Polmic - FB

aktualności

Nowa Ruda | Finał warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” 2019

OMBPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza 22 i 23 listopada na ostatnie w 2019 roku bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Nowej Rudzie, podczas których najmłodsi będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Muzycznymi gośćmi warsztatów będą: wiolonczelistka Izabela Buchowska, saksofonista Bartosz Smorągiewicz i kompozytor Jarosław Siwiński. Przygodę przez improwizacje z artystami poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego należy się zarejestrować wcześniej. 22 listopada odbędą się warsztaty dla przedszkoli i szkół (zapisy grup pod numerem tel. 74 872 44 85 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). 23 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie będą miały miejsce warsztaty dla dzieci z rodzicami: godz. 10:00-11:30 – dzieci w wieku 3-5 lat; godz. 12:00-13:30 – dzieci w wieku 6-8 lat (zapisy uczestników pod numerem tel. 790 395 228 oraz e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Patronat medialny nad Warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie https://ptmw.art.pl/warsztaty-improwizacji-dla-dzieci-opowiedz-mi-bajke-2/final-warsztatow-improwizacji-dla-dzieci-opowiedz-mi-bajke-2019-nowa-ruda/ 

Warszawa | „Eufonie” – spotkanie z Maestro Zsoltem Nagyem

Eufonie21 listopada 2019 roku o godz. 18:00 w Biurze Festiwalu Eufonie przy ul. Krakowskie Przedmieście 17 (wejście jak do biura podawczego MKiDN, była Galeria Art) odbędzie się spotkanie z Maestro Zsoltem Nagyem.

Pod batutą znanego węgierskiego dyrygenta będziemy mogli wysłuchać Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego na finałowym koncercie Festiwalu (23 listopada, szczegółowy program koncertu na https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/festiwal-eufonie/). Gospodarzem spotkania będzie dr Beata Bolesławska-Lewandowska, muzykolog, której zainteresowania badawcze koncentrują się wokół polskiej muzyki współczesnej. Rozmowa będzie prowadzona w języku angielskim, jednak wprowadzenie i podsumowanie zostanie przedstawione po polsku.

Maestro Zsolt Nagy (ur. 1957 r., Węgry) pełni funkcję pierwszego dyrygenta i doradcy muzycznego zespołu Israel Contemporary Players. Artysta ma na koncie ponad 800 premier, a także liczne nagrania radiowe i płytowe. Jest laureatem licznych nagród muzycznych, wieloletnim profesorem dyrygentury w Konserwatorium Paryskim.

Gorąco zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie – wstęp wolny!

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/festiwal-eufonie/ 

Katowice | NOSPR kameralnie: Four Strings Quartet

NOSPR21 listopada 2011 roku o godz. 19:30 w ramach cyklu koncertowego „NOSPR kameralnie” w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wystąpi Four Strings Quartet.

Zespół powstał w 2004 roku z inicjatywy Lucyny Fiedukiewicz. Tworzą go głównie muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Zespół wykonuje utwory różnych epok - od baroku po współczesność. Częsta współpraca na płaszczyźnie orkiestrowej ze znakomitymi artystami światowej klasy dała muzykom możliwość kształtowania własnej osobowości muzycznej, podpatrywania mistrzów i poszerzania horyzontów. Charakterystyką kwartetu jest pomysłowość, indywidualność i temperament. Kwartet Four Strings zdobył w 2009 r. nagrodę Grand Prix VI edycji Konkursu na Projekt Nagraniowy ,,Zapomniana muzyka polska" organizowanego przez wydawnictwo Acte Prealable. Efektem tego wyróżnienia było nagranie przez zespół, sześciu płyt z twórczością Zygmunta Noskowskiego, Władysława Żeleńskiego, Witolda Maliszewskiego i Eugeniusza Morawskiego.

Podczas najbliższego koncertu usłyszymy w interpretacji Four Strings Quartet Kwartet smyczkowy d-moll op. 9 nr 1 i Duet tramwajowy „Vis à vis”. Humoreskę muzyczną na skrzypce i wiolonczelę Zygmunta Noskowskiego, Wariacje na temat własny g-moll na kwartet smyczkowy op. 21 Władysława Żeleńskiego oraz Etiudę jazzową na kwartet smyczkowy Henryka Czyża.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://www.nospr.org.pl/ 

Kraków | Marek Stachowski–Zbigniew Bujarski. Mistrzowie i ich uczniowie

Stachowski Bujarski21 listopada 2019 w sali kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie o godz. 18.00 odbędzie się wydarzenie „Marek Stachowski–Zbigniew Bujarski. Mistrzowie i ich uczniowie”, organizowane przez Akademię Muzyczną w Krakowie i Zarząd Związku Kompozytorów Polskich – Oddział w Krakowie.

Kultura przekazywana z pokolenia na pokolenie w głównej mierze opiera się na relacji mistrz i uczeń. Skupienie na osobie mistrza, bez drugiej strony, czyli ucznia, byłoby relacją niepełną. Stąd cykl jesiennych koncertów, o tytule „Mistrzowie i ich uczniowie”, prezentuje wybitnych kompozytorów–pedagogów oraz ich wychowanków, którzy obecnie są już dojrzałymi twórcami. W związku z tegorocznymi obchodami 15. rocznicy śmierci prof. Marka Stachowskiego oraz rocznicy śmierci prof. Zbigniewa Bujarskiego, właśnie tym krakowskim kompozytorom poświęcone zostanie piąte wydarzenie z tego cyklu.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną również kompozycje wychowanków obu Mistrzów — Wojciecha Widłaka i Marcela Chyrzyńskiego (z klasy prof. Stachowskiego) oraz Michaela Gatonska’ego i Mendiego Mengjiqiego (z klasy prof. Bujarskiego).

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mendi Mengjiqi — kompozytor albański, który obecnie wykłada kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym w Prisztinie (Kosowo). Jego utwory wykonywane są w wielu krajach świata. W 2008 roku w Międzynarodowym Konkursie jego kompozycja została wybrana jako Hymn Republiki Kosowa. Spotkanie z Mengjiqim poprowadzi dr Marcin Strzelecki — teoretyk muzyki i kompozytor związany z krakowską Akademią Muzyczną.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Marcel Chyrzyński

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Czytaj więcej: Kraków | Marek Stachowski–Zbigniew Bujarski. Mistrzowie i ich uczniowie

Katowice | VII Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Dni Goreckiego7. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, poświęcone wybitnemu wizjonerowi, mistykowi i jednemu z najwybitniejszych twórców światowych XX wieku, odbędą się w dniach 11 listopada - 6 grudnia 2019 w Katowicach pod hasłem „ReGeneracje”.

Tytuł edycji wprowadza ideę łączenia różnych generacji muzycznych, wśród twórców, wykonawców i odbiorców, a także regenerację odbioru muzyki w różnych grupach wiekowych. Społeczność Filharmonii Śląskiej w szczególny sposób dba o propagowanie dorobku swojego Patrona, poprzez koncerty, nagrania płytowe i wydawnictwa. W ramach tej edycji wydarzenia świętować będziemy również 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Włochami, co uroczyście podkreśli wykonanie utworu Góreckiego Concerto-Cantata op. 65 na flet i orkiestrę przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod batutą włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego i z włoskim solistą Raffaele Trevisanim.

11 listopada odbędą się dwa koncerty muzyki sakralnej w ramach preludium do Festiwalu. Koncert inauguracyjny odbędzie się w sali koncertowej Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego 15 listopada z udziałem Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W programie znajdą się aż dwa prawykonania: Koncert industrialny na klawesyn, orkiestrę smyczkową i multimedia Adama Wesołowskiego oraz Wrzeciona na klawesyn, efekty elektroniczne i orkiestrę kameralną Jerzego Kornowicza. Orkiestrę poprowadzi Robert Kabara, a solistką będzie znakomita klawesynistka Aleksandra Gajecka-Antosiewicz.

W ramach 9 koncertów zabrzmią m.in. utwory Tadeusza Paciorkiewicza, Marka Jasińskiego, Andrzeja Koszewskiego, Józefa Świdra, Adriana Robaka, Piotra Pudełko, Wojciecha Kilara, Mieczysława Wajnberga, Pawła Mykietyna, Jaroława Mamczarskiego, Aleksandra Nowaka, Aleksandra Lasonia oraz Krzysztofa Meyera. Wśród wykonawców znajdą się m.in. Marcin Zdunik, Chikara Imamura, Władysław Szymański, Piotr Sałajczyk, Mirosław Jacek Błaszczyk, Ewa Tracz, Stanisław Kuflyuk, Emilia Stańczyk (wnuczka patrona). Program festiwalu uzupełni szereg tematycznych wydarzeń towarzyszących w postaci koncertów edukacyjnych, pokazu filmu czy gry scenariuszowej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programów „Muzyka”, „Muzyczny ślad” oraz „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad 75. sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program na stroniehttps://filharmonia-slaska.eu/7-mdhmg/

Warszawa | Premiera „Whistleblower” Pawła Pudło i „Concerto in Air” Mikołaja Majkusiaka

WW+F29 listopada 2019 roku o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie podczas koncertu inaugurującego Warsaw Winds+ Festival będzie miała miejsce premiera utworów Pawła Pudło i Mikołaja Majkusiaka.

Tytuł kompozycji Whistleblower Pawła Pudło nawiązuje do osób nazywanych „demaskatorami / sygnalistami”, które informują społeczeństwo m.in. o nieprawidłowościach funkcjonowania państw, służb specjalnych czy korporacji. Demaskatorzy oraz ich czyny, często spotykają się ze skrajnymi, burzliwymi emocjami ze strony społeczeństwa, mimo, że ujawniane przez nich informacje są niezwykle istotne dla uniknięcia konfliktów zbrojnych czy zachowania równowagi pomiędzy inwigilacją masową a wolnością. Demaskator sieje idee, ale czy społeczeństwo je przyjmie? Tego spróbujemy dowiedzieć się podczas premiery utworu Whistleblower.

Ponadto podczas koncertu odbędzie się prawykonanie Concerto in Air Mikołaja Majkusiaka w wersji na kwintet dęty i fortepian. Utwory zaprezentują Lutosławski Quartet, kontrabasista Tomasz Januchta i zespół Gruppo di Tempera w składzie: Agata Igras (flet), Sebastian Aleksandrowicz (obój), Adrian Janda (klarnet), Artur Kasperek (fagot), Tomasz Bińkowski (waltornia) i Agnieszka Kopacka-Aleksandrowicz (fortepian). W wykonaniu znanych muzyków usłyszymy też Danse de la sorcière z baletu Le Jardin du Paradis Aleksandra Tansmana, Kwintet dęty Michała Spisaka i Dixtuor pour quintette à vent et quintette à cordes Jeans Françaixa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Oficjalna strona Festiwalu: https://warsawwindsplusfestival.pl/ 

Tarnowskie Góry | I Konkurs Klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej

CWMKW dniach 24–26 listopada 2019 roku w Pałacu w Rybnej będzie miał miejsce I Konkurs Klawesynowy im. Elżbiety Chojnackiej dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia oraz studiów licencjackich.

Organizatorem Konkursu jest Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej. Celem konkursu jest popularyzacja literatury klawesynowej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX i XXI wieku, a także klawesynu współczesnego z dźwigniami pedałowymi do zmian rejestrów. Jest to również okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami i pedagogami. Występy uczestników oceniać będzie trzyosobowe Jury powołane przez Organizatora w składzie: prof. Elżbieta Stefańska – przewodnicząca jury (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Ewa Piasecka i dr Aleksandra Gajecka-Antosiewicz (Akademia Muzyczna w Łodzi).

W ramach Konkursu odbędą się przesłuchania otwarte dla publiczności, wykład Elżbieta Chojnacka – artystka awangardy i ekspozycja pamiątek po klawesynistce (dr A. Gajecka-Antosiewicz), a także koncerty. Konkurs rozpocznie się recitalem prof. Elżbiety Stefańskiej pt. Elżbieta Chojnacka in memoriam, wieńczącym cykl koncertów „Dwa nurty”. Elżbieta Stefańska to pierwsza dama polskiego klawesynu i żywa historia wykonawstwa muzyki klawesynowej, tak dawnej, jak i współczesnej. Uczennica m.in. Hansa Pischnera i Ruggiero Gerlina, co czyni ją w prostej linii spadkobierczynią tradycji Wandy Landowskiej. Od ponad półwiecza swą artystyczną osobowością i maestrią zachwyca publiczność na całym świecie, od Berlina do Tokyo, jest stałym gościem najbardziej renomowanych festiwali muzycznych na czele z Bachowskim w Lipsku i Haendlowskim w Halle.

Dodatkowe informacje o Konkursie – na stronie https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com/konkurs-klawesynowy-im-el%C5%BCbiety-chojnackiej/ 

Gdańsk | V Nowe Fale 2019

Nowe faleW dniach 23 listopada – 1 grudnia 2019 roku po raz piąty odbędzie się festiwal muzyki współczesnej „Nowe fale”. Repertuar tegorocznych koncertów będzie jak zwykle różnorodny.

Nowe kompozycje zaprezentują zarówno kompozytorzy opowiadający się za potrzebą i możliwością kontynuacji klasycznych rozwiązań, jak i reformatorzy, szukający nowych tematów i środków wyrazu. Nie zabraknie mile zwykle witanej przez publiczność muzyki łączącej tradycje poważną i rozrywkową.

W festiwalu wezmą udział zarówno gdańscy soliści i zespoły, jak i muzycy z innych ośrodków oraz z zagranicy. Efektem zainicjowanej przez organizatorów Festiwalu kilka lat temu współpracy ze środowiskami kompozytorskimi Poznania, Bydgoszczy i Łodzi będą prezentacje utworów związanymi z nimi twórców. Odbędą się m. in. światowe prawykonania tych kompozycji. Wśród premier na pierwszym miejscu należy wymienić przewidziane w programie koncertu finałowego wykonanie utworu jednego z laureatów tegorocznego międzynarodowego konkursu kompozytorskiego, przeprowadzonego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Nowe utwory napisali specjalnie dla Festiwalu także młodzi gdańscy twórcy.

Ze środowiskiem kompozytorów blisko współpracują muzykolodzy i teoretycy muzyki. W tym roku zaprezentują najnowsze spojrzenia na współczesną muzykę fortepianową w ramach towarzyszącej festiwalowi XVIII Konferencji Naukowej „Muzyka fortepianowa”, przygotowanej przez Katedrę Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Temat konferencji to „Wyzwania XX i XXI wieku”. W ramach Festiwalu tradycyjnie odbędą się warsztaty wykonawstwa muzyki współczesnej, prowadzone przez zespół Kwartludium.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://2019.nowefale.pl/ 

Warszawa | Spotkanie z Lady Camillą Panufnik

Eufonie18 listopada 2019 roku o godz. 18:00 w Biurze Festiwalu „Eufonie” przy ul. Krakowskie Przedmieście 17 (wejście jak do biura podawczego MKiDN, była Galeria Art) odbędzie spotkanie z Lady Panufnik, prowadzone przez dr Beatę Bolesławską-Lewandowską.

Beata Bolesławska-Lewandowska jest autorką monografii Sir Andrzeja Panufnika (1914-1991), jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych kompozytorów polskich, którego Koncertu wiolonczelowego mieliśmy okazję wysłuchać wczoraj w wyśmienitym wykonaniu na wieczornym koncercie Festiwalu. Tematem spotkania będzie życie i twórczość Kompozytora na tle wydarzeń historycznych determinujących jego losy. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim, jednak wprowadzenie i podsumowanie zostanie przedstawione po polsku.

Lady Camilla Jessel Panufnik (ur. 7 grudnia 1937 r. w Bearsted, Anglia) – fotograficzka, wdowa po kompozytorze Andrzeju Panufniku oraz autorka posłowia do jego biografii. Współpracuje z wieloma organizacjami charytatywnymi. W młodości mieszkała w Indiach, podróżowała po Afryce i Stanach Zjednoczonych, studiowała w Paryżu na Sorbonie. W kwietniu 2014 r. otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Lady Camilla Panufnik zasiada w najważniejszych radach dotyczących brytyjskiej działalności kulturalnej. Jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych osób świata muzycznego Wielkiej Brytanii.

Gorąco zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie – wstęp wolny!