Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Lato w Sinfonii Varsovii – sierpień

SVTrwający od maja wiosenno-letni sezon artystyczny „Lato w Sinfonii Varsovii” nie zwalnia tempa! Na słuchaczy czekają tematyczne koncerty kameralne, popularne potańcówki, muzyczny spektakl dla całych rodzin oraz koncert orkiestrowy z wirtuozem gitary Krzysztofem Meisingerem.

Letnie Koncerty na Grochowskiej w sierpniu podzielone zostały na dwa nurty. Sobotnie spotkania będą należały do muzyki Dawnej Warszawy – piosenek lat 20-tych i 30-tych XX wieku, a także utworów cieszących się popularnością wśród warszawiaków w I połowie XX wieku. Podczas koncertów wystąpią: skrzypaczka Joanna Okoń z pianistką Katarzyną Glensk (3.08), zespół wokalny Il Canto (10.08), Camerata Vistula z wiolonczelistką Anną Wróbel i kierownikiem artystycznym Andrzejem Wróblem (17.08) oraz Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik tworzący Lutosławski Piano Duo (24.08).

Niedziele natomiast wypełnione będą muzyką z elementami improwizacji. Zaproszeni artyści przedstawią repertuar z różnych epok, ponieważ ta trudna sztuka wykonywania muzyki niezapisanej jest obecna nie tylko w jazzie. Brzmienia średniowiecza i renesansu wykreuje zespół instrumentów dawnych Ars Nova (4.08), a tydzień później orkiestra Cornu Copiae ze skrzypaczką Karoliną Habałą (11.08) przeniosą słuchaczy w świat baroku. W kolejną niedzielę (18.08) klawesynista Stanisław Łopuszyński wykona muzykę z repertuaru francuskich klawesynistów oraz współczesną. Na zakończenie cyklu odbędzie się specjalne wydarzenie. Atom String Quartet podczas ostatniego Letniego Koncertu na Grochowskiej (25.08) zaprezentuje utwory Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego Orkiestry Sinfonia Varsovia, w autorskich aranżacjach. Koncert będzie jednocześnie premierą najnowszej płyty zespołu pt. Penderecki.

W pierwszą niedzielę sierpnia (4.08) o godzinie 11:00 odbędzie się kolejne spotkanie z serii Poranków na Grochowskiej. Spektakl Zoobacz, Zoo! napisany został na podstawie wierszy Zoo Jana Brzechwy. Autorska muzyka Zuzanny Falkowskiej i Jana Stokłosy oraz lubiane przez najmłodszych wiersze o niedźwiedziu, dziku, żyrafie i innych zwierzętach stworzą ciekawy świat zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Licheń | Rocznica Powstania Warszawskiego

LichenPolegli podczas Powstania Warszawskiego zostaną upamiętnieni w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w 75. rocznicę jego wybuchu. 1 sierpnia 2019 roku o godz. 17.05 odbędzie się koncert pieśni patriotycznej „Krzyż i Orzeł”.

W intencji poległych księża marianie odprawią Eucharystię w bazylice Matki Bożej Licheńskiej o godz. 16.00. Po mszy, w czasie godziny „W” – o 17.00 zabrzmi dzwon „Maryja Bogurodzica”. Największy dzwon w Polsce zabije, by uczcić pamięć Powstańców w godzinie zainicjowania Powstania Warszawskiego. Następnie w bazylice zaśpiewają: Bogusław Morka (tenor, solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie), Emilia Zielińska (sopran), Mariusz Ruta (tenor) oraz zespół kameralny pod dyrekcją prof. Bogny Dulińskiej.

W programie koncertu znajdą się utwory autorstwa Wojciecha Sowińskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Jana Markowskiego, Wiesława Kądzieli, Ottona Żukowskiego, Adama Kowalskiego i Włodzimierza Korcza, odnoszące się do okresu I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej w 1920 i obrony Lwowa, obejmujące okres powstania warszawskiego, a także współczesne, mówiące o przeżyciach wojennych, solidarnościowych i niepodległościowych.

W mieszczącym się w bazylice Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego można będzie zobaczyć niepokazywane dotychczas pamiątki związane z Powstaniem Warszawskim. Od 10.00 do 15.00 w biurze Muzeum pracownicy zaprezentują unikatowe zdjęcia, opaski powstańcze, rzeźbę „Mały powstaniec warszawski”, drzeworyty uczestnika Powstania – Zdzisława Karola Szczepańskiego (1917-2009) i inne pamiątki z tego czasu.

Justyna Zacharek

Warszawa | Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki

Muzeum Powstania1 sierpnia 2019 roku o godz. 20.30 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego jak co roku odbędzie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów wybuchu powstania w 1944 roku.

Muzeum zaprasza wszystkich chętnych, zainteresowanych historią Warszawy do upamiętnienia tamtego czasu i znakomitych ludzi, walczących Polaków, poprzez wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są śpiewniki, które ułatwią zebranym wspólne śpiewanie. Śpiewniki zawierają repertuar powstańczy, w tym pieśni znanych polskich kompozytorów i działaczy kulturalnych: Karola Kurpińskiego, Andrzeja Panufnika, Jana Ekiera, Jana Markowskiego, Jerzego Dargiela i Kazimierza Oberfelda.

Utwory zaprezentują orkiestra Stokłosa Collective Orchestra, Chór Warszawiaków oraz soliści Natalia Piotrowska, Sebastian Machalski i Kuba Jurzyk pod batutą Jana Stokłosy, który jest autorem opracowań pieśni wykonywanych podczas sierpniowego koncertu. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Wolny.

Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, koncert będzie transmitowany na żywo na antenie TVP1 (od 20.35).

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegółowe informacje – na stronie https://www.1944.pl/ 

Warszawa | Sierpień z Sinfonią Varsovią

SVW dniach 4, 11, 18 i 25 sierpnia 2019 roku na warszawskiej letniej scenie muzycznej przy ul. Grochowskiej 272 będą miały miejsce koncerty „Improwizacja” z cyklu „Lato z Sinfonią Varsovią”.

Sinfonia Varsovia zaprasza na niezwykłe spotkania z artystami, dla których, jak podkreśla muzykolog Piotr Wojciechowski, „improwizacja stała się drugą naturą; dla których przetworzone w mgnieniu oka dźwięki są nie mniej istotne niż te zapisane; dla których granica między wykonawcą a kompozytorem (czasem też między gatunkami) zaciera się tak bardzo, że nie ma ona już większego znaczenia; i wreszcie dla których wzbogacanie zastanego i przemienianie w coś nowego stało się sensem muzycznej wspólnoty. Wszystko to w granicach zasad, które godzinami ciężkiej pracy muzycy poznawali i przyswajali, by weszły one do artystycznego krwioobiegu – harmonie jazzowe, technika basso continuo, budowanie fugi barokowej, ludowe zdobnictwo muzyczne i poszukiwanie nietypowych brzmień, a w ramach tego jakaś muzyczna dezynwoltura, by nigdy nie popaść w schematy – by nie przestawać tworzyć”.

Podczas sierpniowych koncertów w siedzibie Sinfonia Varsovia wystąpią zespół instrumentów dawnych Ars Nova, orkiestra barokowa Cornu Copiae, Atom String Quartet, zaś w roli solistów usłyszymy sopranistkę Katarzynę Bienias oraz pianistę i klawesynistę Stanisława Łopuszyńskiego. Dawne tańce zaprezentują Joanna Lichorowicz i Sławomir Greś. W wykonaniu artystów usłyszymy muzykę średniowieczną, barokową, pieśni sefardyjskie, a także utwory Krzysztofa Pendereckiego w aranżacji jazzowego Atom String Quartet.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

Polanica-Zdrój | 28. Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

Międzynarodowe koncerty1 sierpnia 2019 roku o godz. 19.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju w ramach Międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej wystąpią organista Johannes Skudlik (Niemcy) i wiolonczelista Bartłomiej Pacan (Polska).

Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Polanicy-Zdroju to festiwal o wysokiej randze artystycznej, na którym prezentowane są wielkie dzieła muzyki klasycznej i współczesnej przez wybitnych wykonawców z kraju i zagranicy. Obok istotnych celów artystycznych, koncerty odgrywają znaczącą rolę edukacyjną (poprzez prelekcje z zakresu historii muzyki) oraz społeczno-kulturową (kultywowanie wielowiekowej tradycji koncertowania w świątyniach Dolnego Śląska, podnoszenie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej regionu, promowanie zjawisk polskiej kultury muzycznej skierowanych do dużych grup turystów zagranicznych).

Istotnym założeniem tegorocznej edycji Festiwalu jest zderzenie dzieł wybitnych kompozytorów muzyki organowej (J. S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, J. Pachelbel, G. F. Händel i in.) z transkrypcjami na organy klasycznej i współczesnej muzyki instrumentalnej. W interpretacji Johannesa Skudlika, dyrektora artystycznego festiwalu organowego w Palermo, i laureata konkursów wiolonczelowych Bartłomieja Pacana usłyszymy utwory Johanna Sebastiana Bacha, Vincenta Duboisa, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Sergiusza Rachmaninowa i Léona Boëllmanna.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

POBIERZ: program Festiwalu

Zakopane | 42. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Dni Szymanowskiego42. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem potrwają od 28 lipca do 4 sierpnia 2019 roku. Tegoroczny program został zbudowany wokół postaci Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga i Krzysztofa Pendereckiego.

Ta trójka wielkich kompozytorów polskich obchodzi w tym roku swoje okrągłe rocznice urodzin, a ich dzieła zabrzmią w miejscu ważnym dla polskiej muzyki współczesnej – w Zakopanym, gdzie ta współczesność się narodziła, bowiem tu tworzył Karol Szymanowski. Specjalne aranżacje jego utworów na różne składy instrumentalne, zamówione przez organizatorów festiwalu, również znalazły się w programie przedsięwzięcia.

Utwory zaprezentują znakomici wykonawcy – laureaci I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, który odbył się w Katowicach w 2018 roku, a także laureaci I Konkursu Skrzypcowego im. Wandy Wiłkomirskiej, gorącej wielbicielki twórczości Karola Szymanowskiego.

Nowością tegorocznych Dni będą zaproszenia na koncerty w miejscach ważnych dla kultury muzycznej Zakopanego. W Muzeum Tatrzańskim, przy pomniku „Sabały” będzie miał miejsce jemu poświęcony koncert; w Galerii Miejskiej im. hr. Zamoyskiego wystąpi Polish Cello Quartett. Usłyszymy w wykonaniu kapeli góralskiej muzykę wywodzącą się z Podhala i przetworzoną w sposób artystyczny. Dni zakończą się finałem orkiestrowym w Kościele pw. Św. Krzyża. W wykonaniu orkiestry AUKSO zabrzmią dzieła tegorocznych jubilatów i patrona Towarzystwa Muzycznego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://www.szymanowski.zakopane.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=428:28-07-2019-4-08-2019&Itemid=479&lang=pl 

Sopot | IX Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic

NDI SopotW dniach 28 lipca – 4 sierpnia 2019 roku odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic – propozycja dla miłośników muzyki klasycznej.

Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic, który powstał z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu, to różnorodne programy, artyści światowej sławy, a także utalentowani wykonawcy młodego pokolenia. Założeniem przedsięwzięcia jest zaproponowanie odbiorcom kultury wysokiej oferty bogatej w różnorodne style muzyczne: w programie znajdą się utwory powstające na przestrzeni kilku wieków europejskiej kultury muzycznej. Koncerty odbędą się w miejscach znanych i ogólnodostępnych dla słuchaczy: w Operze Leśnej, w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, kościele św. Jerzego, kościele Gwiazda Morza.

31 lipca Włodek Pawlik Trio zaprezentuje najnowszy projekt „Pawlik/Moniuszko – Polish jazz”, który, jak już sam tytuł wskazuje, został zainspirowany przez kompozycje Stanisława Moniuszki. Usłyszymy jego najsłynniejsze arie i pieśni w zupełnie nowej odsłonie i mistrzowskiej interpretacji. Specjalny koncert 2 sierpnia będzie poświęcony muzyce polskiej XX–XXI w. Festiwal od początku swego istnienia wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów, organizując Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. W czasie koncertu odbędzie się uroczystość wręczenia nagród; usłyszymy kompozycję laureata tegorocznego konkursu Andrzeja Ojczenaszego, VI Symfonię „Pieśni chińskie” patrona Konkursu – Krzysztofa Pendereckiego – oraz Adagietto z I Symfonii jednego z Jurorów, Pawła Łukaszewskiego.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu http://sopotclassic.pl/ 

Gdańsk | Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego

Polski Chór KameralnyDo 10 sierpnia 2019 roku potrwa cykl koncertów pt. ,,Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego".

W każdą sobotę o godz. 12.00 w Altanie Parku Oliwskiego odbywają się koncerty, podczas których Polski Chór Kameralny gości artystów z całej Polski. W tym roku w wydarzeniu uczestniczą Piotr Janicki (bas-baryton), Monika Litwin-Dyngosz (mezzosopran), Justyna Kantorowicz (mezzosopran), Wojciech Dyngosz (baryton), Iwona Cender (gitara), Nowakowski / Wienczek Duo, Amber Trio, Natan Kosętka Trio oraz pianistki Marta Kur i Justyna Jakubowska.

Rok 2019 ogłoszony został rokiem Stanisława Moniuszki, więc w repertuarze przeważają pieśni i aranżacje utworów tegoż kompozytora. Poza tym w programie wydarzenia znalazły się dzieła Mieczysława Karłowicza, Zygmunta Noskowskiego, Witolda Lutosławskiego, Jana Trepczyka i Aleksandra Tansmana. Podczas koncertu finałowego 10 sierpnia w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego usłyszymy utwory chóralne Stanisława Moniuszki, Edwarda Pałłasza oraz opracowania pieśni z repertuaru Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Wstęp na wszystkie koncerty cyklu jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje – na stronie https://www.polskichorkameralny.pl 

Wrocław | „Pies Baskerville’ów” z muzyką Stefana Wesołowskiego na 19. MFF „Nowe horyzonty”

Nowe Horyzonty31 lipca 2019 roku o godz. 22:00 podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Nowe horyzonty” odbędzie się plenerowy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo Psa Baskerville’ów Richarda Oswalda z 1929 roku. Podczas pokazu na wrocławskim rynku Stefan Wesołowski wraz z zespołem zaprezentuje autorską muzykę do filmu.

Taśma filmowa została odnaleziona w 2009 roku w piwnicy kościoła w Sosnowcu, a następnie poddana konserwacji i digitalizacji w pracowniach FINA. Pies Baskerville’ów w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 roku, będący ostatnią niemą ekranizacją opowieści o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie, odrestaurowany został w ramach partnerskiego projektu z San Francisco Silent Film Festival. W zbiorach FINA znajduje się jedyna znana obecnie zachowana kopia 35mm tego filmu. Odrestaurowana taśma została zdigitalizowana w wysokiej kinowej rozdzielczości 4K.

Pochodzący z Gdańska kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski jest absolwentem francuskiej Académie Musicale de Villecroze, autorem trzech albumów solowych. Jego płyta Rite of the End przyniosła kompozytorowi nominację do Paszportu „Polityki”. Istotną gałąź twórczości Wesołowskiego stanowi komponowanie muzyki filmowej. Obecnie pracuje nad muzyką do filmu o Andrzeju Żuławskim. Podczas pokazu na wrocławskim rynku Wesołowski wraz z zespołem zaprezentuje autorską muzykę do Psa Baskerville’ów. Ścieżka dźwiękowa została skomponowana z okazji polskiej repremiery filmu, która odbyła się podczas wieczoru inaugurującego 16. Święta Niemego Kina w 2019 roku.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie https://www.nowehoryzonty.pl/opis.do?id=9732