Polmic - FB

aktualności

Nowy Sącz | XXV Sądecki Festiwal Muzyczny "Iubilaei Cantus"

Iubilaei CantusXXV Sądecki Festiwal Muzyczny "Iubilaei Cantus" potrwa od 2 do 9 listopada 2019 w Nowym Sączu. Odbywające się od 1995 roku wydarzenie uświetnia przypadającą 8 listopada datę nadania praw miejskich naddunajeckiemu miastu. Swoje miejsce w listopadowych obchodach znajdą także wydarzenia związane z życiem i twórczością Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Piotra Skargi, Fryderyka Chopina i wielu innych.

W piątek 2 listopada o godz. 16.00 festiwal zainauguruje "Noc dźwięków" – przedsięwzięcie muzyczne z okazji 70. rocznicy powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. W czasie trwania wieczoru widzowie będą mogli sami zdecydować, jakiej muzyki chcą słuchać w danej chwili, gdyż koncerty będą odbywać się w różnych przestrzeniach MCK SOKÓŁ oraz w kościele pw. św. Kazimierza. W programie znajdą się m.in. kompozycje Fryderyka Chopina i Andrzeja Cwojdzińskiego.

8 listopada o godz. 19:15 w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu zabrzmi Msza dziękczynna Pawła Muzyki, skomponowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Premiera utworu miała miejsce 11 listopada 2018 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Kompozycja, jak mówi jej twórca, "powstała z potrzeby serca i chęci opowiedzenia się w dźwiękach, jak w słowach, po stronie wartości związanych z wiarą, która Polakom dawała siłę do walki o wolność i oparcie duchowe". Wystąpi Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Górecki Chamber Choir oraz Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka oraz soliści: Katarzyna Oleś Blacha – sopran, Monika Korybalska – mezzosopran, Tomasz Krzysica – tenor, Robert Gierlach – bas, Ryszard Cieśla – aktor.

W ramach festiwalu odbędą się także koncerty młodych duetów fortepianowych, Koncert Jubileuszowy 10-lecia Chóru VERAICON Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu z gościnnym udziałem Chóru Mieszanego CANTICUM IUBILAEUM przy Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, a także improwizowany seans spirytystyczny „DZIADY" w wykonaniu Piotra Orzechowskiego i High Definition Quartet. Koncepcja „Pianohooligana” zakłada unikalną próbę muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, której wraz z kwartetem podejmuje się współzałożyciel legendarnej grupy Skalpel. Koncert to niecodzienne spotkanie jazzu ze współczesnym ambientem, gdzie patetyczny, romantyczny kontekst ustępuje dynamicznemu ilustrowaniu wewnętrznych przeżyć postaci z tekstu Mickiewicza.

Pełny program festiwalu dostęny na stronie: http://mcksokol.pl/

Warszawa | VI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego

PaderewskiVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego odbędzie się w dniach 2-10 listopada 2019 w Warszawie, obejmując koncerty kameralne i symfoniczne, projekcje filmów dokumentalnych oraz lekcje mistrzowskie.

2 listopada w Sali Balowej Zamku Królewskiego Jekaterina i Stanisław Drzewieccy wykonają utwory fortepianowe Paderewskiego, Moszkowskiego oraz Brahmsa, natomiast w drugiej część usłyszymy arie operowe w wykonaniu uczestników programu Akademii Operowej. Dzień później w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z recitalem solowym wystąpi Krzysztof Książek, a w drugiej części Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Kluzy wraz z angielskim pianistą i dyrygentem Ianem Hobsonem wykonają m.in. Fantazję polską gis-moll Paderewskiego.

6 listopada w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w 159. rocznicę urodzin Paderewskiego wystapią Młodzi Laureaci Konkursów Muzycznych: Lelin Qi oraz Paweł Wojciechowski. 9 listopada o godz. 11:00 w, Łazienkach Królewskich odbędzie się koncert interaktywny dla dzieci w wieku 3-5 lat Muniania. W finałowym koncercie symfonicznym w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego udział weźmie Szymon Nehring oraz orkestra Sinfonia Varsovia pod batutą wspomnainego już Iana Hobsona. W programie m.in. Koncert fortepianowy a-moll Paderewskiego oraz II Suita orkiestrowa Moszkowskiego.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsc pod numerami +48 606 386 687 i +48 660 407 618 lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegółowy Program Festiwalu: PDF

Więcej informacji na stroniehttp://www.avearte.pl/

Warszawa | New Music – New Technologies

UMFCW niedzielę 3 listopada 2019 o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się koncert zatytułowany "Nowa Muzyka – Nowe Technologie", podczas którego prawykonane zostaną kompozycje Marty Śniady, Andrzeja Kopcia, Przemysława Danowskiego, Sławomira Wojciechowskiego i Wojciecha Błażejczyka.

Dwa nowe utwory powstały w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca: 4 rituals of women’s happiness na zespół kameralny, audio playback i wideo Marty Śniady, która wykona utwór wraz z zespołem Hashtag Ensemble, oraz nowy utwór Andrzeja Kopcia na Gestofon, elektronikę i performera, w którym obok kompozytora wystąpi Marta Grzywacz.

Wśród prawykonań znajdzie się również Connexion na performera i wirtualną rzeczywistość Przemysława Danowskiego, Woyfer/Zajwert na elektronikę, syntezatory analogowe i video Sławomira Wojciechowskiego oraz Gestofonia na Gestofon Wojciecha Błażejczyka. Program uzupełnią kompozycje Andrzeja Karałowa i Jerzego Przeździeckiego – Blueprint #4 na fortepian i sprzężenia zwrotne (2017) oraz Rafała Zapały – Concentus Apparatus II: IRREVERSIBLE / NIEODWRACALNE na kwartet smyczkowy, elektronikę i system interaktywny (2017).

Wystąpią: Przemysław Danowski (performer), Marta Grzywacz (performerka), Andrzej Karałow (fortepian, elektronika), Andrzej Kopeć (komputer), Sławomir Wojciechowski (elektronika), Paweł Krzaczkowski (syntezatory analogowe), Wojciech Błażejczyk (gitara, obiektofony, elektronika), Jerzy Przeździecki (elektronika), Marta Śniady (elektronika), Maciej Więckowski (aktor), Rafał Zapała (elektronika), Hashtag Ensemble oraz Studenci przedmiotu Praktyka Wykonawcza Muzyki Nowej.Projekcja dźwięku: as. mgr Igor Szymański. Koordynacja, opieka artystyczna: ad. dr Wojciech Błażejczyk. Współorganizacja koncertu: Sfera Harmonii-Fundacja Inicjatyw Artystycznych.

Koncertowi towarzyszyć będą instalacje we foyer UMFC: VR Jana Duszyńskiego i Dream Adoption Society oraz Daily Data Orchestra Doroty Błaszczak.

Więcej informacji na stroniehttps://www.facebook.com/events/1142393552624371/

Katowice | Misterium Mortis et Lumen

SilesiaPrawykonanie utworu Ut Mater Dei Ultimum Orationis Kamila Gojowego odbędzie się 3 listopada 2019 o godz. 17.00 w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach podczas koncertu Misterium Mortis et Lumen / Tajemnica śmierci i światła.

W tradycji chrześcijańskiej pierwsze dni listopada poświęcone są refleksji nad przemijaniem i świętością. Jednym z wydarzeń organizowanych przez Instytut Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”, które wpisuje się w krąg rozważań muzycznych, będzie prawykonanie Ut Mater Dei Ultimum Orationis autorstwa studenta dyrygentury chóralnej katowickiej Akademii Muzycznej, Kamila Gojowego. W prawykonaniu wezmą udział: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran, Monika Nowak – sopran, Karol Bulanda – tenor, Martyna Kaintoch – skrzypce, Szymon Poniszowski – altówka, Ewa Kopacz – wiolonczela, Krzysztof Dudzik – dyrygent. Wprowadzenie do koncertu wygłosi ks. Andrzej Nowicki.

Kamil Gojowy to animator śląskiego życia muzycznego: jest dyrygentem Chóru Kameralnego „Apertum Cor” Parafii Matki Bożej Różańcowej w Katowicach-Zadolu oraz instruktorem Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W 2017 skomponował, przygotował i poprowadził Kantatę na 175-lecie istnienia Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Jako kompozytor i dyrygent ściśle współpracuje z Warsztatami Muzyki Liturgicznej „Muzyka Duszy” w Gdańsku. W dorobku ma cztery płyty ze swoim udziałem oraz jedną z autorskimi aranżacjami polskich pieśni patriotycznych. Jest laureatem plebiscytu „Unikalni” w 2015 oraz organizatorem artystycznym festiwalu EKOSONG.

Więcej infomacji na stroniehttps://www.silesia.art.pl/

Gliwice | Mistrzowskie Interpretacje – Gliwicka Orkiestra Kameralna

GOKFundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej zaprasza 3 listopada 2019 roku o godz. 18.00 do sali Scena Bajka – Kino Amok przy ul. Dolnych Wałów 3 w Gliwicach na doroczny koncert z cyklu „Mistrzowskie interpretacje”.

Cykl koncertów „Mistrzowskie Interpretacje”, realizowany od 2005 roku, daje co roku możliwość obcowania gliwickiej publiczności na żywo z kulturą muzyczną na najwyższym poziomie artystycznym, poprzez zaangażowanie do współpracy wybitnych dyrygentów i solistów, którzy wraz z gliwickim zespołem, tworzą ciekawe interpretacje wybitnych dzieł literatury muzycznej.

W programie tegorocznej edycji jako instrument solowy zabrzmi obój, jeden z najbardziej szlachetnych instrumentów dętych, oraz muzyka kameralna różnych narodowości i epok tworzona przez wybitnych kompozytorów, którzy jako podstawę dla swych dzieł wybrali klasyczny kwintet smyczkowy. Usłyszymy m.in. Suitę na smyczki G-dur Ignacego Jana Paderewskiego oraz utwory Tomaso Albinoniego, Jana Sebastiana Bacha, Edvarda Griega i Beli Bartoka.

Gliwicka Orkiestra Kameralna wystąpi pod batutą znakomitego tajwańskiego dyrygenta Su-Han Yanga, laureata I Nagrody i Złotej Batuty na ostatnim Jubileuszowym X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Solistą koncertu będzie polski oboista Arkadiusz Krupa, który do 2012 był pierwszym oboistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a obecnie pełni tę funkcję w orkiestrze Sinfonia Varsovia. W koncercie podwójnym Jana Sebastiana Bacha na skrzypce i obój wystąpi również skrzypaczka Anna Szabelka.

Więcej informacji na stronie: https://teatr.gliwice.pl/wydarzenie/mistrzowskie-interpretacje-gliwicka-orkiestra-kameralna/ 

Warszawa | Maestro Jerzy Semkow In Memoriam

SemkowW sobotę 2 listopada 2019 o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert pamięci Maestro Jerzego Semkowa, założyciela i partona Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Premierowo zabrzmią Corpus Christi Responsoria Pawła Łukaszewskiego, dedykowane pamięci Mistrza.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zawsze z wielką wdzięcznością i dumą podkreśla, że inicjatorem jej powołania był w roku 2007 Maestro Jerzy Semkow, którego imię nosi od 2018 roku. Wspólnie z Filharmonią Narodową (i z udziałem jej prześwietnego chóru), w której światowej sławy dyrygent występował wielokrotnie, zawsze z entuzjazmem oklaskiwany przez polską publiczność POSI uczci pięciolecie śmierci Jerzego Semkowa wykonaniem arcydzieła wszech czasów – Mozartowskiego Requiem oraz premierowym wykonaniem poświęconych pamięci Mistrza Responsoriów na Boże Ciało Pawła Łukaszewskiego. Koncert poprowadzi kierujący Chórem FN Bartosz Michałowski.

Kompozytorskie zainteresowania Pawła Łukaszewskiego obejmują liczne gatunki muzyczne, lecz od wielu lat muzyka religijna – zwłaszcza chóralna – stanowi jego kompozytorskie emploi, cenione wysoko nie tylko przez polską publiczność oraz wykonawców, ale też cieszące się wielkim uznaniem poza granicami kraju. Utwory a cappella Pawła Łukaszewskiego często są niezwykle efektowne brzmieniowo (to rezultat doskonałej znajomości chóralnej praktyki i bogatych doświadczeń w dziedzinie śpiewu i chórmistrzostwa), pełne kontrastów i sugestywnej ekspresji. Ważnym wyróżnikiem jego muzyki jest szczególna wrażliwość harmoniczna: twórczy dialog z tradycją dawnej modalności i tonalność dur-moll, którą sam określa mianem „odnowionej tonalności”. Muzyka Pawła Łukaszewskiego stawia chórom wysokie wymagania, a w najlepszych wykonaniach wywiera na słuchaczach nieodmiennie ogromne wrażenie.

Piotr Maculewicz

Koncert będzie transmitowany on-line na kanale Filharmonii Narodowej na www.youtube.com.

Szczegółowe informacje na stronie: https://sinfoniaiuventus.pl/koncert-pamieci-maestro-jerzego-semkowa/

Warszawa | Konferencja Naukowo-Artystyczna „Moniuszko na nowo odczytany”

MoniuszkoKatedra Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Artystyczną „Moniuszko na nowo odczytany”, która odbędzie się w dniach 28-30 października 2019 w Nowej Sali Senatu.

Przedmiotem konferencji będzie nieznana twórczość Stanisława Moniuszki, przede wszystkim orkiestrowa. Nieznana, czyli nierozpowszechniana w ogóle lub rzadko, zarówno w wykonaniach koncertowych, jak i nagraniach płytowych lub dokumentacjach, bądź rozpowszechniona w wersjach odbiegających od oryginalnych. Pod hasłem nieznana mieści się także nie do końca rozpoznana recepcja twórczości Moniuszki w XIX wieku i w okresie Młodej Polski, a także problematyka obecności i wykorzystania dorobku Moniuszki w PRL oraz przełamywanie utrwalonych schematów jego recepcji dziś.

W poniedziałek o godz. 10.00 konferencję zainauguruje wykład Andrzeja Spóza, dyrektora Biblioteki WTM: Stanisław Moniuszko w zbiorach Biblioteki, Muzeum i Archiwum Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. Konferencja podzielona będzie na pięć paneli tematyczny: PANEL 1: Opery i pieśni Stanisława Moniuszki (poniedziałek, 11.00-14.00)PANEL 2: Słowo i program literacki w twórczości Stanisława Moniuszki (poniedziałek, 15.00-18.00), PANEL 3: Porównanie oryginałów partytur Stanisława Moniuszki z ich edycjami. Transkrypcje i parafrazy (wtorek, 10.00-13.00), PANEL 4: Forma i język muzyczny utworów orkiestrowych i kameralnych Stanisława Moniuszki (wtorek, 15.00-18.00), PANEL 5: Wątki filmowe i socjologiczne związane z twórczością Stanisława Moniuszki (środa, 10.00-13.00).

Pierwszego dnia konferencji o godz. 19.00 prof. dr hab. Krzysztof Baculewski omówi i zaprezentuje nagranie opery Stanisława Moniuszki Beata albo Niewidomy, natomiast ostatniego dnia o godz. 19.00 w Sali Koncertowej UMFC odbędzie się Koncert Moniuszkowski, który poprowadzi dr hab. Alicja Gronau-Osińska oraz dr Ignacy Zalewski. Wystąpi Orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Janusza Przybylskiego.

Więcej informacji – na stroniewww.chopin.edu.pl 

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej / Dawni Mistrzowie

OMN27 października 2019 o godz. 18:00 w sali kameralnej NOSPR w Katowicach odbędzie się koncert zatytułowany "Dawni Mistrzowie". Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca – najstarszy polski zespół specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej – wykona dzieła mistrzów i prekursorów najbardziej znanych nurtów muzyki współczesnej.

W programie znajdzie się Capriccio na fortepian i orkiestrę Igora Strawińskiego – z udziałem solistki Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz, Koncert kameralny na 13 instrumentów György Ligetiego, oraz Łańcuch I na orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego.

Kompozycja Witolda Lutosławskiego została prawykonana na festiwalu "Warszawska Jesień" w 1984. Sam kompozytor tak pisał o swoim utworze w książce programowej: "Tytuł Łańcuch I zawiera w sobie sugestię nie tylko co do formy utworu, ale także co do mej intencji skomponowania w przyszłości dalszych 'łańcuchów'. W utworze zbudowanym na kształt łańcucha muzyka rozdzielona jest na dwa pasma. W każdym z pasm poszczególne odcinki rozpoczynają się i kończą w różnych miejscach. Innymi słowy, początek odcinka w jednym paśmie przypada na środek odcinka w paśmie drugim. W utworze tym zasada formy łańcuchowej posłużyła do budowy większej części utworu. W miarę jak zbliża się koniec kompozycji, faktura ulega komplikacji. Poszczególne partie, grane ad libitum, splatają się w sieć melodii 'cantabile'. Skomponowałem Łańcuch I dla czternasu muzyków zespołu London Sinfonietta jako pamiątkę naszego wspólnego muzykowania."

Więcej informacji na stronachhttp://www.nospr.org.pl/ oraz https://www.facebook.com.

Katowice | NOSPR / Jerzy Maksymiuk / Janusz Olejniczak

NOSPRW niedzielę 27 października 2019 o godz. 12 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się koncert z udziałem Janusza Olejniczaka z okazji 170. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wystąpi pod batutą Jerzego Maksymiuka. W programie koncertu: Ignacy Jan Paderewski – Nokturn B-dur (instr. Jerzy Maksymiuk), Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Siergiej Prokofiew – I Symfonia D-dur „Klasyczna” op. 25. Koncert poprowadzi Marcin Majchrowski.

Młodzieńcze utwory powstają często z miłości. Paderewski skomponował Nokturn B-dur z myślą o pięknej, kilkanaście lat starszej pianistce Raluce Bibesco-Bassaraba, księżnej Brancovan, z którą łączył go ponoć ognisty romans. W wersji orkiestrowej tym dobitniej wyjdą na jaw pokrewieństwa tej melancholijnej miniatury ze środkową częścią II Koncertu Chopina. Iwaszkiewicz napisał kiedyś, że pierwsze wejście fortepianu w Larghetto „brzmi jak otwarcie bramy do jakiegoś przybytku miłości i spokoju”. Rzeczywiście, kompozytor zwierzał się Tytusowi Woyciechowskiemu, że pisząc ten utwór, fortepianowi gadał „to, co bym Tobie nie raz powiedział” – o pełnym jeszcze nadziei uczuciu do śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej, która pół roku po wyjeździe Chopina z kraju przestała z nim korespondować. Prokofiew tworzył swą symfonię w sielskiej daczy pod Piotrogrodem, bez dostępu do fortepianu, z dala od zgiełku wojny i rewolucji, z dala od swojej pierwszej miłości Niny Mieszczerskiej, z którą niedawno zerwał zaręczyny – po awanturze z jej ojcem, który nie zamierzał oddać córki artyście bez stałych dochodów. Skomponował zwięzły, skondensowany pastisz XVIII-wiecznej symfonii, tchnący iście haydnowską pogodą. Miłość często zawodzi kompozytorów – każdy z nich jednak inaczej przekuwa emocje w dźwięki.

Dorota Kozińska

Koncert odbywa się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej informacji – na stroniehttp://www.nospr.org.pl/