Polmic - FB

aktualności

XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”

Sacrum et MusicaW dniach 24 sierpnia – 6 października 2019 roku odbędzie się Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”, organizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Od początku istnienia Festiwalu rozbrzmiewa tu muzyka piękna i różnorodna: pogodna i poważna, sakralna i świecka w wykonaniu znakomitych instrumentalistów i wokalistów. W tegorocznej edycji udział wezmą też zespoły kameralne (Kwartet Wiolonczelowy „Cellissimo”, Capella Bydgostiensis, Kwartet Smyczkowy Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, Kwartet Alla Breve, Polski Kwartet Solistów) oraz pięć orkiestr polskich i zagranicznych, m. in. Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Kameralna „La Notte” z Suwałk, Lietuvos Kamerinis Orkestras i Brzeska Orkiestra Kameralna z Białorusi. Orkiestry z Wilna oraz Brześcia wystąpią w Łomży po raz pierwszy.

W wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus usłyszymy słynną IX Symfonię Antonína Dvořáka i Koncert na klarnet i orkiestrę Mikołaja Góreckiego. Utwór miał swą premierę 16 listopada 2018 podczas inauguracji VI Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. W roli solisty wystąpi Roman Widaszek, jeden z najznakomitszych polskich klarnecistów swojego pokolenia, któremu utwór został zadedykowany. Dyrygentem wieczoru będzie Wojciech Rajski.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu jest wolny!

Szczegółowy program – na stronie http://filharmonia.lomza.pl/wydarzenia/sacrum-et-musica.html 

Warszawa | XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Warszawa SingeraJedno z najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych polskiej stolicy – XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – odbędzie się w dniach 24 sierpnia – 1 września 2019 roku.

Wiele interesujących propozycji znajdą wielbiciele teatru, jazzu, musicali, kabaretowych rewii, literatury, sztuk wizualnych, kultury polskiej i żydowskiej.

Festiwal zostanie zainaugurowany uroczystym premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. Na miłośników tanga czeka spektakl Jak za dawnych lat – polskie tango show, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta. W spektaklu wystąpią Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn. Rodzime tradycje folkowe przybliży Kapela Brodów oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Grupa wystąpi podczas Nocy Klezmerów, a wraz z nią Frank London, trębacz i kompozytor – jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków klezmerskich. Po raz kolejny na Festiwalu będzie można posłuchać znakomitego Jazz Bandu Młynarski – Masecki, w interpretacjach szlagierów z lat 20-tych ubiegłego stulecia autorstwa Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Paweł Szamburski, klarnecista i kompozytor, specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich. Z kolei jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, Kuba Stankiewicz zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego, polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w.

W ostatnim dniu festiwalu wystąpi Polish String Quartet Berlin i pianistka Ewa Tomaszewska, którzy w Synagodze im. Nożyków zaprezentują utwory kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia działających na obczyźnie: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Dwa z nich – kwartety smyczkowe Waghaltera i Rathausa znalazły się na najnowszej nagranej przez Polish String Quartet Berlin płycie, która wkrótce ukaże się w serii „Poland Abroad” w Berlinie. Finałem tegorocznej edycji Festiwalu Singera będzie tradycyjne plenerowe widowisko na placu Grzybowskim. Tym razem w koncercie zainspirowanym Sztukmistrzem z Lublina Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina wystąpi legendarna gwiazda skrzypiec – Nigel Kennedy.

Szczegółowy program na www.festiwalsingera.pl i FB: www.facebook.com/FestiwalSingera 

Katowice | Jubileuszowy sezon Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego

FSFilharmonia Śląska w sezonie 2019 / 2020 świętować będzie swoje 75-lecie. Na najbliższy sezon przygotowała więc bogaty program artystyczny, na który składają się koncerty z udziałem światowej klasy solistów. Co więcej, filharmonicy przybliżą Melomanom, jak bogaty jest dorobek artystyczny Śląska i jak wielcy twórcy są z nim związani.

Przez wszystkie lata swojej działalności Filharmonia Śląska nieustannie dowodziła, że Śląsk jest przestrzenią nie tyle industrialną, co muzyczną. Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej, postanowił więc wykorzystać bogactwo kulturowe województwa: „Chcę powrócić do korzeni Filharmonii Śląskiej. Do samych początków, do celów powołania niniejszej instytucji do życia, której jednym z głównych zadań było inspirowanie życia muzycznego regionu. Postanowiłem zatem w repertuarze zarysować śląski wizerunek instytucji oraz podkreślić jej kulturotwórczy charakter poprzez umieszczenie w każdym programie koncertowym dzieł kompozytorów z naszego regionu. Z kolei podkreśleniem kulturotwórczego charakteru Filharmonii Śląskiej będzie mnogość nowo powstałych utworów, które prawykonywać będziemy w sezonie jubileuszowym”.

Sezon zainaugurują dwa koncerty – 20 i 27 września. Na pierwszym z nich wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna wraz z najmłodszą skrzypaczką na świecie grającą na Stradivariusie, Sarą Domjanić. Tydzień później, podczas inauguracji Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, usłyszymy m.in. laureata I nagrody w konkursie skrzypcowym im. Tibora Vargi oraz najwyższego odznaczenia Guildhall School of Music and Drama, Borisa Brovtsyna.

Zwieńczeniem sezonu będzie Wielka Gala Jubileuszowa 26 maja 2020 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek. Na tym wyjątkowym koncercie wystąpią wszystkie zespoły Filharmonii Śląskiej, a także wybitni soliści: Leszek Możdżer, Katarzyna Hołysz, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert oraz Aleksander Teliga. Tego wieczoru usłyszymy muzykę Henryka Mikołaja Góreckiego, Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Ludwiga van Beethovena oraz Leszka Możdżera, a za pulpitem dyrygenckim stanie Mirosław Jacek Błaszczyk.

Bilety będą dostępne w kasie i online od 26 sierpnia.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2019 / 2020 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z pełnym programem 75. Jubileuszowego sezonu artystycznego można zapoznać się na stronie internetowej https://filharmonia-slaska.eu/ 

Warszawa | „Penderecki” – premiera najnowszej płyty Atom String Quartet

SV25 sierpnia 2019 roku o godz. 16:00 w Pawilonie Koncertowym Orkiestry Sinfonia Varsovia w ramach cyklu „Letnie koncerty na Grochowskiej” odbędzie się premiera płyty Penderecki zespołu Atom String Quartet.

Na płycie znajdą się opracowania kompozycji Krzysztofa Pendereckiego – wybitnego polskiego kompozytora naszych czasów: Capriccio na tubę solo, Trzech miniatur na klarnet i fortepian, Trzech utworów w dawnym stylu, Suity na wiolonczelę solo oraz Preludium na klarnet solo. Płyta została zarejestrowana w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Instytucja ta jest także wydawcą krążka. Zespół ma na koncie już pięć autorskich płyt, w tym dwie nagrodzone „Fryderykami”, koncertuje na całym świecie.

„Główną oś programu stanowią utwory kameralne i solowe na instrumenty dęte z młodzieńczego okresu twórczości Mistrza, które przeplatane są Trzema utworami w dawnym stylu. Witalizm, motoryka, energia to podstawowe cechy wybranych dzieł. W naturalny sposób stały się one pretekstem do dalszych poszukiwań kwartetu, który w charakterystyczny dla siebie sposób interpretuje dzieła Pendereckiego nadając im zupełnie nowy kontekst. Nie brakuje tu z jednej strony szacunku dla materiału nutowego, z drugiej zaś odważnych decyzji formalnych, które stanowią ramy fragmentów improwizowanych” – mówią muzycy kwartetu.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.sinfoniavarsovia.org/pl/2019-05-18-letnie-koncerty-na-grochowskiej-9-edycja1.html?t=1564094730 

Leszno | V Festiwal Leszno Barok Plus

Leszno Barok PlusPiąta edycja festiwalu Leszno Barok Plus, która odbędzie się w dniach 25 sierpnia – 1 września 2019 roku, zadowoli najbardziej wymagających odbiorców kultury. W ciągu ośmiu dni zaplanowano kilkanaście koncertów i spektakli teatralnych.

Podczas tegorocznego Festiwalu muzyka zagości w Teatrze Miejskim, Sali MOK i kościołach p.w. św. Jana i św. Krzyża. W programie znalazła się muzyka barokowa, romantyczna, etniczna, średniowieczna i współczesna, spektakle dramatyczne i pantomima. Swoje autorskie przedstawienia pokażą festiwalowej publiczności warszawski Teatr Akt i gdański Teatr Snów. Ten ostatni – na placu na Nowym Rynku. Wśród gwiazd festiwalu znajdą się Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, czeski zespół Tiburtina Ensemble, znakomici pianiści Lukas Geniuszas i Anton Batagow (wystąpi po raz pierwszy w Polsce), węgierski zespół Capella Savaria, śpiewaczka i kompozytorka Agata Zubel z warszawską grupą Cellonet pod dyrekcją Andrzeja Bauera. W wykonaniu Orkiestry Amadeus usłyszymy Variations sur un thème de Mozart Piotra Mossa, który w tym roku obchodzi 70. urodziny oraz jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Aktorzy Teatru Akt wezmą udział w spektaklu Kwiaty zła wg poezji Baudelaire’a z muzyką Roberta Jędrzejewskiego.

Warto również zwrócić uwagę na trzy projekty specjalne, mające swoją premierę na Festiwalu: Zaśpiewać Brechta z dyrygentką Agnieszką Nagórką oraz aktorami Hanną Śleszyńską i Bartoszem Bandurą, Don Juan Christopha Willibalda Glucka z aktorami Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Haendel XXI z kompozytorem i pianistą Nikolą Kołodziejczykiem, jazzową wokalistką Julią Sawicką oraz kontratenorem Michałem Sławeckim.

Leszno Barok Plus odbywa się pod patronatem prezydenta Łukasza Borowiaka, a miasto jest głównym mecenasem imprezy. Wstęp na wszystkie koncerty i spektakle jest bezpłatny.

Szczegółowy program – na stronie http://www.lesznobarokplus.pl/ 

Elbląg | Muzyczne ścieżki kinematografii – Celuloid

EOKPolska muzyka filmowa z prędkością dwóch gitar na godzinę? Tak żegnać lato potrafią tylko Marek Napiórkowski i Artur Lesicki, a jeśli dołączają do nich Krzysztof Herdzin i Elbląska Orkiestra Kameralna, to niezawodny znak, że czeka nas muzyczna uczta dla uszu i oczu – Celuloid. Już 25 sierpnia 2019 roku o godz. 19:00 salę koncertową elbląskiego ZPSM wypełni to, co najpiękniejsze na styku świata muzyki i świata filmu. Wiązance takich przebojów ulegnie nawet najwytrawniejszy florysta…

„Wsłuchani w siebie nawzajem”, „świadomi każdego dźwięku”, „takie muzyczne zespolenie jest dostępne tylko największym mistrzom”. Takie cytaty można mnożyć, a i tak nie pozna się fenomenu dwójki wspomnianych gitarzystów, póki nie zasiądzie się w sali koncertowej. Elblążanie staną przed taką szansą w ostatnią niedzielę sierpnia i przekonają się, że dzięki muzyce ludzka wyobraźnia może kreślić scenariusze, o jakich nie śniło się nawet filozofom.

Celuloid to hołd złożony początkom kinematografii – wszak pierwszej projekcji braci Lumière nie towarzyszyła ani orkiestra symfoniczna, ani pianista, a gitarzysta. Co wyniknie z muzycznej wymiany gitarowo-smyczkowych argumentów? XIX-wieczna Warszawa rodem z Lalki, międzypokoleniowe potyczki na gesty i słowa Wojny domowej, robotnicze ulice Człowieka z żelaza – to raptem kilka rozdziałów koncertowej opowieści… Usłyszymy muzykę Wojciecha Kilara, Tomasza Stańki, Krzysztofa Komedy, Andrzeja Korzyńskiego, Jerzego Matuszkiewicza oraz autorskie utwory solistów.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie www.eok.elblag.eu  

Katowice | Koncert w 100. rocznicę zakończenia I Powstania Śląskiego

FS24 sierpnia 2019 roku o godz. 20:30, w setną rocznicę zakończenia I powstania śląskiego, spotkamy się przy Muzeum Śląskim podczas wyjątkowego koncertu plenerowego „Wyrwani życiu”, aby razem wspomnieć wszystkich, którzy stanęli do walki o Górny Śląsk, ofiarując to, co mieli najcenniejszego – swoje życie.

Organizatorzy koncertu – Filharmonia Śląska im. H. M. Góreckiego i Muzeum Śląskie – chcą przypomnieć o takich wartościach, jak wolność, wspólnota społeczna i narodowa, porozumienie ponad wszelkimi podziałami. Uczczą pamięć tych, którzy zostali bezpowrotnie „wyrwani życiu”, pozostawiając w sercach bliźnich bezgraniczny smutek i żal.

Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej wraz ze światowej klasy solistką, Iwoną Sobotką. Rangę tego wydarzenia podniesie także wybitna postać, która poprowadzi muzyków zza pulpitu dyrygenckiego – Krzysztof Penderecki. Maestro wystąpi tego dnia w podwójnej roli: jako dyrygent i kompozytor. Podczas koncertu wysłuchamy bowiem m. in. jego Chaconny, określanej jako „muzyka lamentu odbywającego się bez słów”. Później przyjdzie czas na najsłynniejszy utwór Henryka Mikołaja Góreckiego, patrona Filharmonii Śląskiej, czyli Symfonię pieśni żałosnych op. 36.

Ten niezwykły koncert zapewni więc publiczności silne emocje, okazję do wzruszeń i zachwytu, a także pozwoli jej zetknąć się ze znakomitymi wykonawcami, którzy sprawią, że obchody stulecia rocznicy zakończenia I Powstania Śląskiego zyskają należytą powagę i uroczysty charakter.

Więcej – na stronie https://www.filharmonia-slaska.eu/ 

Kraków | 140 lat Muzeum Narodowego w Krakowie – koncert rocznicowy

MNKMuzeum Narodowe w Krakowie i Sinfonietta Cracovia zapraszają na koncert jubileuszowy z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego w Krakowie, który odbędzie się w Sukiennicach 24 sierpnia 2019 roku.

Repertuar koncertu przygotowany został specjalnie z myślą o rocznicy. Wysłuchamy więc pieśni Bolesława Raczyńskiego, których okładka prezentowana była w MNK na wystawie Wyspiański. Nieznany. Będzie to premiera ich instrumentacji na orkiestrę smyczkową i baryton autorstwa Jana Stańczyka. W programie znajdzie się utwór Feliksa Nowowiejskiego Śmierć Ellenai, inspirowany poematem Juliusza Słowackiego i obrazem Jacka Malczewskiego znajdującym się w Galerii Sztuki Polskiej XIX w Sukiennicach. Zostanie zaaranżowany na orkiestrę smyczkową, klarnet i głos recytatora i wykonany w Sali Siemiradzkiego, w bezpośrednim sąsiedztwie obrazu. Usłyszymy też Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego w opracowaniu na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową, Etiudę b-moll op. 4 nr 3 tegoż kompozytora w opracowaniu na orkiestrę smyczkową oraz Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Dzieła wykonają baryton Michał Janicki i orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą Macieja Lulka. W roli recytatora wystąpi Jakub Kosiniak.

Dodatkowe informacje – na stronie https://mnk.pl 

Lublin | Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin

Fonie LublinaMimo wakacji cykl koncertów „Fonie Lublina” trwa nieprzerwanie. 24 sierpnia 2019 roku o godz. 18:00 w lubelskim Trybunale Koronnym będzie miał miejsce koncert „Stanisław Moniuszko i Fryderyk Chopin”.

W sierpniu przyszła pora na skonfrontowanie muzyki Moniuszki z najbardziej eminentną dla polskiego romantyzmu twórczością Chopina. Co łączyło a co dzieliło tych dwóch najbardziej znanych przedstawicieli polskiej muzyki XIX wieku – o tym można będzie dowiedzieć się podczas najbliższego wydarzenia.

O Fryderyku Chopinie mówi się jako o romantyku; Moniuszkę zaś często przedstawia się jako pozytywistę. Na gruncie historycznym i estetycznym teza ta broni się jako prawdziwa, jednak gdy z bliska przyjrzy się muzyce obu artystów okaże się, że nie dzieli ich aż tak dużo, jak powszechnie się uważa. W programie znajdą się pieśni obu kompozytorów – zarówno te znane i te zdecydowanie rzadziej wykonywane. Ten trzon uzupełniony zostanie przykładami twórczości kontynuatorów ich tradycji – wybitnych pianistów-kompozytorów oraz twórców oper i pieśni. Utwory wykonają sopranistka Ewa Biegas oraz pianiści Agnieszka Schulz-Brzyska i Grzegorz Biegas.

Karol Furtak

Projekt realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Wstęp na koncert jest wolny.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB