Polmic - FB

aktualności

Forum online Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku „Kultura (od)nowa”

ECSEuropejskie Centrum Solidarności i Opera Bałtycka w Gdańsku zapraszają do udziału w Forum online „Kultura (od)nowa” 13 maja 2020 roku o godz. 18:00.

Pandemia gwałtownie zmienia nasze codzienne życie. Materiały z muzeów, galerii, bibliotek, sal teatralnych, oper, filharmonii i pracowni artystów przenoszone są do sieci, co daje nam poczucie wspólnoty. Nie wiemy, jak długo potrwa pandemia i kiedy życie wróci na dawne tory, ale wiemy na pewno, że czeka nas zmiana, także w dziedzinie kultury. Pytania się mnożą. Jakie jest dziś znaczenie kultury? Jak korzystanie z oferty kulturalnej bez wychodzenia z domu, często bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów finansowych, wpłynie na nasze oczekiwania wobec kultury w czasach postpandemicznych? Czy znajdziemy w sobie motywację do celebracji kultury w instytucjach? Czy będziemy chętni, by korzystać z płatnych treści?

Zagadnieniom tym poświęcona będzie debata z gośćmi gdańskiego Europejskiego Centrum Solidarności – Joanną Cichocką-Gulą, Arkadiuszem Hronowskim, Honoratą Martin – którą poprowadzą Magdalena Fryze-Seroka i Dorota Brzezińska.

Ponadto tancerze baletu Opery Bałtyckiej zaprezentują etiudę taneczną w choreografii Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego do muzyki Beniamina Baczewskiego.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Charytatywny koncert Kingi Augustyn dla Teatru Scena Kamienica

Kinga AugustynNa żywo z Nowego Jorku 11 maja 2020 roku o godz. 15.00 (USA) / 21.00 (Polska) znakomita polska skrzypaczka Kinga Augustyn wykona wyjątkowy recital na rzecz wrocławskiego Teatru Scena Kamienica.

Teatr Scena Kamienica prezentuje różnorodny repertuar, w tym unikalne autorskie projekty artystyczne z udziałem wybitnych artystów z całej Polski, kultywuje bogate tradycje operetkowe Wrocławia, jest gospodarzem we Wrocławiu Krakowskiego Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej; prowadzi działalność edukacyjną. Przy Scenie Kamienica działa Wrocławski Chór Seniora, który prezentuje liczne programy artystyczne zarówno w siedzibie teatru, jak i podczas wydarzeń specjalnych. Bieżąca sytuacja, związana z pandemią, spowodowała liczne zmiany nie tylko w funkcjonowaniu gospodarki światowej, ale także w środowisku artystycznym. Przerwała m. in. obchody jubileuszowego sezonu artystycznego Teatru 2019 / 2020, blokując nowe premiery i spektakle, które chciały obejrzeć setki osób, i odbierając jedyną możliwość zarobku artystów.

Podczas koncertu charytatywnego, zorganizowanego z inicjatywy Kingi Augustyn, usłyszymy w interpretacji znanej skrzypaczki utwory Fryderyka Chopina, Aleksandra Zarzyckiego, Krzysztofa Pendereckiego, a także Julesa Masseneta, Fritza Kreislera, Niccolò Paganiniego, Pabla Sarasatego oraz Astora Piazzolli.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Wyniki naboru do programu Kultura – Interwencje 2020

InterwencjeNarodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura – Interwencje, finansowanego ze środków MKiDN. 10 000 000 zł trafi w najbliższych miesiącach do 277 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury.

Celem strategicznym programu dotacyjnego Kultura – Interwencje jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze, a także upamiętniania polskiego dziedzictwa historycznego na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym.

W tym roku do programu zgłoszono 1622 wnioski na łączną kwotę 85,4 mln zł. Po dokonaniu oceny merytorycznej programu Kultura – Interwencje wyłoniono 277 zwycięskich projektów, które otrzymały minimum 79 pkt. (zgodnie z §9 ust. 17 regulaminu). Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października 2020 roku.

W ramach programu zrealizowane zostaną m. in. konkursy, festiwale, koncerty, widowiska muzyczne, happeningi, spektakle i działania interdyscyplinarne.

Listy wniosków dostępne są na stronie: https://bit.ly/2WMXnVw 

„Rechnitz. Opera” Wojtka Blecharza – po raz pierwszy online

Rechlitz9 maja 2020 roku o godz. 20:00 na Facebooku oraz na kanale Vimeo TR Warszawa odbędzie się specjalny pokaz opery Wojtka Blecharza Rechnitz. Opera w reżyserii Katarzyny Kalwat według dramatu noblistki Elfriede Jelinek. Po spektaklu, około 22:30, odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami tego niezwykłego przedstawienia.

Po raz pierwszy online w ramach akcji TR Warszawa „Zostań w domu, nie wychodź z teatru!” obejrzymy spektakl, którego premiera odbyła się 25 września 2018 roku podczas 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Marzec 1945 roku. Zamek w Rechnitz, austriackiej miejscowości nieopodal granicy z Węgrami. Baronowa Margita von Batthyány wydaje przyjęcie. Według zeznań świadków, jej goście – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – biorą udział w masakrze około dwustu węgierskich Żydów, przymusowych robotników. Bezczynność społeczeństwa i biernie prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom. Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń. Przez subiektywne narracje spektakl nie jest rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz. To próba zrozumienia mechanizmów zbiorowej pamięci. Głównym tematem dzieła jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu.

Spektakl będzie udostępniony z polskimi i angielskimi napisami na Vimeo. Dzięki polskim napisom spektakl będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami słuchu (realizacja w ramach projektu TR „Bez Barier 2020”).

Spektakl będzie można zobaczyć jednorazowo: https://vimeo.com/user52046418 

Preludium Gdańskiego Festiwalu Muzycznego – recital Soni Warzyńskiej-Dettlaff

gfmAkademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i Radio Gdańsk S.A. zapraszają 9 maja 2020 o godz. 20.00 na koncert z cyklu „aMuz w Radiu Gdańsk”, będący jednocześnie preludium Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Podczas koncertu usłyszymy pieśni kompozytorów polskich w interpretacji Soni Warzyńskiej-Dettlaff.

„aMuz w Radiu Gdańsk" to zapoczątkowany w październiku 2019 roku cykl koncertów, których wykonawcami są studenci, absolwenci i pedagodzy Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na rok akademicki 2019 / 2020 zaplanowano łącznie 9 koncertów, które prowadzi Konrad Mielnik. Wszystkie są transmitowane na żywo na antenie Radia Gdańsk.

Najbliższy koncert, który odbędzie się bez udziału publiczności w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna, również transmitowany będzie live na antenie Radia.

Recital jest Nagrodą JM rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prof. dr. hab. Macieja Sobczaka oraz prezesa Zarządu Radia Gdańsk Adama Chmieleckiego dla Soni Warzyńskiej-Dettlaff, która zdobyła I nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki dla uczniów i absolwentów szkół muzycznych II st. oraz studentów i absolwentów wyższych uczelni artystycznych.

W wykonaniu sopranistki Soni Warzyńskiej-Dettlaff i pianistki Grażyny Troć usłyszymy m. in. pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Marcelego Komorowskiego, Mieczysława Karłowicza oraz Stanisława Niewiadomskiego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji muzycznej POLMIC.

Radio Gdańsk online: https://radiogdansk.pl/sluchaj-rg-kanaly 

Smykowizje online #5 „Abstrakcja do kwadratu”

muzykajest.plCentrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Fundacja Muzyka jest dla wszystkich zapraszają na cykl interaktywnych działań multisensorycznych dla rodzin z dziećmi 3–6 lat „Smykowizje online”, realizowanych w scenografii wystaw i przestrzeni galerii U-jazdowskiego i innych miejsc, związanych ze sztuką. Najbliższe zajęcia „Abstrakcja do kwadratu” odbędą się online 9 maja 2020 o godz. 11.00.

Co to jest abstrakcja? Czy wszystkie obrazy i kształty da się nazwać? Czy trójkąt może być statkiem, a koło okiem krokodyla? Podczas najbliższych „Smykowizji online” odwiedzimy wystawę w Zamku Ujazdowskim „O wiele historii za dużo, by zmieścić w tak małym pudelku” duetu Bik Van der Pol. Wysłuchamy dziwnych historii, które opowiada wystawa i niezwykły Kwadrat. A w końcu wspólnie stworzymy abstrakcyjne dzieło sztuki.

Rodzice z dziećmi mogą wysłuchać części muzycznych i narracyjnych spotkania oraz wykorzystać przygotowane przez organizatorów materiały, kierując uwagę na bliskie percepcji dzieci podstawowe kształty: linię, kwadrat, prostokąt czy koło. Zespół EDU U–jazdowskiego wraz z Fundacją Muzyka jest dla wszystkich przygotował wiele sensorycznych niespodzianek i twórczych opowieści, do których współtworzenia zaprasza.

Oprawę muzyczną przygotowała kompozytorka Agnieszka Widlarz.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Od Wieniawskiego do Krzesanego – kolejny koncert internetowy Filharmonii Poznańskiej

FP8 maja 2020 roku podczas kolejnego koncertu internetowego Filharmonii Poznańskiej będziemy mieli okazję usłyszeć II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Bomsori Kim i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej oraz Krzesanego Wojciecha Kilara w interpretacji Poznańskich Filharmoników pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

Koncert odbył się w berlińskim Konzerthausie 23 października 2018 roku, a transmitowała go między innymi ogólnoniemiecka stacja radiowa Deutschlandfunk Kultur.

Spośród dwóch koncertów skrzypcowych Henryka Wieniawskiego – należących do najlepszych jego utworów – częściej wykonywany jest właśnie II Koncert skrzypcowy, uważany za dzieło bardziej dojrzałe i indywidualne. Krzesany Wojciecha Kilara jest porywającym publiczność na wszystkich kontynentach przebojem. Samo słowo „krzesany”, oznacza charakterystyczną dla tańców podhalańskich grupę kroków tanecznych, w tym uderzanie piętą o piętę podczas wyskoku. Utwór powstał w 1974 roku i był wyraźnym przełomem w twórczości Wojciecha Kilara, którego wcześniejsze kompozycje bliższe były sonoryzmowi. Sam kompozytor o tym dziele mówił: „Krzesany ma tę zaletę, że broni się przed złymi wykonywaniami. Nie mogą mu one wiele zaszkodzić, bo posiada coś w rodzaju wieloobwodowego systemu zabezpieczeń w samochodach czy samolotach: jeden efekt zawiedzie, to mamy zaraz następny, itd.”. Na szczęście jednak utwór ten – wymagający bardzo dużej obsady – wykonują znakomite orkiestry.

Wydarzenie to przeżyć można będzie jeden raz – w piątek, wyłącznie od godz. 19.00 do zakończenia koncertu na stronie internetowej: www.filharmoniapoznanska.pl 

Justyna Kroschel

Nowa Muzyka w Starym Ratuszu: „W sieci dźwięków”

NCKNadbałtyckie Centrum Kultury we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Muzyki Elektroakustycznej, Katedrą Kompozycji Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz De eM Studio zapraszają 7 maja 2020 o godz. 19:00 na koncert z cyklu „Nowa Muzyka w Starym Ratuszu” na platformie YouTube .

W tych trudnych dla nas wszystkich czasach artyści starają się nie rezygnować z propagowania muzyki współczesnej i zapraszają na kontynuację cyklu koncertowego „Nowa Muzyka w Starym Ratuszu”. Edycja ta będzie wyjątkowa ze względu na szereg internetowych prawykonań światowych, których będziemy mogli być świadkami.

Usłyszymy m. in. Abstract Objects 5 (2020) Krzysztofa Gawlasa na syntezator modularny i komputerową projekcję dźwięku, Die polnischen Reisen (2020) Henrika von Colera na elektronikę i nagrania terenowe , Trzy mazurki „In tempore pestis” (2020) Edwarda Sielickiego na dźwięki elektroniczne, Isolation Music no. 2 (2020) Mehmeta Cana Özera na komputer, BoBaSoLo (2020) Bożeny Boba-Dyga na głos, małe instrumenty perkusyjne i elektronikę, ACHOUSMATIC / An acousmatic exploration of a multi-habit-set-up during the lockdown (2020) Lorenza Brusciego na elektronikę, taśmę, daną lokalizację, improwizowaną eksplorację behawioralną, mikrofony binauralne i głośniki. Ponadto zabrzmi nowa wersja utworu Dariusza Mazurowskiego Planety trojańskie (2014–2020) na elektronikę na żywo i komputer.

Przedsięwzięcie będzie wyjątkowe również ze względu na to, że wszystkie utwory zaprezentują sami kompozytorzy.

Po premierze koncert będzie cały czas dostępny na kanale Nadbałtyckiego Centrum Kultury bit.ly/YTNMwSR dla wszystkich, którzy nie mogli obejrzeć go w terminie, albo chcą to przeżyć jeszcze raz.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Pomoc dla sektora kultury

MKiDNPrzygotowane przez rząd rozwiązania rekompensujące straty związane z zawieszeniem działalności w sektorze kultury zakładają wsparcie państwa dla twórców i artystów, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, których działalność nie może być kontynuowana w okresie obowiązywania stanu epidemii, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w sieci.


1) Tarcza Antykryzysowa:
a) Dla osób na umowach cywilonoprawnych – trzykrotne świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł, zwolnione z podatku: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/umowa-cywilnoprawna 
b) Dla przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą:
https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa

2) Utworzenie specjalnego programu „Kultura w sieci”:

https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci--rusza-program-mkidn-finansowania-zmian-formy-upowszechniania-dzialalnosci-tworczej 

3) Wielokrotne zwiększenie pomocy socjalnej MKiDN:

https://www.gov.pl/web/kultura/pomoc-socjalna-dla-tworcow-i-artystow 

4) Zwiększenie środków (o 55 mln zł, do 390 mln zł) i zmiany w regulaminach Programów Ministra:

https://www.gov.pl/web/kultura/zmiany-w-zakresie-zasad-realizowania-projektow-wprogramach-mkidn-2020 

5) Zwiększenie puli stypendiów Ministra z 1,5 mln zł do – co najmniej - 6,5 mln zł: https://www.gov.pl/web/kultura/stypendia 

6) Program NCK „Kultura-Interwencje” z budżetem 10 mln zł – rozstrzygany zaraz po ogłoszeniu wyników programu „Kultura w sieci”

https://www.nck.pl/dotacje-istypendia/dotacje/programy-dotacyjne-nck/kultura-interwencje 

Czytaj więcej: Pomoc dla sektora kultury