Polmic - FB

news

Dark matter(s): the nature of sound

Dark Matter(s)Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza 18 czerwca 2016 roku do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie na koncert zatytułowany Dark matter(s): the nature of sound.

Orkiestrą pokieruje Wiktor Kociuban, ceniony dyrygent polskiego pochodzenia. Międzynarodową karierę dyrygencką rozpoczął w 2014 roku, jako asystent Heinza Holligera, przy produkcji opery kompozytora Schneewittchen w Teatrze Operowym w Bazylei. Następnie debiutował podczas słynnego LucerneFestival (2014), dyrygując Lucerne Festival Academy Orchestra (B. A. Zimmermann – Sinfonie in einem Satz). Artysta współpracował z takimi kompozytorami jak Krzysztof Penderecki, Georg Friedrich Haas, Heinz Holliger czy Sofia Gubaidulina oraz dzielił podium z takimi artystami jak Mischa Maisky, Ivan Monighetti, Marcus Weiss czy Mike Svoboda.

Dark matter(s) to autorski projekt Wiktora Kociubana, będący serią koncertów z orkiestrami, którego założeniem jest prezentowanie publiczności znanych i nieznanych utworów muzyki XX i XXI wieku. Program the nature of sound ukazuje trzy kompozycje muzycznych gigantów: De natura sonoris 2 Krzysztofa Pendereckiego, Melodien György'a Ligetiego i Quattro Pezzisuuna nota sola Giacinto Scelsiego, a także skomponowane w 2003 roku dzieło Naturesmortes słynnego austriackiego kompozytora Georga Friedricha Haasa.

Jak tłumaczy Wiktor Kociuban: Nasz widzialny świat, a więc wszystko, co znamy (inaczej zwykła materia tzw. barionowa) stanowi zaledwie 5 proc. Wszechświata; ciemna energia to aż 68 proc., zaś tytułowa ciemna materia, która oddziałuje grawitacyjnie i sprawia, iż galaktyki mają taki a nie inny kształt to 27 proc. universum. Jak owo »niewidzialne rusztowanie świata« (czyt. ciemna materia), tak muzyka (sztuka) nowa, dzisiaj jakże często niesłusznie pomijana, jest bardzo ważną częścią naszej egzystencji: stanowi trzon kultury – jako sztuka należąca do nas, w przeciwieństwie do tej dawnej, tworzonej dla ludzi żyjących w innych czasach, wyczulonych na inne formy ekspresji i odbierających sztukę w zupełnie innym kontekście.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.sinfoniaiuventus.pl 

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more: Dark matter(s): the nature of sound

Prawykonanie „Suity etnicznej” Marcina Gumieli

Suita etniczna Marcina GumieliW piątek 10 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu odbędzie się koncert etniczny na orkiestrę, głos biały i dźwięki elektroniczne, podczas którego prawykonana zostanie Suita etniczna Marcina Gumieli.

W programie koncertu znajdzie się ponadto opera Złoty Kogucik Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego poprowadzi Tadeusz Wicherek, jego asystentem będzie Maciej Wierzchoń – dyrygent-rezydent wspomnianej orkiestry w sezonie 2015/2016. Jako solistka wystąpi Helena Bregar, studentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, poszerzająca swoje wykształcenie w prestiżowym konserwatorium paryskim Pôle Supérieur Paris Boulogne-Billancourt na kierunku śpiew barokowy. Partię elektorniki zrealizuje sam kompozytor – absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który obecnie pełni funkcję asystenta przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku.

Inspirację do powstania Suity etnicznej stanowiła słowiańska tradycja, rozumiana jako nawiązanie do wierzeń i obrzędów słowiańskich, oraz folklor rodzimy. W kompozycji zostały wykorzystane autorskie pieśni Marianny Gumieli, charakteryzujące się wąskozakresową melodyką Zamojszczyzny. Melodie ludowe zostały włączone w utwór jako cytaty oraz wykorzystane w warstwie elektronicznej, gdzie ulegają różnym transformacjom. Suita etniczna jest kompozycją scalającą rodzimy folklor z indywidualnym językiem dźwiękowym. W utworze połączone zostały archiwalne nagrania Marianny Gumieli, śpiewokrzyk, warstwa elektroniczna oraz orkiestra symfoniczna.

Suita etniczna to drugi po Koncercie na akordeon i orkiestrę symfoniczną utwór zamówiony przez Orkiestrę im. Karola Namysłowskiego w Zamościu u Marcina Gumieli w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent” w sezonie 2015/2016.

Więcej informacji – na stronie: www.namyslowiacy.pl

Cracow Guitar Quartet w cyklu „Music +”

Cracow Guitar QuartetPodczas koncertu Muzyczne krajobrazy w cyklu „Music +” wystąpi zespół Cracow Guitar Quartet, który od 2006 roku współtworzą artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran, Łukasz Dobrowolski i Oskar Kozłowski. Gitarzyści wystąpią 15 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie.

Zespół bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej, prowadzi lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentów, ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji (w tym rejestrowany koncert w studiu Polskiego Radia). W 2009 roku otrzymał I nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Ile De Ré we Francji.

W 2010 roku nakładem CM Records ukazała się płyta zespołu From Ballet to Tango, ukazującą piękno i bogactwo muzyki tanecznej od renesansu do współczesności, od Europy po Amerykę Południową, od arcydzieł mistrzów po pełne uroku formy oparte na muzycznym folklorze, a wszystko to, w nowym intrygującym brzmieniu czterech gitar klasycznych. Płyta zyskała znakomite recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej, a obecnie Cracow Guitar Quartet uważany jest za czołowy polski zespół muzyki gitarowej.

W programie koncertu znajdą się następujące utwory: Michael Praetorius – Terpsychora (4 tańce: Bransle de la Royne, Ballet, Courante, Rosette – Courante da capo), Luigi Boccherini – Introdukcja i Fandango, Leo Brouwer – Krajobraz kubański w deszczu, Modest Musorgski – Noc na Łysej Górze, Paulo Belinatti – Baiao de Gude, Celso Machado – Tańce brazylijskie.

Patronat medialny nad cyklem koncertów „Music +” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Cracovia Cantans

Cracovia Cantans 2016VII Krakowski Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Cracovia Cantans” odbędzie się w dniach 9-12 czerwca 2016 roku. Koncerty oraz przesłuchania konkursowe będą odbywać się w różnych częściach Krakowa, m.in. w Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza, Filharmonii Krakowskiej oraz w kościołach na starym mieście i innych dzielnicach.

Podczas festiwalowych wydarzeń zaprezentuje się ok. 30 chórów z Polski, Finlandii, Litwy, Austrii, Węgier, Estonii, Łotwy, Rosji, Czech, Danii, Norwegii i Singapuru. Międzynarodowe Jury w składzie: prof. Romuald Twardowski (przewodniczący, Polska), Javier Busto (Hiszpania), Rihards Dubra (Łotwa), prof. Vytautas Miškinis (Litwa) oraz Damijan Močnik (Słowenia) wyłoni zwycięzców w następujących kategoriach: chóry mieszane, chóry męskie, chóry żeńskie, chóry dziecięce, chóry kameralne, muzyka ludowa/popularna/gospel oraz w specjalnej kategorii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego za najlepszą interpretację i wykonanie utworu z katalogu chóralnego PWM. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 12 czerwca o godz. 16.00 w Filharmonii Krakowskiej.

Wstęp na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe jest bezpłatny!

ZOBACZ: Program Festiwalu

Dodatkowe informacje – na stronie: www.cracoviacantans.com

41. Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

42. Magroda. im. Oskara Kolberga15 czerwca 2016 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala 41. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczone zostaną wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Tego samego dnia o godz. 19.00 w Ogrodach Zamku Królewskiego odbędzie się plenerowy Koncert laureatów oraz Wieczór tańca.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 roku przyznawana jest w sześciu kategoriach: 1. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego, 2. dla twórców za pisarstwo ludowe, 3. dla kapel ludowych, 4. dla zespołów folklorystycznych, 5. dla badaczy, naukowców i animatorów, 6. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą. Od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizację konkursu sprawuje Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy. Partnerami nagrody są Program 2 Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Więcej informacji o Nagrodzie (o jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach) oraz przede wszystkim o jej laureatach z lat 1974–2016 znajduje się na stronie www.nagrodakolberg.pl. Strona o charakterze bazy danych zawiera materiały biograficzne sukcesywnie aktualizowane i uzupełniane o fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe przedstawiające laureatów, ich prace i osiągnięcia.

Read more: 41. Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

II Baltic Neopolis Festival

Baltic Neopolis FestivalII Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Baltic Neopolis Festival” odbędzie się między 9 czerwca a 28 sierpnia 2016 roku. Jest to przedsięwzięcie zakładające współpracę muzyków i artystów z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Morza Bałtyckiego.

Dzięki zaplanowanym w ramach Festiwalu inicjatywom do Szczecina i województwa zachodniopomorskiego zawita szerokie grono wybitnych artystów, takich jak węgierski skrzypek Sándor Jávorkai, słowacka gitarzystka Miriam Rodriguez Brüllová, czeski wiolonczelista Petr Nouzovský, hiszpański trębacz Vincente Campos czy znakomity bułgarski skrzypek Vasko Vassilev i singapurska pianistka Pamela Tan-Nicholson, mama i autorka sukcesu Vanessy Mae.

Festiwal zakłada organizację 20 koncertów, podczas których wystąpią międzynarodowi artyści oraz zespoły kameralne, rezydencję Baltic Neopolis Orchestra podczas trwania całego wydarzenia, występy Baltic Neopolis Virtuosi (międzynarodowej orkiestry złożonej z muzyków krajów partnerskich) podczas koncertów finałowych, jak również Art week w Świnoujściu – animacje i warsztaty muzyczne w przestrzeni miejskiej dla dzieci i dorosłych.

ZOBACZ: Program wydarzeń

Więcej informacji – na stronie: www.balticneopolis.pl/index.php/baltic-neopolis-festival

10. Muzyka Zaklęta w Drewnie

10. Muzyka Zaklęta w DrewnieFestiwal „Muzyka Zaklęta w Drewnie” już od dziesięciu lat rozbrzmiewa na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W letnie niedziele, między 12 czerwca 28 sierpnia 2016 roku, w kolejnych „drewnianych” zakątkach Małopolski wystąpią wysokiej klasy artyści, a także wyjątkowo uzdolnieni muzycy młodego pokolenia.

Do tej pory odbyło się już ponad 100 koncertów. Na Szlaku w tym roku będzie słychać klasyczne dźwięki klawesynu, fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli oraz moc znakomitych głosów. Na inaugurację tegorocznej edycji została zaplanowana specjalna uroczystość. W ramach współpracy z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina zostanie zaprezentowany koncert z łódzkiego festiwalu wędrownego „Kolory Polski”. W Parku Etnograficznym w Wygiełzowie wystąpi łódzka Grohman Orchestra.

Grohman Orchestra to mała 13 osobowa orkiestra czerpiąca z tradycji rodziny Straussów i zespołów cesarskiego Wiednia. Wzorem mistrzów walca orkiestrę prowadzi stojący skrzypek-dyrygent. Zespół powstał, by cieszyć słuchaczy pięknymi i znanymi walcami, polkami, ariami i marszami. Grohman Orchestra przyjął nazwę od nazwiska znanego łódzkiego fabrykanta, który był ogromnym znawcą i koneserem sztuki oraz  przyjacielem i oddanym mecenasem wielu artystów.

Tym, co równie mocno przyciąga fanów Festiwalu jest urok maleńkich cerkwi i malowniczych kościołów, wyjątkowa atmosfera staropolskich dworów, drewnianych willi i miasteczek. Świątynie, często mało znane, ozdabiane przez wędrownych malarzy, stanowią prawdziwe arcydzieła. Wystarczy wspomnieć, że aż 8 z nich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.drewniana.malopolska.pl oraz profilu FB

XVI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka

XVI Festiwal Franciszka Wybrańczyka

Orkiestra Sinfonia Varsovia po raz kolejny udowodni mieszkańcom Warszawy, że muzyka klasyczna to nie tylko utwory słyszane w zamkniętych salach koncertowych. W dniach 12-19 czerwca 2016 roku odbędzie się XVI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka – Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu.

Tym razem muzycy zagrają w środku miasta: w parkach, na placu i na dziedzińcu muzeum. Będzie to muzyczna podróż po Warszawie, która rozpocznie się na Woli, następnie zahaczy o Pragę, aby powrócić do centrum i zakończyć znów po prawej stronie Wisły, przy Grochowskiej w siedzibie Orkiestry. Wszystkie koncerty odbędą się na świeżym powietrzu.

Koncert Maksymiuk & Możdżer rozpocznie z rozmachem Festiwal. 12 czerwca Sinfonia Varsovia wystąpi w Amfiteatrze Sowińskiego w samym sercu Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli. Orkiestrę poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk, a cały koncert uświetni znany szerokiej publiczności pianista i kompozytor Leszek Możdżer. W programie znajdą się utwory Georga Gershwina, znanego z takich kompozycji jak Summertime czy Błękitna rapsodia oraz Leonarda Bernsteina, który skomponował muzykę m.in. do popularnego musicalu West Side Story. W odpowiedni muzyczny klimat wprowadzi publiczność Tomasz Kammel.

Kolejny punktem na mapie czerwcowych koncertów będzie Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie na 2,3 i 5... smyczków zostaną zagrane utwory m.in. Mozarta, Rossiniego i Pendereckiego, dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii, a to wszystko również na świeżym powietrzu – na dziedzińcu Muzeum. Wystąpi Kwintet Smyczkowy Sinfonii Varsovii w składzie: Anna Maria Staśkiewicz, Zofia Endzelm, Katarzyna Budnik-Gałązka, Marcel Markowski i Michał Sobuś.

Następny przystanek – Brass, na Plac!, a konkretnie bar Studio na Placu Defilad. Tym razem zespół instrumentów dętych Sinfonia Varsovia Brass w kilkunastoosobowym składzie zabierze publiczność na pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej. Muzycy z impetem zagrają Children of Sanchez Chucka Mangione, Soul Bossa Nova Quincy Jonesa, Gonna Fly Now Billa Contiego – utwór znany z filmu Rocky oraz wiele innych znanych szerokiej publiczności melodii.

Trasa Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu zakończy się przy Grochowskiej 272 – w siedzibie orkiestry. W sobotę 18 czerwca publiczność będzie mogła oddać się popołudniowemu Siesta time – na scenie plenerowej gitarzysta Krzysztof Meisigner, mezzosopranistka Agnieszka Rehlis oraz Sinfonia Varsovia zaprezentują muzykę hiszpańską. W niedzielę 19 czerwca, Gran finale na trawie zabrzmią arie i operetki w wykonaniu Kariny Skrzeszewskiej, Agnieszki Rehlis i Sinfonii Varsovii pod batutą włoskiego dyrygenta Gaetano D'Espinosy. To wszystko w atmosferze niedzielnego relaksu i w zielonym otoczeniu.

Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu został zainicjowany w 2001 roku przez założyciela i wieloletniego dyrektora orkiestry – Franciszka Wybrańczyka. Ta cykliczna impreza, dostępna dla bardzo szerokiej publiczności, wpisała się już na stałe w pejzaż kulturalny Warszawy, zyskując sobie sympatię jej mieszkańców. Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie słuchaczom wielkich dzieł literatury muzycznej w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych solistów i dyrygentów.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.sinfoniavarsovia.org/pl

Koncert laureatów XI Konkursu Muzyki XX i XXI wieku

Koncert Laureatów13 czerwca 2016 roku o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie wystąpią laureaci XI Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców 2016.

Konkurs, organizowany od 1992 roku przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, ma na celu popularyzację muzyki XX i XXI wieku oraz daje szansę młodym utalentowanym muzykom na zaistnienie na polskiej scenie. Udział w przedsięwzięciu mogą brać uczniowie średnich szkół muzycznych oraz studenci wyższych uczelni muzycznych.

Laureatami XI edycji Konkursu zostali: Piotr Motyka (akordeon), Paweł Paw (saksofon), Grzegorz Chwaliński (perkusja), Oskar Rzążewski (saksofon), Julian Paprocki (klarnet), Joanna Freszel (sopran), Małgorzata Klajn (klawesyn), Maciej Świnoga (perkusja) oraz Krystyna Raczyńska (fortepian).

Podczas uroczystego Koncertu Laureatów wręczone zostaną nagrody, m.in. zestaw partytur współczesnych ufundowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Wydarzenie rejestrowane będzie przez Program 2 Polskiego Radia.

Więcej informacji – na stronie: www.ptmw.art.pl