Polmic - FB

aktualności

Warszawa | James Newton in Person

POSI19 października 2019 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie polska publiczność po raz pierwszy będzie miała okazję zapoznać się z tak bogatym wyborem dzieł amerykańskiego kompozytora, dyrygenta, aranżera i flecisty Jamesa Newtona jr. w koncercie ukazującym wszechstronność jego talentu. Sinfonia Iuventus wykona jego kompozycje razem z kwartetem jazzowym.

James Newton (*1953) w trakcie swojej kariery napisał ponad 300 kompozycji. Utwory Newtona wykonywane były na całym świecie, od Carnegie Hall po berlińską Galerię Narodową. Jego twórczość obejmuje muzykę kameralną, symfoniczną, sakralną, jazz, electronic i ethno, a także muzykę do baletów. Jest autorem podręcznika improwizacji na flecie (The Improvising Flute). Ma na koncie kilkadziesiąt albumów autorskich, w tym albumy na flet solo. James Newton należy do najznamienitszych jazzowych flecistów – wirtuozów. Jego nagrania z Anthonym Davisem są najbardziej charakterystycznym przykładem współczesnego Trzeciego Nurtu.

O swojej twórczości w jednym z wywiadów muzyk powiedział: „Muzyka, którą piszę, przede wszystkim odzwierciedla moją wiarę, która przenika moje życie artystyczne jako kompozytora muzyki sakralnej. […] Innym przewijającym się tematem jest inspiracja moimi afroamerykańskimi korzeniami kulturowymi”. Newton jest autorem opery The Songs of Freedom i Mszy łacińskiej, która miała swoją premierę w Prato we Włoszech.

W Polsce jako wykonawca Newton pojawił się w 2007 roku biorąc udział w trasie koncertowej Piotr Baron Quartet. W tym samym roku James Newton wystąpił dwukrotnie z zespołem Jarka Śmietany. Podczas najbliższego koncertu monograficznego światowej sławy wykonawca wystąpi na jednej scenie z polskimi muzykami: Piotrem Baronem, Dominikiem Wanią, Maciejam Adamczakiem, Łukaszem Żytą oraz śpiewakami Marcelą Wierzbicką-Opalińską i Dominikiem Opalińskim. Usłyszymy m. in. opracowanie sławnego hymnu Amazing Grace dedykowane Barackowi Obamie oraz ofiarom masakry w kościele w Charleston w 2015.

Patronat medialny objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie www.sinfoniaiuventus.pl 

Katowice | Lawrence Foster i Rudolf Buchbinder

Bacewicz18 października 2019 roku o godz. 19:30 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą nowego dyrektora artystycznego, pierwszego dyrygenta Lawrence'a Fostera wykona Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i I Symfonię Es-dur George'a Enescu.

Koncert na orkiestrę smyczkową – opus magnum Grażyny Bacewicz, powraca na pulpity muzyków NOSPR dokładnie 69 lat i 4 miesiące po prawykonaniu pod batutą Grzegorza Fitelberga. Choć skład orkiestry zmienił się od tego czasu całkowicie, siła oddziaływania dzieła, które Stefan Kisielewski opisał jako „krwisty kawał zdrowej i smacznej muzyki”, pozostaje niezmienna.

Rudolph Buchbinder na swój debiut w NOSPR wybrał IV koncert fortepianowy G-dur Ludwiga van Beethovena. Koncert zyskał przydomek „Skowronkowy”, za sprawą szerokich i łagodnych pejzaży, malowanych przez Beethovena, dla którego premiera tego utworu była jednocześnie ostatnim publicznym występem w roli solisty z orkiestrą.

George Enescu zdecydował się nadać Symfonii Es-dur (1905) numer pierwszy, mimo że wcześniej, jako nastolatek, napisał aż cztery symfonie w ramach ćwiczeń. Niech to jednak nikogo nie dziwi, Enescu do dziś pozostaje najmłodszym w historii studentem wiedeńskiego konserwatorium, do którego został przyjęty w wieku 7 lat! Pisząc więc Symfonię Es-dur w wieku 24 lat mógł już zaprezentować „dojrzałe” spojrzenie na późnoromantyczną tradycję symfoniczną spod znaku Schumanna i Brahmsa.

Przed koncertem, o godz. 18.45, Towarzystwo Przyjaciół NOSPR zaprasza do sali kameralnej na spotkanie, na którym gościem specjalnym będzie dyrektor George Enescu Festival – Mihai Constantinescu.

Szymon Maliszewski

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie http://www.nospr.org.pl/pl/ 

Katowice | Muzyka uobecniona w obrazie w Filharmonii Śląskiej

FSUnikatowy multimedialny koncert symfoniczny odbędzie się 18 października 2019 roku w Filharmonii Śląskiej. Potęga zespołu orkiestrowego i brzmienia organów połączą się w całkowitej harmonii, dodatkowo wzmocnione transmisją na żywo z wnętrza składającego się z 2500 piszczałek wyjątkowego instrumentu.

Organy, jako instrument sam w sobie prezentujący niezwykłe bogactwo barw, dzięki umiejętnościom Romana Peruckiego usłyszymy – i zobaczymy – w najbliższy piątek w zupełnie nowej odsłonie – na multimedialnym koncercie symfonicznym. Filharmonicy śląscy wraz ze znanym solistą zaprezentują organy w różnych rolach – w partii solowej i jako część zespołu orkiestrowego, udowadniając, jak wiele możliwości daje oraz jak zaskakujący i zachwycający może być ten instrument. Dodatkowo, dzięki kamerom umieszczonym w jego wnętrzu, melomani zgromadzeni w sali koncertowej im. Karola Stryji będą mogli zobaczyć działanie skomplikowanych mechanizmów, które organista wprawi w ruch każdym dotknięciem klawiszy czy pedału.

Roman Perucki, którego usłyszymy tego wieczoru, jest pedagogiem, jurorem konkursów krajowych i międzynarodowych, a w swym dorobku ma już ponad 2500 recitali. Występował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, za każdym razem zachwycając publiczność swymi umiejętnościami.

Marta Szybiak

Patronat medialny nad 75. sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 

Warszawa | Bogusławowi Schaefferowi in memoriam

SchaefferChór Polskiego Radia zaprasza na koncert dedykowany pamięci wybitnego polskiego twórcy „Bogusławoi Schaefferowi in memoriam”, który odbędzie się 18 października 2019 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (ul. Modzelewskiego 59).

Z okazji jubileuszu Bogusława Schaeffera, który w tym roku obchodził 90. urodziny, Sławomir Kupczak – zdobywca nagród na polskich i międzynarodowych konkursach muzyki współczesnej – stworzył na zamówienie Chóru Polskiego Radia utwór Glosolalia. „Glosolalia to próba nieświadomego wymawiania dźwięków przypominających jakiś język, szczególnie będąc w stanie głębokiego, wewnętrznego przeżycia mistycznego. Glosolalia jest mamrotaniem w nieistniejącym języku. To co słyszymy, to obfitość szumów i hałas. Utwór nie jest jednak próbą umuzycznienia tego zjawiska, a tym bardziej przedstawienia jakiegoś kultu religijnego. Partia chóru zanotowana jest notacją ścisłą z elementami improwizacji, dotyczącej wysokości dźwięków, wymawianych zgłosek. W utworze użyłem charakterystycznych współbrzmień, które wywiodłem z gruzińskich pieśni religijnych, a także pieśń Szen Char Wenachi z przełomu XII i XIII wieku” – tłumaczy kompozytor. Podczas październikowego koncertu nastąpi prawykonanie utworu Sławomira Kupczaka.

Głównym punktem koncertu „Bogusławowi Schaefferowi in memoriam” będzie kompozycja Missa elettronica Schaeffera na chór mieszany i taśmę, w której Chórowi Polskiego Radia towarzyszyć będzie odpowiedzialna za realizację partii dźwiękowej Ewa Guziołek-Tubelewicz. Zespół Chóru Polskiego Radia poprowadzi Maria Piotrowska-Bogalecka.

Informacja o biletach – na stronie http://www.studianagran.com.pl/koncerty/sala-witolda-lutoslawskiego/ 

Elbląg | Klasyka muzycznej Europy z EOK

EOKKoncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej 18 października 2019 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu będzie smyczkową polemiką z miłośnikami kawy według Jana Sebastiana Bacha…

Wysłuchamy muzycznej klasyki Starego Kontynentu, rodem z Polski i z Niemiec. Po zachodniej stronie Odry znajdziemy się za sprawą bachowskiej Kantaty o kawie. Dzięki jednej z najciekawszych polskich sopranistek – Magdalenie Schabowskiej – wnętrze sali koncertowej ZPSM wypełni aria Heute noch z bachowskiej Kantaty. To pełna humoru i finezji polemika z miłośnikami czarnego trunku.

Natomiast ku polskiej stronie rzecznej granicy udamy się, słuchając kompozycji Stanisława Moniuszki, Grażyny Bacewicz i Henryka Mikołaja Góreckiego. Pod batutą Macieja Żółtowskiego artyści wykonają m.in. moniuszkowską Bajkę, wskutek której przeniesiemy się w świat zaczynający się „za górami, za lasami”. Kres tej wędrówki będzie zależał tylko od wyobraźni melomanów.

Tomasz Czapla

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie http://www.eok.elblag.eu/ 

Łódź | Royal Philharmonic Orchestra. Gościnny koncert symfoniczny

FLPrzed nami niezwykły wieczór w Filharmonii Łódzkiej 17 października 2019 roku o godz. 20.00 z niezwykłymi gośćmi z Wielkiej Brytanii. Royal Philharmonic Orchestra – Królewska Orkiestra Filharmoniczna wykona dzieła Mieczysława Karłowicza i Fryderyka Chopina.

RPO to jeden z czołowych brytyjskich zespołów. Jej głównymi dyrygentami byli: Rudolf Kempe, Antal Doráti, Walter Weller, André Previn, Vladimir Ashkenazy, Yuri Temirkanov, Daniele Gatti i Charles Dutoit. Zespół rezyduje w londyńskiej Cadogan Hall, występuje również w Royal Festival Hall i Royal Albert Hall. Obecnie orkiestra stale współpracuje m.in. z Pinchasem Zukermanem, Alexandrem Shelleyem i polskim dyrygentem Grzegorzem Nowakiem, z którym wystąpi w Łodzi. Zagraniczne tournées są stałym i ważnym elementem działalności zespołu. RPO koncertuje w wielu prestiżowych salach na całym świecie, z artystami najwyższej rangi.

Program październikowego koncertu wypełnią utwory kompozytorów polskich. Jego trzon stanowić będą trzy poematy symfoniczne Mieczysława Karłowicza, przedstawiciela Młodej Polski w muzyce, którego obiecującą karierę przerwała 110 lat temu tragiczna śmierć w Tatrach. Solistą koncertu będzie Konrad Binienda, polski pianista mieszkający w Ohio (USA), laureat Chopinowskiego Konkursu Pianistycznego Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku i innych prestiżowych konkursów wykonawczych. Zabrzmi Allegro de concert A-dur op. 46 Fryderyka Chopina w opracowaniu Konrada Biniendy.

Spotkanie przedkoncertowe o godz. 19.15 poprowadzi Andrzej Sułek.

Szczegółowy program – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/royal-philharmonic-orchestra-goscinny-koncert-symfoniczny 

Poznań | Paderewski Festiwal

PaderewskiW dniach 16–19 października 2019 roku w Poznaniu odbędzie się „Paderewski Festiwal – Muzyk, Człowiek, Ambasador Polski”. Stanowi on zapowiedź wyjątkowej, polsko-amerykańskiej produkcji musicalowej o Ignacym Janie Paderewskim, której premiera została zaplanowana na jesień 2020 roku.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Teatr Muzyczny w Poznaniu, Instytut Adama Mickiewicza i Miasto Poznań. Festiwal zainauguruje koncert musicalowy „Paddymania”. Tytuł pochodzi od określenia, które powstało w Stanach Zjednoczonych w 1891 roku, a wywołane było pojawieniem się tam na scenach koncertowych trzydziestojednoletniego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego. Zabrzmi wybór piosenek z czterech musicali zainspirowanych historią Paderewskiego i amerykańskiej fascynacji jego twórczością. Utwory powstały z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza w ramach konkursu na profesjonalny musical poświęcony Paderewskiemu, przeprowadzony w USA. Festiwal stanowi kontynuację projektu IAM „Paderewski Musical”. Zwycięzcą został Matthew Hardy, autor spektaklu Virtuoso, który będzie miał swoją premierę we wrześniu 2020 roku w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a następnie zostanie wystawiony w Stanach Zjednoczonych.

Festiwal obejmuje koncerty z muzyką Paderewskiego, warsztaty, które poprowadzą dziekani i profesorki uczelni publicznych i prywatnych z Los Angeles, Nowego Jorku i New Mexico, panel dyskusyjny poświęcony realizacji musicalu w USA z udziałem członków jury projektu „Paderewski Musical”, a także premzentację anglojęzycznego teledysku zapowiadającego premierę musicalu Virtuoso. W ramach „Paderewski Festiwal” pokazana zostanie też opera kameralna Three Paderewskis – zwycięzca nagrody Opera America za rok 2018.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp bezpłatny.

Szczegóły – na stronie https://www.teatr-muzyczny.pl/paderewski-festiwal/19 

Łódź | Koncert kameralny w Filharmonii

FL15 października 2019 roku o godz. 19.00 w wykonaniu Tria Vivo usłyszymy nową interpretację arcydzieła Karola Szymanowskiego – Mity w opracowaniu łódzkiej kompozytorki Olgi Hans.

Trio fortepianowe to zespół, który łączy wirtuozowskie możliwości skrzypiec, głębokie brzmienie wiolonczeli i harmoniczne bogactwo fortepianu. Zespół taki tworzy troje muzyków, związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi: Magdalena Kling-Fender, Robert Fender i Hanna Holeksa. Na estradzie Filharmonii zaprezentują Trio fortepianowe a-moll op. 50 Piotra Czajkowskiego, Trio fortepianowe G-dur Claude'a Debussy'ego i słynne Mity.

Ten utwór Karola Szymanowskiego świadczy o fascynacji kompozytora kulturą śródziemnomorską. Pochodzi z okresu, w którym dla kompozytora najistotniejsze były brzmieniowe właściwości utworu – stąd imitacja szmeru wody czy naśladowanie dźwięku fletni Pana. Opracowania utworu, powstałego w oryginalne na skrzypce i fortepian, dokonała Olga Hans.

Informacja o biletach – na stronie https://filharmonia.lodz.pl/pl/wydarzenia/koncert-kameralny-12 

Antonin | II Festiwal Polskiego Radia Chopin

Festiwal Radia ChopinDruga edycja Festiwalu Polskiego Radia Chopin odbędzie się w dniach 15–20 października 2019 roku w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Hasło przewodnie tegorocznej odsłony brzmi: „Romantyczna fantazja i improwizacja”.

Podczas sześciu wieczorów w pałacu radziwiłłowskim, w którym gościł, koncertował i komponował Fryderyk Chopin, znani muzycy wykonają fantazje i improwizacje nie tylko twórców epoki romantyzmu, lecz także kompozytorów współczesnych. Dwa koncerty, z udziałem Kuby Stankiewicza z zespołem oraz duetu Aleksander Dębicz – Marcin Zdunik, zostaną poświęcone improwizacji. Swoje umiejętności wirtuozowskie zaprezentują podczas recitali fortepianowych Piotr Sałajczyk, Maciej Grzybowski, Julia Kociuban i Evgenij Bozhanov. Przed koncertami odbędą się 25-minutowe wykłady profesorów Ireny Poniatowskiej, Iwony Puchalskiej, Ryszarda Daniela Golianka, Jakuba Stankiewicza i Wiesława Ratajczaka poświęcone idei fantazji i improwizacji w muzyce i literaturze.

Głównym punktem koncertu inauguracyjnego będzie prawykonanie napisanej na specjalne zamówienie Polskiego Radia Chopin kompozycji na fortepian solo Sturm und Frieden Aleksandra Nowaka, tegorocznego laureata Paszportu Polityki. Po raz pierwszy usłyszymy najnowszą kompozycję w wykonaniu Piotra Sałajczyka, który przywraca estradom zapomnianą muzykę fortepianową polskich kompozytorów, ale jest też cenionym wykonawcą muzyki najnowszej. Pianista zaprezentuje również Wielką Fantazję Juliusza Zarębskiego oraz Mazurki z op. 50 i Maski op. 34 Karola Szymanowskiego.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.