Polmic - FB

aktualności

Łódź | Koncert symfoniczny pamięci Grażyny Bacewicz

Bacewicz6 grudnia 2019 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina będzie miał miejsce koncert symfoniczny pamięci Grażyny Bacewicz.

W roku 2019 nazwisko Grażyny Bacewicz szczególnie często pojawiało się w programach koncertowych, a to za sprawą dwóch rocznic: 110. rocznicy urodzin i 50-lecia śmierci kompozytorki. Poświęcony jej będzie też koncert w najbliższy piątek. Muzyka na smyczki, trąbki i perkusję, która znajdzie się w programie, jest zapowiedzią nowego etapu w twórczości kompozytorki, kojarzonej w znacznym stopniu z nurtem neoklasycznym. Tymczasem Muzyka... świadczy o zainteresowaniach sonorystycznych – związanych z poszukiwaniem nowych jakości brzmieniowych.

Udział trąbki w tym utworze zdeterminował wybór innych pozycji repertuarowych. Usłyszymy dwa koncerty na dwie trąbki: barokowego mistrza Antonia Vivaldiego oraz współczesnego kompozytora australijskiego Brendana Collinsa. W programie znajdzie się też klasyczne Mozartowskie divertimento oraz I Symfonia „Klasyczna” Siergieja Prokofiewa z 1916 roku – bodaj najbardziej znany utwór reprezentujący styl neoklasyczny. Koncert poprowadzi Agnieszka Nagórka, zajmująca się zarówno dyrygenturą symfoniczną, jak i operową.

Przed koncertem, o godz. 18.15, Filharmonia zaprasza na spotkanie, podczas którego o muzyce i artystach opowie Małgorzata Janicka-Słysz.

Sylwia Lewicka

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-symfoniczny-pamieci-grazyny-bacewicz 

Opole | Ich dwóch i Ona jedna

FOGrażyna Bacewicz to bohaterka roku 2019, właśnie teraz przypada bowiem 110. rocznica jej urodzin oraz 50. rocznica śmierci. 6 grudnia 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbędzie się koncert dedykowany jej pamięci.

Ludomir Różycki i Grażyna Bacewicz to polscy twórcy dwudziestowieczni (wciąż trochę za mało znani), ich języki kompozytorskie są jednak dość odległe od siebie. Czajkowskiego trudno posądzić o bycie niepopularnym – ale ilu melomanów zna i potrafi zanucić jego I Symfonię? Zestawienie niespotykanych utworów otworzy tego wieczoru scherzo symfoniczne Stańczyk op. 1 Różyckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego, inspirowane rzecz jasna słynnym obrazem Jana Matejki. I utwór ten nieco obraz przypomina – jest plastyczny, wyrazisty i barwny, wywołujący wielkie emocje.

Dokładnie siedemdziesiąt lat temu powstał Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz; a że pełna fajerwerków kompozycja czerpiąca garściami z polskiego folkloru (uważni wysłyszą między innymi pieśni Pije Kuba czy Oj chmielu, chmielu) to prawdziwe arcydzieło, które zaprezentuje tego wieczoru opolskiej publiczności znakomity pianista Piotr Sałajczyk. W drugiej części zabrzmi rzadko wykonywana, a tytułem nawiązująca do grudniowej aury I Symfonia, praca dwudziestoośmioletniego Piotra Ilicza. Warto zapoznać się z tą początkową fazą twórczości rosyjskiego mistrza, by móc tym bardziej docenić kunszt, który osiągnął w swoich późniejszych dziełach.

Szczegółowe informacje – na stronie https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/68-sezon-artystyczny-p-salajczyk-m-wroniszewski/ 

Gdańsk | Benefis Krzysztofa Olczaka

Olczak6 grudnia 2019 roku o godz. 19.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury (gdański Ratusz Staromiejski) będzie miał miejsce benefis niezwykłego człowieka – akordeonisty i kompozytora Krzysztofa Olczaka, od 40 lat aktywnie zajmującego się twórczością muzyczną oraz animacją kultury.

Krzysztof Olczak studiował grę na akordeonie w warszawskiej Akademii Muzycznej. Po rozpoczęciu pracy dydaktycznej w Akademii Muzycznej w Gdańsku podjął studia kompozytorskie u Eugeniusza Głowskiego. Został laureatem Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Auckland (Nowa Zelandia) oraz konkursów kompozytorskich: im. J. Sztwiertni w Cieszynie, Premio Citta di Castelfidardo (Włochy), Konkursu Kompozycji Akordeonowych w Rzeszowie. Wychował plejadę znakomitych artystów. Do Jego wychowanków należą m.in. akordeoniści Mirosław Tybora, Paweł Zagańczyk, Cezary Paciorek, Paweł Nowak, Szymon Jabłoński oraz kompozytorzy: Agnieszka Stulgińska, Agata Krawczyk, Kamil Cieślik czy Piotr Jędrzejczyk.

Występuje jako akordeonista w kraju i za granicą. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji. Obecnie Prof. dr hab. Krzysztof Olczak jest Kierownikiem Katedry Kompozycji w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Podczas koncertu usłyszymy utwory kompozytora w znakomitym wykonaniu gdańskich muzyków.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Marta Korga-Bistram

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/4455/benefis-krzysztofa-olczaka 

Warszawa | 110. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Grażyny Bacewicz

Bacewicz110. urodziny i 50. rocznicę śmierci Grażyny Bacewicz w Filharmonii Narodowej zaakcentują trzy koncerty, podczas których usłyszymy wybrane utwory na instrument solowy z towarzyszeniem orkiestry. Pierwszy z nich odbędzie się 6 grudnia 2019 roku o godz. 19:30.

Serię otworzy wyjątkowe wydarzenie, czyli światowa premiera VI Koncertu skrzypcowego. Bacewicz dość krytycznie podchodziła do swoich kompozycji (nierzadko ze zbytnią przesadą), do tego stopnia, że utwór ten postanowiła schować do szuflady i nie dopuścić do wykonania i publikacji gotowej partytury. O tajemniczej kompozycji nie wiemy więcej ponad to, że część materiału muzycznego autorka wykorzystała w powstałym jedenaście lat później Koncercie altówkowym. Możemy zatem przypuszczać, że Grażynie Bacewicz żal było spisać VI Koncert na straty. Z inicjatywy Maestro Andrzeja Boreyki podczas grudniowych koncertów, spoczywająca w archiwach Biblioteki Narodowej partytura ożyje po pięćdziesięciu latach.

Najobszerniejszy ze skomponowanych dotychczas poematów symfonicznych Straussa – Życie bohatera – niewątpliwie przyniósł kompozytorowi powodzenie, ale zanim z perspektywy czasu zauważono jak ważne miejsce zajmuje w jego dorobku, dotknęła Straussa fala surowej krytyki. Uważano bowiem, że poemat jest za długi, jego autobiograficzny podtekst nie do końca dociera do odbiorcy, a przede wszystkim, że jego muzyka jest zbyt udziwniona, nie wspominając o niebotycznych trudnościach, jakie stawia przed zespołem wykonawców. Obecnie Ein Heldenleben to popisowy numer orkiestr symfonicznych i jeden z najbardziej wyczekiwanych przez publiczność utworów w programach koncertów. Po raz pierwszy zabrzmiał z naszej estrady pod batutą autora w grudniu 1903 roku, a do repertuaru Orkiestry Filharmonii Narodowej powraca po niemal ćwierć wieku nieobecności.

Piotr Maculewicz

Więcej – na stronie http://www.filharmonia.pl/koncerty-i-bilety/repertuar/koncert-symfoniczny184 

Lusławice | Ekspozycja multimedialna „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”

Luslawice23 listopada 2019 roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego świętowano 86. urodziny patrona i założyciela lusławickiego kampusu – profesora Krzysztofa Pendereckiego. W dniu urodzin Maestro oprócz koncertu została zainaugurowana ekspozycja multimedialna „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”, prezentującą dorobek polskiej muzyki najnowszej z użyciem nowoczesnych technologii audiowizualnych oraz systemów multimedialnych.

Wystawa podkreśla szczególną rolę Krzysztofa Pendereckiego i jego imponujący wkład w rozwój polskiej i światowej kultury, ukazuje także bogactwo polskiej muzyki najnowszej i jej twórców. Warstwa merytoryczna ekspozycji opiera się w znacznym stopniu na prywatnych zbiorach i archiwaliach Państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Przestrzeń ekspozycji podzielona jest na trzy części: Artysta, Spotkania i Dzieło, przy czym każda z nich stanowi całość, którą można oglądać niezależnie, w dowolnej kolejności.

Materiały ekspozycji są przygotowane przez zespół merytoryczny Centrum oraz poszerzone o materiały audio i video pozyskane na zasadzie licencji od producentów koncertów, spektakli czy nagrań, m.in.: Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Telewizji Polskiej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Opery Bałtyckiej, Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Opery Śląskiej, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, Studia Miniatur Filmowych w Warszawie, Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, firmy DUX.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie przy okazji koncertów odbywających się w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach.

Warszawa | SUPERSAM + 1: Axel Dörner & Michał Górczyński

SuperSamW ramach cyklu wystąpień mistrzowskich realizowanych przez warszawski klub MÓZG we współpracy z Domem Zabawy i Kultury DZiK 5 grudnia 2019 roku o godz. 20:00 wystąpią Axel Dörner i Michał Górczyński (DZiK, ul. Belwederska 44).

Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak performance, multimedia, monodram. Podczas „SUPERSAM + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne. „SUPER” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „SAM” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. Po raz pierwszy na scenie będą tym razem improwizować Axel Dörner i Michał Górczyński.

Niemiecki trębacz i pianista Axel Dörner studiował w Konserwatorium w Arnhem (Holandia) i w Musikhochschule w Kolonii. Jest jednym z najbardziej wyjątkowych głosów wolnej improwizacji. Wykształcił zupełnie odmienny język wyrazu na trąbce. Obecnie jego dyskografia obejmuje ponad 150 albumów długogrających. Od 2000 roku koncertuje na wszystkich pięciu kontynentach, współpracując ze znanymi artystami.

Klarnecista, kompozytor i pedagog Michał Górczyński jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Komponuje utwory na różne składy instrumentalne, muzykę do przedstawień teatralnych (około 25 spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych), zajmuje się improwizacją. Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego, inspirując się beatboxem i współpracując z jednym z najlepszych polskich beatboxerów „Tik Takiem” Patrykiem Matelą. Jest stypendystą UMS Warszawy oraz MKiDN w ramach programu tworzenia alternatywnych podręczników edukacyjnych.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie http://supersam.mozg.pl/ 

Częstochowa | Świąteczne preludium

Collegium CantorumCzwartkowy koncertowy wieczór z Chórem Filharmonii Częstochowskiej 5 grudnia 2019 roku o godz. 19:00 został przez wykonawców zatytułowany „Świąteczne preludium”.

Czas płynie bardzo szybko. Nie zauważamy, kiedy mija dzień za dniem, a tu już prawie koniec kolejnego roku. Ale wraz z końcem roku przybywają na ratunek magiczne i pełne radości Święta Bożego Narodzenia – czas spokoju i oddechu od codzienności. „Świąteczne Preludium” w ramach cyklu Czwartkowych Wieczorów z Chórem Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum to wyjątkowa i bardzo szeroka podróż przez bożonarodzeniowe melodie.

W programie tego grudniowego koncertu publiczność usłyszy bowiem zarówno kompozycje Gustava Holsta, Charlesa Wooda, Edwarda Pałłasza, ale również latynoskie kolędy i doskonałe aranżacje świątecznych hitów wprost z rozgłośni radiowych. Bo Święta to czas wielu odcieni radości, dlatego muzyką, tak zróżnicowaną chór Collegium Cantorum wprowadzi słuchaczy w okres świątecznego szczęścia i spokoju ducha. Koncert poprowadzi dyrygent Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum Janusz Siadlak.

Małgorzata Siadlak

Informacja o biletach – na stronie https://www.filharmonia.com.pl/repertuar/1381-Swiateczne-preludium 

Poznań | Usłyszeć światło, zobaczyć muzykę – VIII edycja Neofonii

Neofonie3 i 4 grudnia 2019 roku w murach Akademii Muzycznej I. J. Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się VIII Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Neofonia”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski.

Podczas dwudniowych obrad tegorocznej edycji uczestnicy naświetlą (nomen-omen!) zagadnienie światła w muzyce jako idei, jako materiału twórczego, jako instrumentu, czy też jako symbolu i alegorii. Wydarzenie jest doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń młodych badaczy z różnych polskich ośrodków akademickich. Obrady rozpocznie wykład dra Michała Janochy (Studio Muzyki Elektroakustycznej SMEAMuz Poznań), który opowie o świetle i dźwięku w spektaklu multimedialnym Słyszę, że patrzysz. Panel I poświęcony będzie zmysłom i percepcji poruszając zagadnienia wpływu wzroku na słuch i zjawisko chromestezji. Podczas II Panelu uczestnicy rozważać będą m.in. obecność światła w muzyce sakralnej. Tradycyjnie pierwszego dnia konferencji w Auli Nova młodzi kompozytorzy polskich uczelni muzycznych zaprezentują swoje utwory podczas Międzyuczelnianego Koncertu Kompozytorskiego.

Drugi dzień obrad wypełnią warsztaty z Ryszardem Lubienieckim, kompozytorem, improwizatorem i akordeonistą. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z możliwościami, jakie współczesnym kompozytorom dają techniki amplifikacji i samplowania instrumentów.

Organizatorem konferencji jest Koło Artystyczno-Naukowe Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki AM w Poznaniu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program konferencji – na stronach www.amuz.edu.pl oraz www.facebook.com/kanamp2012 

Warszawa | Prezentacja publikacji Andrew Shentona „Arvo Pärt. Słyszalne światło”

UMFCRektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. dr hab. Klaudiusz Baran zaprasza na spotkanie 3 grudnia 2019 roku o godz. 18.00 (ul. Okólnik 2, Sala im. K. Szymanowskiego), które poświęcone będzie publikacji Andrew Shentona Arvo Pärt. Słyszalne światło.

Jest to pierwsza w Polsce monografia poświęcona twórczości Arvo Pärta (ur. 1935). Ten światowej sławy estoński kompozytor zyskał uznanie nie tylko muzykologów i melomanów, lecz także twórców szeroko rozumianej kultury masowej i jej odbiorców. Status ikony oraz popularność zawdzięcza geniuszowi i cechom charakteru, przede wszystkim skromności i życzliwości.

Publikacja, wydana nakładem wydawnictwa Chopin University Press, ukazuje się zaledwie rok po nadaniu kompozytorowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (26 listopada 2018) i rok po premierze wersji anglojęzycznej. Uroczystą prezentację uświetni występ Chopin University Modern Ensemble pod dyrekcją Ignacego Zalewskiego. Artyści wykonają utwory Arvo Pärta oraz Aleksandra Kościowa.

Wstęp na to wydarzenie jest wolny!