Polmic - FB

aktualności

Nie żyje Katarzyna Morawska…

Morawska Katarzyna7 kwietnia 2020 roku w Warszawie zmarła muzykolog dr Katarzyna Morawska. Była członkiem Związku Kompozytorów Polskich od 1965 roku.

Przez całe swoje zawodowe życie była związana z Instytutem Sztuki PAN (1954–1995). Od 1956 do 1967 roku była sekretarzem redakcji „Słownika Muzyków Polskich”. W latach 1972–1993 pełniła funkcję zastępcy redaktora naczelnego, a następnie (1993–1995) redaktora naczelnego kwartalnika „Muzyka”.

Jej prace naukowe poświęcone były muzyce XIV–XVI w., polskiej i powszechnej, zwłaszcza organowej, oraz dziejom historiografii muzycznej w Polsce dotyczącym badań nad muzyką dawną. Katarzyna Morawska była autorką opracowań źródłowo-dokumentacyjnych i leksykograficznych. Dokonała m. in. transkrypcji tabulatury organowej Jana z Lublina. W serii „Historia Muzyki Polskiej” ukazały się dwa tomy jej autorstwa: Renesans. 1500–1600 (1994) i Średniowiecze. 1320–1500 (1998).

Wykładała na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie (1970-1979) i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1972-1979).

Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony Działach Kultury.

Cześć Jej pamięci!

Zostań w domu z Tansman Philharmonic

TansmanPlatforma Tansman Philharmonic to najbogatsze i najbardziej wszechstronne kompendium wiedzy o Aleksandrze Tansmanie i jego dokonaniach, nie tylko w Polsce ale też na świecie, umożliwiające wolny dostęp do dzieł kameralnych i orkiestrowych kompozytora.

Strona oferuje dostęp do setek unikalnych nagrań, filmów, rozmów, dokumentów, muzealiów, wydawnictw książkowych, katalogowych i płytowych. Tansman Philharmonic zawiera cykl niezwykłych podróży muzycznych: koncerty, premiery, dzieła i wykonania gwiazd Tansman Festival, laureatów Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana i Nagrody Tansman za wybitną indywidualność muzyczną i bezkompromisowość w twórczości (w tym Elżbiety Chojnackiej, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka).

Tansman Philharmonic to projekt multimedialny zrealizowany w wersji językowej polskiej i angielskiej, popularyzujący polskie i europejskie dziedzictwo kulturowe, platforma prezentacji unikalnych produkcji artystycznych i nieznanych kart muzyki polskiej oraz dorobku jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który cieszył się prawdziwie międzynarodowym, globalnym uznaniem, tym samym przysparzając sławy polskiej kulturze i wpływając na podniesienie jej rangi na świecie.

http://tansman.org.pl 

Opera Bałtycka w Gdańsku online

OBBudynek Opery Bałtyckiej w Gdańsku jest zamknięty, ale otwiera się dla melomanów online: na profilach na Facebooku, Instagramie czy YouTube.

Jeśli możesz, zostań w… operze, tyle że z domu. Widownie wcale nie opustoszały, tylko przeniosły się gdzie indziej – do świata streamów i archiwaliów, które jakością dźwięku i obrazu oraz prędkością transferu przewyższają oczekiwania. Nie poczujemy „tej” atmosfery, nie spotkamy w foyer solistów i realizatorów, ale za to premiera jest codziennie – w salonie, w kuchni, bezpłatnie.

Opera Bałtycka zaprasza widzów do uczestnictwa w świecie opery online: do wirtualnego zwiedzania Opery, rozwiązywania zagadek i krzyżówek dla najmłodszych, do oglądania reportaży o kulisach powstawania premier operowych, fotograficznych wspomnień z premier dzieł polskich kompozytorów. W czasie zawieszonych spektakli Jerzy Snakowski podczas cyklu „Opera Bistro” oprowadza fanów opery po jej zazdrośnie skrywanych zakamarkach.

Najciekawsze materiały dostępne są na stronach https://www.facebook.com/OperaBaltycka/  Instagram https://www.instagram.com/operabaltycka/  YouTube https://www.youtube.com/channel/UCk1u05ozzZWZH02v1NK4aqA 

#zostańwdomu i twórz!

FSFilharmonia Śląska i Polskie Wydawnictwo Muzyczne łączą siły razem z kompozytorami oraz… melomanami, aby wspólnie stworzyć unikatowe muzyczne dzieło. Wystartował projekt „#zostańwdomu i twórz”, w którym pierwszy raz w historii to miłośnicy muzyki będą mogli zadecydować o ostatecznym kształcie kompozycji. Zostanie ona poświęcona pamięci prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Projekt realizowany jest na facebookowym profilu Filharmonii Śląskiej. Swój udział w akcji potwierdzili m.in. Mikołaj Piotr Górecki, Marcel Chyrzyński, Enjott Schneider i Paweł Mykietyn. Partnerem projektu jest „Ruch Muzyczny”.

Każdego dnia od poniedziałku do soboty na fanpage’u Filharmonii pojawiają się dwie muzyczne propozycje przygotowane przez danego kompozytora, na które internauci mogą głosować w komentarzu pod postem (i tylko pod nim). W niedzielę prezentowane są efekty wspólnej pracy uczestników akcji i kompozytorów. W ten sposób melomani współtworzą partyturę dzieła, które po ukończeniu zostanie opracowane i wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz, gdy tylko będzie możliwy powrót do sali koncertowej, prawykonane przez muzyków Filharmonii Śląskiej.

„Ten projekt to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne. Kompozytorzy różnych generacji, o różnym estetycznym i artystycznym rodowodzie łączą siły, aby wspólnie z melomanami, miłośnikami muzyki, fanami Filharmonii Śląskiej stworzyć unikatowe dzieło artystyczne. Kompozytorzy wspólnie z internautami napiszą suitę na orkiestrę smyczkową, a kiedy rzecz będzie gotowa, PWM przygotuje materiał nutowy, wyda partyturę drukiem, Filharmonia Śląska wykona utwór, a my z państwem będziemy z satysfakcją słuchać tego współtworzonego dzieła. Serdecznie zapraszam do artystycznej zabawy” – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny PWM.

Zakończenie projektu „#zostańwdomu i twórz” i wspólnego pisania utworu przewidziane jest na 18 maja.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronie https://filharmonia-slaska.eu/zostanwdomu-i-tworz/  oraz na Facebooku Filharmonii Śląskiej https://www.facebook.com/filharmonia.slaska 

V Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego

ZSM w ToruniuFundacja na Rzecz Pomocy i Rozwoju Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu oraz Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu ogłaszają V Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski im. Piotra Perkowskiego.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów średnich szkół muzycznych w Polsce oraz dla kompozytorów urodzonych nie wcześniej niż 17 sierpnia 1999 roku.

Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie utworu w formie tanga na orkiestrę smyczkową oraz 3 perkusistów. Wykonawcą utworów będzie szkolna orkiestra, więc stopień trudności musi uwzględniać możliwości uczniów szkoły muzycznej II stopnia. Czas trwania utworu: 4–7 minut.

Konkurs składać się będzie z dwóch etapów. W pierwszym etapie Jury wyłoni kompozycje, które zostaną wykonane podczas koncertu finałowego (etap drugi). O wyborze partytur uczestnicy Konkursu zostaną powiadomieni. Wykonanie wybranych utworów odbędzie się 14 grudnia 2020 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Po koncercie Jury podejmie decyzje o przyznaniu nagród.

Przewiduje się przyznanie następujących nagród w każdej kategorii: I nagroda – 800 zł., II nagroda – 500 zł, III nagroda – 350 zł. Utwory, nagrodzone w Konkursie pierwszym miejscem, zostaną wykonane podczas uroczystego koncertu kompozytorskiego w ramach obchodów 100-lecia Szkół Muzycznych w Toruniu we wrześniu 2021 roku.

Termin nadsyłania partytur upływa 17 sierpnia 2020 roku.

Regulamin Konkursu zamieszczony jest na stronie https://bit.ly/2WJuWcQ 

Filharmonia Szczecin online!

FSzFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na codzienne regularne spotkania z muzykami, podczas których co rano odbywają się EduPoranki dla najmłodszych, a popołudnia i wieczory poświęcone są najróżniejszym odsłonom Orkiestry na kanałach Filharmonii w serwisie YouTube i Facebook.

Szczecińska Orkiestra to zespół z ponad 70-letnią historią, który od sezonu 2016 / 2017 prowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann. Pod jego batutą muzycy rozwijają nie tylko umiejętności pracy w dużej grupie, ale także w mniejszych, niejednokrotnie kameralnych składach oraz pracę solową. Muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie to także artyści, którzy doskonale czują i sprawdzają się w „nieklasycznych” projektach: od koncertów edukacyjnych, przez jazzowe, czy z elementami muzyki tradycyjnej lub elektronicznej, po formy spektakli muzycznych.

W ramach cyklu „EduPoranki z Filharmonią” Szczecińskiej Filharmonii najmłodsi melomani i ich rodzice będą słuchać piosenek oraz uczyć się ich razem śpiewać i grać. Kontynuowane będą także spotkania z uwielbianą przez dzieci DoNutą.

Filharmonia przypomni melomanom o wszystkich działaniach – tych klasycznych, prezentujących polską muzykę współczesną, ale też i specjalnych projektach, które tworzyli przez ostatnie lata muzycy Orkiestry. Każdego wieczoru spotkamy się też z nimi w bardziej prywatnej odsłonie – podczas wywiadów. Zostaną wyemitowane reportaże o działalności instytucji oraz udostępnione galerie zdjęć z koncertów.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza będzie spotykać się z melomanami poprzez kanały w serwisach YouTube https://www.youtube.com/channel/UCQ7RqRSiL8J0A5mOLxZMTZg  i Facebook https://www.facebook.com/FilharmoniaSZN/ 

Warszawska Opera Kameralna dołączyła do akcji #zostańwdomu

WOkWarszawska Opera Kameralna codziennie o godz. 19.00 w ramach cyklu „Opera z fotela” będzie prezentowała online bogate zasoby nagrań audio-wideo, zdjęć, wywiadów oraz zarejestrowanych największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń artystycznych WOK po to, by dostarczyć niezapomnianych emocji wszystkim spragnionym kontaktu ze sztuką.

Opera bez wychodzenia z domu, na wyciągniecie ręki, w dowolnej chwili i w dowolnym towarzystwie. Melomani będą możliwość oglądać nagrania audio-wideo, zdjęcia ze spektakli, wystawy, operowe smaczki i historię Warszawskiej Opery Kameralnej.

Udostępnione zostaną nagrania najpiękniejszych arii operowych z ostatnich Wielkich Gali różnych edycji Festiwalu Mozartowskiego, a w Wielkim Tygodniu – Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta. Zobaczymy też fragmenty najnowszych produkcji WOK, w tym musical Krzesimira Dębdkiego Przerwana Cisza i Snack Opera Jerzego Snakowskiego. Największe gwiazdy, największe produkcje, największe dzieła... to wszystko na FanPage Warszawskiej Opery Kameralnej https://www.facebook.com/Warszawska.Opera.Kameralna!

Szczegóły – na stronie https://repertuar.operakameralna.pl/operazfotela/ 

Zostań w domu. Dwójka w NOSPR – NOSPR w Dwójce

NOSPRPolskie Radio „Dwójka”, która nazywana jest największą salą koncertową w Polsce, zaprasza od 19 marca 2020 roku na specjalną internetową serię koncertów w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Dzięki akcji Programu 2 Polskiego Radia „Zostań w domu. Dwójka w NOSPR – NOSPR w Dwójce” melomani pozbawieni możliwości uczestniczenia w życiu muzycznym kraju mogą codziennie (o godz. 12.00 i 21.00) słuchać koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na stronach internetowych Dwójki i NOSPR. Inicjatorem akcji jest Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki. Wyboru najciekawszych koncertów z niezwykle obszernej oferty NOSPR dokonał Jacek Hawryluk – wicedyrektor Programu 2 Polskiego Radia.

Będą to przede wszystkim koncerty minionych sezonów, w których w bogatym, różnorodnym repertuarze (obejmującym symfonikę, koncerty solowe i dzieła wokalno-instrumentalne) z orkiestrą wystąpili legendarni soliści i dyrygenci. W repertuarze koncertów ważne miejsce zajmuje polska muzyka XX–XXI w., m. in. utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Dodatkowe informacje – na stronach https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka  i https://nospr.org.pl/pl 

#zostańwdomu – Filharmonia Krakowska naszym gościem

FKCo piątek o godz. 19.30 Filharmonia Krakowska emitować będzie swoje nagrania specjalnie z myślą o swojej publiczności.

Niedawno Filharmonia obchodziła piękny jubileusz 75-lecia. Instytucja w swojej długiej historii stawała wobec wielu wyzwań, lokalnych i światowych, towarzyszyła mieszkańcom Krakowa w najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych momentach w życia miasta. Za pośrednictwem łączy internetowych artyści Filharmonii nadal koncertują, aktywnie popularyzując muzykę klasyczną, dorobek polskich kompozytorów, opowiadając o współpracujących z Filharmonią Krakowską artystach oraz o instytucji w 75. roku jej działalności.

Facebook Filharmonii to teraz miejsce:

  • koncertów – co piątek o godz. 19.30
  • czytania historii Filharmonii Krakowskiej w ramach cyklu „Środa z książką" – dzięki uprzejmości Radia Kraków
  • muzycznych pocztówek, w których nie zabraknie fragmentów archiwalnych koncertów oraz zdjęć.

O wszystkich tych działaniach dowiedzieć się można za pośrednictwem strony www.filharmonia.krakow.pl  oraz na https://www.facebook.com/filharmonia.krakow/ 

Małgorzata Koch-Butryn