Polmic - FB

aktualności

Debiutancka płyta Joanny Freszel na Boże Narodzenie

Real Life SongZapowiadany krążek real life song Joanny Freszel pojawi się w sprzedaży tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 23 grudnia 2015 roku. Płyta może stanowić ciekawy prezent pod choinkę zarówno dla melomanów, jak i dla tych, którzy nie odkryli jeszcze uroku muzyki współczesnej. Album powstał bowiem z myślą złamania stereotypowego myślenia o muzyce najnowszej jako hermetycznej, przeładowanej niezrozumiałymi elementami. Pokazuje, że potrafi ona intrygować, zdumiewać i zachwycać bogatą paletą emocji, odkrywanych w miarę wnikania w precyzyjne formy, struktury i wyszukane harmonie.

Na płycie znalazły się kompozycje takich twórców, jak: Miłosz Bembinow (Nokturn do słów z Psalmów oraz Epody II Horacego), Andrzej Borzym jr (Porcelanowa lalka do słów Mai Baczyńskiej), Katarzyna Szwed (Zimnych krajów kołysanki do słów własnych), Rafał Janiak (5 Pieśni Zdradzonej do słów Mariusza Jagiełły), Aleksander Kościów (Slykialan eavvat do słów własnych), Sławomir Zamuszko (Nasha Shkhapa do słów Ogdena Nasha i Hilaire Belloca), Agata Zubel (What is the word słów Samuela Becketta) oraz Jagoda Szmytka (real life song do słów własnych).

Część utworów powstała specjalnie z myślą o głównej wykonawczyni, inne są aranżacjami na nowy skład lub stanowią zagubione lata temu, nigdy wcześniej nie zarejestrowane perełki muzyki wokalno-instrumentalnej. Wszystkie kompozycje mają na płycie real life song swoje światowe premiery. Album jest wyrazem różnorodności języka muzycznego twórców młodego pokolenia, pokazując jednocześnie możliwości wykonawcze sopraniski Joanny Freszel, która jest inicjatorką oraz koordynatorką projektu.

Najbliższy koncert promujący wydawnictwo odbędzie się 11 stycznia 2016 roku w Teatrze Studio w PKiN w Warszawie.

Więcej informacji – na stronie: www.reallifesong.wix.com/reallifesong  

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Koncert kolędowy Chóru Filharmonii Narodowej

Chór Filharmonii NarodowejW sobotę 19 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się tradycyjny, doroczny koncert kolędowy Chóru Filharmonii Narodowej.

Niezwykła mnogość zarówno kolęd i pastorałek z Polski i całego świata, jak i ich aranżacji sprawia, że co roku program koncertu jest odmienny i atrakcyjny. Tym razem szczególnym jego punktem będzie cykl Cicha noc wybitnego kompozytora, a także aranżera Macieja Małeckiego, stworzony w roku 2006 na chór i orkiestrę smyczkową. Autor – obok bardzo interesujących i oryginalnych opracowań kolęd tradycyjnych – dopełnił swój zbiór własnymi, pełnymi uroku pastorałkami.

Wraz z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej (orkiestra smyczkowa) wystąpi Julian Gembalski, należący do czołowych polskich organistów-wirtuozów i improwizatorów, a także do najbardziej cenionych pedagogów i autorytetów w zakresie organmistrzostwa. Prowadzi mistrzowskie kursy interpretacji i improwizacji organowej, jako profesor zaś – klasę organów w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pełni jednocześnie funkcję Kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1991-96 był prorektorem, a od 1996 do 2002 roku rektorem katowickiej uczelni. Jest autorem wielu prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony oraz konserwacji organów zabytkowych. W 2004 założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej Muzeum Organów.

Transmisja koncertu w Internecie – na stronie: www.filharmonia.pl

Recital mistrzowski Seong-Jin Cho w Krakowie

Recital mistrzowski Seong-Jin ChoRecital mistrzowski koreańskiego pianisty Seong-Jin Cho, zwycięzcy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, odbędzie się w niedzielę 20 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 w Sali koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

W programie znajdą się utwory Fryderyka Chopina, które laureat I nagrody prezentował w poszczególnych etapach konkursu: Nokturn c-moll op. 48 nr 1,Sonata b-moll op. 35, Scherzo b-moll op. 31 oraz Preludia op. 28, którymi pianista zachwycił publiczność w trzecim etapie.

Mimo braku biletów na koncert, bezpośrednio przed wydarzeniem można będzie nabyć wejściówki na miejsca stojące.
Czytaj więcej: Recital mistrzowski Seong-Jin Cho w Krakowie

Opera kolejowa na słuchawki i pociągi

Opera kolejowaMuzyka komponowana w oparciu o rozkład kolejowy, widzowie słuchający operowego libretta nie w wygodnych fotelach, ale w słuchawkach i podążający za artystami po hali Dworca Warszawa Wschodnia – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Komuna/Warszawa zapraszają 20 grudnia 2015 roku o godz. 19.00 na polską premierę Opery kolejowej, czyli utworu na sopran, 14 tancerzy, zespół muzyczny, projekcje, słuchawki i pociągi. Projekt, łączący w sobie elementy flash moba oraz konwencji „silent music”, powstał w ramach obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

Kolej żelazna to symboliczny przykład cywilizacji wydajności i regulacji – wszystko tu odbywa się zgodnie z wyliczonym co do minuty rozkładem jazdy. I właśnie dlatego proste zakłócenie w tym systemie może być szansą na bycie poza nim: opóźniony pociąg, czekanie na dworcu, przerwana podróż mogą tworzyć moment szczególnego doświadczenia – zawieszenia w czasie i przestrzeni. Już nie tu / jeszcze nie tam. Pomiędzy. Artyści biorący udział w projekcie opisują w operowej formule proste zdarzenia: Pasażer wsiada do niewłaściwego pociągu, Pasażerka spóźnia się… Plan podróży zostaje zakłócony, rzeczywistość ulega zawieszeniu, dzieje się coś niespodziewanego – każdy Pasażer lub Pasażerka radzi sobie na swój sposób: można chcieć jak najszybciej „nadrobić” spóźnienie albo wykorzystać ten „darowany” czas na pobycie z samym sobą. W spektaklu wystąpią aktorzy teatru Komuna/Warszawa, studenci Warsaw Dance Department oraz Olga Mysłowska (sopran) i Julia Kubica (skrzypce). Choreografię opracował Irad Mazliah, kostiumami zajęła się Ewelina Ciuchta.

Opera kolejowa po raz pierwszy została zaprezentowana w 2011 roku na moskiewskim, monumentalnym Dworcu Kijowskim podczas festiwalu Złota Maska. Warszawski projekt powstał w koprodukcji z Instytutem Teatralnym z okazji jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Grudniowy pokaz na Dworcu Wschodnim kończy artystyczną część obchodów i wpisuje się w jedną z kluczowych dla nich idei – wychodzenia teatru w przestrzeń miejską oraz włączania w święto polskiego teatru twórców innych dziedzin.

Opera prezentowana jest w formule „silent music”, dlatego organizatorzy proszą widzów o przybycie 30 minut przed spektaklem. Liczba słuchawek, które będzie można wypożyczyć, jest ograniczona – aby je otrzymać, należy mieć przy sobie ważny dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem).

Więcej informacji – na stronie: www.instytut-teatralny.pl/aktualnosci/opera-kolejowa-na-sluchawki-projekcje-i-pociagi_2015-12-20/

Polskiej pieśni cześć

Andrzej TatarskiW niedzielę 27 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się Koncert Marszałkowski Polskiej pieśni cześć w 97. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Przy fortepianie oraz organach zasiądzie Andrzej Tatarski. Towarzyszyć mu będzie Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod batutą Macieja Wielocha. W programie znajdą się kompozycje Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Stanisława Moniuszki, Karola Kurpińskiego oraz Mieczysława Karłowicza. Nie zabraknie pieśni patriotycznych oraz kolęd.

Wyniki II Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego

II Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Karola Szymanowskiego10 grudnia 2015 roku rozstrzygnięty został II Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zwyciężył Daniele Gasparini z Włoch, autor kompozycji Snowise, snowhere, snoway. Snowsence. Drugą nagrodę otrzymał Hyunsuk Jun z Korei Południowej za kompozycję Vistara, trzecie miejsce przypadło Amerykaninowi Jonathanowi Posthumie za Strings of Pearls. Wyróżnienie jury przyznało polskiemu kompozytorowi Andrzejowi Karałowowi za utwór Multicolour Horizon.

Przedmiotem konkursu był utwór na wielką orkiestrę symfoniczną, o czasie trwania 10-20 minut. Nadesłano 139 prac z 35 krajów. Partytury oceniało jury w składzie: Eugeniusz Knapik – przewodniczący, Krzysztof Meyer, Rafał Augustyn i Sławomir Czarnecki. Nagrodzone kompozycje zostaną wykonane przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Akademicką Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w sezonie koncertowym 2016/2017.

I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Karola Szymanowskiego odbył się w 2012 roku, w 130. rocznicę urodzin kompozytora. Napłynęło wówczas 176 prac z 36 krajów świata. Pierwszą nagrodę otrzymał Hiszpan Oscar Prados Sillero za kompozycję Chant des nuages du soir. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego oraz Akademia Muzyczna w Katowicach.

Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Więcej informacji – na stronie: www.szymanowski-competition.com  

MAKSYMIUK | Sinfonia Varsovia

Maksymiuk | Sinfonia Varsovia29 stycznia 2016 roku za pośrednictwem Warner Music Poland w sprzedaży ukaże się album MAKSYMIUK | Sinfonia Varsovia, przedstawiający historię niezwykłej artystycznej przyjaźni spisanej muzyką.

Pojawienie się w naszym pejzażu muzycznym niespotykanej miary talentu Jerzego Maksymiuka, a dzięki niemu artystycznego ewenementu, któremu na imię Polska Orkiestra Kameralna, było dla nas wszystkich czymś w rodzaju trzęsienia ziemi – pisze w omówieniu do płyty Adam Rozlach. Najnowszy album MAKSYMIUK | Sinfonia Varsovia to kwintesencja stylu i repertuaru charyzmatycznego Maestro i jego ukochanej orkiestry, której międzynarodową renomę współtworzył i z którą jest silnie związany do dziś. Dwupłytowy album prezentuje zarówno nagrania archiwalne poddane starannemu remasteringowi, jak i nowe interpretacje zarejestrowane w 2015 roku. Doboru utworów dokonał sam Maestro Maksymiuk. Na płytach znalazły się dzieła Mozarta, Bacha, Rossiniego, a także Debussy’ego, Bartóka czy Strawińskiego. Ważną część repertuaru Jerzego Maksymiuka od zawsze stanowiły utwory polskich kompozytorów, nie mogło ich zabraknąć także i w tej jubileuszowej kolekcji. Obok dzieł Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda i Adama Jarzębskiego znalazła się także kompozycja samego Maestro (Vers per archi).

Czytaj więcej: MAKSYMIUK | Sinfonia Varsovia

Koncert Szymona Nehringa w warszawskim Teatrze Studio

Koncert Szymona Nehringa18 grudnia 2015 roku o godz. 18.30 w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza odbędzie się ostatni w tym roku warszawski koncert polskiego finalisty XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego  im. Fryderyka Chopina  Szymona Nehringa. Wydarzenie ma na celu promocję debiutanckiej płyty pianisty zatytułowanej Chopin Szymanowski Mykietyn, której wydawcą jest firma fonograficzna DUX. Podczas koncertu będzie możliwość zakupu płyty oraz otrzymania podpisu od samego artysty.

Płyta Chopin Szymanowski Mykietyn zawiera zróżnicowany repertuar muzyki polskiej: od cyklu etiud Fryderyka Chopina op. 25, przez wirtuozowski cykl wariacji b-moll Karola Szymanowskiego, aż po współczesne preludia Pawła Mykietyna. Całość dopełnia interpretacja Fantazji f-moll op. 49 Chopina. Zarówno etiudy, jak i fantazja znalazły się w programie, który Szymon Nehring zaprezentował podczas XVII Konkursu Chopinowskiego.

Bilety dostępne od 3 grudnia 2015 roku w Kasie Teatru Studio (Plac Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki, wejście od ulicy Marszałkowskiej). 

Nowa płyta Pawła Gusnara i MSG Clamaverunt Iusti

Verbum IncarnatumPłyta Verbum Incarnatum, wydana w grudniu 2015 roku nakładem firmy Ars Sonora, to efekt współpracy wybitnego polskiego saksofonisty Pawła Gusnara (m.in. laureata nagrody Fryderyk 2014 za album Saxophone Varie oraz Fryderyk 2015 za P. Łukaszewski. Musica sacra 5, nominowanego do Koryfeusza Muzyki Polskiej 2014 i 2015) z Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti – warszawskim zespołem kierowanym przez Michała Sławeckiego, specjalizującym się w wykonawstwie i popularyzacji śpiewu gregoriańskiego (jedynym polskim laureatem najważniejszych międzynarodowych konkursów i festiwali gregoriańskich).

Verbum Incarnatum to program zainicjowany przez Emilię Dudkiewicz, w którym kompozycje pochodzące z gregoriańskiej i ambrozjańskiej tradycji najstarszego śpiewu Kościoła zostały zaimplementowane w niezmienionej postaci i zestawione z partią saksofonu sopranowego (głównie improwizacjami). Treść programu koncentruje się wokół Tajemnicy Wcielenia i tajemnicy człowieka, a między jego poszczególnymi blokami (Prolog – Słowo Wcielone – Słowo objawione – Słowo uwielbione i głoszone – Matka Słowa – Konkluzja) pojawiają się komentarze nawiązujące do nauczania św. Jana Pawła II. Saksofonowe improwizacje stanowią pewnego rodzaju odpowiedź na wyśpiewane treści.

Nowatorstwo tej propozycji stanowi podejście do partii instrumentalnej, gdyż przed Pawłem Gusnarem postawiono zadanie upodobnienia się do właściwego chorałowi operowania czasem i dźwiękiem, a we fragmentach alternatim dosłownego zachowania stylu wykonawczego chorału (czyli stylu semiologicznego).

Płyta Verbum Incarnatum. Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim. Św. Janowi Pawłowi II w hołdzie ukazała się w wydaniu albumowym w twardej oprawie, z obszernym, blisko 70-stronicowym bookletem w trzech językach (polski, angielski i włoski), który zawiera m.in. opis programu, biogramy wykonawców oraz teksty śpiewów i komentarzy w języku łacińskim polskim, angielskim i włoskim.

Więcej informacji – na stronie: www.sklep.ars-sonora.pl/verbum-incarnatum-p-9.html

Partnerzy: Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Radio Warszawa, Presto, UMFC, SPMK, Centrum Kultury Dobre Miejsce, Fundacja Carpe Diem, Portal Płock, Yamaha, D’Addario Woodwinds, Stowarzyszenie Clamaverunt Iusti