Polmic - FB

aktualności

Licheń | I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej

Festiwal LicheńskiKoncertem profesora Chorosińskiego 30 czerwca 2019 roku o godz. 14.30 zainaugurowany zostanie I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywać się będą co tydzień – w niedziele o godz. 14.30.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w tegoroczne lato gościć będzie wyjątkowych muzyków – wybitnych europejskich organistów. Wystąpią m. in. Bernhard Gfrerer (Salzburg), Jan Van Mol (Antwerpia), Jean-Christophe Geiser (Lozanna), Marek Stefański (Kraków), Christophe Mantoux (Paryż), Władysław Szymański (Katowice). Wykonawcy zaprezentują najpiękniejsze utwory muzyki organowej. W licheńskiej świątyni zabrzmią dzieła najznamienitszych kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Johann Sebastian Bach, Charles Gounod, Wolfgang Amadeus Mozart, Richard Wagner, Theodore Dubois, Feliks Nowowiejski czy Cesar Franck.

Organy bazyliki licheńskiej są aktualnie największym instrumentem w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasują się na 10 miejscu. Instrument został zaprojektowany przez prof. Chorosińskiego. Sekcja brzmieniowa rozmieszczona jest na pięciu emporach, które poprzez elektroniczną trakturę połączono w zbiorczym, sześciomanuałowym stole gry umieszczonym w prezbiterium bazyliki.

Program dostępny jest na stronie

http://www.lichen.pl/pl/24/n_2134/pierwszy_miedzynarodowy_lichenski_festiwal_muzyki_organowej 

Lublin | Uroczyste obchody 450. rocznicy Unii Polsko-Litewskiej

Unia LubelskaZ okazji 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej 30 czerwca 2019 roku w Lublinie odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie z udziałem Marszałków Sejmu i Senatu, Przewodniczącego Sejmu oraz gości zagranicznych. Podczas uroczystego koncertu w Centrum Spotkania Kultur zostanie wykonany nowy utwór Mikołaja Góreckiego – Missa na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę.

Jak zaznaczył autor dzieła: „Missa jest oparta na tekście łacińskim. Pięcioczęściowy cykl dzieli się na trzy duże ogniwa: Kyrie i Gloria wykonywane attacca, Credo oraz Sanctus i Agnus Dei, pomiędzy którymi rozbrzmiewa cisza dotykająca tajemnicy Przeistoczenia”.

Dla podkreślenia rangi oraz zasięgu wydarzenia sprzed 450 lat, podczas koncertu wystąpią połączone zespoły z Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Białorusi: Orkiestra Symfoniczna i Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej, Chór Filharmonii Lwowskiej „Gloria”, Chór „Capella Sonorus” z Mińska, Chór Mieszany Szkoły Katedralnej w Rydze oraz Chór Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie. Partię solową wykona Vytautas Juozapaitis. Całość poprowadzi Wojciech Rodek.

Retransmisja koncertu zaplanowana jest tego samego dnia, 30 czerwca o godz. 23:00 na antenie TVP1.

Program obchodów dostępny jest na stronie https://www.spotkaniakultur.com/pl/node/1582 

Warszawa | Muzyczne lato z Sinfonią Varsovią

SVW ostatnich dniach czerwca 2019 roku o godz. 16.00 w warszawskiej siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia (Grochowska 272) będą miały miejsce koncerty w ramach cyklu „Letnie Koncerty na Grochowskiej”. Usłyszymy muzykę Kraju Kwitnącej Wiśni i utwory z repertuaru tria Dźwięki powietrza.

Podczas popołudniowych koncertów kameralnych w każdą sobotę i niedzielę w siedzibie Sinfonii Varsovii odbywają się koncerty z udziałem uznanych artystów, jak i wschodzących gwiazd muzyki klasycznej. W trakcie 30 koncertów podzielonych tematycznie – Nie tylko orkiestra, Japonia, Moniuszko, Relaks, W podróży, Improwizacja, Dawna Warszawa – występują zespoły w tradycyjnych składach i rzadko spotykanych konfiguracjach. Programy koncertów obejmują muzykę wielu stylów i epok – od baroku, przez romantyczne arie operowe, po jazz, muzykę współczesną oraz improwizowaną.

Koncert „Japonia” 29 czerwca uświetnią japońscy muzycy. Zaprezentują nie tylko twórczość kompozytorów pochodzących z Japonii, lecz także utwory Piotra Czajkowskiego, Johanna Pachelbela, Goerges’a Bizeta, Hermanna Neckego, Vittoria Montiega, Francesca Sartoriego, a także Henryka Wieniawskiego i Fryderyka Chopina. Następnego dnia poznamy kunszt wykonawczy unikatowego tria: Alicja Wołyńczyk (saksofon), Jarosław Gałuszka (akordeon) i Agnieszka Kopacka (fortepian). W ich interpretacji usłyszymy m. in. utwory Stanisława Moniuszki, Julii Schreitl, Grahama Fitkina oraz Arcustico Anny Marii Huszczy, inspirowane muzyką moniuszkowskiej opery Halka.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org 

VII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam ad Astra”

Per musicamVII Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny im. M. Kopernika „Per Musicam ad Astra” odbędzie się w dniach 29 czerwca – 3 lipca 2019 roku w Toruniu i Chełmży. Wydarzenie organizowane jest przez toruńskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej „Astrolabium”, zaś współorganizowane przez niemiecką agencję Meeting Music oraz Stowarzyszenie Tumska 14 z siedzibą w Chełmży.

W tym roku udział wezmą zespoły z Filipin, Indonezji, Litwy, Łotwy, Malezji, Polski, RPA, Tajwanu i USA. Program VII edycji „Per Musicam ad Astra” obejmuje przesłuchania konkursowe i koncerty festiwalowe z udziałem chórów uczestniczących w konkursie, zwieńczone konkursem o Grand Prix im. Mikołaja Kopernika w wysokości 5000 euro. Wśród festiwalowych wydarzeń, których celem jest prezentowanie możliwie szerokiego spectrum muzyki chóralnej, wspieranie twórczości młodych kompozytorów i promocji kultury polskiej, dwa zasługują na szczególną uwagę.

1 lipca w Sali Wielkiej Dworu Artusa wystąpi zespół proMODERN z programem proMODERN shakespired ukazującym muzykę polskich kompozytorów inspirowaną twórczością Szekspira. Koncert organizowany jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego jako część obchodów 20-lecia Samorządu Województwa. Koncert Swingujące kuranty – prząśniczka w opałach inspirowany jest twórczością Stanisława Moniuszki: publiczność będzie mogła usłyszeć jazzowe aranżacje XIX-wiecznej muzyki zrealizowane przez Jarka Kostkę – aranżera i pianistę jazzowego.

Na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe wstęp wolny, jedynie na koncert inauguracyjny i dwa koncerty specjalne obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie Dworu Artusa w dni powszednie w godz. 12-18 oraz, w miarę dostępności miejsc, przed koncertem.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły - na profilu https://www.facebook.com/PerMusicamAdAstra/ oraz na http://pmaa.pl 

XXI Gdański Festiwal Carillonowy

Carillony GdańskOd 29 czerwca do 31 sierpnia 2019 roku odbędzie się 21 koncertów w ramach XXI Gdańskiego Festiwalu Carillonowego. W programie znalazły się 10 koncertów na dzwonach kościoła św. Katarzyny i 10 na dzwonach Ratusza Głównego Miasta oraz koncert specjalny z okazji 15-lecia Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, połączony z warsztatami milongi.

W każdy wakacyjny weekend gdańszczanie i turyści będą mogli wziąć udział w tych darmowych letnich, jedynych w Polsce przedsięwzięciach takiego rodzaju: Gdańsk, jako jedyne miasto w kraju, posiada czynne carillony. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów), zaś trzeci – „Gdańsk” – jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. Udział w koncertach na dzwony wezmą artyści z całego świata.

Inauguracja odbędzie się przy skwerze Heweliusza. Usłyszymy Epitafium poświęcone śp. Pawłowi Adamowiczowi, prezydentowi Gdańska. Utwór skomponowany przez Katarzynę Kwiecień-Długosz zabrzmi też na końcu Festiwalu. „Poprzez Epitafium chcemy upamiętnić wielkiego przyjaciela muzyki carillonowej, dzięki któremu dawna tradycja naszego miasta została przywrócona po II wojnie światowej. Prezydent Gdańska ufundował prywatnie 2 ze 135 dzwonów, na których koncertujemy” – mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor Festiwalu. Podczas koncertu inauguracyjnego wykonane zostaną po raz pierwszy nowe kompozycje: Płynna materia Beniamina Baczewskiego i Echa Gdańska Jakuba Nikiela. Każdy piątkowy koncert zakończy utwór Opowieści Fontanny Heweliusza autorstwa Kamila Cieślika połączony z pokazem Fontanny Heweliusza.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/carillony 

Gdańsk | 62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Archikatedrze Oliwskiej

MFMOW dniach 28 czerwca – 27 sierpnia 2019 roku w Archikatedrze Oliwskiej będzie miał miejsce jeden z trzech najstarszych festiwali muzycznych w Polsce – 62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

Po raz kolejny muzyka organowa zabrzmi w zabytkowej gdańskiej Katedrze Oliwskiej. Podczas koncertów festiwalowych swój kunszt artystyczny zaprezentują najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, organiści – wirtuozi różnych narodowości i generacji, w tym artyści rodzimi. Melomani będą mieli szansę usłyszeć mistrzowskie wykonania zaproszonych artystów w różnorodnym, przystępnym repertuarze różnych epok i styli muzycznych, a także premiery światowe i kompozycje do tej pory w Polsce nie prezentowane.

Koncert inauguracyjny będzie poświęcony muzyce polskiej. Rozpocznie wieczór Msza łacińska Es-dur na chór mieszany, smyczki i organy Stanisława Moniuszki, którego rok aktualnie obchodzimy. Po występie Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego Hanna Dys (organy) i Mirosław Pachowicz (fagot) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego wykonają dzieła Andrzeja Panufnika i Mieczysława Surzyńskiego.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie https://www.filharmonia.gda.pl/pl/ 

Warszawa | Sinfonia Iuventus: Gershwin i Bizet

POSI29 czerwca 2019 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dzieła George’a Gershwina i Georges’a Bizeta zabrzmią w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W roli solisty wystąpi renomowany polski pianista Paweł Kowalski.

Muzyka do spektakli teatralnych wiedzie często efemeryczny byt – związana z jednym przedstawieniem schodzi z afisza wraz z nim, ale są od tej reguły wyjątki. Arlezjanka (L’Arlésienne, znana też jako Dziewczyna z Arles) to sztuka na kanwie noweli wybitnego francuskiego pisarza Alphonse’a Daudeta, piewcy piękna i kultury Prowansji. Bizet dokonał orkiestrowej aranżacji czterech szczególnie efektownych fragmentów, w których pojawiają się m.in. motywy muzyki ludowej z Prowansji. Po przedwczesnej śmierci Bizeta, jego przyjaciel Ernest Guiraud zestawił drugą suitę, korzystając z zachowanych szkiców. Oba efektowne, barwne cykle odniosły z czasem znaczący sukces pomnażając sławę autora, który zmarł mając 37 lat w biedzie i zgryzocie, w poczuciu całkowitego niedocenienia…

Z amerykańskim kompozytorem George Gershwinem łączy Bizeta imię oraz niemal dokładnie ten sam, o wiele za młody wiek, w którym obaj twórcy zakończyli żywot – na tym jednak podobieństwa się kończą. Gershwin szybko zdobył sławę i uznanie jako kompozytor oryginalnie włączający do swej muzyki symfonicznej i operowej elementy jazzu. To także cechuje jego Koncert F dur, skomponowany (1925) po wielkim sukcesie Błękitnej rapsodii. Utwór wykazuje się znakomitym opanowaniem formy i faktury, co docenili słuchacze i krytycy, a także pianiści chętnie włączający go do repertuaru.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/gershwin-bizet/ 

Radziejowice | XI Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa

WaldorffXI edycja Letniego Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach rozpocznie się w piątek 28 czerwca, a ostatnie akordy Festiwalu wybrzmią w sobotę 6 lipca 2019.

Zgodnie z uchwałą Sejmu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki. Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach włącza się w rocznicowe obchody poświęcając temu wybitnemu kompozytorowi trzy spośród dziewięciu festiwalowych koncertów. Festiwal zainaugurują Dziady-Widma z tekstem II części Dziadów Adama Mickiewicza oraz muzyką z Widm Stanisława Moniuszki. Spektakl dramatyczny w inscenizacji i reżyserii Ryszarda Peryta wykona Polska Opera Królewska.

W programie festiwalowych koncertów znajdą się ponadto utwory Adama Jarzębskiego, Zygmunta Noskowskiego, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz oraz Krzysztofa Komedy. Wśród wykonawców m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Elbląska Orkiestra Kameralna, Royal String Qurtet, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa oraz znakomici soliści. Gospodarzem wieczorów będzie, jak co roku, Jerzy Kisielewski. Wszystkie koncerty odbędą się w Namiocie Festiwalowym, wstęp bezpłatny!

Szczegółowy program – na stroniehttp://palacradziejowice.pl/xi-letni-festiwal-im-jerzego-waldorffa-w-radziejowicach/

Toruń | 23. Festiwal "Nova Muzyka i Architektura"

Muz23 edycja Festiwalu „Nova Muzyka i Architektura” odbędzie się między 28 czerwca a 7 sierpnia 2019. Wiele zabytkowych, jak i nowoczesnych przestrzeni Torunia wypełni niezwykle bogaty wachlarz prezentacji muzycznych.

Na zaproszenie organizatorów, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, na festiwal przybędą wykonawcy z wielu krajów i różnych kontynentów. Zaprezentowane zostaną specjalne programy dla dzieci i całych rodzin, odbędą się wyjątkowe spotkania z muzyką organową, wokalną, kameralną oraz symfoniczną.

Festiwal rozpocznie koncert Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, podczas którego muzycy zaprezentują najpiękniejsze melodie polskiej muzyki filmowej wydane na nominowanej do nagrody „Fyderyk” płycie Celuloid.  Usłyszymy m.in. utwory Andrzeja Kurylewicza, Tomasza Stańki, Marka Napiórkowskiego, Jerzego „Dudusia" Matuszkiewicza, Krzysztofa Komedy, Artura Lesickiego, Andrzeja Korzyńskiego i Wojciecha Kilara.

13 lipca w Dworze Artusa kwartet smyczkowy Ãtma Quartet zaprezentuje program złożony wyłącznie z dzieł polskich kompozytorów. Zabrzmi  III Kwartet smyczkowy „Wycinanki” Andrzeja Panufnika, III Kwartet smyczkowy „Kartki z niezapisanego dziennika”  Krzysztofa Pendereckiego oraz Kwartet smyczkowy op. 56 nr 2 Karola Szymanowskiego. 10 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim tenor Piotr Buszewski z towarzyszeniem Aleksandry Seredyńskiej wykona m.in. Cztery pieśni op.11 Karola Szymanowskiego oraz wybrane pieśni Stanisława Moniuszki.

Szczegółowy program – na stroniehttp://muz-arch.pl