Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Absolwenci UMFC w cyklu „Środa na Okólniku”

UMFC17 października 2018 roku o godz. 19:00 w ramach cyklicznych koncertów sezonu artystycznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pt. „Środa na Okólniku” odbędzie się koncert symfoniczny „Nasi absolwenci”, podczas którego prawykonany zostanie nowy utwór Nikoli Kołodziejczyka.

Koncert rozpocznie Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego – trzecia z wczesnego fortepianowego cyklu Czterech etiud op. 4. Etiuda b-moll napisana jest w dostojnym, nieco żałobnym, a w kulminacji bardzo dramatycznym nastroju. To charakterystyczny utwór dla wczesnej twórczości Szymanowskiego, w którym wyraźne są wpływy zarówno muzyki Fryderyka Chopina, jak i współczesnego artyście Aleksandra Skriabina. Spopularyzowana już na początku XX wieku przez wybitnego polskiego pianistę Ignacego Jana Paderewskiego przez wiele lat jako jedyny utwór kojarzona była z nazwiskiem Szymanowskiego. Autorem instrumentacji w wersji na orkiestrę jest Grzegorz Fitelberg.

Następnie Orkiestra Symfoniczna UMFC pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka zaprezentuje I Symfonię c-moll op. 68 Johannesa Brahmsa oraz prawykona Koncert akordeonowy „Olgino” autorstwa Nikoli Kołodziejczyka – kompozytora, aranżera, dyrygenta, pianisty, zdobywcy dwóch „Fryderyków”. Kompozytor tak pisze o swoim dziele: „Olgino to wyraz tęsknoty za relacjami międzyludzkimi opartymi na szczerym, bezpośrednim kontakcie. Nazwa koncertu została zainspirowana miejscem w Petersburgu, w którym powstała pierwsza duża firma zatrudniająca płatnych komentatorów do tworzenia politycznie motywowanych wpisów w serwisach społecznościowych, forach dyskusyjnych i gazetach internetowych. Ponad 1000 pracowników codziennie przez 12 godzin produkuje komentarze w różnych językach z wielu różnych kont aby wpływać na ton dyskusji w internecie. Utwór próbuje zwrócić uwagę na rosnące wyalienowanie nas jako użytkowników internetu — które być może niesłusznie przypisujemy swoim cechom charakteru i naturze Internetu. Promowanie wzajemnego szacunku, bezpośrednich przyjaźni i spotkań w twarzą w twarz jest dziś w związku z opisywaną Agencją Badań Internetowych i innych czynników — bardzo ważne, by móc promować wzajemną kulturę osobistą i cywilizowane spory".

W roli solisty wystąpi absolwent UMFC, uczeń prof. zw. dr hab. Klaudiusza Barana, rektora tejże uczelni, akordeonista Rafał Grząka. Koncert Nikoli Kołodziejczyka powstał na zamówienie Stowarzyszenia Akordeonistów w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Łódź | 100 pieśni na 100 lat niepodległości

10015 października 2018 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się kolejny koncert z cyklu „100 pieśni na 100 lat niepodległości”.

100 pieśni na 100-lecie niepodległości to cykl koncertów w Sali Kameralnej, w których czołowi soliści łódzkiego Teatru Wielkiego starają się przekazać to, co najpiękniejsze, wykonując pieśni polskich poetów i kompozytorów o Ojczyźnie, o troskach i radościach, wielkich i małych uczuciach, o ideach wzniosłych i tych całkiem przyziemnych, słowem – o nas samych.

W trzeciej odsłonie cyklu – 15 października – wystąpią Aleksandra Wiwała i Przemysław Rezner, artyści doskonale znani i doceniani przez publiczność. Ich interpretacja – dzięki nieprzeciętnej artystycznej wrażliwości i niebanalnej osobowości scenicznej – pozwoli słuchaczom odkryć na nowo pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Tadeusza Bairda. Przy fortepianie artystom towarzyszyć będzie Sylwia Michalik.

Informacja o biletach – na stronie http://www.operalodz.com

Warszawa | Koncert „Ursynów dla Niepodległej”

Ursynow14 października 2018 roku w Kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie o godz. 16.30 odbędzie się koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert „Ursynów dla Niepodległej” będzie towarzyszył obchodom 50-lecia pracy twórczej prof. dr. hab. Sławomira Czarneckiego oraz XVIII Festiwalowi „Muzyczne Konfrontacje”.

Podczas koncertu wystąpi Ursynowska Orkiestra Kameralna, złożona z mieszkańców Ursynowa a przy tym z artystów reprezentujących znakomite instytucje muzyczne: Filharmonię Narodową, TW Operę Narodową, Sinfonię Varsovię i Cameratę Vistulę. W organizację prac orkiestry włączą się takie osoby, jak prof. Andrzej Gębski, Jerzy Cembrzyński oraz Grzegorz Chmielewski.

Sławomir Czarnecki, obchodzący właśnie jubileusz 50-lecia pracy twórczej, mieszkaniec Ursynowa, podjął się rekonstrukcji niedokończonego dzieła Ignacego Jana Paderewskiego  Suity G-dur. Po raz pierwszy od ponad stu lat utwór ten zostanie wykonany w całości w zamierzonej formie. Ponadto Ursynowska Orkiestra Kameralna zaprezentuje Menuet Paderewskiego, Serenadę na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza, Tryptyk Mariacki Romualda Twardowskiego oraz Koncert Jurajski op. 42 na 4 skrzypiec i orkiestrę smyczkową Czarneckiego.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Kraków | koncert z cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich „Ojczyzno nie zapomnę Ciebie…”

OjczyznoOrganizatorzy cyklu „Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich” zapragnęli włączyć się w wspólne świętowanie jubileuszu 100-lecia odzyskała niepodległości, zapraszając wszystkich na koncert zatytułowany „Ojczyzno nie zapomnę Ciebie”, który odbędzie się 13 października 2018 roku o godz. 19.30 w krakowskim Kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich (os. Na Wzgórzach 1A).

Wykonawcami będą cztery młodzieżowe zespoły: Orkiestra Smyczkowa i Chór Mieszany Kolegium św. Stanisława z Lublany (Słowenia) oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Chopiniada Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie. Zespoły te od kilku lat współpracują ze sobą w ramach międzynarodowego projektu Erasmus. Ramy koncertu stanowią dwa historyczne Hymny - Bogurodzica, którą będzie można usłyszeć w wersji instrumentalnej i Gaude Mater Polonia. Wartym zauważenia, zwłaszcza w kontekście świętowanego Jubileuszu odzyskania niepodległości, jest utwór Feliksa Nowowiejskiego Ojczyzna na chór i organy. Centralnym punktem programu będzie wykonywana przez połączone zespoły i solistów, Msza Dziecięca angielskiego kompozytora i dyrygenta Johna Ruttera.

Niecodzienną sytuacją będzie fakt, że podczas koncertu wystąpi trzech dyrygentów: Damijan Močnik, Marek Hampel i Marceli Kolaska. W programie znajdą się także wykonania trzech solistów: sopran Magdalena Pilarz-Bobrowska, baryton Miha Zupanc Kovač i organista Marek Walczak.

Na koncert zapraszają Organizatorzy cyklu: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Parafia Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich i Rada Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.

Szczegóły – na stronie: http://krakownh.pl

Katowice | Orkiestra Muzyki Nowej: Rock & Punk

NOSPR14 października 2018 roku o godz. 18.00 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zabrzmi kompozycja Artura Zagajewskiego, która powstała w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”.

Utwór Święty Boże, Święty Mocny, który Artur Zagajewski dedykował swojej żonie, został napisany do znanego tekstu hymnu Jana Kasprowicza. Kompozycja powstała z myślą o znakomitym aktorze, wokaliście i reżyserze Arkadiuszu Jakubiku, znanym m.in. z filmów Wojciecha Smarzowskiego. Brzmienie utworu inspirowane jest muzyką zespołów trashmetalowych, m.in. albumami grupy Slayer. Utwór Zagajewskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

W wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca usłyszymy także muzykę belgijską i amerykańską. Fremdkörper #3 belgijskiego kompozytora Stefana Prinsa powstał po śmierci Michaela Jacksona i stanowi swoisty „in memoriam” dla Króla Popu. Warstwa elektroniczna w utworze powstała z przetworzonych wstępów do piosenek Jacksona – źródła tego przetworzenia tylko czasem są słyszalne w utworze i wówczas stają się tytułowymi „ciałami obcymi” . Kompozycja …blood blossoms… (…krew rozkwita…) pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych Kena Ueno powstała pod wpływem książki Nagi lunch S. Burroughsa, która podsunęła Ueno myśl, „że piękno można odnaleźć w medium pełnym potencjalnej siły i destrukcji”.

Patronat nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie http://www.nospr.org.pl

Żeliszew Podkościelny | Biały głos w smyczkowej oprawie

Czas Sztuki14 października 2018 roku Fundacja „Czas Sztuki” zaprasza na koncert w ramach cyklu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier”, podczas którego nastąpi prawykonanie kompozycji Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko.

Fundacja organizuje cykl siedmiu koncertów muzyki klasycznej i jazzowej, który odbędzie się w bardzo małych miejscowościach w powiecie mińskim i siedleckim, gdzie mieszkańcy są pozbawieni oferty kulturalnej i dostępu do dóbr kultury. Koncerty odbywają się w kościołach oraz domach kultury, które są jedynymi miejscami na tym terenie, gromadzącymi większość tamtejszej społeczności. Oferowany różnorodny program muzyczny (każdy koncert ma odmienny repertuar) jest dostosowany do mentalności i potrzeb grupy docelowej.

Trzeci koncert cyklu, zatytułowany „Biały głos w smyczkowej oprawie”, będzie miał miejsce w niedzielę w Żeliszewie Podkościelnym w pięknym drewnianym zabytkowym Kościele pw. Świętej Trójcy o godz. 12.30. Wydarzenie to będzie wyjątkowe, ponieważ podczas koncertu odbędzie się premiera kompozycji Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko Agnus Dei na kwartet smyczkowy i biały głos. Utwór został specjalnie skomponowany na ten cykl koncertów. W programie pojawi się również kwartet smyczkowy tejże autorki utrzymany w stylu minimalistycznym, a także pieśni ludowe. Wykonawcami koncertu będą wokalistka Weronika Grozdew-Kołacińska oraz kwartet smyczkowy The Time Quartet.

Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Warszawa | Koncerty kameralne w Wilanowie

WOKW dniach 14 października, 4 listopada i 16 grudnia 2018 roku odbędzie się kolejna odsłona cyklu koncertów kameralnych w Wilanowie, organizowanych przez Warszawską Operę Kameralną.

Warszawska Opera Kameralna realizuje stały cykl koncertów w Sali Białej Pałacu Królewskiego Jana III Sobieskiego w Wilanowie, w czasie którego prezentowane są tak dzieła kameralne, jak i specjalne transkrypcje form symfonicznych oraz arie i pieśni. Wykonywana jest muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta, Dmitrija Szostakowicza, rodziny Straussów i utwory znakomitych polskich kompozytorów. Repertuar naturalnie wpisuje się w kalendarz i współgra z okresem karnawału, Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia, pór roku czy wpisuje się w linię programową festiwali Warszawskiej Opery Kameralnej.

14 października odbędzie się koncert „Czy zaczarowanych fletów może być więcej niż jeden....”, 4 listopada zabrzmią pieśni patriotyczne i legionowe w opracowaniu Włodzimierza Korcza, zaś 16 grudnia 2018 – pieśni polskie Stanisława Moniuszki i Mieczysława Karłowicza.

Szczegóły – na stronie http://operakameralna.pl 

Gorzów | VI Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara

KilarW dniach 13–20 października 2018 roku w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się VI Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara.

Festiwal im. Wojciecha Kilara to tradycyjnie zderzenie nurtów, stylów i estetyk muzycznych. To także różne formy i odcienie współczesności. Koncert inaugurujący Festiwal będzie spotkaniem z ikonami polskiej muzyki symfonicznej ubiegłego wieku – Karolem Szymanowskim i Grażyną Bacewicz. Koncert rozpocznie neoklasycystyczna Uwertura na orkiestrę Bacewicz. Kilkuminutowa kompozycja zaskakuje swobodą, witalnością, dynamiką oraz nieszablonową instrumentacją. Lekka i barwna w wyrazie jest też IV Symfonia koncertująca na fortepian i orkiestrę, którą Karol Szymanowski zawojował całą ówczesną Europę. Utwory zaprezentuje Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego, a w roli solisty wystąpi Piotr Paleczny.

Podczas Festiwalu dzięki połączeniu formy koncertu z performance’em obejrzymy na scenie dynamiczne widowisko artystyczne Drums-2-Dance – wyjątkowy projekt z rytmem w roli głównej.

Finałowym wydarzeniem będzie „Gala muzyki filmowej” – spotkanie z wielkim kinem amerykańskim i twórczością najwybitniejszych współczesnych kompozytorów tego gatunku. Podczas gali finałowej usłyszymy m.in. muzykę Hansa Zimmera, Johna Williamsa czy Jamesa Hornera, pochodzącą z pełnych rozmachu produkcji ostatnich dekad. Polskim akcentem będzie napisana przez Wojciecha Kilara suita z filmu Dracula Fr. Copolli. Za pulpitem dyrygenckim stanie tego wieczoru Maciej Sztor – jeden z najlepszych interpretatorów amerykańskiej muzyki filmowej pisanej na duże symfoniczne składy orkiestrowe.

Koncerty objęte są patronatem Polskiego Towarzystwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej – na stronie Festiwalu.

Rzeszów | Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Stanisław Wisłocki - życie i dzieło”

WislockiW dniach 12–13 października 2018 roku w Rzeszowie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Stanisław Wisłocki - życie i dzieło”.

W 2018 roku mija 20 lat od śmierci znakomitego polskiego dyrygenta, pedagoga i kompozytora Stanisława Wisłockiego (1921–1998), pochodzącego z Rzeszowa. Z tej okazji Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne wraz z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie organizuje Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Stanisław Wisłocki –życie i dzieło”. 13 października 2018 roku w sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej referaty wygłoszą dyrektor Filharmonii prof. dr hab. Marta Wierzbieniec, prof. dr hab. Sławek Wróblewski (UMFC), prof. dr hab. Krystyna Juszyńska (UMFC), dyrygent i kompozytor Przemysław Zych (UMFC) oraz prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego Andrzej Szypuła. Początek o godz. 9.00. Materiały pokonferencyjne będą opublikowane w piśmie muzyczno-literackim „Kamerton” wydawanym przez Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej.

Dzień wcześniej, w piątek 12 października 2018 roku o godz.19.00 w sali dużej Filharmonii odbędzie się koncert symfoniczny, podczas którego wykonany zostanie m.in. Koncert fortepianowy Stanisława Wisłockiego. Solistą będzie Michał Drewnowski, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej poprowadzi Massimiliano Caldi. Koncertowi i konferencji towarzyszyć będzie wystawa pamiątek po Stanisławie Wisłockim przygotowana przez Tadeusza Deszkiewicza.

Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie http://www.filharmonia.rzeszow.pl