Polmic - FB

aktualności

Toruń | Muzyka i kosmos: koncert z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

TOS 19.2.23Tegoroczną 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika świętować będziemy wraz z muzyką Adama Wesołowskiego, który specjalnie na tę okazję stworzył utwór Taniec sfer niebieskich inspirowany życiem i działalnością wielkiego astronoma. Prawykona dzieło Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa 19 lutego 2023 o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Utwór powstał na zamówienie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Jak zaznacza sam kompozytor, „Utwór zawiera mnóstwo symboli opisujące życie i dziedziny, którymi zajmował się Mikołaj Kopernik, a centrum utworu będzie stanowić SOL (z łac. słońce jak i dźwięk)". Kompozycja opiera się na skalach kościelnych (modalnych), na charakterystycznych liczbach (datach), które to zamieniane są na odległości muzyczne (interwały) zarówno w melodyce, jak i harmonii, oraz wykorzystuje charakterystyczne brzmienie dzwonów rurowych. Znajdziemy w utworze ważne daty: rok 1514 – dźwięki g-d-g-c (rozpoczęcie spisywanie Księgi I O obrotach sfer niebieskich), rok 1500 – dźwięki g-d-pauza-pauza (Kopernik wraz z bratem obserwuje zaćmienie Księżyca), oraz rok 1543 – dźwięki g-d-c-h (stanowią motyw czołowy głównego tematu).

Czytaj więcej: Toruń | Muzyka i kosmos: koncert z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Katowice | NOSPR: cykl "Noce i poranki organowe"

NOSPR 18.2.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NOSPR zaprasza w dniach 18 lutego - 11 czerwca 2023 na cykl "Noce i poranki organowe", w którym udział wezmą: Julian Gembalski, autor koncepcji nowych organów w NOSPR, oraz najlepsi absolwenci akademii muzycznych, którzy opracowali także programy koncertów.

W trzy poranki, 5 marca, 28 maja i 11 czerwca organista i organolog Julian Gembalski, erudyta i wspaniały gawędziarz, opowie, co tak naprawdę kryje się w organowej szafie, czym właściwie jest wiatrownica, jak działają organy wodne i dlaczego trzeba aż miliona części, by zbudować taki instrument.

18 lutego artyści zestawią ze sobą pobudzające wyobraźnię, mitologiczne, metafizyczne i zmysłowe obrazy francuskich twórców, a 1 kwietnia - najbardziej szalone, zaskakujące i przekorne muzyczne fragmenty, takie jak... Walc na cztery nogi, czy nawiązująca do legendarnej rywalizacji Bacha i Haendla, improwizowana Kolacja na cztery ręce i nogi w wykonaniu Daniela Strządały i Michała Botora.

Czytaj więcej: Katowice | NOSPR: cykl "Noce i poranki organowe"

ISCM World New Music Days 2023

ICSM 23Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej jak co roku organizuje Krajowe Jury Światowych Dni Muzyki 2023, które tym razem odbędą się w RPA w dniach 24 listopada – 3 grudnia. Termin nadsyłania zgłoszeń do PTMW upływa 15 marca 2023. Termin nadsyłania zgłoszeń indywidualnych (bezpośrednio do Organizatorów Festiwalu) upływa 24 marca.

Jury Krajowe wybierze sześć utworów zarekomendowanych przez Polską Sekcję MTMW na festiwal ISCM World New Music Days. Regulamin skierowany jest do wszystkich polskich kompozytorów oraz do kompozytorów-obcokrajowców mieszkających w Polsce.

Zgodnie z wytycznymi regulaminu organizatora festiwalu zaleca się, aby czas trwania zgłaszanych kompozycji był zgodny z czasem trwania przyporządkowanym każdej z 16 kategorii. Preferowane są utwory o czasie trwania krótszym niż 10 minut. Rekomendowane są kompozycje napisane po roku 2018.

Utwory, wybrane przez Jury Krajowe poszczególnych sekcji ISCM będą następnie oceniane przez międzynarodowe jury w Republice Południowej Afryki.

Wszelkie informacje dostępne są na stronie: https://ptmw.art.pl/iscm-world-new-music-days-2023/
Warszawa | Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus: Wróblewski i Wars

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POSI 18.2.23Już 18 lutego 2023 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus zabrzmią kompozycje legend polskiej muzyki. Solistą wieczoru będzie saksofonista Henryk Miśkiewicz, który wykona utwór Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W drugiej części zabrzmi wielobarwna I Symfonia Henryka Warsa. Sinfonię Iuventus poprowadzi Zbigniew Graca.

Artyści ci współpracowali z legendą polskiego jazzu. Utwór Altissimonica Jana Ptaszyna Wróblewskiego miał swoją premierę w roku 2000 właśnie w wykonaniu artysty, któremu został dedykowany: Henryka Miśkiewicza. A w roku 2004 dzieło zostało wydane na znakomicie przyjętej płycie z Polską Orkiestrą Radiową, którą prowadził Zbigniew Graca.

Henryk Wars jest pamiętany przede wszystkim jako jeden z prekursorów polskiego jazzu i mistrz piosenki. Mniej pamięta się o „poważnym” obliczu Warsa. Jego monumentalna barwna, bliska postromantycznej tradycji, czteroczęściowa I Symfonia (1949) zachwyca zmiennością nastrojów, łącząc subtelny liryzm z elementami rapsodyczno-dramatycznymi.

Wiecej: https://sinfoniaiuventus.pl/wroblewski-wars/ 

Katowice | Game Music Fest 2023

GameMusic 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wejdź do gry i weź udział w Game Music Fest 2023, organizowanym przez Filharmonię Śląską! Interdyscyplinarny festiwal, który odbędzie się w Katowicach w dniach 17–18 lutego, będzie poświęcony tematyce muzyki w grach wideo. Rozpocznie go spektakularny Game Music Concert w Spodku, konkurs kompozytorski, a zakończy seria wydarzeń w Filharmonii Śląskiej, obejmująca panel dyskusyjny z udziałem autorów muzyki do gier, koncert hologramowy, strefę VR i AR oraz networkingową.

Całość otworzy Game Music Concert w Spodku w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Františka Macka. Będzie to prawdziwe widowisko, wzbogacone animacjami i wizualizacjami przygotowanymi przez artystów z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, a także widowiskiem tanecznym grupy Seimuse i pokazami cosplay.

Drugiego dnia festiwalu Filharmonia Śląska zaprosi do swojej siedziby, gdzie odbędzie się m.in. prowadzony przez Michała „Wasiu” Wasika Game Music Discussion Panel, poświęcony diagnozie rozwijającego się rynku muzyki z gier wideo. O swoich doświadczeniach opowiedzą doświadczeni polscy autorzy muzyki do gier wideo, m.in. Adam Skorupa i Bartosz Chajdecki.

Czytaj więcej: Katowice | Game Music Fest 2023

Znamy laureatów VI Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego!

POLMIC15 lutego 2023 odbyło się posiedzenie Jury VI Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego, organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Krakowie. Po zapoznaniu się z 26 partyturami jurorzy przyznali jedną nagrodę główną i trzy honorowe wyróżnienia.

Nagrodę główną w wysokości 1000 USD przyznano utworowi Earnendel for 7 Instruments Junghoona Nama z Korei Południowej (godło: CM1004).

Honorowe wyróżnienia otrzymali: Meng Sicong z Chin za utwór Star Atlas I – the Big Dipper No.5 – ‘Lian Zhen’, Lixing Ding z Chin / Niemiec za kompozycję Meteor Sink Into The Sea oraz Xiaowen Lei z Chin za utwór Dance of Water.

Oficjalne odczytanie protokołu oraz prawykonanie utworu zdobywcy Nagrody Głównej odbędzie się 15 kwietnia 2023 roku, na koncercie w ramach 35. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów.

Czytaj więcej: Znamy laureatów VI Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego!

Kontynuacja systemowego wsparcia artystów z Ukrainy – wspieraMY Ukrainę

WspieramyUkr 23W obliczu nieustającego zagrożenia, z jakim od niemal roku zmagają się obywatele Ukrainy, oraz związanego z tym dalszego braku możliwości powrotu do działalności zawodowej w swoim kraju, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca kontynuuje program wsparcia dla artystów ukraińskich, którzy odnaleźli się na polskim rynku pracy w kulturze lub dopiero zbierają pierwsze doświadczenia. Program będzie realizowany do 31 grudnia 2023, jednakże nie dłużej niż do wyczerpania środków przeznaczonych na jego realizację. Budżet programu wynosi 3.000.000 zł i pochodzi ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Rezydencji Artystycznych dla obywateli Ukrainy skierowany jest do rodzimych instytucji kultury otwartych na nawiązanie współpracy z ludźmi kultury z Ukrainy.

Pomoc realizowana będzie w formie:

  • stypendium twórczego poprzez przekazywanie Beneficjentowi środków finansowych w wysokości 3.600 zł miesięcznie,
  • zryczałtowanego zwrotu kosztów dla Instytucji obejmującej Beneficjenta wsparciem w wysokości 250 zł miesięcznie na każdego Beneficjenta.
Czytaj więcej: Kontynuacja systemowego wsparcia artystów z Ukrainy – wspieraMY Ukrainę

Gdańsk | Polski Chór Kameralny: Nicolao Copernico Dedicatum

NicolaoCopernico 18.2.23Polski Chór Kameralny zaprasza na koncert Nicolao Copernico Dedicatum, który odbędzie się 18 lutego 2023 o godz. 19.00 w Dworze Artusa w Gdańsku. Będzie to inauguracja cyklu wydarzeń z okazji jubileuszu 45-lecia Polskiego Chóru Kameralnego. Koncert odbędzie się z okazji obchodów Roku Mikołaja Kopernika.

Wokaliści Polskiego Chóru Kameralnego wykonają podczas tego „kopernikowskiego” koncertu kompozycje, których tematem przewodnim będą noc, niebo i gwiazdy.

W programie znajdą się wyjątkowe dzieła, takie jak madrygał Stelle voi (Gwiazdy, które wlewacie we mnie nieśmiertelne płomienie...) autorstwa mistrza włoskiego baroku Alessandro Stradelli, An die Sterne - pieśń na chór podwójny Roberta Schumanna czy Piena sforgeva la luna (Wschodzi księżyc w pełni) Ildebrando Pizzettiego.

Podczas koncertu zabrzmi również utwór zatytułowany Lumen, który Polski Chór Kameralny zamówił u Wojciecha Kilara z okazji 400-lecia urodzin innego wybitnego polskiego astronoma, gdańszczanina, Jana Heweliusza. Utworem, który stanowić będzie oś programu przygotowanego z tej okazji, jest 3-częściowa kantata Andrzeja Koszewskiego - Nicolao Copernico dedicatum. Całość programu dopełnią Cztery motety kopernikowskie Tadeusza Zygfryda Kasserna do słów Mikołaja Kopernika z poematu religijnego Septem sidera (Siedem gwiazd), Sleep Erica Whitacre’a oraz kompozycja łotewskiego kompozytora Ēriksa Ešenvaldsa - Stars.

Czytaj więcej: Gdańsk | Polski Chór Kameralny: Nicolao Copernico Dedicatum

Warszawa | Fragmenty szkiców do opery „Fedra" Pendereckiego - prawykonanie

FN 17.2.23Muzyka Krzysztofa Pendereckiego i Césara Francka zabrzmi pod batutą Jurka Dybała w wykonaniu zespołów Filharmonii Narodowej 17 lutego 2023 o godz. 19.30 i 18 lutego o 18.00. Po raz pierwszy usłyszymy zebrane przez Jurka Dybała fragmenty nieukończonej opery Pendereckiego Fedra, przeznaczone na chór i orkiestrę.

Kompozytor rozpoczął pracę nad Fedrą do tekstu Jeana-Baptiste’a Racine’a, jednak dzieła nie ukończył. Utwór powstawał z myślą o Ewie Podleś jako odtwórczyni głównej roli. Wiedeńska Staatsoper przekładała premierę dwukrotnie – z 2015 roku na sezon 2018/2019, ostatecznie jednak rozwiązując umowę na życzenie kompozytora. 

Jurek Dybał opracował również suitę z ostatniej ukończonej przez kompozytora opery – Ubu Rex, którą usłyszymy podczas koncertu lutowego. Dyrygent może pochwalić się dużym doświadczeniem w realizacji tego dzieła – w 2016 roku współpracował m.in. z Waldemarem Zawodzińskim w Operze Śląskiej, za co otrzymał Nagrodę Teatralną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy dyrygent.

Czytaj więcej: Warszawa | Fragmenty szkiców do opery „Fedra" Pendereckiego - prawykonanie