Polmic - FB

aktualności

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus – online inauguracja sezonu artystycznego 2020 / 2021

POSIBarwny i repertuarowo różnorodny koncert 5 września 2020 o godz. 19.00, inaugurujący sezon artystyczny 2020 / 2021, będzie prawdziwą ucztą dla miłośników orkiestrowej wirtuozerii, sztuki pianistycznej oraz zespołowego śpiewu najwyższej próby – obok Orkiestry Sinfonia Iuventus i trzech znakomitych solistów wystąpi niemający na polskiej scenie precedensu sekstet wokalny proMODERN wyspecjalizowany w ambitnej muzyce nowej, nierzadko komponowanej (także tym razem) specjalnie dla tego zespołu.

Koncert fortepianowy A-dur Mozarta – arcydzieło muzyki klasycyzmu zabrzmi w wykonaniu Pawła Kowalskiego, należącego do najbardziej wszechstronnych polskich pianistów o rozległym repertuarze. W Koncercie na fortepian i trąbkę c-moll op. 35 Dymitra Szostakowicza oba instrumenty mają eksponowane partie, ta fortepianowa skrzy się wirtuozerią, trąbkowa jest zdaje się do niej często dowcipnym „komentarzem”. Partię fortepianu wykona Piotr Sałajczyk, ceniony solista i kameralista, który obok fortepianowego „kanonu” z wielkimi sukcesami wykonuje też muzykę najnowszą; w solowej partii trąbki zaprezentuje się Sebastian Portka, muzyk Orkiestry Sinfonia Iuventus. Cała sekcja dęta orkiestry zaprezentuje się w niezwykłym utworze Igora Strawińskiego Symphonies d’instruments à vent.

Na zakończenie koncertu sekstet proMODERN wykona z grupą smyczkową Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego dzieło Copernicus – our Planet jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów polskich, Zygmunta Krauze, zainspirowane słowami wielkiego astronoma (z listu do papieża Pawła III) i odkrywczo je umuzyczniające; użyte są też fragmenty porozumienia Paryskiego Szczytu Klimatycznego. Sam autor pisał: „Od pewnego czasu większość moich utworów zawiera jakąś ideę, jakieś przesłanie. To postawa romantyczna, czasem idealistyczna, zapoczątkowana przez Ludwiga van Beethovena. Komponując Copernicus – our Planet, chciałem dać wyraz osobistemu stosunkowi do dzisiejszego dnia, czasu, w którym żyjemy. Wyrażam także brak akceptacji dla bezmyślnych działań, które niszczą naszą planetę, nie troszcząc się o jej przyszłość i przyszłość ludzi”. Utwór o głębokim humanitarnym i ekologicznym przesłaniu powstał na zamówienie Festiwalu KODY oraz Fundacji Kultury i Edukacji ARTE.

Piotr Maculewicz

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne Koncert będzie transmitowany online na kanale YouTube oraz na stronie internetowej https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Fantazja flisacza” – kompozycja na odległość

Fantazja flisaczaPomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza 5 września 2020 roku o godz. 18.00 na koncert online, podczas którego zostanie prawykonana Fantazja na temat flisaczej pieśni autorstwa kilkorga polskich kompozytorów.

Pieśń flisacza, dawna melodia ludowa popularna na początku XX wieku, rozbrzmiewała niegdyś w formie kuranta z toruńskiej ratuszowej wieży. Do stworzenia Fantazji na temat flisaczej pieśni zaproszonych zostało sześcioro kompozytorów urodzonych w Toruniu: Magdalena Cynk, Ewa Fabiańska-Jelińska, Rafał Kłoczko, Michał Ossowski, Jędrzej Roch Rochecki i Mateusz Ryczek. Każdy z nich napisał jedną wariację na temat dawnej pieśni, która jest przeznaczona na jednego wykonawcę.

Zaproszeni artyści związani z Toruńską Orkiestra Symfoniczną – Robert Matusiak, Monika Skruszewicz, Mateusz Szwankowski, Paulino Taica Frias, Michał Tyrański i Marta Wroniszewska – nagrali swoje wykonania poszczególnych miniatur. Wszystkie części będą zmontowane w jedną całość. Transmisja live, podczas której Fantazja zostanie zaprezentowana, połączona będzie z wypowiedziami kompozytorów.

Projekt „Fantazja flisacza – kompozycja na odległość” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

„Filharmonia Krakowska w Twoim domu" – Trio Stroikowe

FK5 września 2020 roku o godz. 18.00 odbędzie się koncert z cyklu „Filharmonia Krakowska w Twoim domu", dofinansowany z programu „Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury, podczas którego wystąpi Trio Stroikowe Filharmoników Krakowskich.

„Filharmonia Krakowska w Twoim domu!" to inicjatywa mająca za zadanie zachowanie ciągłości oferty kulturalnej Filharmonii Krakowskiej. Seria obejmująca osiem wydarzeń koncertowych odbywa się na przestrzeni czterech miesięcy. Emisja wydarzenia muzycznego jest nieodpłatna i odbędzie się za pośrednictwem kanałów komunikacji Filharmonii Krakowskiej na Facebooku, w serwisie YouTube oraz poprzez stronę internetową instytucji.

Trio Stroikowe Filharmoników Krakowskich jest zespołem instrumentów dętych, w skład którego wchodzą pierwszoplanowi muzycy orkiestry Filharmonii Krakowskiej: oboista Mariusz Pędziałek, Jan Cielecki grający na klarnecie oraz Wojciech Turek (fagot). W repertuarze tria znajdują się utwory napisane na ten klasyczny skład instrumentalny oraz kompozycje zaadoptowane dla potrzeb zespołu. Podczas najbliższego koncertu muzycy zaprezentują Trio stroikowe Aleksandra Tansmana, Trio na obój, klarnet i fagot Witolda Lutosławskiego oraz 5 miniatur na obój, klarnet i fagot Libora Simy.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.filharmonia.krakow.pl/Repertuar/Kalendarium/9063-Filharmonia_Krakowska_w_Twoim_domu.html 

Z klasyką przez Polskę: muzyka na kwartet smyczkowy

Z klasyką przez PolskęW ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”, realizowanego przez Polski Impresariat Muzyczny, odbędą się koncerty Ãtma Quartet – jednego z najciekawszych kwartetów smyczkowych młodego pokolenia. Zespół wystąpi 4 września 2020 w Parku Skarbków w Grodzisku Mazowieckim (18.00), 5 września w Pałacu Ojrzanów w Żabiej Woli (17.00) i 6 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie (19:00).

Celem projektu, który rozpoczął się w drugiej połowie 2019 roku, jest docieranie z programami muzycznymi w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi: do tej publiczności, która ma utrudniony dostęp do bezpośredniego obcowania z muzyką klasyczną. Poprzez kontakt z najwspanialszą sztuką i największymi artystami można przybliżyć świat kameralnej muzyki klasycznej i pozyskać jej nowych entuzjastów.

Podczas najbliższych koncertów w interpretacjach Ãtma Quartet zabrzmi muzyka Josepha Haydna, Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego. Ãtma Quartet tworzą absolwentki akademii muzycznych w Polsce – Katarzyna Gluza (skrzypce), Paulina Marcisz (skrzypce), Karalina Orsik-Sauter (altówka) oraz Edyta Słomska (wiolonczela). Zespół od początku prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną w kraju i na świecie, a szczególne miejsce w jego repertuarze zajmuje muzyka polska. Ãtma Quartet wystąpił na wielu znaczących festiwalach,  m.in. Davos Festival (Szwajcaria), Quatuors à Bordeaux, Festival des Musiques d’Eté du Château de Lourmarin(Francja), Zeist Music Days (Holandia), Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Emanacje (Polska).

Projekt realizowany jest przez Polski Impresariat Muzyczny, działający przy Instytucie Muzyki i Tańca, dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem.

Szczegóły – na stronie: http://muzycznyimpresariat.pl/ 

Rusza kanał YouTube z nieznanymi utworami muzyki polskiej

Cudze sluchacieNowy projekt „Cudze słuchacie, swego nie znacie” przywraca do życia nieznane skarby polskiej kultury. W większości są to pierwsze i niekiedy jedyne nagrania utworów po blisko 200 latach od skomponowania. Kanał YouTube Fundacji „Sztuka i Pasja” rusza 4 września 2020 roku.

Celem 10-odcinkowego cyklu jest popularyzacja dorobku Oskara Kolberga, Zygmunta Noskowskiego, Stanisława Moryty, Mikołaja Gomółki, Antoniego Stolpe, Józefa Nowakowskiego, Witolda Maliszewskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Karola Lipińskiego. Ich dzieła usłyszymy w interpretacji Konstantego Andrzeja Kulki, Piotra Janowskiego, Orkiestry Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Andrzeja Wróbla, Chóru Juenesses Musicales pod dyrekcją Ewy Strusińskiej, Justyny Stolarskiej-Reczeniedi, Mateusza Zajdla, zespołu Camerata Vistula, Anny Wróbel, Marty Gębskiej, Grzegorza Skrobińskiego oraz wielu muzyków kameralistów, reprezentujących najwyższy poziom wykonawczy.

Każde nagranie poprzedzone będzie krótką przedmową, przybliżającą prezentowany utwór, sylwetkę kompozytora i wykonawców. Wśród prowadzących – prelegentki Filharmonii Narodowej Barbara Szczęsna-Remisz i Malina Sarnowska, redaktor muzyczny Tadeusz Deszkiewicz i autorytety muzyczne: Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Wróbel i Janusz Olejniczak.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci".

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje - na stronie https://www.sztukaipasja.pl/sztuka/ 

Czytaj więcej: Rusza kanał YouTube z nieznanymi utworami muzyki polskiej

Premiera najnowszej płyty poznańskiego Zespołu Wokalnego Minimus

Minimus4 września 2020 roku odbędzie się premiera płyty Wacław Reimagined poznańskiego Zespołu Wokalnego Minimus. Album zawiera współczesne sakralne kompozycje chóralne inspirowane utworami Wacława z Szamotuł.

Płyta porusza ważny temat nieustannego dialogu między przeszłością i teraźniejszością. Opowiada o tym, jak sztuka dawnych epok jest obecna w dzisiejszym świecie i wpływa na dzieła XXI wieku.

Pięć z dwunastu utworów to światowe prawykonania dzieł stworzonych specjalnie na zamówienie zespołu. Autorami opracowań są polscy kompozytorzy młodej generacji, doświadczeni i nagrodzeni w wielu konkursach: Paweł Łukaszewski, Aleksandra Chmielewska, Katarzyna Danel, Andrzej Bielerzewski, Marek Raczyński i Łukasz Urbaniak. Obok nagrań współczesnych utworów płyta zawiera wybrane religijne dzieła Wacława z Szamotuł, które stały się inspiracją dla twórców XXI wieku. Renesansowe dzieła zostały zaprezentowane w nowych interpretacjach z wykorzystaniem improwizowanego akompaniamentu lutni i gitary renesansowej.

Wydawcą płyty jest poznańskie wydawnictwo RecArt. Od 4 września album dostępny będzie w wersji cyfrowej na platformach streamingowych oraz w wersji tradycyjnej w sklepach muzycznych.

Szczegółowe informacje – na stronie http://www.recart.pl/pl/albums 

Gdańsk | Widowisko dla uczczenia 35-lecia pracy artystycznej Dariusza Wójcika

Dariusz Wójcik Podczas koncertu w Dworze Artusa w Gdańsku 6 września 2020 roku o godz. 19.00 Dariusz Wójcik z okazji 35-lecia pracy artystycznej uhonorowany będzie Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym odznaczeniem przyznawanym w dziedzinie kultury. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin i Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Dariusz Wójcik – ceniony gdański artysta i znany na Wybrzeżu animator życia kulturalnego ma wielkie zasługi dla kultury polskiej. Przez cały okres swojej pracy twórczej poszukiwał wciąż nowych inspiracji i form wyrazu scenicznego. Powołał do życia szereg cennych inicjatyw kulturalnych. Był solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Przez lata doświadczeń jako artysta, animator kultury, założyciel gdańskiego Teatru Otwartego, wypracował swój własny styl i profil działalności ukierunkowany przede wszystkim na spektakle muzyczne, spektakle słowno-muzyczne, widowiska, koncerty i koncerty inscenizowane. Wśród nich, od kilku lat, prym wiodą koncerty i widowiska, m.in. z muzyką 20-lecia międzywojennego. Zafascynowany stylem retro postanowił jubileusz swojej pracy artystycznej uczcić projektem obejmującym muzykę, za popularyzację której otrzymał Honorowe Wyróżnienia „Złoty Liść Retro” z rąk Michała Fogga – praprawnuka nestora polskiej piosenki Mieczysława Fogga.

W programie widowiska „Zimny drań” dla uczczenia jubileuszu pracy artystycznej Dariusza Wójcika, połączonego z promocją albumu CD pod tym samym tytułem (Soliton), znajdą się utwory z repertuaru Eugeniusza Bodo – ikony przedwojennego kina i estrady, których twórcami byli znakomici polscy kompozytorzy: Roman Palester, Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Artur Gold, Bronisław Kaper i Zygmunt Karasiński.

W koncercie promującym płytę wystąpią gościnnie śpiewacy: Bogna Forkiewicz, Aga Skawińska, Jacek Szymański – znani i cenieni artyści scen Trójmiasta, którzy biorą udział w projektach Teatru Otwartego. Śpiewakom towarzyszyć będzie Trio Fogg. Wystąpią również tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT.

Bilety w cenie 40 PLN do nabycia na miejscu w dniu koncertu. Rezerwacja biletów: tel. +48 600 290 214.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Zwiastun https://www.youtube.com/watch?v=cS7kgxaIQ4s 

Lublin | XII Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody

KODYFormuła Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody polega na szukaniu wspólnej problematyki i określania podobieństw pomiędzy odległymi zjawiskami kulturowymi zarówno w przestrzeni, czasie, jak i w różnych gatunkach sztuki. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża w Lublinie zaprasza na 12. edycję Festiwalu w dniach 2–5 września 2020.

Idea Kodów to żywe łączenie i przenikanie tradycji muzyki archaicznej i nowoczesnych poszukiwań. Muzyka dawna zyskuje nieoczekiwane współczesne konteksty, a awangardowi eksperymentatorzy wsłuchują się w głosy przeszłości. Podczas koncertu inaugurującego tegoroczny Festiwal prawykonane zostaną Copernicus – Our Planet Zygmunta Krauze i performance Fantomy Jerzego Kornowicza, napisane specjalnie na zamówienie Festiwalu Kody. Zygmunt Krauze porusza w swoim utworze, który powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, temat globalnych zagrożeń dla klimatu i destruktywnych działań człowieka, nawiązując do tekstów Mikołaja Kopernika i Grety Thunberg. Kompozycję wykona sekstet wokalny proMODERN, specjalizujący się w interpretacji utworów muzyki współczesnej. W lubelskim koncercie zespołowi towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego.

W programie przedsięwzięcia znalazła się również premiera nowej wersji opery Anonymous Rafała Ryterskiego, a także prawykonania utworów Lśnienie Szabolcsa Esztényiego, Huberta Zemlera i Ryszarda Lateckiego oraz Diabelskie skrzypce – L’opera del villaggio Cezarego Duchnowskiego i Macieja Filipczuka, które powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”. Ostatnim wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie noc tańca Złota gałąź / bal maseczkowy przygotowana przez grupy warsztatowe Praktyk Lokalnej Kultury.

Po raz pierwszy widzowie będą mogli za darmo uczestniczyć w Festiwalu tak na żywo (liczba osób na koncertach będzie jednak ograniczona), jak również za pośrednictwem Internetu: wszystkie koncerty będą na żywo transmitowane na stronie https://kody-festiwal.pl/ 

Kraków | VI Sinfonietta Festival. Muzyczny hołd dla Krzysztofa Pendereckiego

SCTegoroczna edycja flagowego wydarzenia Sinfonietty Cracovii dedykowana jest pamięci Profesora Krzysztofa Pendereckiego ― jednego z założycieli Orkiestry, jej wielkiego mentora i przyjaciela. W programie koncertów Sinfonietta Festival w dniach 25 sierpnia – 3 września 2020 nie zabraknie też utworów Ludwiga van Beethovena ‒ na rok 2020 przypada bowiem 250. rocznica urodzin kompozytora.

Festiwal zainauguruje 25 sierpnia plenerowy koncert Sinfonietty Cracovii, który poprowadzi Maciej Tworek, wieloletni współpracownik Profesora Pendereckiego. 26 sierpnia w przepięknych wnętrzach i ogrodach Muzeum Narodowego w Krakowie odbędzie się kolejna edycja otwartego dla publiczności „Clubbingu kameralnego“. W programie występów Kwartetu Dafo, Cordes Classiques, Sinfo Quartet oraz 2B3 Ensemble znajdą się kompozycje patronów tegorocznej edycji Sinfonietta Festival ― Ludwiga van Beethovena oraz Krzysztofa Pendereckiego. „Clubbing“ zwieńczy plenerowa projekcja filmu Penderecki. Droga przez labirynt (reż. Anna Neuhaus), poprzedzona solowym występem Macieja Lulka, koncertmistrza Sinfonietty Cracovii.

31 sierpnia Zespół wystąpi w Sukiennicach pod batutą dyrektora Orkiestry, Jurka Dybała. Gościem Sinfonietty będzie legendarny francuski klarnecista i bliski przyjaciel Profesora ― Michel Lethiec. W programie koncertu znajdą się kompozycje Krzysztofa Pendereckiego oraz Antonína Dvořáka. Wieczór uświetni światowa premiera jednego z dwóch zwycięskich utworów VI Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta: Hommage à Krzysztof Penderecki“ ― kompozycja Andrei Matteviego na smyczki i perkusję.

Festiwal zwieńczy 3 września spektakularny koncert finałowy pod dyrekcją pierwszego gościnnego dyrygenta Sinfonietty Cracovii― międzynarodowej sławy amerykańskiego dyrygenta Johna Axelroda. W zabytkowych wnętrzach Sukiennic usłyszymy kompozycje Piotra Czajkowskiego, Krzysztofa Pendereckiego. Sinfonietta Cracovia dokona również tego wieczoru premiery utworu Robina Lilji ― drugiego laureata tegorocznej edycji Konkursu Kompozytorskiego organizowanego przez Sinfoniettę.

Patronat medialny nad koncertami Sinfonietty Cracovii objęło Poslkie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Kamila Czernek

Szczegółowy program – na stronie www.sinfonietta.pl