Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Andrzej Orkisz...

Orkisz andrzej 28 lutego w wieku 86 lat zmarł wybitny wiolonczelista, kameralista i pedagog Andrzej Orkisz (1937-2024).

Studiował grę na wiolonczeli w klasie Józefa Mikulskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie oraz w Paryżu pod kierunkiem Paula Torteliera.

W latach 1962-72 w Filharmonii Narodowej w Warszawie był zastępcą koncertmistrza oraz koncertmistrzem.

Andrzej Orkisz jako solista występował w Polsce, wielu krajach europejskich i Meksyku. Działał również jako kameralista – w latach 1969-85 był członkiem Warszawskiego Kwintetu Fortepianowego.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, firm fonograficznych Polskie Nagrania i Olimpia.

Andrzej Orkisz w latach 1969-84 wykładał w Akademii Muzycznej w Warszawie, w latach 1980-82 również w Akademii Muzycznej w Krakowie, zaś od 1984 do 1992 w Konserwatorium w Tarbes (Francja). Prowadził równolegle klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi (od 1992), w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie (od 1992) i Akademii Muzycznej w Warszawie (od 1997). W 1994 otrzymał tytuł profesora. Zasiadał w jury ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów.

Cześć Jego pamięci!

Opole | Muzyka nieśmiertelna: Jakub Jakowicz i Jakub Montewka w Filharmonii Opolskiej

Muzyka nieśmiertelna w Filharmonii OpolskiejPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

1 marca 2024 roku o godz. 19.00 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej wystąpi pod batutą młodego dyrygenta i kompozytora Jakuba Montewki, który w sezonie artystycznym 2022/2023 pełnił funkcję dyrygenta-asystenta Filharmonii. W wykonaniu zespołu zabrzmi muzyka nieśmiertelna. Partię solową w I Koncercie skrzypcowym Karola Szymanowskiego wykona światowej sławy polski skrzypek Jakub Jakowicz, który gra na instrumencie Braci Gand (Paryż, 1859).

I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego otworzył nowy rozdział w historii koncertów instrumentalnych. Od wielkich kompozycji romantycznych różni go właściwie wszystko: forma dzieła jest jednoczęściowa, ale składająca się z pięciu ogniw, a wirtuozeria wykonawcza zaprezentowana w zupełnie nowym ujęciu.

Czytaj więcej: Opole | Muzyka nieśmiertelna: Jakub Jakowicz i Jakub Montewka w Filharmonii Opolskiej

Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego

Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa NowowiejskiegoTrwa rezydencja dyrygencka Martyny Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie w sezonie 2023/24 w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. 1 marca 2024 o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii w ramach rezydencji odbędzie się koncert, na którym zabrzmi muzyka czeska i polska.

Martyna Zych, młoda dyrygentka, która została wybrana do tegorocznej edycji konkursu „La Maesta” w Paryżu, poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Zabrzmią Uwertura koncertowa „Karnawał" i Koncert wiolonczelowy h-moll Antonina Dvořáka oraz I Symfonia Henryka Warsa. Partię solową w Koncercie wiolonczelowym wykona Emil Olejnik, student nowojorskiej Juilliard School.

Czytaj więcej: Olsztyn | „Dyrygent – rezydent”: Martyna Zych w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa...

Nakło nad Notecią | VIII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza

KonkursBlechacz 29 2 24Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

VIII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem Rafała Blechacza o randze ogólnopolskiej odbędzie się 16 marca 2024 roku w Nakielskim Ośrodku Kultury. Wziąć w nim udział będą mogli uczniowie szkół muzycznych I stopnia. Organizatorzy przewidują nagrody dla I, II i III miejsca oraz wyróżnienia w każdej z grup, a także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina. Termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony i upływa 29 lutego 2024 roku.

W przeciągu minionych lat w nakielskim Konkursie Pianistycznym, któremu patronuje nakielanin, wzięło udział ponad 250 uczestników z najróżniejszych zakątków Polski. W tym roku Konkurs przeprowadzany będzie w trzech grupach wiekowych:

  • I grupa: klasy I - II c.6 oraz I klasa c.4
  • II grupa: klasy III - IV c.6 oraz II klasa c.4
  • III grupa: klasy V - VI c.6 oraz klasy III - IV c.4.
Czytaj więcej: Nakło nad Notecią | VIII Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży pod Honorowym Patronatem...

Warszawa | „Still in the Middle" - koncert urodzinowy w Hashtag Lab

HashtagLab 29 2 24Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

29 lutego o godz. 19.00 Hashtag Ensemble zaprasza do swojego warszawskiego domu na Barskiej 29 na pierwszy koncert z okazji 10-lecia działalności. Artyści pod dyrekcją Lilianny Krych przedstawią różne spojrzenia polskich i rumuńskich kompozytorów na negocjacje człowieka z czasem. Gościnnie wystąpi m.in. fenomenalny pianista Tymoteusz Bies.

Jak zapowiadają organizatorzy, „Będzie więc trochę zegarowo, trochę tanecznie, a trochę kosmicznie. Serdecznie zapraszamy na wycieczkę przez muzyczną czasoprzestrzeń z Hashtag Ensemble, a na wszystkich urodzinowych gości czekamy z niespodziankami"!

Czytaj więcej: Warszawa | „Still in the Middle" - koncert urodzinowy w Hashtag Lab

Ruda Śląska | V Międzynarodowy Festiwal Noc Chórów

NocChorow 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Artifices Artificibus, Śląski Związek Chórów i Orkiestr oraz Fundacja Chórtownia zapraszają chóry oraz zespoły wokalne do wzięcia udziału w Międzynarodowym Festiwalu V Noc Chórów, który odbędzie się 25 maja 2024 roku w Rudzie Śląskiej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 marca 2024 roku.

Międzynarodowy Festiwal Noc Chórów w Rudzie Śląskiej jest wydarzeniem o charakterze artystyczno-edukacyjno-społecznym. Jego celem jest nie rywalizacja, lecz prezentowanie wartościowej muzyki szerokiemu kręgu odbiorców. Wszystkie, trwające po 20 minut koncerty, odbywają się w nietypowych dla projektów muzycznych przestrzeniach. Są to m.in. odrestaurowany XIX-wieczny Dworzec PKP (Stacja Biblioteka), Wieża Wodna, budynek dawnego Domu Towarowego „Kaufhaus”, śląski Einfart, Kino Patria czy ogród miejskiego przedszkola. Publiczność przechadzając się pomiędzy miejscami koncertowymi ma możliwość wysłuchania licznych zespołów, doświadczając mnogości stylów muzycznych.

Chóry i zespoły wokalne będą prezentować się w ramach następujących kategorii:

Czytaj więcej: Ruda Śląska | V Międzynarodowy Festiwal Noc Chórów

Znamy Laureatów Złotych Fryderyków 2024!

Meyer ZlotyFryderyk 24Akademia Fonograficzna ZPAV ogłosiła nazwiska laureatów Złotych Fryderyków 2024. Do grona postaci szczególnie wyróżnionych za całokształt dokonań artystycznych dołączyło czworo artystów. Podczas uroczystej Gali Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w PreZero Arena Gliwice 22 marca oraz 28 kwietnia na Gali Muzyki Poważnej w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach statuetki otrzymają:

Krzysztof Meyer – wybitny polski kompozytor i pianista, zwany klasykiem współczesności, wokalistka Martyna Jakubowicz, producent muzyki hip-hopowej Sebastian Imbierowicz oraz perkusista i pedagog Kazimierz Jonkisz.

Czytaj więcej: Znamy Laureatów Złotych Fryderyków 2024!

Szczecin | Konkurs na rezydencję zespołu kameralnego w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Szczecin Classic

KonkursSzczecinClassic 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Baltic Neopolis Orchestra zaprasza do udziału w konkursie na rezydencję zespołu kameralnego w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Szczecin Classic, który odbędzie się w dniach 27 kwietnia - 3 maja 2024 roku w Szczecinie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 28 lutego.

Do Konkursu mogą przystąpić wykonawcy na poziomie profesjonalnym. Średnia wieku zespołu kameralnego nie może przekroczyć 35. roku życia.

Organizator zastrzega sobie prawo do dokonania selekcji i wyłonienia wybranego zespołu na podstawie nadesłanych materiałów video.

Obowiązkowym utworem, który zespół będzie wykonywał na koncercie własnym, będzie dowolne dzieło polskiego kompozytora.

Zgłoszenie do Konkursu powinno być dostarczone do Organizatora drogą mailową lub pocztową (w przypadku przesyłki tradycyjną drogą pocztową decyduje data stempla pocztowego).

Organizator w ramach rezydencji zapewnia:

Czytaj więcej: Szczecin | Konkurs na rezydencję zespołu kameralnego w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu...

XV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców 2024Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej ogłasza XV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Konkurs odbędzie się jedynie pod warunkiem otrzymania dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przesłuchania konkursowe przeprowadzone zostaną wyłącznie w formie zdalnej, w dniach 13–19 października 2024 roku. Udział w Konkursie jest bezpłatny. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 7 października.

Konkurs jest otwarty dla solistów – instrumentalistów i wokalistów - w następujących kategoriach:

  • uczniowie szkół muzycznych II stopnia,
  • studenci uczelni muzycznych (studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie, podyplomowe).

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczący się i studiujący w Polsce (bez względu na obywatelstwo) oraz obywatele polscy uczący się i studiujący za granicą.

Czytaj więcej: XV Konkurs Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców