Polmic - FB

aktualności

#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami – projekt edukacyjny on-line Filharmonii Śląskiej

FSWszystkie dzieci, które spragnione są kontaktu z muzyką, radości jaką niesie i tęsknią za wspólnym śpiewaniem, Filharmonia Śląska zaprasza do udziału w internetowym programie „#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami!” Zajęcia odbywają się od 26 kwietnia 2020 co tydzień w niedziele o godz. 11.00 zarówno na Facebooku, jak i na kanale YouTube Filharmonii Śląskiej.

Chór Filharmonii Śląskiej, Barbara Badura oraz Adam Żaak, jako niesamowity Bimsala Tralalala, zabiorą dzieci i ich rodziców w muzyczną podróż. Podczas spotkania uczestnicy poznają m. in. tajniki pracy w chórze, dowiedzą się, jak prawidłowo przygotować się do śpiewania oraz razem z chórem wspólnie wykonają piosenkę – a to wszystko bez wychodzenia z domu.

Projekt „#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami" przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Wspaniała zabawa nie tylko pozwoli spędzić przyjemnie czas, ale i rozwinie kreatywność, umiejętności, a może… rozbudzi nową pasję?

Drodzy Rodzice, zachęcamy do wprowadzenia swoich pociech w magiczny świat muzyki! Niezależnie od tego, czy będzie to Wasza pierwsza przygoda z Filharmonią Śląską, czy też uczestniczyliście już w audycjach z cyklu „Akademia Muzycznego Smaku”, nie musicie już rezygnować z rodzinnych spotkań z dźwiękami – wystarczy być z Filharmonią w niedzielne przedpołudnia!

By nie zapomnieć o żadnym z odcinków, już dziś zapiszcie się do wydarzenia na Facebooku, które przypomni o zbliżającej się emisji:

https://www.facebook.com/events/155697979217194/ 

Marta Szybiak

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o projekcie: https://filharmonia-slaska.eu/zostanwdomu-i-zaspiewaj-z-nami/ 

OrgaNove Horyzonty – koncerty online

Ars pro ArteW czasie, gdy kultura i sztuka przeniosły do przestrzeni internetowej, Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE wraz z Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n. Dunajcem oraz Parafią pw. Wszystkich Świętych zapraszają na spotkania online z muzyką organową i wokalno-organową, zatytułowane „OrgaNove Horyzonty” w kolejne soboty: począwszy od 18 kwietnia do 9 maja 2020 o godz. 19:00.

Na stronach internetowych Fundacji www.arsproarte.pl, CKiP w Krościenku n.D. www.ckipkroscienko.pl oraz ich profilach na Facebook zamieszczone zostaną fragmenty koncertów online zarejestrowanych w samym sercu pięknych Pienin, w pustym kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D. Przewodnikami po świecie muzyki będą: krakowski wirtuoz organów Marek Stefański oraz pochodząca z Krościenka sopranistka Milena Sołtys-Walosik.

Cykl czterech mini koncertów, utrwalonych dzięki życzliwości akustyka Szczepana Sołtysa, jest kontynuacją „OrgaNovej kwarantanny”, czyli miniatur muzyki organowej, która gościła w sieci internetowej każdego dnia Wielkiego Tygodnia. W programie koncertów znajdą się m. in. Ave Maria Michała Lorenca i autorskie opracowania Marka Stefańskiego utworów Johanna Sebastiana Bacha Meine Seele erhebt den Herren (Wielbi dusza moja Pana), Johanna Ludwiga Krebsa Luebster Jesu wir sind hier (Ukochany Jezu, oto jesteśmy), Johanna Gottfrieda Walthera Vater unser im Himmelreich (Ojcze nasz, który jestes w Niebie).

Stwórzmy wspólnie wirtualną muzyczną społeczność, w oczekiwaniu na czas, kiedy będziemy mogli spotkać się i delektować sztuką jak kiedyś, będąc razem! Niech piękno i harmonia podnoszą ducha i dają nadzieję!

Agnieszka Radwan-Stefańska

https://www.facebook.com/arsproarte 

17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego na utwór na kwartet smyczkowy

OchlewskiW roku jubileuszu 75-lecia działalności Polskie Wydawnictwo Muzyczne ogłasza 17. Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego, którego tematem jest utwór na kwartet smyczkowy.

Konkurs kierowany jest do młodych kompozytorów mających obywatelstwo polskie. Udział mogą brać w nim osoby pełnoletnie, które do dnia 23 października 2020 roku nie ukończą 30. roku życia.

Termin nadsyłania prac mija 23 października 2020 roku.

Oceny utworów oraz wyboru zwycięskiej kompozycji dokona Jury w składzie: prof. dr hab. Eugeniusz Knapik, dr hab. Arkadiusz Kubica, dr hab. Iwona Lindstedt, Joanna Wnuk-Nazarowa i dr Daniel Cichy. Przewidywane jest wyłonienie jednej zwycięskiej kompozycji.

Nagrodami w Konkursie są:

  • nagroda pieniężna w wysokości 10 000 złotych;
  • wydanie drukiem zwycięskiego utworu przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne;
  • publiczne wykonanie nagrodzonej kompozycji.

Regulamin i informacje na temat Konkursu znajdują się na stronie www.pwm.com.pl/ochlewski 

VI Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sinfonietta per Sinfonietta: Hommage à Krzysztof Penderecki”

SCOrkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia ogłasza VI Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sinfonietta per Sinfonietta: hommage à Krzysztof Penderecki”, poświęcony pamięci Maestro związanego z Orkiestrą od samego początku jej istnienia.

Celem przedsięwzięcia jest promocja młodych kompozytorów oraz poszerzenie repertuaru na orkiestrę smyczkową. Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie utworu zatytułowanego Sinfonietta per Sinfonietta: Hommage à Krzysztof Penderecki na orkiestrę smyczkową i perkusję w składzie nieprzekraczającym ilości osób: 6-5-4-4-1 / perk. 3, o czasie trwania od 7 do 12 minut.

Uczestnikami Konkursu mogą być osoby poniżej 40 roku życia. Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu nie więcej niż dwa utwory.

Materiały na Konkurs w formie plików elektronicznych należy przesłać za pośrednictwem internetowego Formularza zgłoszenia, który dostępny jest pod adresem: tiny.cc/sinfonietta Przesyłanie jakichkolwiek materiałów / dokumentów w formie papierowej nie jest wymagane ani dopuszczane.

Termin składania internetowych aplikacji wraz z pracami upływa dnia 30 czerwca 2020 roku o godz. 23:59.

Do Jury Konkursu zaproszone są uznane autorytety w dziedzinie kompozycji: Joanna Wnuk-Nazarowa, Eugeniusz Knapik, Marcel Chyrzyński i Jurek Dybał. Funkcję Honorowej Przewodniczącej Jury Konkursu pełni Pani Elżbieta Penderecka.

Nagrodą w Konkursie jest premierowe wykonanie zwycięskiego utworu Sinfonietta per Sinfonietta: Hommage à Krzysztof Penderecki w trakcie Sinfonietta Festival w Krakowie, kolejne wykonania w sezonie artystycznym 2020 / 2021 oraz profesjonalna rejestracja audiowizualna wykonania premierowego. W związku z trwającą pandemią koronawirusa Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany formy nagrody.

Informacje o laureatach Konkursu i nagrodzonych utworach podane zostaną na stronie Organizatora: www.sinfonietta.pl do dnia 7 lipca 2020 roku.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: Regulamin i Kartę zgłoszenia

Weź udział w konkursie „The Science of Fiction” i skomponuj utwór dla Klangforum Wien

IAMKonkurs „The Science of Fiction”, zorganizowany z okazji przypadającej w 2021 roku setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, to okazja do współpracy z jednym z najważniejszych zespołów nowej muzyki. Dwoje polskich kompozytorów mają szansę wziąć udział w następnym roku w warsztatach z Klangforum Wien w Austrii oraz usłyszeć dokonane przez zespół prawykonanie swojego utworu na specjalnym koncercie poświęconym pamięci Lema.

Organizatorem Projektu jest Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Klangforum Wien. Projekt skierowany jest do kompozytorów mających obywatelstwo polskie, urodzonych po 1 stycznia 1979 roku.

Nagrodą w projekcie dla każdego z dwojga wybranych kompozytorów będzie zamówienie przez IAM utworu o czasie trwania 7-10 minut na zespół (w składzie wybranym dowolnie przez kompozytora) Klangforum Wien na podstawie umowy o dzieło zawartej przez IAM z każdym z kompozytorów: kwota wynagrodzenia - 30 000 PLN. Maksymalny do wykorzystania skład zespołu stanowi: flet, obój, 2 klarnety, fagot, saksofon, waltornia, trąbka, 2 puzony, 3 skrzypiec, altówka, 2 wiolonczele, kontrabas, 2 x perkusja, fortepian, akordeon, harfa. Klangforum Wien natomiast zorganizuje próby i warsztaty dla każdego z kompozytorów oraz zapewni udział twórców w koncercie zespołu w jednym z krajów europejskich (poza Polską) w 2021 roku. IAM pokryje koszty podróży na terenie Europy i zakwaterowania związanych z udziałem każdego kompozytora w próbach i warsztatach oraz koncercie.

W celu wzięcia udziału w konkursie wymagane jest wysłane w wersji elektronicznej zgłoszeń zawierających nagrania własnego utworu lub utworów (w formacie mp3) i krótką pisemną wypowiedź wyjaśniającą zainteresowanie współpracą z Klangforum Wien.

Termin nadsyłania zgłoszeń do projektu upływa 1 lipca 2020 roku. Zgłoszenia powinny zostać wysłane na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Regulamin dostępny jest na stronie: https://iam.pl/pl/zmierz-sie-z-geniuszem-stanislawa-lema-i-skomponuj-utwor-dla-klangforum-wien 

„Mobilni w kulturze”: otwarty konkurs ofert przeprowadzany przez Biuro Kultury

Mobilni w KulturzePrezydent m.st. Warszawy ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację w roku 2020 zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz zaprasza do składania ofert do 8 maja 2020.

Jest to otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych, którego celem jest wspieranie rozwoju potencjału warszawskich środowisk kultury i kompetencji kadr kultury zgodnie z Programem Rozwoju Kultury do 2020 roku (obszar „Kreacja i ludzie”) oraz Strategii #Warszawa2030, w szczególności zaś takich celów operacyjnych, jak: 2.2. Spędzamy czas wolny blisko domu oraz 4.1. Rozwijamy nasz twórczy potencjał. System wsparcia dotyczyć będzie prowadzenia działań kulturalnych, edukacyjnych i upowszechnieniowych (także w Internecie), tworzenia koncepcji twórczych oraz rozwoju kompetencji związanych z działalnością kulturalną, realizowanych przez osoby fizyczne, na podstawie indywidualnych propozycji.

Podczas konkursu zostanie wyłoniony operator programu, który zleci osobom fizycznym – artystom, animatorom, kuratorom, edukatorom – realizację:

• koncepcji akcji, działań kulturalnych, dzieł, wydarzeń, projektów, także internetowych; koncepcji rozwoju kompetencji;

• koncepcji dotyczącej reorientacji zawodowej twórców, wykonawców, artystów, organizatorów, edukatorów, animatorów, badaczy kultury.

Efekty programu operator będzie mógł zaprezentować online. Program przeznaczony jest dla co najmniej 100 osób. Miasto przeznaczyło na ten cel 1 milion złotych.

Regulamin dostępny jest na stronie: https://bit.ly/3eG8FTV 

Zielona Góra | Bel canto

FZFilharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda zaprasza na wyjątkowy koncert transmitowany przez Internet. 5 maja 2020 roku o godz. 19.00 odbędzie się koncert kameralny (bez udziału publiczności) poświęcony pieśniom polskich kompozytorów.

Wykonawcami będą Marzanna Rudnicka – solistka Opery Kameralnej w Warszawie i Opery Bałtyckiej w Gdańsku (sopran) oraz pianista Ryszard Zimnicki. W programie koncertu znajdą się pieśni ze Śpiewnika domowego Stanisława Moniuszki, m.in. Kwiatek, Wiosna, Nawrócona, Kotek, Polna różyczka oraz utwory Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego.

Sopranistka Marzanna Rudnicka ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie prof. Magdaleny Bojanowskiej. Następnie doskonaliła umiejętności wokalne w Konserwatorium Królewskim w Brukseli. Uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Pełni stanowisko adiunkta w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Koncertowała w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Izraelu i Libanie. W 2005 roku została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Koncert transmitowany będzie na stronie www.filharmoniazg.pl 

Ewa Szczecińska zaprasza!

PR2Najbliższy odcinek audycji „Nokturn” 4 maja 2020 o godz. 23:00, prowadzony przez Ewę Szczecińską na antenie Dwójki – Programu 2 Polskiego Radia,  poświęcony będzie polskim pieśniom współczesnym.

Gościem audycji (telefonicznie) będzie Joanna Freszel. Śpiewnik polski (Orphée Classics, 2019) to tytuł najnowszej płyty znakomitej sopranistki, której akompaniuje na fortepianie Łukasz Chrzęszczyk. W ich wykonaniu słuchać będziemy pieśni Aleksandra Kościowa (Cztery haiku) i Cezarego Duchnowskiego (Wściekłość do tekstu Elfride Jelinek w polskim tłumaczeniu Karoliny Bikont).

Ponadto zabrzmią pieśni Pawła Mykietyna (Ładnienie do wiersza Marcina Świetlickiego) w wykonaniu Jerzego Artysza. Następnie zaśpiewa Agata Zubel – Cascando własnego autorstwa, które otrzymało rekomendację Trybuny Kompozytorów, i Pieśni do słów Trakla Pawła Szymańskiego, a pieśni córki Henryka Wieniawskiego, Irene Poldowski, wykona (przepięknie) Barbara Kinga Majewska.

Zarówno „Nokturny”, jak i audycje cyklu „Nowa Polska” Ewy Szczecińskiej można odsłuchać na stronie Dwójki: https://www.polskieradio.pl/8/740  oraz https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka/8315,Nowa-Polska 

Premiera utworu Aleksandry Garbal „Ostatnie słowa Aniołów i Ludzkich Serc przed Końcem Czasów”

Garbal3 maja 2020 roku o godz. 19.00 na stronie https://parafia-toszek.pl/ oraz w serwisie YouTube odbędzie się premiera utworu Aleksandry Garbal Ostatnie słowa Aniołów i Ludzkich Serc przed Końcem Czasów.

Utwór powstał z okazji czwartej rocznicy rozpoczęcia Nowenny do Matki Bożej Toszeckiej do tekstów modlitw maryjnych z całego świata, w tym autorstwa Jana Pawła II, Papieża Leona XIII, Papieża Franciszka, kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, błogosławionej Natalii Tułasiewicz, Marii Nowak-Kowalskiej, Kornelii Czogalik i o. Antoniego Dębińskiego. Kompozycja została nagrana przez autorkę, jej rodzinę i przyjaciół z różnych kontynentów globu.

Kompozytorka, pianistka i klawesynistka Aleksandra Garbal jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobyła szereg nagród na konkursach pianistycznych i kompozytorskich. m. in. otrzymała II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Bairda i I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Ryszarda Bukowskiego. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich, Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.