Polmic - FB

news

17th AUKSO Summer Philharmonic in Wigry

XVII Letnia Filharmonia AUKSO 17th edition of the AUKSO Summer Philharmonic Festival will be held between July 31 and August 5, 2016.

The programme includes orchestral and chamber concerts, as well as workshops and meetings with artsits and invited guests. The audience of the Suwałki region will have an opportunity to listen to violinist Mariusz Patyra, harpsichordist Marcin Świątkiewicz, Sonos Quartet, vocalist Stanisław Soyka, Acoustic Quartet and AUKSO Chamber Orchestra conducted by Marek Moś, who will interpret works by Mozart, Haydn, Bach, Górecki, Händel, Chopin, Pawłowski and many others. 

SEE: Festival's programme

Media patronage: Polish Music Information Centre POLMIC.

Park-Opera Wojtka Blecharza w Parku Skaryszewskim

Park-OperaNowoczesne przedstawienie operowe autorstwa Wojtka Blecharza odbędzie się 16 i 17 lipca 2016 roku w warszawskim Parku Skaryszewskim. Wraz ze znanymi artystami, takimi jak Barbara Kinga Majewska, Dorota Kozińska, Monika Pasiecznik, Anna Radziejewska, Bartłomiej Wąsik, Krystyna Czubówna, Paulina Holtz, Grzegorz Falkowski, i orkiestrą Sinfonia Varsovia mogą wystąpić wszyscy chętni!

Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku włoskim oznacza „praca”. Park-Opera to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się Park Skaryszewski, znajdujący się w pobliżu Teatru Powszechnego, i jego naturalne brzmienie.

Park-Opera chociaż nie jest wystawiana w teatrze operowym, zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy. Każde przedstawienie potrwa około 1,5 h. Widzowie będą mogli poruszać się po przestrzeni Park-Opery swobodnie, podążając za wskazówkami umieszczonymi na mapie, którą można będzie otrzymać w trzech różnych punktach Parku Skaryszewskiego.

Wszyscy zainteresowani udziałem w przedsięwzięciu mogą wysyłać zgłoszenia na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

PRZECZYTAJ: libretto Park-Opery

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

 

9. Lipcowe Koncerty w BUW

9. Lipcowe Koncerty w BUW9. Lipcowe Koncerty w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego będą okazją do wysłuchania autorskich kompozycji muzyków zespołu Atom String Quartet oraz utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego w wykonaniu Wojciecha Pyrcia.

Podczas pierwszego wieczoru, 13 lipca 2016 roku o godz. 19.00, w holu katalogowym BUW wystąpi Atom String Quartet w składzie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński – skrzypce, Michał Zaborski – altówka, Krzysztof Lenczowski – wiolonczela. Muzycy jednego z najciekawszych współczesnych kwartetów smyczkowych wykonają utwory z aulbumu AtomSPHERE, który ukazał się we wrześniu 2015 roku nakładem firmy Kayax. Na płycie znalazły się autorskie kompozycje wszystkich muzyków zespołu, a także opracowania utworów Witolda Lutosławskiego oraz Zbigniewa Seiferta. Album ten był nominowany do nagrody „Fryderyk” 2016 w kategorii „Album roku muzyka jazzowa”.

Drugi wieczór, 20 lipca 2016 roku o godz. 18.00, wypełni natomiast muzyka Fryderyka Chopina (Ballada g-moll op. 23, Walc As-dur op. 42, Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Polonez fis-moll op. 44, Fantazja f-moll op. 49, Etiuda E-dur op. 10 nr 3) oraz Karola Szymanowskiego (Fantazja C-dur op. 14) w wykonaniu Wojciecha Pyrcia. Recital fortepianowy absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli odbędzie się w sali im. Samuela Bogumiła Lindego (III p.). Wojciech Pyrć jest m. in laureatem II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Maria Herrero” w Granadzie 2015 oraz V nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie 2011.

Bezpłatne wejściówki będą dystrybuowane przy wejściu głównym do BUW na godzinę przed koncertami, tj. 13 lipca 2016 r. od godz.18.00 na koncert ASQ oraz 20 lipca 2016 r. od godz.17.00 na recital fortepianowy Wojciecha Pyrcia. Organizację 9. edycji Lipcowych koncertów dofinansowano ze środków Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego.

16. Festiwal Ogrody Muzyczne

16. Festiwal Ogrody Muzyczne16. edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne odbędzie się w dniach 15 lipca – 9 sierpnia 2016 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wśród znamienitych gości tegorocznej edycji Festiwalu znajdą się m.in. Janusz Majewski, Krzesimir Dębski czy Boris Kudlička. Prawdopodobnie wydarzenie uświetni także swoją obecnością zdobywca Złotej Konewki 2015 – rumuńsko-francuski reżyser Radu Mihăileanu, wyróżniony nagrodą publiczności za film Koncert, który można będzie obejrzeć także w tym roku (29.07). Blok operowy wypełnią w tym roku przedstawienia zarejestrowane w nowojorskiej Metropolitan Opera, natomiast blok baletowy spektakle z moskiewskiego Teatru Bolshoi.

Gościem Honorowym 16. Ogrodów jest Słowacja, która 1 lipca 2016 roku przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W programie zaplanowano dwa wieczory słowackie i trzy koncerty w wykonaniu muzyków ze Słowacji: grupy folkowej Kandráčovci (15.07), formacji muzycznej VENI ensemble (18.07) oraz duetu fortepianowego Nora a Miki Škutovci (25.07).

W bloku portretów muzycznych zobaczymy filmy o Leonardzie Bernsteinie, Arvo Pärcie i Fryderyku Chopinie. Dokument o naszym najsławniejszym kompozytorze zrealizował w 2014 roku Phil Grabsky – Brytyjczyk z polskimi korzeniami, autor cyklu o kompozytorach „W poszukiwaniu…” („In search of…”). Zdjęcia kręcono m.in. podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”. Gościem wieczoru przed projekcją filmu będzie pianista Paweł Kowalski, który wielokrotnie zasiadał w jury Konkursu Chopinowskiego.

Gwoździem programu koncertowego będzie występ YOA Orchestra of the Americas – Młodzieżowej orkiestry obu Ameryk (22.07), która wykona kompozycje Bernsteina oraz Revueltasa. Ciekawie zapowiada się także koncert w wykonaniu orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza, zatytułowany od kompozycji Tomasza Sikorskiego Struny w ziemi (01.08). Podczas koncertu finałowego Konieczny? Koniecznie! (09..08) zabrzmią natomiast piosenki Zygmunta Koniecznego. Wystąpią: Agata Zubel (śpiew), Andrzej Bauer (wiolonczela), Bartek Wąsik (fortepian) i Cezary Duchnowski (instrumenty elektroniczne).

Więcej informacji – na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl

Chopin nad wodami Motławy

Chopin nad wodami Motławy15 lipca 2016 roku Polska Filharmonia Bałtycka ponownie rusza z cyklem recitali fortepianowych „Chopin nad wodami Motławy”. W przepięknym otoczeniu Salonu Gdańskiego na Ołowiance uczestnicy będą mogli wysłuchać arcydzieł nie tylko polskiego kompozytora.

Utwory Chopina, Rachmaninowa, Ravela, Brahmsa i innych twórców zagrają dla gości Filharmonii zarówno doświadczeni, jak i dopiero zdobywający uznanie, ale niezwykle zdolni pianiści. Do tych pierwszych należy m.in. Anna Mikolon, laureatka wielu nagród w polskich i międzynarodowych konkursach, posiadająca w swym dorobku wiele nagrań i publikacji. Pojawi się w PFB 24 lipca wraz z Arturem Rożkiem (baryton). Z kolei do przedstawicieli młodszej generacji wykonawców należy m.in. dobrze znany gdańskiej publiczności Mikołaj Sikała, laureat II nagrody w kategorii „Duet na dwa fortepiany” w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie w 2015 roku. Wystąpi on 20 lipca. Oprócz nich swoje umiejętności gry na fortepianie zaprezentują: Anna Uszakowa (15.07), Paweł Rydel (16.07), Natalia Zaleska (17.07), Karol Garwoliński (18.07), EvgenyZaretsky (19.07), Adam Piórkowski (21.07), Arkadiusz Godziński (22.07) i Michał Mossakowski (23.07).

Recitale będą odbywać się codziennie między 15 a 24 lipca o godzinie 20.30. Ich dodatkowym atutem jest to, że z miejsca, w którym się odbywają, można podziwiać jeden z najpiękniejszych zakątków Gdańska – miasto od strony Motławy. Będzie to wspaniała okazja do ucieszenia zarówno oka, jak i ucha dzięki dokonaniom twórców z różnych dziedzin sztuki i czasów.

Bilety na poszczególne dni recitalu do nabycia poprzez stronę: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach PFB.

Energa Varmia Musica 2016

Energa varmia MusicaFestiwal Energa Varmia Musica odbędzie się w tym roku pod hasłem „Alla rustica”. Jego głównym tematem będą powiązania pomiędzy muzyką tradycyjną i poważną. Wydarzenia będą miały miejsce między 31 lipca a 7 sierpnia 2016 roku w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie, Stoczku Klasztornym i Bisztynku.

Określenie „Alla rustica” zaczerpnięto od Antonia Vivaldiego i obecnych w jego twórczości inspiracji muzyką ludową. Tematyka rustykalna inspirowała również Georga Philippa Telemanna, który poznawszy muzykę słowiańską, powiedział, że tematów z niej starczy mu już do końca życia. W programie przedsięwzięcia znajdą się utwory tak odległych chronologicznie względem siebie kompozytorów, jak Mozart, Szymanowski i Bartók. Wydarzenie zamknie Kantata chłopska Bacha wykonana przez wykładowców, gości i uczestników.

Festiwal Energa Varmia Musica różni się w sposobie kontaktu z publicznością oraz prezentacji kompozycji od innych podobnych wydarzeń. Tutaj muzycy sami zapowiadają, co będą grali, mówią przystępnie o instrumentach, podają ciekawostki z życia kompozytorów. Odchodzą od sztampowych repertuarów, prezentują kompozycje mniej znane, podkreślając jednocześnie walor edukacyjny wydarzenia. Gościem specjalnym festiwalu będzie prozaik, eseista, autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później, Grochowa – Andrzej Stasiuk.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowy program – na stronie: www.energavarmiamusica.pl

Słowo i muzyka u Jezuitów

Słowo i muzyka u JezuitówPomiędzy 6 lipca a 27 sierpnia 2016 roku w Jastrzębiej Górze odbędzie się XI Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”. Wydarzenie współorganizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie.

Podczas 16 koncertów jastrzębiogórskiej publiczności swe umiejętności zaprezentują zaproszeni organiści, instrumentaliści i wokaliści – wykonawcy z najwyższej światowej półki oraz wybitnie utalentowani artyści młodego pokolenia. Ten kontrast artystyczny, łączący doświadczenie z młodością oraz prezentacja zróżnicowanych form muzycznych stanowić będzie interesującą formułę koncertów. Podczas koncertu w dniu 3 sierpnia będzie miała miejsce światowa premiera kompozycji Hartwiga Barte-Hannsena w wykonaniu autora i skrzypka Łukasza Peruckiego: Libellus Sanctae Mariae na skrzypce i organy. Całość obejmuje cztery części: I Bóg wybrał Marię, II Maria szuka swojego dwunastoletniego Jezusa, III Maria pod krzyżem, IV Maria zostaje w niebie przyjęta.

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów" stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych, co owocuje wzrostem znaczenia kultury polskiej w Europie Zachodniej oraz za wschodnią granicą. Udział w koncertach wybitnych autorytetów – artystów różnych wyznań, narodowości, prezentujących zróżnicowane praktyki wykonawcze, daje możliwość prezentacji muzyki organowej w ciekawy i oryginalny sposób.

Niedawno powstałe, dedykowane Maestro Krzysztofowi Pendereckiemu, duże organy koncertowe kościoła p.w. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze są magnesem przyciągającym artystów oraz niezliczone rzesze polskich i zagranicznych turystów odwiedzających latem ten malowniczy zakątek Polski. Jezuicki festiwal ma już swoją tradycję i wierną publiczność koncertową. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. Sprzyjać temu będzie zróżnicowany repertuar koncertów festiwalowych, jak i wstęp wolny na wszystkie koncerty festiwalowe.

ZOBACZ: Harmonogram  koncertów

Paweł Mykietyn w Willi Decjusza

Paweł Mykietyn w Willi DecjuszaKolejnym gościem Chóru Polskiego Radia w krakowskiej Willi Decjusza będzie Paweł Mykietyn. Koncert muzyki jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów muzyki współczesnej odbędzie się 10 lipca 2016 roku o godz. 17.00.

Jego kompozytorska kariera od samego początku rozwijała się w błyskotliwym tempie. Mimo że miał niespełna 22 lata i był jeszcze studentem kompozycji w klasie Włodzimierza Kotońskiego, utworem La Strada zadebiutował na „Warszawskiej Jesieni” – najważniejszej polskiej arenie muzyki współczesnej. Dzieło młodego debiutanta przyjęto entuzjastycznie, a sukces szybko zaowocował zamówieniem „Warszawskiej Jesieni” na kolejny utwór – Eine kleine Herbstmusik, którego prawykonanie w 1995 roku uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń warszawskiego festiwalu. W tym samym roku kompozycja Pawła Mykietyna 3 for 13, napisana na zamówienie Polskiego Radia, zdobyła pierwszą lokatę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu w kategorii twórczości młodych kompozytorów. Rok później taką samą nagrodę na IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Amsterdamie otrzymała jego Epifora na fortepian i taśmę. Kolejne edycje „Warszawskiej Jesieni” przynosiły następne nowe utwory Mykietyna: Koncert fortepianowy (1997), Commencement de Siècle (1999), Shakespeare's Sonnets (2000), a wreszcie operę Ignorant i szaleniec (2001).

Wspomniane Sonety Szekspira, a także Epiforę na fortepian i taśmę usłyszymy podczas kolejnej odsłony cyklu „Salon muzyczny Chóru Polskiego Radia w Willi Decjusza”. Program koncertu uzupełni prezentacja 5 pieśni do słów Kazimiery Iłłakiewiczówny Witolda Lutosławskiego. Wśród wykonawców podziwiać będziemy specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej i cenionego na światowych scenach pianistę Macieja Grzybowskiego (to właśnie jemu Mykietyn zadedykował Epiforę) oraz znakomitą sopranistkę młodego pokolenia Annę Zawiszę. Rozmowę z kompozytorem poprowadzi Tomasz Cyz, Redaktor Naczelny „Ruchu Muzycznego”.

Bilety dostępne w sieci InfoKraków (ul. św. Jana 2, pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Willi Decjusza na godzinę przed koncertem.

Więcej informacji – na stronie: www.fundacjasonoris.org

Lech Czech i Rus – prawykonanie symfonii Grzecha Piotrowskiego

Grzech Piotrowski9 lipca 2016 roku o godz. 19.30 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się prawykonanie symfonii Lech Czech i Rus Grzecha Piotrowskiego.

Nazwę swojej symfonii Grzech Piotrowski zaczerpnął ze słynnej legendy o Lechu, Czechu i Rusie – braciach, którzy założyli trzy słowiańskie narody: Lechitów (Polaków), Czechów oraz Rusów (Ruś Kijowska). Legenda stała się więc punktem wyjścia do powstania dzieła sięgającego naszych najstarszych korzeni. Kompozycja Grzecha Piotrowskiego jest zderzeniem muzyki świata, prastarej improwizacji i folku, jazzu, oraz muzyki filmowej z brzmieniem orkiestry symfonicznej.

Wykonawcami Symfonii będą połączone zespoły: NOSPR, World Orchestry (m.in. Grzech Piotrowski na saksofonie), Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych z Kijowa, Chóru Ars Brunensis i Chóru ProForma. Całość poprowadzi Alexander Humala.