Polmic - FB

aktualności

IV Międzynarodowy Festiwal Kwidzyńska Wiosna Muzyczna

KwidzynFundacja Phasma-Music zaprasza na IV Międzynarodowy Festiwal Kwidzyńska Wiosna Muzyczna, który odbędzie się online pod hasłem „Pożegnanie wiosny – przywitanie lata” w dniach 30 czerwca – 1 lipca 2020 roku.

Pomysłodawczynią Festiwalu jest kwidzynianka dr Iwona Glinka, flecistka, pedagog, wykonawczyni nowej eksperymentalnej muzyki. Ideą nadrzędną Festiwalu jest prezentacja najciekawszych interpretacji mdzieł muzycznych różnych epok, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką. Celem festiwalu jest propagowanie muzyki klasycznej, i nie tylko, wśród mieszkańców miasta Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego.

W tym roku udział w przedsięwzięciu wezmą pianista dr hab. Gajusz Kęska, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, i kwartet smyczkowy ExQuartet składający się z koncertmistrzów i członków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podczas festiwalu zostaną wykonane utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Phillipa Glassa, Carla Loewego i Dorothee Eberhardt. Odbędą się także trzy światowe premiery: In memoriam Beethoven Michaila Travlosa na fortepian, String Quartet in Memoriam John Carastathis Arisa Carastathisa i String Theory Aarona Altera.

Festiwal dofinansowano ze środków Burmistrza Miasta Kwidzyna.

Transmisja koncertów online odbędzie się na TV Kwidzyn, kanale YouTube TV Kwidzyn i profilu Facebookowym Kwidzyn International Music Festival.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.phasma-music.com/projects/kwidzyn-music-spring/iv 

Koncert Chóru Polskiego Radia „Navigatio. Ars. Ut oratio sit domina harmonie”

ChPROd Benjamina Brittena i Francisa Poulenca po Macieja Małeckiego. Kolejny koncert Chóru Polskiego Radia w ramach cyklu „Navigatio” odbędzie się 30 czerwca 2020 roku o godz. 19.30 i transmitowany będzie live na kanałach YouTube Chóru Polskiego Radia, Polskiego Radia S.A. oraz – dzień później – na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Swój nowy cykl koncertowy „Navigatio” – który z powodu pandemii odbywa się obecnie tylko online – Chór Polskiego Radia zainaugurował przed paroma tygodniami programem pt. „Navigatio. Amor. Urodziny Chopina”, poświęconym twórczości największego polskiego romantyka w historii muzyki. Hasło przewodnie cyklu koncertowego odwołuje się do łacińskiego słowa oznaczającego podróż, wędrówkę. Ta wędrówka to metafora życia, a więc podróży, jaką każdy z nas pokonuje. „W podróży tej pojawiają się uniwersalne dla człowieka wartości. Jest więc miłość, sztuka, życie i śmierć” – tłumaczy Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia.

Pod jej dyrekcją zespół wystąpi podczas najbliższego koncertu „Navigatio. Ars. Ut oratio sit domina harmonie”. Program tego wieczoru wypełni muzyka, inspirowana poezją Roberta Herricka, George’a Crabbe’a, Johna Clare’a, Guillaume’a Apollinaire’a, Paula Éluarda, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Czesława Miłosza. Zaprezentowane zostaną utwory chóralne Ernsta Křeneka, Benjamina Brittena, Francisa Poulenca, Pēterisa Vasksa, Camille'a Saint-Saënsa oraz Macieja Małeckiego. Zespołowi towarzyszyć będzie aktor Starego Teatru w Krakowie Radosław Krzyżowski, w którego interpretacji usłyszymy wybór wierszy.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Warszawa | Cykl koncertów Bartka Wąsika „Pianokrąg”

Panokrag28 czerwca 2020 roku o godz. 18.00 rozpocznie się cykl warszawskich koncertów „Pianokrąg” Bartka Wąsika – pianisty i kompozytora. W programie czterech spotkań, które potrwają do 13 września, znajdą się kompozycje Maxa Richtera, Radiohead, Philipa Glassa oraz samego Wąsika.

Nazwa cyklu z jednej strony nawiązuje do słowa widnokrąg – miejsca pozornego zetknięcia się nieba z ziemią. Z drugiej – tworzy wyobrażenie uczestnictwa w kręgu, we wspólnocie, w tym przypadku zebranej wokół jednego instrumentu, fortepianu.

Stworzony przez Bartka Wąsika cykl koncertów oferuje odbiorcy spójność pomiędzy prezentowaną muzyką a miejscem, w którym ona wybrzmiewa. Odbędzie się to poprzez wykreowanie w Parku Rzeźby w Królikarni bezpiecznej przestrzeni, w której publiczność będzie mogła wysłuchać zaproponowanych przez Wąsika czterech różnych spojrzeń na muzykę fortepianową. Ujmujące miniatury Maxa Richtera, autorskie aranżacje piosenek zespołu Radiohead, hipnotyzujące kompozycje Philipa Glassa, czy wreszcie premiera solowego projektu mają wytworzyć szczególny klimat cyklu. Specyfika otoczenia pałacu w Królikarni daje możliwość nagłośnienia samego miejsca koncertu (w Sali Rotundowej), co umożliwi publiczności słuchanie utworów spacerując po parku, siedząc lub leżąc na trawie, przy zachowaniu zasad bezpiecznego dystansu społecznego.

Wszystkich utworów będzie można wysłuchać dzięki transmisjom realizowanym przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA) na profilu facebookowym FINA Wałbrzyska 3/5, a rejestracje koncertów zostaną następnie udostępnione w serwisie Ninateka.

Eliza Łukomska

Program dostępny jest na stronie http://www.krolikarnia.mnw.art.pl/ 

Szamotuły | XI Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków

SzamotułyW dniach 27 czerwca – 31 sierpnia 2020 roku w Muzeum Zamek Górków w wielkopolskich Szamotułach odbędzie się XI Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków.

W związku z sytuacją epidemiologiczną organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby to wakacyjne wydarzenie wpisane na stałe w życie kulturalne Wielkopolski, było bezpieczne dla publiczności. Koncerty w ramach Festiwalu transmitowane będą również online, na żywo na stronie Facebookowej Fundacji Pro Cello.

W programie wydarzenia znalazły się kompozycje braci Scharwenków i utwory mistrzów kameralistyki: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, a także Edwarda Elgara, Johannesa Brahmsa i Sergiusza Rachmaninowa. Podczas koncertu finałowego będzie miała miejsce promocja książki Franz Xaver Scharwenka. Dzwięki mojego życia – wspomnienia muzyka. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

W ramach Festiwalu odbędzie się ponadto XVI Mistrzowski Kurs Wiolonczelowy. Zajęcia prowadzone będą w Poznaniu w dwóch formach: stacjonarnej w poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego (ul. Bydgoska 4) oraz w formie online z pedagogami przebywającymi za granicą.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.procello.pl/program-2020 

Radziejowice | Letni cykl koncertów

WTMWarszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki i Pałac w Radziejowicach zapraszają na cykl koncertów letnich, które odbędą się w dniach 27 czerwca – 15 sierpnia 2020 roku w radziejowickim pałacu.

Koncerty będą się odbywać zarówno z udziałem publiczności, jak i w streamingu na kanale YouTube Pałacu w Radziejowicach. Udział w koncercie inauguracyjnym pt. „Kameralny koncert Mistrzów” 27 czerwca o godz. 19.00 wezmą światowej sławy polscy muzycy: skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i wiolonczelista Tomasz Strahl.

W wykonaniu artystów zabrzmią Kaprys polski Grażyny Bacewicz, I Kaprys Karola Lipińskiego, Sei capriccios Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Sonata-fantazja Macieja Małeckiego, a także Duet C-dur na skrzypce i wiolonczelę Ludwiga van Beethovena, Passacaglia g-moll Johana Augusta Halvorsena na temat VII Suity klawesynowej Georga Friedricha Händla i Tańce węgierskie Beli Bartoka.

Podczas kolejnych koncertów wystąpią pianiści Janusz Olejniczak, Paweł Kowalski i Hanna Holeksa, skrzypaczka Katarzyna Duda oraz aktor Jarosław Gajewski. W ich interpretacji usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ludwiga van Beethovena, a także fragmenty X encykliki Jana Pawła II Veritatis splendor.

Podczas koncertów będą obowiązywały wszystkie wytyczne MKiDN odnośnie organizacji wydarzeń kulturalnych. Rezerwacja miejsc będzie prowadzona przez adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Rezerwacja jest ważna wyłącznie po otrzymaniu potwierdzenia.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Szczegółowy program - na stronie https://www.palacradziejowice.pl/palac-szustra_palac-w-radziejowicach_online/ 

Toruń | 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”

TOS24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” podkreśli interesujące elementy toruńskiej architektury poprzez realizowanie w rozmaitych salach miasta wydarzeń artystycznych. W dniach 26 czerwca – 5 września 2020 roku odbędzie się 16 różnorodnych przedsięwzięć: koncerty symfoniczne i kameralne, projekcja filmu z muzyką na żywo i wystawa fotograficzna.

Ideą 24. Międzynarodowego Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura”, który organizuje Toruńska Orkiestra Symfoniczna, jest prezentowanie muzyki zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach toruńskiej architektury.

W ramach festiwalu odbędą się koncerty łączące muzykę symfoniczną z rozrywkową, m. in. „Raz, Dwa, Trzy symfonicznie”, „Beethoven Electric 2D”, koncerty upamiętniające takie ważne wydarzenia, jak 100. rocznica urodzin Papieża, 100. rocznica Cudu Nad Wisłą, Święto Wojska Polskiego oraz 100. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Podczas koncertów z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wybrzmią popularne dzieła E. Griega, G. Bizeta, G. Rossiniego i G. Verdiego. Usłyszymy utwory Mikołaja z Krakowa, Jana Podbielskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Surzyńskiego, Gustawa Roguskiego, Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Baculewskiego i Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Będziemy również świadkami prawykonania utworu Iwony Kisiel Once Upon the See 2 na 2 flety i klawesyn. Recitale skrzypcowe będą z kolei niezwykłą okazją do zapoznania się z wirtuozerią laureatów V Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego: Eliasa Davida Moncado oraz Roberta Łaguniaka. Finał festiwalu uświetnią dzieła operowe w wykonaniu wybitnych litewskich solistów oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa.

Szczegółowy program – na stronie http://www.tos.art.pl/ 

„Hommage a Penderecki” z cyklu „Filharmonia Krakowska w Twoim domu"

FK28 czerwca 2020 roku o godz. 18.00 odbędzie się koncert z cyklu „Filharmonia Krakowska w Twoim domu", dofinansowany z programu „Kultura w sieci" Narodowego Centrum Kultury. Projekt zatytułowany „Hommage a Krzysztof Penderecki” powstał pod wpływem dwóch wydarzeń: śmierci mistrza Pendereckiego oraz trwającej obecnie pandemii koronawirusa.

W wydarzeniu biorą udział muzycy grupy perkusyjnej Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz perkusiści współpracujący z instytucją. Całość poprowadzi Ryszard Haba – pierwszy kotlista Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, założyciel zespołu perkusyjnego Haba Percussion Group i pomysłodawca „Spotkań z muzyką perkusyjną", realizowanych w Filharmonii Krakowskiej od ponad dekady.

Koncert otworzą Trzy utwory w dawnym stylu, oryginalnie napisane na kwintet smyczkowy, tym razem jednak zaprezentowane w niezwykłej obsadzie: trzech kompletów dzwonków orkiestrowych, wibrafonu i pięciooktawowej marimby (aranżacja Ryszarda Haby). Pieśń Cherubinów Pendereckiego, pierwotnie przeznaczona na chór mieszany, wykonana zaś będzie na gongach birmańskich i jawajskich, dzwonkach symfonicznych, marimbach, wibrafonach oraz krotalach. W sumie dwanaście głosów ludzkich zastąpionych zostało 12 perkusyjnymi instrumentami melodycznymi. Trzeci z prezentowanych utworów, Capriccio per Tubaphone e strumenti percussione, skomponowany został przez Ryszarda Habę pod wpływem muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz wymyślonego przez niego nowego instrumentu – tubafonu. „W Capriccio poza tubafonami mojej konstrukcji (Haba-Percussion), pojawią się też tubafony z membranami (również mojego pomysłu i wykonania). Pod wpływem pandemii koronawirusa postanowiłem użyć ogromnych chińskich bębnów i wielu azjatyckich instrumentów, takich jak: atarigane, china cymbals A2, tam-tamy z Wu-Han oraz wielu innych. Capriccio zawiera dużą kadencję graną jednocześnie na dwóch kompletach tubafonów” – zaznacza kompozytor.

„Filharmonia Krakowska w Twoim domu!" to inicjatywa mająca za zadanie zachowanie ciągłości oferty kulturalnej Filharmonii Krakowskiej do końca jubileuszowego 75. sezonu artystycznego oraz w miesiącach wakacyjnych. W serii znajdzie się osiem wydarzeń koncertowych, które odbędą się na przestrzeni czterech miesięcy: od czerwca do września włącznie. Każdorazowa emisja wydarzenia muzycznego jest nieodpłatna i odbędzie się za pośrednictwem kanałów komunikacji Filharmonii Krakowskiej na Facebooku, w serwisie YouTube oraz poprzez stronę internetową instytucji.

Małgorzata Koch-Butryn

Pruszcz Gdański | Art'n'Voices – we meet again

ArtStowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej zaprasza 27 czerwca 2020 roku o godz. 20.00 na pierwszy po okresie kwarantanny koncert zespołu wokalnego Art’n’Voices, który odbędzie się w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim i będzie transmitowany online.

W programie koncertu znajdzie się muzyka z najnowszej płyty zespołu Midnight Stories oraz inne utwory z repertuaru Art’n’Voices.

Midnight Stories to album w całości poświęcony utworom inspirowanym szeroko pojętą tematyką nocy autorstwa Pawła Łukaszewskiego, Krzysztofa Komedy, a także twórców młodego pokolenia, m.in. Szymona Godziemba-Trytka, Zuzanny Falkowskiej, Anny Rocławskiej-Musiałczyk i Jakuba Szafrańskiego. Album został nagrany w Ars Sonora Studio, a jego wydawcą jest firma DUX. Premiera płyty miała miejsce w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod koniec lutego i miała być początkiem kolejnych koncertów związanych z promocją nowego albumu. Po czterech miesiącach przerwy zespół wznawia działalność koncertową i zaprasza do jednego z najstarszych kościołów na Pomorzu – Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim.

Wstęp na koncert jest wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Wigry | Festiwal Wigrosfera

WigrosferaFestiwal Wigrosfera, który odbędzie się w dniach 26 i 27 czerwca 2020 roku na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą.

Dwa wieczory koncertów transmitowane będą online ze sceny usytuowanej na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry na Suwalszczyźnie.

Idea artystyczna zakłada prezentację klasyki polskiej muzyki oraz najnowszych jej osiągnięć wykorzystujących nowinki technologiczne. W ciągu dwóch dni odbędą się cztery koncerty, podczas których usłyszymy klasyczne tria smyczkowe Karola Lipińskiego, współczesne dzieła Pawła Szymańskiego i Krzysztofa Pendereckiego, elektryczny kwartet smyczkowy wraz z syntezatorami, muzykę elektroniczną oraz klasyczną wiolonczelę, która dzięki użyciu najnowszych technologii przeniesie słuchaczy w wielowarstwowe połacie współczesnej sztuki.

Udział w Festiwalu wezmą Resina (Karolina Rec), NeoQuartet, Roshko Brothers i Voytek Proniewicz. Każdego dnia po koncercie będą transmitowane rozmowy z artystami. Gościem specjalnym przedsięwzięcia będzie Paweł Szymański.

Zgodnie z zaleceniami Rządu w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Widzowie, którzy zechcą uczestniczyć w Festiwalu na żywo, mają obowiązek posiadania maseczek zakrywających nos i usta.

Festiwal dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” oraz ze środków Województwa Podlaskiego.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/wigrosfera/