Polmic - FB

aktualności

Lublin | Uroczysta inauguracja sezonu artystycznego 2019 / 2020 w Filharmonii Lubelskiej

FLUroczyste rozpoczęcie sezonu artystycznego 2019 / 2020 13 września 2019 roku o godz. 19:00 Filharmonia Lubelska będzie świętować muzyką kompozytorów polskich: Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara oraz Mikołaja Hertla, którego suita orkiestrowa Mazurek – odcienie zostanie tego wieczoru prawykonana.

Dojrzałą twórczość Henryka Wieniawskiego reprezentuje między innymi jego II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22. Wykorzystanie szeregu oryginalnych rozwiązań kolorystycznych, artykulacyjnych, czy harmonicznych wyróżnia utwór spośród innych koncertów skrzypcowych. Trzyczęściowy układ wraz z łącznikami zbliża dzieło do formy jednorodnej i monotematycznej. Wieniawski dedykował swój Koncert „kochanemu przyjacielowi” – Pablowi Sarasatemu, skrzypkowi i kompozytorowi.

Dwa kolejne utwory w swej warstwie muzycznej nawiązują do bogactwa kultury górali podhalańskich, łącząc w sobie inspiracje muzyki ludowej z wyrazem płynącym z własnego stylu kompozytorskiego. Muzyka z baletu Harnasie Karola Szymanowskiego zawiera w sobie niemalże wszystkie typowe cechy muzyki tego regionu: charakterystyczną szorstkość brzmienia opartą o różne skale ludowej proweniencji oraz swoisty temperament rytmiczny. Krzesany Wojciecha Kilara to poemat symfoniczny odwołujący się w szczególności do tytułowego tańca – męskiego, szorstkiego, wyraźnego, bardzo szybkiego, a wręcz „mantrycznego”. Dzieła zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka. W roli solistki wystąpi znakomita Agata Szymczewska.

Szczegóły – na http://filharmonialubelska.pl/ 

Jelenia Góra | Inauguracja 56. sezonu artystycznego 2019 / 2020 w Filharmonii Dolnośląskiej

FD13 września 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii Dolnośląskiej będzie miał miejsce koncert inaugurujący 56. sezon artystyczny 2019 / 2020.

Na rok 2019 przypada 110. rocznica urodzin Grażyny Bacewicz oraz 50. rocznica jej śmierci. Uwertura na orkiestrę symfoniczną autorstwa polskiej kompozytorki rozpocznie wieczór, natomiast jego dopełnieniem będzie Symfonia fantastyczna – najsłynniejsze i najpopularniejsze ze wszystkich dzieł Hectora Berlioza, które wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Pawła Kotli.

W roku 2020 cały muzyczny świat będzie świętować 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Z tego właśnie powodu podczas uroczystej Inauguracji zabrzmi jego Koncert skrzypcowy D-dur op. 61, który wśród wybitnych pozycji repertuarowych tego gatunku z pewnością jest jednym z najczęściej wykonywanych. Dodatkowych wrażeń dostarczy brzmienie skrzypiec z 1685 roku pochodzących z pracowni mistrza lutnictwa – Antonia Stradivariego. W roli solisty wystąpi wytrawny wirtuoz Janusz Wawrowski. Właśnie w jego ręce trafił pierwszy w powojennej Polsce Stradivarius. Dotychczasowy brak w Polsce tej klasy instrumentów lutniczych marginalizował polskich artystów na arenie międzynarodowej. Drogocenny instrument kupili polski mecenas sztuki Roman Ziemian i Stephan Morgenstern, CEO FutureNet. Jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie.

Więcej – na stronie http://filharmonia.jgora.pl/ 

Nie żyje Zdzisław Szostak…

Zdzisław Szostak7 września 2019 roku w wieku 89 lat odszedł Zdzisław Szostak – kompozytor, dyrygent, pedagog Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, członek Związku Kompozytorów Polskich, człowiek wielkiego serca i talentu.

Zdzisław Szostak był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Pracował jako dyrygent w Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Poznańskiej, zaś w 1967 został jej kierownikiem artystycznym. Występował podczas Koncertów Poznańskich, Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna” i Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Założył Chór Kantatowo-Oratoryjny Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Był także jednym z założycieli chóru przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W sezonie artystycznym 1971/1972 na zaproszenie ówczesnego dyrektora Henryka Czyża przeniósł się do Łodzi, obejmując stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych i dyrygenta Państwowej Filharmonii w Łodzi, które pełnił przez szesnaście lat do 1987 roku. W 1972 podjął pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, w której wykładał do 2000 roku. W latach 1972-95 prowadził ogólnouczelnianą studencką orkiestrę symfoniczną, z którą koncertował m.in. w Niemczech i we Włoszech.

Już od czasów katowickich (od 1957) Szostak systematycznie współpracował z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie i Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. Napisał muzykę do ok. 20 filmów fabularnych oraz kilkunastu dokumentalnych i oświatowych, w tym do dwóch seriali historycznych: Królowa Bona Janusza Majewskiego i Kanclerz Ryszarda Bera. Artysta dokonał nagrań do ok. 200 filmów polskich i zagranicznych, głównie z Filharmonią Łódzką oraz WOSPR-em. Zdzisław Szostak dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w kraju. Akompaniował znakomitym solistom światowej sławy. Otrzymał wiele nagród państwowych, w tym Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Łódzcy filharmonicy dokonają oprawy artystycznej uroczystości pogrzebowych Maestro Szostaka. Pożegnanie odbędzie się 13 września o godz. 12.00 w Archikatedrze Łódzkiej, złożenie trumny do grobu nastąpi ok. 14.15 na Cmentarzu Katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Cześć Jego pamięci!

Zakopane | XI Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Na Szczytach”

Muzyka na szczytach11. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka na Szczytach”, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, potrwa w Zakopanem od 7 do 14 września 2019 roku.

Festiwal zainauguruje występ Apollon Musagète Quartett. Ten jeden z najbardziej dynamicznych, charyzmatycznych i kreatywnych zespołów międzynarodowej sceny muzycznej wykona kwartety smyczkowe Roberta Schumanna i Franza Schuberta, a także In te Domine speravi Wacława z Szamotuł. Z kolei trójmiejska grupa Les Femmes zaprezentuje autorski spektakl zatytułowany Pejzaż Polski. W ich wykonaniu w Teatrze im. S. I. Witkiewicza usłyszymy pieśni Chopina, Nowowiejskiego, Szymanowskiego oraz Karłowicza (8 września). Wątek wokalny oraz twórczość „ojca polskiej opery narodowej” znajduje szczególne miejsce w tegorocznej odsłonie przedsięwzięcia. Program projektu „Moniuszko – Cornelius” (9 września) będzie złożony z wyboru pieśni oraz utworów fortepianowych Stanisława Moniuszki, jak i utworów inspirowanych jego twórczością i kulturą polską – nowych dzieł fortepianowych i wokalnych Thomasa Corneliusa. Następnego dnia w Kinie Miejsce odbędzie się prelekcja połączona z pokazem fragmentów nagrania opery Straszny Dwór w reżyserii Davida Pountney'a, zrealizowanego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w 2015 roku.

Podczas koncertu finałowego (14 września) w interpretacji wiolonczelisty Marcina Zdunika usłyszymy II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną Pawła Mykietyna. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, którą poprowadzi Jean-Luc Tingaud.

Więcej informacji: www.muzykanaszczytach.com 

Słupsk | 53. Festiwal Pianistyki Polskiej

FPPW dniach 7–13 września 2019 roku odbędzie się 53. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, podczas którego swój kunszt zaprezentują znani polscy pianiści z kraju i mieszkający za granicą.

Festiwal organizowany jest od 1967 roku, od pierwszej edycji pod honorowym patronatem Ministra Kultury. Pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem artystycznym słupskiego Festiwalu był prof. Andrzej Cwojdziński, który pełnił tę funkcję do 1999 roku, a od 2000 roku dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Jan Popis. Od 1974 roku głównemu nurtowi Festiwalu towarzyszy Konkurs „Estrada Młodych”, podczas którego jury wyłania laureatów – szczególnie utalentowanych młodych pianistów. Od 1975 roku przed festiwalową publicznością prezentują się uczestnicy narodowej ekipy kolejnych edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie wydarzenia ważne miejsce zajmuje muzyka polska. Z imprezą związane były konkursy kompozytorskie, których przedmiotem były utwory na fortepian, prawykonywane podczas Festiwalu.

W tym roku usłyszymy m. in. dzieła Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Raoula Koczalskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz i Pawła Mykietyna. Pięć koncertów będzie poświęconych w całości muzyce polskiej: „Estrada Młodych”, „Muzyka polska XX wieku” (10 września), „Polskie sonaty fortepianowe” (11 września), „Witkacy – obrazy w dźwięku” (12 września), „Wszystkie koncerty fortepianowe Raoula Koczalskiego” (13 września). Ponadto będzie miało miejsce światowe prawykonanie utworu Mikołaja Hertela Witkacy – autoportret na sopran, alt i kwintet fortepianowy zamówionego przez Festiwal Pianistyki Polskiej.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie http://www.stsk.eslupsk.pl/ 

Zakopane | Premiera płyty „Pejzaż polski”

Pejzaż polski8 września 2019 roku w ramach Festiwalu „Muzyka na szczytach” w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem o godz. 19.00 odbędzie się premiera nowej płyty zespołu Les Femmes Pejzaż polski.

Płyta jest antologią polskiej liryki wokalnej ostatnich 150 lat. Bogaty wybór pieśni polskich kompozytorów od epoki romantyzmu po współczesność stanowi muzykę do autorskiego spektaklu zespołu, wystawianego pod tym samym tytułem. Poszczególne pieśni tworzą tu scenariusz widowiska artystycznego, opowiadającego o przeżyciach i emocjach towarzyszących kobietom na przestrzeni ostatnich dwóch wieków. Część pieśni została nagrana pierwszy raz (Stanisław Niewiadomski Amor i serce, Bohdan Riemer Zachód słońca, Stefan Kisielewski Prośba o wyspy szczęśliwe, Romuald Twardowski Wokaliza).

Pochodzący z Trójmiasta zespół Les Femmes znany jest z nowatorskiego podejścia do muzyki klasycznej. Artystki stworzyły, realizując własne potrzeby artystyczne, nową formę sceniczną – kolaż operowy. W kameralnym składzie z powodzeniem odtwarzają ambitny repertuar wielkich scen, wzmacniając efekt muzyczny grą aktorską, scenografią, pięknymi kostiumami. Utwory, które łączy spójna fabuła, pokazywane są w nowym kontekście i tworzą urzekający muzyczny kolaż, a zarazem spójną akcję sceniczną. Oprócz tego zespół wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne: efekty wizualne i dźwiękowe oraz grafikę multimedialną.

Patronat medialny nad premierą płyty objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji o festiwalu – na stronie http://www.muzykanaszczytach.com/pl/ 

Warszawa | Premiera spektaklu „Sto szaleństw czyli Świeczka zgasła”

Moniuszko7 września 2019 roku o godz. 19.00 w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1A w Warszawie premierowo zobaczymy spektakl Sto szaleństw czyli Świeczka zgasła, który jest połączeniem sztuki Aleksandra Fredy i muzyki Stanisława Moniuszki.

Spektakl w reżyserii Szczepana Szczykno powstał z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Na przedstawienie składa się jednoaktówka Fredry Świeczka zgasła i pieśni z Nowego Don Kiszota czyli Stu szaleństw, do której to krotochwili Fredry młody Moniuszko skomponował muzykę. Sto szaleństw czyli Świeczka zgasła to przezabawna i inteligentna komedia muzyczna. Pieśni wykonywane przez sopranistkę Annę Marię Adamiak i pianistę Jerzego Ostrowskiego, wyśmienita gra aktorska i mnóstwo prześmiesznych pomyłek gwarantują, że widzowie nie będą mogli powstrzymać się od śmiechu.

Kraksa pocztowego dyliżansu zmusza dwoje podróżnych do spędzenia nocy w leśnej chatce na odludziu. Z początku nie są sobą zainteresowani. Humor sztuki polega na skontrastowaniu dwóch zupełnie odmiennych etapów ich relacji. Początkowo, gdy nie widzą swoich twarzy, mają o sobie zdecydowanie niekorzystne wyobrażenia i traktują się bardzo obcesowo. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zauważają, że są dla siebie nawzajem bardzo atrakcyjni. Co wydarzy się między Jadwigą i Władysławem, skoro jak sam autor twierdzi, świeczka zgasła? Opowieść pełna optymizmu oraz dająca wiarę w to, że w ciemności zawsze można odnaleźć drogę. Tę historię o miłości odzwierciedla piękna i mało znana muzyka Stanisława Moniuszki.

Przed pokazem premierowym o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z potomkami Stanisława Moniuszki.

Wstęp bezpłatny możliwy po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji: http://www.wck-wawer.pl/kasa-biletowa. Liczba miejsc ograniczona.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie www.stanislawmoniuszko.com 

Warszawa | Sinfonia Varsovia na Grochowskiej – Szkice miejskie

SVNa zakończenie wakacji Orkiestra Sinfonia Varsovia przygotowała koncert inspirowany amerykańskimi miastami. Podczas „Szkiców miejskich” 6 września 2019 roku o godz. 19:30 w pawilonie koncertowym Orkiestry Sinfonia Varsovia (ul. Grochowska 272) zabrzmi muzyka autorstwa Leonarda Bernsteina i Aarona Coplanda oraz polskich twórców – Henryka Mikołaja Góreckiego i Henryka Warsa. Solistą koncertu będzie utalentowany i charyzmatyczny pianista Piotr Orzechowski „Pianohooligan”. Całość poprowadzi maestro Mariusz Smolij.

Sinfonia Varsovia rozpocznie koncert wykonując  Three dances episodes Leonarda Bernsteina z musicalu On The Town i Quiet City Aarona Coplanda. Po utworach o amerykańskich miastach publiczność wysłucha Koncertu na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego. Nieustannie powtarzana struktura melodyczno-rytmiczna nie nudzi, wręcz przeciwnie – trzyma słuchaczy i muzyków w napięciu, pozwalając harmonii wpływać na charakter utworu. Wirtuozerię przedstawi solista – Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, który wykona koncert na pianinie Rhodesa – instrumencie elektrycznym o charakterystycznej barwie.

Następnie na scenie Pawilonu zabrzmią tytułowe Szkice miejskie Henryka Warsa. Cykl składa się z trzech części: Wieżowce, Blues Śródmiejski i Autostradowe Scherzo. Kompozytor napisał je podczas pobytu w Ameryce, stąd nawiązania do gatunku bluesa wywodzącego się ze Stanów Zjednoczonych. Jak brzmi Ameryka dla polskiego kompozytora? Odpowiedź przyjdzie właśnie z tym dziełem. Na zakończenie zostanie wykonany Koncert fortepianowy także Henryka Warsa. Nietypowy, bo jednoczęściowy utwór, lirycznymi tematami i orkiestracją przywołuje skojarzenia z muzyką filmową. Nic dziwnego, w końcu twórczość Henryka Warsa łączy się ze światem kina. Magiczne miasto Hollywood kompozytor podbił swoją muzyką, a jego piosenki śpiewały największe gwiazdy: Bing Crosby, Brenda Lee czy Doris Day.

Mateusz Purcel

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej www.sinfoniavarsovia.org 

Gdańsk | Młodzi wirtuozi muzyki kameralnej

Mlodzi wirtuozi6 września 2019 roku w murach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zawita młodość. Utalentowani studenci oraz absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki wchodzący w skład prężnie rozwijającej się Orkiestry Kameralnej BalticAlians wystąpią o godz. 19:00 wraz z członkami kwartetu smyczkowego Zehetmair Quartet.

BalticAlians to orkiestra kameralna, założona w listopadzie ubiegłego roku. Pomimo krótkiego okresu działalności orkiestra złożona ze studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku ma na koncie wiele zrealizowanych projektów, w tym koncert pod batutą dyrektora artystycznego PFB – Maestro George'm Tchitchinadze.

We wrześniu odbędzie się koncert BalticAlians we współpracy z członkami zespołu Zehetmair Quartet: wirtuozem skrzypiec, wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Jakubem Jakowiczem oraz Christianem Elliottem – solistą, pełniącym funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel w Irish Chamber Orchestra w Szkocji i członka Phoenix Piano Trio. W wielobarwnym programie koncertu połączą się malownicze tematy Serenady op. 22 Antonína Dvořáka z gęstą i mroczną atmosferą twórczości Dymitra Szostakowicza, a także z muzyką Koncertu na skrzypce i wiolonczelę RV 547 Antonia Vivaldiego i utworem Marka Czerniewicza Wtulonemu w skrzypce. Utwór tego cenionego gdańskiego kompozytora, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku, powstał z okazji jubileuszu 60-lecia pracy dydaktycznej prof. Jerzego Hazuki. Kompozycja zostanie wykonana przez Jakuba Jakowicza wraz z trojgiem założycieli BalticAlians: Rafałem Markiem Wiśniewskim, Janem Staruchem oraz Janiną Olszewską.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia.gda.pl/pl/