Polmic - FB

aktualności

Częstochowa | II Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej

Konkurs WiłkomirskiejZespół Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie zaprasza na II Konkurs Skrzypcowy Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej, który odbędzie się w Częstochowie w dniach 22 lutego – 1 marca 2020 roku.

Celem nadrzędnym Konkursu jest upowszechnianie polskiej literatury skrzypcowej oraz promocja młodych wykonawców. Tej idei przyświeca postać prof. Wandy Wiłkomirskiej – wybitnej polskiej skrzypaczki, propagatorki polskiej muzyki, niesamowitej osobowości artystycznej i pedagogicznej. Nagrody, o które walczyć będą uczestnicy trzech grup wiekowych konkursu, to zarówno nagrody finansowe, znakomite pomoce naukowe, jak i artystyczne w postaci licznych akcesoriów niezbędnych w pracy młodego skrzypka, a przede wszystkim zaproszenia do wykonania koncertów w wielu cenionych instytucjach kultury.

W Konkursie wezmą udział skrzypkowie urodzeni w latach 2000-2009, uczniowie szkół muzycznych oraz studenci z Polski i z zagranicy. Uczestnicy Konkursu wykonywać będą dowolnie wybrane utwory wyłącznie polskich kompozytorów, jednoczęściowe lub cykliczne, na skrzypce solo lub z akompaniamentem fortepianu.

Podczas koncertu inauguracyjnego w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie 22 lutego o godz. 18:00 wystąpią członkowie Jury konkursu: Eliseu Silva, Aleksandra Szwejkowska-Belica, Maria Magdalena Kaczor, a także skrzypaczka Maria Belica, którzy wykonają m. in. dzieła R. Borowskiego, G. Bacewicz i R. Twardowskiego. Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone podczas Koncertu Laureatów – uroczystego zakończenia konkursu 1 marca w Ratuszu Muzeum Częstochowskiego. Wszystkie koncerty i przesłuchania będą otwarte dla publiczności.

Ponadto w ramach Konkursu odbędą się warsztaty, wystawa instrumentów lutniczych i smyczków z pracowni Marcina Mazura, wykłady i panele dyskusyjne oraz kiermasz nut i książek Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Rzeszów | Koncert na zakończenie karnawału

FP25 lutego 2020 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie podczas „Koncert na zakończenie karnawału” zabrzmią utwory Ignacego Zalewskiego i Wojciecha Kostrzewy w wykonaniu Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki.

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych zespołów kameralnych młodego pokolenia. Jest laureatem pierwszych nagród i Grand Prix na konkursach w Polsce, Chorwacji, Francji i Austrii. W listopadzie 2014 roku podczas Koncertu Roku – konkursu dla zespołów kameralnych, otrzymał Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Repertuar zespołu obejmuje literaturę wszystkich epok, od baroku do XXI wieku. Zawiera utwory kompozytorów różnych narodowości, zróżnicowane pod względem charakteru, reprezentujące różne style. Oprócz kompozycji napisanych w oryginale na skrzypce z akordeonem artyści wykonują własne transkrypcje literatury na skrzypce i fortepian.

W programie najbliższego koncertu usłyszymy m.in. The Hollywood Fantasy (2019) dedykowaną zespołowi. To efektowna 3-częsciowa kompozycja Wojciecha Kostrzewy – laureata m.in. Grand Prix III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego, oparta na najsłynniejszych tematach z takich hollywoodzkich filmów, jak Casablanca, Różowa Pantera, Ojciec Chrzestny, Piraci z Karaibów, American Beauty, Harry Potter i wielu innych.

Szczegółowy program – na stronie http://www.filharmonia.rzeszow.pl/repertuar/dzien,25-02-2020.html 

Poznań | Prawykonania kompozycji Janusza Stalmierskiego i Moniki Kędziory

AM Poznań24 lutego 2020 roku o godz. 19.00 w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia uczelni odbędzie się koncert „Smyczkowy Parnas”.

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu nazywana jest kolebką polskiej szkoły wiolinistycznej, której podwaliny stworzyła m.in. znakomita wiolinistka prof. Jadwiga Kaliszewska. Kontynuowało tę pracę liczne grono jej absolwentów – wybitnych pedagogów, którzy kształcili i nadal kształcą kolejne pokolenia muzyków. W roku jubileuszu 100-lecia poznańskiej Akademii Muzycznej usłyszymy wyjątkową orkiestrę, którą stworzą pedagodzy Instytutu Instrumentów Lutniczych.

Pedagodzy Akademii wraz z prof. Mariuszem Dereweckim, kierownikiem artystycznym projektu, zaprezentują utwory Stanisława Moniuszki, Wojciecha Kilara, Romualda Twardowskiego oraz dokonają prawykonań utworów kompozytorów związanych z Uczelnią: Sub glaciae, sum summa aqua… Moniki Kędziory oraz Łagodne światło Janusza Stalmierskiego. Zabrzmi ponadto Souvenir de Florence Piotra Czajkowskiego, zainspirowany wizytą kompozytora we Florencji, w opracowaniu na orkiestrę smyczkową. Słowo o muzyce wygłosi Piotr Niewiedział.

Wstęp na koncerty wolny, bezpłatny.

Dodatkowe informacje – na stronie https://amuz.edu.pl/event/smyczkowy-parnas/ 

Warszawa | Sinfonia Iuventus pod batutą George'a Tchitchinadzego: Mozart i Elgar

POSI22 lutego 2020 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją George'a Tchitchinadzego wykona dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta i Edwarda Elgara. W roli solistek wystąpią altowiolistka Katarzyna Budnik i skrzypaczka Maria Machowska.

Jako pierwsza zabrzmi Uwertura do Così fan tutte. Ta pogodna opera poprzedzona uroczą żywiołową uwerturą stanowi wspaniałe podsumowanie komediowej twórczości Mozarta i szerzej – jego afirmatywnego, pełnego radości stosunku do świata i ludzi, zarazem dopełnia tryptyk późnych dzieł tego gatunku, w którym opera buffa po raz pierwszy w swych dziejach zrównała się jakością z operą seria.

Mozartowska Sinfonia concertante na skrzypce i altówkę powstała pod koniec młodzieńczego, salzburskiego okresu działalności kompozytora, opromienionego już europejską sławą. Sam tytuł wskazuje na gatunek łączący cechy symfonii i koncertu, tu jednak z przewagą elementów tego drugiego. Dwa instrumenty żywo ze sobą dialogują, a całe dzieło przepełnia nastrój pogody i beztroski.

Początki kariery Edwarda Elgara nie zapowiadały ogromnej popularności i sławy, które miały stać się udziałem ponad czterdziestoletniego już muzyka. Późny sukces objawił się początkowo na kontynencie, gdzie jego utwory zdobyły uznanie artystów tej miary, co Richard Strauss oraz dyrygent Hans Richter, który poprowadził premierę Wariacji Enigma op. 36 w londyńskiej St. James Hall 19 czerwca 1899. To właśnie wydarzenie stało się kamieniem milowym kariery Elgara, a wariacje szybko zdobyły wielką sławę w całej Europie.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Gdańsk | Premiera pierwszego albumu Art’n’Voices w wytwórni DUX

DUXArt’n’Voices oddaje w ręce słuchaczy swój najnowszy album Midnight Stories – dwanaście wyjątkowych kompozycji i prawie godzinę muzyki, w której można się zatracić. Premiera odbędzie się 22 lutego 2020 o godz. 19.00 w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Na płycie znalazły się dzieła Pawła Łukaszewskiego, Krzysztofa Komedy, a także twórców młodego pokolenia, m.in. Szymona Godziemba-Trytka, Zuzanny Falkowskiej, Anny Rocławskiej-Musiałczyk i Jakuba Szafrańskiego. Album został nagrany w Ars Sonora Studio, a jego wydawcą jest firma DUX. Koncert premierowy odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku z gościnnym udziałem studentów specjalności Rytmika pod kierunkiem Beaty Oryl.

Zespół wokalny Art’n’Voices powstał w 2010 roku. W swoim repertuarze ma muzykę różnych epok, począwszy od renesansu, jednak przeważają w nim kompozycje muzyki współczesnej, których znaczna część została napisana specjalnie dla zespołu. Ich trzeci, najnowszy album, w całości poświęcony jest utworom inspirowanym szeroko pojętą tematyką nocy. Z uwagi na dużą różnorodność tekstów wykorzystanych przez poszczególnych twórców, każda z dwunastu utrwalonych kompozycji ukazuje autorską wizję, w której, w różnorakich ujęciach, został zaprezentowany motyw nadejścia zmroku i wszystkiego, co z nim związane.

Płyta dostępna jest w sprzedaży internetowej na www.dux.pl, a niebawem pojawi się w fizycznej oraz cyfrowej międzynarodowej dystrybucji.

Patronat medialny: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na temat koncertuhttps://www.amuz.gda.pl/

Kielce | Prawykonanie "Aisthetikos" Hanny Kulenty

Kulenty21 lutego 2020 w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się prawykonanie najnowszego utworu Hanny Kulenty Aisthetikos na saksofon sopranowy, fortepian i orkiestrę. Utwór powstał na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej i został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Tytuł pochodzi z języka greckiego, gdzie oznacza percepcję zmysłową – dopiero odbiór dzieła wszystkimi zmysłami pozwala odczuć jego wielowymiarowość i głębię. W swoim najnowszym utworze Hanna Kulenty wzięła pod uwagę właściwości wszystkich zmysłów, tworząc surrealistyczny wszechświat porządkujący zjawiska muzyczne w czasie.

„Aisthetikos to kompozycja jednoczęściowa, gdzie partie duetu: saksofonu i fortepianu, prawie nierozerwalne prowadzą narrację na tle cienia, dosłownie cienia orkiestry”, komentuje utwór kompozytorka. „Staram się ogarniać swoimi ludzkimi zmysłami ten kosmos, gdzie każda rzecz jest w swoim czasie, a ja tylko ten czas przekształcam, zwalniając lub przyspieszając tę kosmiczną naturę”. Aisthetikos faluje, przyspiesza i zwalnia, igra ze słuchaczami i wystawia na próbę ich muzyczne doświadczenia.

Podczas prawykonania partie solo wykonają Magdalena i Bartłomiej Duś, dla których „cień” stworzy Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzona przez Jacka Rogalę. W programie koncertu znajdzie się także uwertura do opery Fidelio Ludwiga van Beethovena oraz 94. Symfonia G-dur "Niespodzianka" Josepha Haydna. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Informacja na temat biletów – na stroniehttp://filharmonia.kielce.com.pl/press/press_21.02.20.html

Olsztyn | Scena dla Muzyki Polskiej

FWMPodczas kolejnej odsłony programu „Scena dla Muzyki Polskiej”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, będziemy mogli wsłuchać się w intrygujące barwy instrumentów dętych drewnianych w wykonaniu znakomitego zespołu Gruppo di Tempera. Kiedy? 20 lutego 2020 roku o godz. 19:00 w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego zabrzmią utwory Tadeusza Szeligowskiego, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara, Michała Spisaka i Aleksandra Tansmana.

Utwory kameralne na instrumenty dęte, mimo że zdecydowanie mniej popularne niż te przeznaczone na zespoły smyczkowe, pisane były przez największych kompozytorów: Haydna, Mozarta, Beethovena. Nic więc dziwnego, że w XX stuleciu po tę obsadę instrumentalną chętnie sięgali twórcy zaliczani do nurtu neoklasycznego. Kwintety na instrumenty dęte polskich twórców łączy wiele cech, a zarazem każdy z nich naznaczony jest unikatowym charakterem pisma swego twórcy.

Kwintet na instrumenty dęte Tadeusza Szeligowskiego od pierwszych taktów uwodzi pogodną, niemal baśniową atmosferą. O rok starszy Kwintet Wojciecha Kilara wyróżnia się charakterystyczną dla tego kompozytora niezmordowaną motoryką oraz nawiązaniami melodycznymi do muzyki ludowej. Kwintet na instrumenty dęte Grażyny Bacewicz powstał podczas pobytu na stypendium w Paryżu, a Towarzystwo Aide aux femmes de professions libres wyróżniło je pierwszą nagrodą w Konkursie dla kompozytorek. „To pierwszy utwór, który może być odczytany jako wiarygodny tekst stanowiący o stylu kompozytorki”, napisała o kwintecie Małgorzata Gąsiorowska, biografka artystki. Klasycyzujący Kwintet na flet, obój, klarnet, róg i fagot Michała Spisaka – honorowego obywatela Dąbrowy Górniczej – uważany jest przez badaczy za jeden z najlepszych polskich kwintetów dętych. Niczym wisienka na torcie zabrzmi żywiołowy Taniec czarodziejki z baletu La Jardin du paradis Aleksandra Tansmana.

Przejrzystość fakturalna, lekkość, klasyczne proporcje, nawiązania do tonalności – wszystko to sprawia, że muzyka neoklasycyzmu była (i nadal jest!) tak dobrze przyjmowana.

Więcej – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/scena-dla-muzyki-polskiej-gruppo-di-tempera/ 

Szczecin | „SoundLab”: premiera kompozycji na perkusję amplifikowaną, elektronikę oraz zespół kameralny

FSz20 lutego 2020 roku o godz. 20:00 w ramach cyklu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie „SoundLab” wystąpi duet eksperymentatorów i improwizatorów – Teoniki Rożynek & Qba Janicki – oraz artystka wizualna Martyna Chojnacka.

Teoniki Rożynek i Qba Janicki, występując w duecie, wykorzystują „elektroniczne przetworzenia sygnału audio generowanego przez instrumenty akustyczne”. Mają wykształcenie akademickie, jednak są dalecy od respektowania klasycznych reguł. Ich wspólne działania charakteryzuje przede wszystkim improwizacja i ekspresja. Przy czym to, co tworzą, ma swoisty ciężar. Występowali wspólnie m.in. na wrocławskiej odsłonie festiwalu Avant Art w 2019 roku, a także na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival” w 2018 roku.

W trakcie występu w Filharmonii w Szczecinie zabrzmi premierowo kompozycja napisana na perkusję amplifikowaną, elektronikę oraz zespół kameralny. Inspiracją do stworzenia tej kompozycji była cymatyka – nauka o kształcie fal akustycznych, zajmująca się wizualną reprezentacją zjawisk sonicznych.

Oprawę wizualną bazującą na animacji generatywnej oraz przetworzeniach wzorów cymatycznych zarejestrowanych przy użyciu własnej konstrukcji instalacji głośnikowej do stymulacji płynów wykona Martyna Chojnacka.

Katarzyna Plater-Zyberk

Więcej – na https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1221-Lab_5_Teoniki_Rozynek_and_Qba_Janicki_ 

Warszawa | "Scena dla Muzyki Polskiej" – Gruppo di Tempera

FNKolejny koncert w ramach programu "Scena dla Muzyki Polskiej" odbędzie się w środę 19 lutego 2020 w Filharmonii Narodowej. Z polskim repertuarem wystąpi Gruppo di Tempera.

Filharmonia Narodowa we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca zaprosiła muzyków różnych specjalności do składania w trybie konkursowym propozycji programów koncertowych poświęconych wyłącznie muzyce polskiej. Wyłonionych zostało osiem najciekawszych projektów promujących twórczość rodzimych kompozytorów, zarówno znanych, jak i tych, których dzieła rzadziej goszczą na estradach koncertowych. Ta niecodzienna inicjatywa, ukazująca niezwykłą różnorodność muzyki polskiej, ma na celu zainteresowanie publiczności muzyką polską, szczególnie mniej znanymi utworami.

W programie zbliżającego się koncertu znajdą się aż cztery XX-wieczne kwintety na instrumenty dęte. Kwintet Tadeusza Szeligowskiego powstał w 1953 roku i odznacza się dużym wyczuciem możliwości każdego instrumentu, już od pierwszych taktów ujmując optymizmem i lekkością brzmienia. Kwintet na instrumenty dęte Grażyny Bacewicz to najważniejszy utwór skomponowany podczas jej pobytu na stypendium w Paryżu. Kompozycja uzyskała I nagrodę na Konkursie dla kompozytorek, zorganizowanym przez Towarzystwo Aide auxfemmes de professions libres. W pochodzącym z 1952 roku Kwintecie na flet, obój, klarnet, fagot i róg Wojciecha Kilara z łatwością można odnaleźć motywy ludowe. Z kolei Kwintet na flet, obój, klarnet, róg i fagot Michała Spisaka powstał w 1948 roku na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich. Kameralny koncert zwieńczy La danse de la sorcière – fragment z baletu Le Jardin du Paradis Aleksandra Tansmana.

Więcej informacji – na stroniehttp://filharmonia.pl/koncerty-i-bilety/repertuar/scena-dla-muzyki-polskiej5