 1996), Rady Naukowej przy Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia (wiceprzewodniczący w latach 1994-2003).

Od 1961 roku był członkiem komitetu redakcyjnego Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga, od 1976 roku zespołu redakcyjnego "Res Facta", a następnie rady redakcyjnej "Res Facta Nova". Współpracował z Polskim Wydawnictwem Muzycznym (był członkiem kolegium redakcyjnego części osobowej Encyklopedii Muzycznej PWM oraz autorem wielu haseł w tejże encyklopedii), The New Grove’s Dictionary of Music and Musicians oraz Die Musik in Geschichte und Gegenwart (w zespole doradczym części osobowej).

Za wybitne zasługi dla polskiej muzykologii i popularyzacji twórczości ludowej został uhonorowany ważnymi nagrodami, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi (1972), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1979), Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich (1989), Nagrodą im. Oskara Kolberga (2010).

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”: Kłodzko

alt1 października 2016 roku odbędzie się drugie spotkanie z cyklu warsztatów improwizacji dla dzieci w wieku 3 – 8 lat „Opowiedz mi bajkę” w Międzylesiu, podczas których one będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Ideą projektu jest połączenie improwizacji, inspirowanych grafiką: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Warsztaty prowadzą muzycy różnych specjalności: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz, muzycznymi gośćmi będą członkowie zespołu Kwartludium: Dagna Sadkowska [skrzypce] i Michal Gorczynski [klarnety]. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Podczas zajęć oprócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku z instrumentów, które eksponują ich walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na drobnych perkusjonaliach.

Zajęcia, podczas których uczestnikom aktywnie towarzyszą ich opiekunowie, trwają 90 minut z krótką przerwą. Udział jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Czytaj więcej: Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”: Kłodzko