Polmic - FB

aktualności

Pogrzeb Edwarda Pałłasza

FK
22 grudnia 2019 roku zmarł kompozytor, pedagog, działacz środowiska artystycznego Edward Pałłasz (1936-2019). Msza pogrzebowa w jego intencji zostanie odprawiona w Kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przy Pl. Teatralnym w dniu 10 stycznia (piątek) o godz. 11.30. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera GII-2-27.

Znany kompozytor pełnił stanowisko kierownika muzycznego Teatru Komedia w Warszawie (1964-1966). Wykładał na Wydziale Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (1969-1975). W latach 1984-1988, 1997–2003 był wiceprezesem, a w latach 1988–1993, 2003–2009 prezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Zasiadał w Komisji Repertuarowej Festiwalu „Warszawska Jesień” (1981-1996). W latach 1979-1997 był członkiem Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich (od 1979 do 1981 skarbnikiem, zaś od 1981 do 1983 wiceprezesem). Został współzałożycielem Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Twórczych i Towarzystw Naukowych (1980) oraz członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP Lechu Wałęsie. Pełnił funkcję dyrektora Programu II Polskiego Radia (1995-1998). Był również zastępcą dyrektora naczelnego i artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej (1999–2012). Był członkiem Rady Programowej Polskiego Radia, której przewodniczył w latach 2010–2013. W 2016 roku otrzymał honorowe członkostwo Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Edward Pałłasz został odznaczony Krzyżem Komandorskim, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Zasłużony Działacz Kultury”, Honorową Odznaką Miasta Stołecznego Warszawy, Srebrnym Medalem i Honorową Odznaką Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Gdańsk | X Dni Muzyki Nowej

DMN4–12 stycznia 2020 roku w Gdańsku odbędą się X Dni Muzyki Nowej. Program przedsięwzięcia udowadnia, że każdy gatunek muzyczny może wychodzić poza utarte szlaki, inspirować i zaskakiwać, a kluczem pozostaje eksperyment i ryzyko.

Ideą jubileuszowych Dni Muzyki Nowej jest próba połączenia elektroniki z inspiracjami wielokulturową tradycją, muzyki współczesnej i jej barwnego instrumentarium z ognistą awangardą i minimalizmem. Udział w Festiwalu wezmą Kevin Richard Martin, Innercity Ensemble, Daniel Blumberg i Seymour Wright, oraz Joshua Sabin.

Podczas otwarcia DMN 4 i 5 stycznia odbędzie się premiera performance’u multimedialnego Oko i Ucho. Narcyz i Echo skomponowanego specjalnie dla festiwalu; performance zostanie zaprezentowany przez pianistkę Małgorzatę Walentynowicz i artystkę wizualną, pracującą w obszarze fotografii, nowych mediów, instalacji i performance’u, Doroty Walentynowicz. 9 stycznia wystąpi trójmiejski skład LowBow, który tworzą kontrabasista Maciej Sadowski i wiolonczelistka Małgorzata Znarowska. O ich albumie murmurs Robert Ratajczak pisał, że to muzyka pełna barw i rozmaitych odcieni, silnie zakorzeniona w tradycyjnej formule muzyki klasycznej, a jednocześnie innowacyjna i odkrywcza. Pełne ekspresjonistycznego ducha i ujmującej melodyki utwory, mienią się ogromem ilustracyjnej i prowokującej wyobraźnię melodyki, stylistycznie nawiązując też do folkloru Litwy, Białorusi czy Ukrainy. Słynny kompozytor, aranżer i wykonawca Wim Mertens wyruszy na trasę, dla której okazją jest jubileusz 40-lecia jego kariery muzycznej. W Gdańsku 11 stycznia Mertens wystąpi solo i zagra specjalny, przekrojowy program prezentujący jego twórczość z lat 1980–2020.

Kwartludium i Wim Mertens, uczestnicy pierwszego festiwalu, wystąpią podczas koncertu finałowego i wykonają kompozycje Piotra Peszata, Ivo Nilssona, Krzysztofa Wołka, Wojciecha Blażejczyka i litewskiej kompozytorki Giedrė Pauliukevičiūtė.

Organizatorem festiwalu Dni Muzyki Nowej jest Klub Żak, a festiwal jest realizowany z dotacji Miasta Gdańska.

Szczegółowy program – na stronie https://klubzak.com.pl/koncerty.html 

Wrocław | Nowy świat

NFMNowy świat, naczelny temat koncertu symfonicznego 7 stycznia 2020 roku o godz. 19:00 w Narodowym Forum Muzyki, rozumieć można w dwojaki sposób. Z jednej strony oznacza utwory kompozytorów europejskich napisane w Stanach Zjednoczonych, z drugiej zaś – przedwojenny debiut jednego z najważniejszych twórców ubiegłego stulecia, którego dzieła otworzyły nieistniejące wcześniej światy dźwięków.

Takim pionierskim dziełem są wczesne Wariacje symfoniczne Witolda Lutosławskiego, wykonane po raz pierwszy w 1938 roku. Miały być pracą dyplomową twórcy, jednakże jego nauczyciel kompozycji uznał je za zbyt radykalne, Lutosławski przedstawił więc inny utwór. Wariacjami oficjalnie zadebiutował zaś w środowisku artystycznym II Rzeczypospolitej. To krótkie dzieło pokazuje już w zarodku najważniejsze elementy warsztatu kompozytora: z jednej strony barwną, migotliwą kolorystykę, z drugiej – zaplanowaną w najdrobniejszych szczegółach konstrukcję.

III Koncert fortepianowy Béli Bartóka powstawał pod koniec życia kompozytora, już podczas jego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Dzieło zostało napisane jako prezent urodzinowy dla żony twórcy, pianistki Ditty Pásztory-Bartók. Solistą w utworze węgierskiego autora będzie Piotr Anderszewski, jeden z najbardziej cenionych interpretatorów jego twórczości.

IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka także powstała w Stanach Zjednoczonych. Kompozytor pełnił w tym czasie funkcję dyrektora National Conservatory of Music w Nowym Jorku, postanowił więc zaczerpnąć inspirację z pieśni negro spirituals i muzyki indiańskiej.

Agnieszka Frei

Więcej – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Toruń | Mariacki Koncert Bożonarodzeniowy 2020

Koncert Mariacki6 stycznia 2020 roku o godz. 17:00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu odbędzie się doroczny Koncert Bożonarodzeniowy, w programie którego znajdą się najpiękniejsze tradycyjne kolędy.

Ideą organizatorów jest aby co roku powstawało zupełnie nowe dzieło (aranżacja kolęd), które podczas koncertu będzie miało swoje wielkie prawykonanie. Nowe opracowanie nie oznacza jednak ingerencji w melodię znanych kolęd. Ma być jedynie pokorną ale twórczą wizją kompozytorów ze szczególnym poszanowaniem dla polskiej tradycji. W tym roku do opracowania cyklu kolęd zaproszony został Jędrzej Rochecki.

Utwory wykonają zespoły Schola Cantorum Thorunensis, Schola Dziecięca Nutki Św. Antoniego i zespół instrumentalny pod dyrekcją Pawła Głowińskiego. Organizatorami koncertu są Stowarzyszenie Musica Vera i Parafia Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Podczas koncertu kościół będzie ogrzewany. Wstęp wolny!

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Szczecin | Cicha noc

Opera na Zamku4 stycznia o godz. 19:30 w Kościele pw. św. Mikołaja (ul. Golisza) oraz 5 stycznia o godz. 18:30 w Kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha (pl. Zwycięstwa) w Szczecinie zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu chóru oraz orkiestry kameralnej Orkiestry i Chóru Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej.

W niepowtarzalnej atmosferze szczecińskich kościołów artyści śpiewem oraz muzyką podkreślą radosny i nastrojowy charakter świąt Bożego Narodzenia. Towarzysząca zespołowi wokalnemu orkiestra smyczkowa nadaje szczególny i wyjątkowy klimat całości dzieła, sprawiając, że każda z kolęd posiada swój własny, niepowtarzalny charakter.

Cicha noc to koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową napisany w 2006 r. Jest potraktowanym całościowo zbiorem kilkunastu tradycyjnych polskich kolęd, opracowanych przez warszawskiego kompozytora Macieja Małeckiego w oryginalny, ale mieszczący się w tzw. konwencji klasycznej sposób. Towarzysząca zespołowi wokalnemu orkiestra smyczkowa nadaje szczególny i wyjątkowy klimat całości dzieła, sprawiając, że każda z kolęd ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Zbiór urozmaicają również trzy pastorałki autorstwa Macieja Małeckiego, z których dwie przeznaczone są na chór a cappella.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Informacja o biletach – na stronie http://www.opera.szczecin.pl/ 

Lublin | Koncert Sylwestrowy „Tango moja miłość”

FLJak się bawić – to z klasą. I jak witać Nowy Rok, to najlepiej ze świadomością tego, co już było. 31 grudnia 2019 roku o godz. 18:00 i 1 stycznia 2020 roku o godz. 16.00 w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego będzie miał miejsce Koncert Sylwestrowy „Tango moja miłość”.

Światowej sławy skrzypek Krzysztof Jakowicz z towarzyszeniem formacji „Tango Attack” (Grzegorz Bożewicz – bandoneon, Piotr Malicki – gitara, Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, aranżacje) oraz oczywiście Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza przypomni wspaniały zestaw polskich tang, które może pokryły się już szlachetną patyną, ale których kurz się nie ima.

Usłyszymy m. in. utwory Graj skrzypku graj! Władysława Lidauera, Pamiętam twoje oczy i Serce Matki Zygmunta Karasińskiego, Złociste chryzantemy Zbigniewa Maciejowskiego, Odrobina szczęścia Jerzego Petersburskiego oraz Zakochany Feliksa Frachowicza. Specjalnymi gośćmi koncertu będą urugwajski śpiewak Andres Martorell oraz tancerze Urszula Wojtkowiak i Piotr Woźniak.

Dodatkowe informacje – na stronie http://filharmonialubelska.pl/ 

Toruń | Sylwester na najwyższym poziomie muzycznym

TOSPrestiżową propozycję na magiczną noc noworoczną przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W ramach dwóch koncertów 31 grudnia 2019 roku o godz. 17.00 i 20.30 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wystąpią soliści współpracujący z największymi ośrodkami operowymi Polski i Europy.

Artyści zaprezentują zróżnicowany repertuar, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Utwory operetkowe, operowe i musicalowe w zaskakujących aranżacjach zachwycą nie tylko melomanów. Artyści, którzy zaczarują nas swoimi interpretacjami, to sopranistki Natalia Rubiś-Krzeszowiak i Maria Rozynek-Banaszak oraz barytony Szymon Komasa i Szymon Mechliński. Orkiestra zagra pod batutą Macieja Koczura. Nad rozrywkowym charakterem wieczoru czuwać będzie konferansjer Jerzy Snakowski. W programie koncertu znalazły się utwory muzyki rozrywkowej, arie i duety z największych operetek oraz musicali, m. in. z My Fair Lady Fredericka Loewego i Księżniczki Czardasza Imrego Kálmána, a także Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz.

Solowe arie i duety wprawią gości w taneczny nastrój. Nie zabraknie również muzycznych fajerwerków-niespodzianek. W przerwie wzniesiony zostanie toast symboliczną lampką szampana. Obowiązuje strój wieczorowy.

Szczegóły i program koncertu – na stronie http://www.tos.art.pl/ 

Kraków | Koncert Sylwestrowy

FK31 grudnia 2019 roku o godz. 18:00 podczas Koncertu Sylwestrowego Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi wybitny maestro Antoni Wit.

W Nowy Rok najlepiej wejść z muzyką – nie tylko łagodzi ona obyczaje, uprzyjemnia życie, ale i kieruje nas, jak mawiał Ludwig van Beethoven – ku większemu (i lepszemu) pięknu. Nie pora i miejsce, aby rozstrzygać odwieczny, jakże frapujący spór: czy jesteśmy z drzewa pieśni, czy z drzewa rytmu. W szaleństwie tańca, będącego pochwałą energetyzującego rytmu, jest metoda na świetną zabawę sylwestrową i szczęśliwy Nowy 2020 Rok.

W filharmonicznym tanecznym korowodzie ujawnią się różne style i barwy, w programie znalazły się bowiem utwory takich kompozytorów, jak Stanisław Moniuszko, Piotr Czajkowski, Aram Chaczaturian, Leonard Bernstein, Jacques Offenbach, Camille Saint-Saëns, czy Josef Strauss i Johannes Strauss jr. Dyrygentem – a także: wodzirejem orkiestry i publiczności – będzie Maestro Antoni Wit. A zatem: tańce i zabawę czas zacząć!

Podczas koncertu jak co roku przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz podopiecznego Fundacji „Mam Marzenie”.

Więcej – na stronie http://www.filharmonia.krakow.pl/ 

Katowice | Koncert Sylwestrowy w amerykańskim stylu

NOSPRNarodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza 31 grudnia 2019 roku o godz. 18:00 na Koncert Sylwestrowy. Tego szczególnego wieczoru NOSPR poprowadzi Maestro Lawrence Foster!

Na program koncertu złożą się przede wszystkim znane i lubiane utwory znakomitych amerykańskich kompozytorów. Na początek Agnegram Michaela Tilsona-Thomasa, artysty który nie tylko jest kompozytorem i pianistą, ale też dyrektorem San Francisco Symphony Orchestra, dyrektorem artystycznym i założycielem New World Symphony Orchestra oraz głównym gościnnym dyrygentem London Symphony Orchestra. Jako drugi zabrzmi Knoxville: Summer of 1915 na sopran i orkiestrę Samuela Barbera, którego Adagio na smyczki znają nie tylko pasjonaci muzyki poważniej, ale i popkultury. W muzyce Aarona Coplanda amerykańskiego ducha czuć w każdej nucie, podczas koncertu sylwestrowego usłyszymy utwór czerpiący z kowbojskiej tradycji – Epizody taneczne z baletu Rodeo.

W programie znajdziemy także akcent polski – utwór Bronisława Kapera, polskiego kompozytora muzyki filmowej i teatralnej. W Hollywood skomponował on ilustracje muzyczne do blisko 150 filmów, otrzymując Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu Lili, która tego wieczoru wypełni brzmieniem salę NOSPR.

Skoro sylwester w amerykańskim stylu, to nie może zabraknąć dwóch nazwisk: Leonard Bernstein i George Gershwin. W tanecznych rytmach musicalu On the Town Bernsteina i legendarnych wręcz motywach Amerykanina w Paryżu zakończymy rok 2019 i przywitamy Nowy Rok!

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie https://nospr.org.pl