Polmic - FB

aktualności

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

40. Nagroda im. Oskara Kolberga11 grudnia 2015 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala 40. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia wręczone zostaną wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 roku. Przyznawana jest w sześciu kategoriach: 1. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego, 2. dla twórców za pisarstwo ludowe, 3. dla kapel ludowych, 4. dla zespołów folklorystycznych, 5. dla badaczy, naukowców i animatorów, 6. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą. Od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizacją konkursu zajmują się obecnie: Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddział – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy.

Muzeum im. Oskara Kolberga, jako Oddział Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowało stronę internetową www.nagrodakolberg.pl, zawierającą obszerny zasób informacji o Nagrodzie (o jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach) oraz przede wszystkim o jej laureatach z lat 1974–2015. Strona o charakterze bazy danych zawiera materiały biograficzne sukcesywnie aktualizowane i uzupełniane o fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe przedstawiające laureatów, ich prace i osiągnięcia.

Partnerami nagrody są Program 2 Polskiego Radia oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Patronat medialny: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.pl, MuzykaTradycyjna.pl oraz Folk24.pl.

Czytaj więcej: Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Utwór Piotra Mossa na Otwarcie Sali Koncertowej CKK Jordanki

Sala Koncertowa CKK JordankiW sobotę 12 grudnia 2015 roku o godz. 17.00 odbędzie się Otwarcie Sali Koncertowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu, w trakcie którego zabrzmi utwórHommage à Toruń, skomponowany specjalnie na tę okazję przez Piotra Mossa.

 Hommage à Toruń powstał na zamówienie Dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej  Pawła Dudzika oraz Mirosława Jacka Błaszczyka. Powstał specjalnie, by otworzyć nową salę koncertową w mieście, w którym ukończyłem i podstawową i średnią szkołę muzyczną, w mieście, gdzie od najmłodszych lat chodziłem na koncerty do Dworu Artusa, w mieście, gdzie w „Baju Pomorskim” zadebiutowałem jako kompozytor muzyki teatralnej... Powierzenie mi skomponowania tego utworu było dla mnie zaszczytem, ale jednocześnie bardzo trudnym zadaniem. Postanowiłem napisać utwór, w którym, jak w kalejdoskopie, przesuwać się będą obrazy moich toruńskich wspomnień, zachwytów, może i pierwszych klęsk... Hommage à Toruń będzie więc sentymentalnym spacerem po Toruniu, gdzie np. piękno toruńskiej architektury ewokowane jest cytatami z takich kompozytorów jak Wacław z Szamotuł, Mikołaj Gomółka czy… Perotinus – powiedział o utworze Piotr Moss.

W finale koncertu zabrzmi jeden z najsłynniejszych i najwybitniejszych utworów muzyki klasycznej, IX symfonia d-moll op. 25 Ludwika van Beethovena. Utwór znany przede wszystkim dzięki swojej finałowej kantacie, która wraz ze słowami Friedricha von Schillera zwana „Odą do radości” jest hymnem Unii Europejskiej. Swoją wyjątkowość symfonia zawdzięcza kilku kwestiom, między innymi jest pierwszą w historii symfonią wokalno-instrumentalną, a zarazem ostatnią symfonią Beethovena, napisaną w okresie kiedy kompozytor zmagał się z postępującą głuchotą.

Wystąpią: Iwona Hossa – sopran, Anna Lubańska – alt, Adam Sobierajski – tenor, Wojciech Gierlach – bas, Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent, Chór Astrolabium – przygotowanie Kinga Litowska, Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – przygotowanie Izabela Szyma-Wysocka, Chór Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu „Semper Iuvenes” – przygotowanie Renata Szerafin-Wójtowicz, Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Więcej informacji – na stronie: www.tos.art.pl

1. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”

Mundus Cantat Sopot 2015W dniach 10-13 grudnia 2015 roku w Sopocie zabrzmią kolędy z różnych stron świata w ramach 1. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat Sopot”. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Fundacja „Mundus Cantat” to organizacja kulturalna mająca ponad 11-letnie doświadczenie w organizacji festiwali. Tym razem zaproponuje słuchaczom wyjątkowy Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej. To wyjątkowe wydarzenie pachnące piernikiem, cynamonem i choinką wprowadzi trójmiejską społeczność w radosny nastrój oczekiwania na przyjście świąt Bożego Narodzenia. Będzie to wyjątkowo okazja, żeby jeszcze przed świętami posłuchać kolęd z całego świata w wykonaniu międzynarodowych chórów.

Współorganizatorem przedsięwzięcia będzie Bałtycka Agencja Artystyczna BART oraz Miasto Sopot. Kolędowanie w różnych językach świata będzie można usłyszeć zarówno w Sali PFK na terenie Opery Leśnej, jak i w Kościele Chrystusowym, mieszącym się przy urokliwej ulicy Obrońców Westerplatte 21. Chóry zaprezentują się również podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy Ośrodka Adaptacyjnego w Sopocie – osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Festiwal będzie okazją do budowania „pomostów sztuki”, które umożliwią realizację partnerskich, niebanalnych projektów kulturalnych, festiwali, koncertów, interakcji między pokoleniami. Spotkania będą doskonałym przykładem na to, jak muzyka łączy pokolenia, ponieważ do wspólnego śpiewania przystąpią chór dziecięcy z Murowanej Gośliny, młodzieżowy chór z Gniewu, akademickie chóry z Wilna oraz chóry dorosłe z Łotwy, Finlandii oraz Chełmna, Warlubia i Szczecina. Zespoły będzie oceniać profesjonalne jury, w skład którego będą wchodzić wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki, dyrygenci symfoniczni z kraju i zagranicy, współpracujący z wieloma festiwalami i konkursami na świecie.

Patronat medialny nad festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: 1. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”

W Łodzi startuje międzynarodowy konkurs skrzypcowy

1. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz65 skrzypków z 23 krajów świata wystąpi w Łodzi w ramach I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz. W środę 9 grudnia 2015 roku imprezę zainauguruje koncert polskiej i norweskiej muzyki z udziałem trzech jurorów konkursu, który odbdzie się o godz. 18.00 w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Żubardzka 2a).  Orkiestrę Smyczkową PRIMUZ łódzkiej Akademii Muzycznej poprowadzą Łukasz Błaszczyk i Lars Erik ter Jung, a jako solista w Koncercie skrzypcowym Andrzeja Panufnika wystąpi Janusz Wawrowski. W programie również Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe.

I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi w dniach 9-13 grudnia 2015 roku. Konkurs spotkał się z wielkim zainteresowaniem skrzypków. Zgłoszenia nadesłało 130 artystów, a do udziału w konkursie zakwalifikowało się 65 muzyków z 23 krajów świata: Armenii, Azerbejdżanu, Chin, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Holandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Łotwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Singapuru, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Uzbekistanu, Wielkiej Brytanii i Polski. Uczestników oceniać będzie jury, w którym zasiądą uznani skrzypkowie i dyrygenci z Polski, Norwegii i Włoch: Łukasz Błaszczyk (przewodniczący), Bartosz Bryła, Massimiliano Caldi, Lars Erik ter Jung, Robert Kabara i Janusz Wawrowski.

Konkurs został zorganizowany z myślą o promowaniu młodych artystów i propagowaniu na arenie międzynarodowej dokonań Grażyny Bacewicz – kompozytorki i skrzypaczki urodzonej w Łodzi. W I etapie uczestnicy obowiązkowo zagrają dowolną miniaturę na skrzypce i fortepian Bacewiczówny, w II etapie muzyka patronki konkursu nie jest obowiązkowa, ale za najlepsze wykonanie jej kompozycji przewidziana jest nagroda. Poza tym w I etapie każdy uczestnik musi zagrać wybrany kaprys Niccolo Paganiniego bądź Henryka Wieniawskiego. W II etapie należy zagrać 30-minutowy program, w którym obowiązkowy jest tylko utwór na skrzypce solo Sławomira Kaczorowskiego zatytułowany Wahanie, napisany specjalnie na konkurs.

Przesłuchania I etapu konkursu zaplanowano na 10, 11 i 12 grudnia w Sali kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi (al. 1 Maja 4), początek zawsze o godz. 10.00. W niedzielę 13 grudnia w Sali koncertowej (ul. Żubardzka 2a) zostanie rozegrany II etap konkursu, a wieczorem o godz. 19.00 odbędzie się koncert laureatów z wręczeniem nagród. Do zdobycia są trzy nagrody i wyróżnienia, główny laur to 10 tysięcy złotych. Na uczestników czekają jeszcze nagrody pozaregulaminowe: koncert na festiwalu „Emanacje” – nagroda dla zwycięzcy od Międzynarodowego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, nagroda pieniężna Rektora łódzkiej Akademii Muzycznej dla najlepszego studenta tej uczelni, który zagra w II etapie, oraz wysokiej klasy smyczek lutniczy od Pracowni Lutniczej Marcina Mazura dla najlepszego łodzianina w II etapie.

Konkurs skrzypcowy jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Grażyny Bacewicz, który rozpoczął się w Łodzi 27 listopada. Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Łodzi.

Więcej informacji – na stronie: www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/aktualnosci/61-2015/149957-i-miedzynarodowy-konkurs-skrzypcowy-im-grazyny-bacewicz/

ZOBACZ: zapowiedź konkursu - YouTube

Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: W Łodzi startuje międzynarodowy konkurs skrzypcowy

Kolejne projekty muzyczne Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury

XI Forum Pianistyczne Bieszczady bez granicRuszył nabór do kolejnych projektów Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury. Do 31 grudnia 2015 roku można wysyłać aplikacje do udziału w XI Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic”, VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz" oraz V Mistrzowskiej Szkole Pedagogiki Fortepianowej. Wspomniane wydarzenia odbędą się w Sanoku między 7 a 12 lutego 2016 roku.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” (MFP) to święto muzyki rozbrzmiewającej na przełomie stycznia i lutego w Sanoku i w całym Euroregionie Karpat. To czas, w którym Sanok staje się Stolicą Kultury Europy, goszcząc każdorazowo od 150 do 200 uczestników z kilkunastu krajów Europy. Tematem przewodnim XI MFP będzie 3xB czyli Bach, Beethoven, Brahms. Forum to wartościowa propozycja edukacyjna dla młodych pianistów, która koncentruje się na wymianie wiedzy i doświadczeń artystycznych, współpracy w duchu tolerancji wokół wspólnych zainteresowań i pasji. Łączy w sobie pełen zakres wiedzy: od teorii po praktykę, od wiedzy po metody ćwiczenia, od zajęć zdrowotno-rehabilitacyjnych po zajęcia z zakresu biznesu w kulturze i promocji. To miejsce spotkań wybitnych artystów i pedagogów z utalentowaną młodzieżą pianistyczną.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Młody Wirtuoz" stanowi część projektu MFP „Bieszczady bez granic” i jest skierowany do pianistów urodzonych w roku 2003 lub później. Celem Konkursu jest prezentacja osiągnięć artystycznych i motywacja do dalszego rozwoju uczniów szkół muzycznych I stopnia. Wartością konkursu będzie wyjątkowe Jury, składające się z grona pedagogicznego uczącego w I i II st., skupionego przy IV Mistrzowskiej Szkole Pedagogiki Fortepianowej pod przewodnictwem prof. Andrzeja Tatarskiego. Dzięki takiej organizacji, przesłuchania cechować będzie atmosfera nie tylko profesjonalizmu, ale i życzliwości. Najlepszym wykonawcom Jury przyzna tytuł laureata „Złotego Wirtuoza", „Srebrnego Wirtuoza" lub „Brązowego Wirtuoza”.

Mistrzowska Szkoła Pedagogiki Fortepianowej (MSFP) to Mistrzowski kurs współfinansowany przez Centrum Edukacji Artystycznej, który dedykowany jest nauczycielom polskich szkół muzycznych I i II stopnia oraz asystentom i adiunktom wyższych uczelni. Celem MSPF jest doskonalenie metod nauczania oraz aktualizowanie wiedzy metodologicznej odnoszącej się do problemów wykonawczych. Podczas kilku dni uczestnicy biorą udział w wykładach metodycznych, lekcjach pokazowych, pracach jury konkursu pianistycznego „Młody Wirtuoz”, konsultacjach rehabilitacyjno-medycznych oraz wieczornych koncertach MFP „Bieszczady bez granic”, doskonaląc i poszerzając swoją wiedzę w dziedzinie pedagogiki fortepianowej. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych i uznanych pedagogów.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.interpiano.pl

Patronad medialny nad wydarzeniami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Warsztaty dla najmłodszych z cyklu „Opowiedz mi bajkę”

Opowiedz mi bajkęKolejne warsztaty z cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę 12 grudnia 2015 roku. Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną. Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji.

Na finał tegorocznych zajęć, prócz zabaw z improwizacjami i książkami, będzie można także posłuchać niekonwencjonalnych brzmień skrzypiec i klarnetu. Muzycznymi gośćmi będą członkowie zespołu Kwartludium: skrzypaczka Dagna Sadkowska oraz klarnecista i kompozytor Michał Górczyński. Warsztaty poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Prócz improwizacji, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Artyści zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat

Wstęp wolny  liczba miejsc jest ograniczona, konieczna wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu: 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt współfinansowany ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Warsztaty dla najmłodszych z cyklu „Opowiedz mi bajkę”

Recital w hołdzie prof. Andrzejowi Nikodemowiczowi

Penderecki, Stankiewicz, NikodemowiczW czwartek 10 grudnia 2015 roku o godz. 18.00 w Sali kameralnej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie (al. Kraśnicka 2a) odbędzie się koncert zatytułowany Akord XV. Mistrzowski Recital. W Hołdzie Profesorowi Andrzejowi Nikodemowiczowi z okazji 90. rocznicy urodzin.

W programie znajdą się utwory Henryka Czyżewskiego, Mariusza Dubaja, Tadeusza Majerskiego, Mieczysława Mazurka, Andrzeja Nikodemowicza (na zdjęciu w towarzystwie K. Pendereckiego i J. Stankiewicza) oraz wybrane pozycje z repertuaru klasycznego, m.in. Fryderyka Chopina oraz Ferenca Liszta. Solistą będzie wybitny pianista, adiunkt Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Michał Drewnowski.

Organizatorem koncertu jest Lubelski Odddział Związku Kompozytorów Polskich.

Więcej...

Sinfonia Varsovia z okazji 15-lecia Instytutu Adama Mickiewicza

Sinfonia Varsovia z okazji 15-lecia Instytutu Adama MickiewiczaW piątek 11 grudnia 2015 roku o godz. 19.00 w Audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się koncert specjalny Sinfonii Varsovii z udziałem Maestro Krzysztofa Pendereckiego z okazji jubileuszu 15. rocznicy powstania Instytutu Adama Mickiewicza.

Jednym z ważniejszych punktów programu będzie światowe prawykonanie koncertu waltorniowego, zamówionego przez Instytut. Voyski’s Horn Concerto to dzieło chińskiego kompozytora Dai Bo, który inspirację czerpał z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Prawykonania partii solowej podjął się czołowy światowy waltornista – Stefan Dohr. Artysta ogłoszony przez New York Chronicle „królem swojego instrumentu”, znany jest na międzynarodowej scenie muzycznej z perfekcyjnej techniki, nieskazitelnej intonacji i niezwykle eleganckiej gry. Stefan Dohr jest pierwszym waltornistą słynnych Filharmoników Berlińskich. Prawykonaniem koncertu, które odbędzie się w obecności kompozytora, dyrygować będzie Maciej Tworek.

Pozostała część wieczoru będzie skupiona wokół sylwetki Krzysztofa Pendereckiego. Maestro otworzy koncert prowadząc Sinfonię Varsovię w swoim utworze – Sinfonietta per archi i zamknie go, dyrygując VII Symfonią d-moll op.70 Antonína Dvořáka.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

Chór Polskiego Radia – Sonus Universi

Chór Polskiego RadiaKoncert Sonus Universi w wykonaniu Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego odbędzie się 6 grudnia 2015 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Podczas wieczoru prawykonany zostanie utwór Sanctus Przemysława Zycha.

Czy nasz wewnętrzny świat pełen sprzecznych pragnień i duchowej walki posiada wspólne punkty z tym, co nas otacza? Czy na te egzystencjalne pytania znajdziemy wytłumaczenie w religii, nauce, albo w kulturze? Czy można znaleźć jakieś styczne pomiędzy tymi światami? Czy jest tutaj harmonia? Takie pytania stawia przed słuchaczami Chór Polskiego Radia, zapraszając do odbycia niezwykłej muzycznej podróży. Pierwsze utwory tego wieczoru – muzyka sakralna polskich twórców – prowadzą w głąb duszy. Kolejne to podróż sensu stricto, która rozpocznie się i zakończy w kosmosie. Doświadczając duchowej i realnej nieskończoności odkrywamy harmonię pomiędzy światem wewnętrznym i zewnętrznym, których piękno tylko muzyka potrafi tak wspaniale opisać i współtworzyć.

Poza wspomnianą premierą utworu Przemysława Zycha, w programie koncertu znajdą się takie kompozycje, jak: Magnificat Mikołaja Zieleńskiego, Kyrie Marka Jasińskiego, Psalmus 102 Pawła Łukaszewskiego, Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego, Nebulae (Mgławice) Aleksandra Kościówa, Mała suita kaszubska Szymona Godziemby-Trytka, Bachianas Brasileiras no 9 Hectora Villa-Lobosa, Ngana Stephena Leeka, Spheres Ola Gjeilo oraz The earth song Franka Tichelliego.

Bilety do kupienia na stronie: www.sklep.polskieradio.pl oraz godzinę przed koncertem w kasie studia.