Polmic - FB

aktualności

Lublin | „Czas to miłość”: w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji”

FLFilharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie zaprasza 11 września 2020 o godz. 19.00 na koncert symfoniczny w ramach cyklu „Czas to miłość”: w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji”. Koncert uświetni Krzysztof Jakowicz, który do swoich nagród i odznaczeń dołączył otrzymanego w styczniu tego roku Złotego Fryderyka w kategorii muzyki poważnej.

3 października 2019 roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która miała się odbyć w czerwcu br. Ze względów zagrożenia epidemią wydarzenie to zostało przesunięte na nieokreślony jeszcze termin, tak, aby wielu wiernych z kraju i zagranicy, mogło włączyć się bezpośrednio w obchody. Wspólne przeżywanie beatyfikacji Prymasa nie zostało jednak całkowicie wygaszone, kontynuację zyskuje obecnie w wymiarze duchowym, do którego włączyć się można poprzez sztukę muzyczną.

Wrześniowy koncert w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie Etiuda b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną Grzegorza Fitelberga. Jest to utwór ze zbioru etiud napisanych w latach 1900-1902 dedykowanych kuzynce kompozytora i pianistce Natalii Neuhaus, jednej z muz Grzegorza Fitelberga. W utworze widać wyraźne wpływy F. Chopina. Cechuje się ona osiągniętą oszczędnymi środkami delikatną ekspresją.

W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej pod batutą Marka Pijarowskiego usłyszymy również Symfonię D-dur nr 104 Josepha Haydna i V koncert skrzypcowy A-dur KV 219 W. A. Mozarta. Partię solową w jego najczęściej wykonywanej i nagrywanej kompozycji z tego gatunku wykona wybitny Krzysztof Jakowicz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej – na stronie https://filharmonialubelska.pl/pl,0,s257,d839,czas_to_milosc_koncert_symfoniczny_k_jakowicz__m_pijarowski.html 

„Współczesna miniatura kameralna w czasach pandemii”: prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej

FabianskaPodczas kolejnej prezentacji w ramach cyklu „Współczesna miniatura kameralna w czasach pandemii. Prawykonania” odbędzie się premiera najnowszej kompozycji Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego zaprasza 10 września 2020 o godz. 12.00 na profil Facebook, YouTube i stronę internetową Akademii.

Jak zaznacza dr Ewa Fabiańska-Jelińska, „Utwór Do „A.S.” na altówkę i klawesyn, czyli Do Anioła Stróża, to refleksja muzyczna, rozważanie nad obecnością Anioła Stróża w naszym życiu. W poszczególnych fazach miniatury o zróżnicowanym charakterze, przez motoryczny i figuracyjny, do lirycznego, spokojnego i wyciszonego, prezentowane są różnorodne brzmienia – przez pojedyncze dźwięki do rozbudowanych współbrzmień - niekiedy nawiązujących do tonalności, a niekiedy w postaci klasterów. Jak twierdził Ojciec Pio: „Światło słońca – było bledsze od blasku mojego Anioła Stróża. Cała postać tego dobrego ducha jaśniała jak błyskawica, gdyż z natury i łaski wszystkie duchy niebieskie były Boga potężnymi i świętymi aniołami”. Utwór zaprezentują znakomici wykładowcy Akademii: altowiolista dr hab. Lech Bałaban i klawesynistka dr hab. Maria Banaszkiewicz-Bryła, prof. AM, kierownik Zakładu Instrumentów Historycznych.

W ramach cyklu prezentowane są premierowe wykonania utworów kompozytorów związanych z uczelnią. W kolejne czwartki września usłyszymy miniatury skomponowane przez pedagogów poznańskiej Akademii Muzycznej: dr. Michała Janochę (17.09.), prof. Artura Kroschla (24.09.) i prof. Zbigniewa Kozuba (1.10.) – cykl zakończy się w Międzynarodowy Dzień Muzyki.

Link do prawykonania: https://youtu.be/gTbpfE6E388 

III „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier” w Kałuszynie i Cegłowie

MMSFundacja „Czas Sztuki" zaprasza 9 września 2020 na wydarzenia w ramach tegorocznego cyklu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier". Koncerty zatytułowane „Wielcy polscy kompozytorzy” i „Natura smyczkiem malowana” odbędą się w Kałuszynie i Cegłowie.

MMSBFundacja „Czas Sztuki" powstała w listopadzie 2017 roku i jednym z głównych celów jej działalności jest organizacja bezpłatnych wydarzeń artystycznych dla osób ubogich, pochodzących z małych miejscowości wiejskich, którzy są wykluczeni z uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki uzyskanym dofinansowaniom organizacja przeprowadziła dwa cykle koncertów „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" w roku 2018 i 2019. W ramach III edycji cyklu znalazło się 8 koncertów, które odbywają się w bardzo małych miejscowościach w powiecie mińskim, siedleckim i węgrowskim.

Koncert „Wielcy polscy kompozytorzy” będzie miał miejsce w najbliższą środę o godz. 16.00 w Domu Kultury w Kałuszynie. Podczas koncertu wystąpi kwartet smyczkowy The Time Quartet, prezentując najbardziej znane utwory polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Ignacego Jana Paderewskiego, a także polskie pieśni ludowe w opracowaniu na kwartet.

Koncert „Natura smyczkiem malowana” 9 września o godz. 19.00 w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Przyrody w Cegłowie (ul. Kolejowa 17) dedykowany będzie seniorom. The Time Quartet wykona utwory Antonia Vivaldiego, Claude’a Debussy’ego, Camille’a Saint-Saensa, Modesta Musorgskiego i Edvarda Griega, naśladujące odgłosy przyrody.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: https://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/ 

63. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska jesień”

WJFestiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska jesień” organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich od 1956 roku. To festiwal pozarządowego stowarzyszenia, ale przy tym międzynarodowy i organizowany pro publico bono. Każdej edycji przyświeca temat przewodni, i wokół niego skupiają się wszystkie elementy wydarzenia. Tematem tegorocznego Festiwalu, który potrwa od 18 do 26 września 2020, będzie „Muzyka i język”.

Muzyka jest językiem, ale i język niesie własną muzykę. W festiwalowych koncertach oba te żywioły będą przeplatać się na różne sposoby, dotykając takich kwestii, jak: rola słowa w muzyce, słowo wtopione w muzykę i muzyka wtopiona w słowo, język muzyki, muzyka języka, muzyki i języka elementy wspólne, specyfika struktur – gramatyka muzyki, architektura tekstu – podobieństwo funkcji, muzyka a informacja – komunikacja poprzez muzykę, środki przekazu – „mowa” muzyki w perspektywie społecznej, sztuka czasu zarazy: muzyka domowa.

W programie tegorocznej „Warszawskiej Jesieni” m. in.: koncerty, performanse, teatr dźwięku, różne formuły opery, intermedia, improwizacje, formy radiowe (w 95-lecie Polskiego Radia) i internetowe, spotkania, warsztaty kompozytorskie – ponad 50 festiwalowych wydarzeń. Zostanie zaprezentowana muzyka 50 kompozytorek i kompozytorów, z których 23 – po raz pierwszy na Festiwalu, odbędzie się 23 światowe premiery, w tym zamówienia Festiwalu. W przedsięwzięciu weźmie udział 5 orkiestr, 2 chóry, 9 zespołów, solistki i soliści, zarówno w nurcie głównym, jak i w cyklach „Warszawska Jesień klubowo”, „Warszawska Jesień – konteksty”, Mała Warszawska Jesień oraz w wydarzeniach towarzyszących.

Jerzy Kornowicz

POBIERZ: Fragmenty prezentacji tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” przez jego dyrektora – Jerzego Kornowicza

Więcej o Festiwalu – na stronie http://www.warszawska-jesien.art.pl/ 

Kameralistyka w podkarpackich dworach

SPMKPodkarpackie Recitale Kameralne to cykl koncertów kameralnych oraz warsztatów, które odbędą się w dniach 7–26 września 2020 roku w najcenniejszych miejscach dziedzictwa kulturowego. Ideą projektu jest popularyzacja kameralistyki, poszerzenie znajomości muzyki polskiej, wsparcie młodych artystów, a także promocja podkarpackich pereł dziedzictwa – Dworku Hupki w Niwiskach oraz Dworku Błotnickich w Dzikowcu.

Zaproponowany program w wykonaniu znakomitych artystów, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Muzyków Kameralistów, związany jest z polską tradycją dworów szlacheckich. Utwory wybitnych kompozytorów, tworzone i wykonywane w zaciszu siedzib ziemiańskich, przypominają o pięknej tradycji koncertów salonowych. Do tych właśnie źródeł nawiązuje projekt. Założeniem jest, by repertuar był jednocześnie ambitny i atrakcyjny, pozwalał na wielopokoleniowe uczestnictwo, by prezentowali go najlepsi wykonawcy.  Miejsca wydarzeń stwarzają idealne warunki do wysłuchania koncertów bez zbędnego rozmachu, w warunkach umożliwiających skrócenie dystansu między wykonawcą a publicznością, a jednocześnie w pięknym otoczeniu przyrody.

W programie wydarzenia ważne miejsce zajmuje polska muzyka. Zabrzmią m. in. utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Macieja Zimki.

Przed koncertem zespołu Zarębski Piano Duo (19 września w Dworku Błotnickich), który zaprezentuje popularne duety fortepianowe dla dzieci, odbędą się warsztaty budowy instrumentów. Instrumenty następnie wykorzystane będą podczas koncertu do stworzenia ilustracji muzycznej. Finałowy recital fortepianowy „Zobaczyć muzykę” połączony będzie z wykładem poświęconym synestezji oraz prezentacją autorskiej metody wizualizacji muzyki. Prowadząca i wykonawczyni, dr Marta Mołodyńska-Wheeler, sama jest synestetyczką, przygotowała na Akademii Muzycznej w Krakowie doktorat poświęcony temu zjawisku, była również gwiazdą programu telewizji Polsat „Beautiful Brain”.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2020”. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/stowarzyszeniekameralistow/ 

Gdańscy Pianiści Miastu

Gdańscy Pianiści MiastuFestiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. W ramach tegorocznego Festiwalu w dniach 7–13 września 2020 odbędzie się pięć koncertów online. Artyści wystąpią w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

W tegorocznej odsłonie Festiwalu udział wezmą wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, studenci uczelni muzycznych w Bydgoszczy i w Krakowie. Usłyszymy polskich uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego. Na festiwalowej scenie zadebiutują również tegoroczni absolwenci gdańskich szkół muzycznych.

Koncert inaugurujący festiwal wypełni muzyka kompozytorów XX wieku. W programie Preludia Rachmaninowa i Bortkiewicza oraz dwa słynne cykle fortepianowe – Maski Szymanowskiego i Gaspard de la nuit Ravela. Drugiego wieczoru odbędą się dwa półrecitale chopinowskie. Trzeci koncert jest poświęcony debiutom. Zaprezentują się tegoroczni absolwenci klas fortepianu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Sobotni wieczór wypełni twórczość kompozytorów polskich. Koncert otworzy półrecital Macieja Gańskiego – uznanego gdańskiego muzyka i wykładowcy gdańskiej uczelni. Usłyszymy dzieła Chopina, Paderewskiego i Szymanowskiego. W drugiej części koncertu wystąpi znany gdański duet fortepianowy Furmańska & Kuchniak Piano Duo. W programie twórczość Zarębskiego, Mikulego i Godowskiego. Zwieńczeniem festiwalu będzie recital Piotra Słopeckiego – wybitnego polskiego pianisty i wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Transmisje koncertów będą dostępne na stronach na Facebooku: Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu oraz Fundacja Kultury i Sztuki Virtuoso. Wszystkie koncerty zostaną udostępnione bezpłatnie!

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

NeoQuartet – Neokolekcja

Neokolekcja„Neokolekcja" to projekt mający na celu stworzenie kolekcji audio-video najwybitniejszych polskich współczesnych kwartetów smyczkowych, które będę udostępniane bezpłatnie online w dniach 27 sierpnia – 24 września 2020 roku.

Pomysłodawcą projektu jest specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej kwartet smyczkowy NeoQuartet, który zrealizuje i udostępni online trzy dzieła napisane przez wybitnych polskich twórców. Do realizacji projektu zaproszeni zostali artyści sztuk wizualnych: Andrzej Mańkowski, Piotr Wyrzykowski oraz Filip Ignatowicz. Każdy kwartet będzie stanowić osobne audiowizualne dzieło, które w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla odbiorców będzie promował polskie dziedzictwo kulturalne. Usłyszymy i zobaczymy nowe interpretacje Kwartetu smyczkowego „Już się zmierzcha” Henryka Mikołaja Góreckiego, Kwartetu smyczkowego Witolda Lutosławskiego i II Kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego.

W zamyśle kolekcja będzie regularnie rozszerzana o kolejne utwory, aby w finale została wydana na trwałym nośniku, jako kolekcjonerskie wydawnictwo audiowizualne.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Streaming online: https://kulturanawynos.pl/ 

Dąbrowa Górnicza | „Dąbrowianin w Paryżu” – inauguracja sezonu artystycznego w Pałacu Kultury Zagłębia

PKZ6 września 2020 o 17.00 nastąpi inauguracja sezonu artystycznego w Pałacu Kultury Zagłębia. Tego dnia na Placu Wolności, przed PKZ, wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Podczas koncertu „Dąbrowianin w Paryżu” dzięki muzyce poznamy sylwetki polskich kompozytorów, którzy tworzyli na emigracji, w Paryżu.

14 września mija 106. rocznica urodzin Michała Spisaka – wybitnego dąbrowianina, cenionego, nagradzanego w międzynarodowych konkursach kompozytorskich artysty, który w wyniku splotu okoliczności ponad połowę życia spędził we Francji, głównie w Paryżu. Jego postaci dedykowany jest koncert inauguracyjny. Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego oraz soliści Piotr Sałajczyk (fortepian) i Antoni Dąbrowski (fagot) zaprezentują jedno z dzieł Michała Spisaka w wybornym towarzystwie utworów dwóch innych „polskich paryżan”: Fryderyka Chopina oraz Wojciecha Kilara.

Napisany w 1944 roku we francuskim Vouroin kilkunastominutowy Koncert na fagot i orkiestrę Michała Spisaka w latach powojennych najbardziej przypadł do gustu francuskiej publiczności. Fantasie sur des Airs Nationaux Polonais op. 13 Fryderyka Chopina, wydany w 1833 roku, już w latach paryskich, to pyszna wiązanka motywów zaczerpniętych przez kompozytora z polskiej muzyki ludowej. Dąbrowska publiczność usłyszy we wrześniowym koncercie również pełne wigoru, zamaszyste hitowe kompozycje Wojciecha Kilara z filmów Pan Tadeusz, Ziemia obiecana i Trędowata.

Intrygujące historie i relacje polskich artystów z francuskim światem muzyki, elit, życia codziennego, przybliży wystawa towarzysząca Chopin, Spisak, Górecki, Kilar. Paryskie awantury, która prezentowana będzie w „Galerii za szybą” w dniach 6 września – 16 października br.

Więcej – na stronie http://palac.art.pl/pl/wydarzenie/dabrowianin-w-paryzu-sinfonia-iuventus 

Warszawa | Koncert zapowiadający Festiwal „Warszawska Jesień”

WJFundacja „Harmonie i hałasy” zaprasza 6 września 2020 o godz. 19.00 do Teatru Rozmaitości (ul. Marszałkowska 8) na koncert „sci-fi retro” zapowiadający Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Koncert poświęcony jest snutym ponad sto lat temu (z humorem lub na serio) fantazjom o innych planetach.

W wykonaniu takich znanych instrumentalistów i kompozytorów, jak Anna Kwiatkowska (skrzypce), Mikołaj Pałosz (wiolonczela), Adam Kośmieja (fortepian), Wojciech Błażejczyk (gitara), Sławomir Wojciechowski i Rafał Zapała (elektronika) usłyszymy II Trio in einem Satz Mauricia Kagela, Trauben Enna Poppego, a także najnowsze kompozycje polskich twórców: Live-Foley Kuby Krzewińskiego i Aleksandry Chciuk oraz Hommage à Georges Méliès Wojciecha Błażejczyka, Sławomira Wojciechowskiego i Rafała Zapały.

Live-Foley na zespół młodych amatorów i wideo nawiązuje do sztuki „foley” (nagrywania efektów dźwiękowych do filmów na etapie postprodukcji) przetwarzając ją w nieoczywisty sposób. Młodzi wykonawcy na żywo udźwiękowią film stworzony przez artystkę audiowizualną Aleksandrę Chciuk. Utwór zawiera fragmenty całkowicie zakomponowane oraz fragmenty pozostawiające swobodę wykonawcom. Tematyka filmu nawiązuje do wyobrażeń przyszłych podróży kosmicznych, jakie odnaleźć można w filmach powstałych na początku XX wieku.

Kompozycja zbiorowa Hommage à Georges Méliès na skrzypce, wiolonczelę, gitarę elektryczną, media elektroniczne i projekcję filmową powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. W złożonym przez trzech kompozytorów muzycznym hołdzie dla Mélièsa wykorzystane zostaną trzy jego krótkie filmy traktujące o przestrzeni kosmicznej i podróżach międzyplanetarnych.

Koncert powtórzony zostanie 22 października br. w Bydgoszczy w sali Koncertowej Akademii Muzycznej.

Więcej – na stronie https://harmonieihalasy.com/2020/07/28/works-by-kagel-poppe-and-sci-fi-retro-project/