Polmic - FB

aktualności

Katowice | W Moniuszkowskim dworku

SilesiaW dniu urodzin Stanisława Moniuszki 5 maja 2019 roku Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza małych melomanów wraz z ich opiekunami do wspólnego świętowania wyjątkowej rocznicy. Koncert z cyklu „Moniuszko od serca” odbędzie się w sali koncertowej katowickiej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza (ul. Teatralna 16) o godz.16.00.

W niedzielę 5 maja upłynie dokładnie 200 lat od chwili narodzin naszego wielkiego kompozytora. Dlatego należy zarezerwować trochę więcej czasu niż zazwyczaj. Zanim rozpocznie się koncert, organizatorzy proponują spotkać się o godz. 15.00 przy pomniku Stanisława Moniuszki na katowickim Placu Karola Miarki, aby złożyć Jubilatowi bukiet kwiatów.

Potem artyści, którzy tego dnia przebiorą się w stroje z epoki, staną się prawdziwymi szlachcicami i szlachciankami i zaproszą nas na spotkanie w Moniuszkowskim dworze, w którym będzie można spotkać wiele niezwykłych postaci – bohaterów pieśni i oper Halka, Verbum nobile i Straszny dwór. W roli solistów wystąpią Anna Ogińska (sopran), Katarzyna Ćwiek (mezzosopran) i Stanisław Duda (baryton). śpiewakom będzie towarzyszyć przy fortepianie Mateusz Lasatowicz. Koncert poprowadzi Alicja Kotyl. Na koniec tego obfitującego w różne wydarzenia niedzielnego popołudnia artyści zaproszą w imieniu Stanisława Moniuszki na słodkie urodzinowe przyjęcie.

Bezpłatne wejściówki dostępne są w biurze IPiUM Silesia (pl. Sejmu Śląskiego 2, parter, pokój 20) lub telefonicznie 32 219 33 44 w. 21.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://www.silesia.art.pl/ 

Toruń | V Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego

TOSV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego organizowany jest przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną w dniach 4–13 października 2019 roku.

V Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego składa się z 20 wydarzeń: koncertów i recitali wybitnych skrzypków, pokazów filmowych, lutniczych i wykładów. Głównym wydarzeniem będzie Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, którego celem jest promocja młodych artystów i polskich kompozytorów. Uczestników Konkursu oceniać będzie międzynarodowe jury z prof. Ilya Kalerem w roli przewodniczącego.

Uczestnikami Konkursu mogą zostać skrzypkowie wszystkich narodowości urodzeni po 4 października 1986 roku. Żeby wziąć udział w Konkursie należy przesłać nagranie video wymienionych w Regulaminie utworów J. S. Bacha, N. Paganiniego i W. A. Mozarta oraz wypełnioną kartę zgłoszenia nie później niż do 30 kwietnia 2019 roku.

Kwalifikacja kandydatów dokonana będzie przez Organizatora na podstawie przesłanych nagrań. Komisja spośród kandydatów zakwalifikuje do konkursu nie więcej niż 24 uczestników i wskaże nie więcej niż 5 kandydatów rezerwowych. Program Konkursu składa się z trzech etapów otwartych dla publiczności, transmitowanych na żywo. Wśród obowiązkowych utworów w programie Konkursu znalazły się dzieła Karola Lipińskiego, Henryka Wieniawskiego i Karola Szymanowskiego. Koncert Laureatów odbędzie się 13 października 2019 roku. Poza nagrodami regulaminowymi (I –20 000 EUR, II –15 000 EUR, III –10 000 EUR) Jury przyzna także nagrody fundowane przez instytucje i osoby prywatne, m.in. w formie koncertów. Zdobywcy trzech pierwszych nagród otrzymują tytuł Laureata Konkursu. Pozostałych trzech uczestników finału otrzyma wyróżnienia w wysokości po 2000 EUR każdy.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie http://www.lipinski-competition.com/ 

Warszawa | Koncert z okazji 15-lecia Polski w Unii Europejskiej

TW-ONRadzimir Dębski (JIMEK) i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach łączą muzyczne siły! Wyjątkowy koncert pt. „Symfonia Europejska” odbędzie się 1 maja 2019 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Program koncertu łączy w sobie dwa muzyczne światy: klasyczny i rozrywkowy. Usłyszymy Poloneza z filmu Pan Tadeusz, skomponowanego przez Wojciecha Kilara, jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich kompozytorów. Jego utwór, nawiązujący do tradycji polskich tańców narodowych, to idealny pomost między IX Symfonią d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, którą wieńczy Oda do radości, a kompozycjami Radzimira Dębskiego, łączącymi w sobie wpływy hip-hopu, jazzu i muzyki filmowej. Utwór Crux to swoisty znak rozpoznawczy kompozytora i wykonywany ponad 50 razy flagowy utwór symfoniczny. Tytuł oznacza „sedno, istotę”. To podróż po różnych światach muzycznych, w których orkiestra symfoniczna staje się czasem chórem, a czasem armią perkusistów. O Historii Jazzu sam autor mówi tak: „Historią Jazzu mogę złożyć hołd temu, co było przede mną”.

Utwory zaprezentują: Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Lukasza Borowicza. W roli solistów wystąpią: Joanna Freszel (sopran), Agnieszka Rehlis (alt), Tadeusz Szlenkier (tenor) i Artur Janda (bas).

Szczegóły – na stronie https://nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/15latpolskiwue/aktualnosci/symfonia-europejska-jimek-nospr-borowicz 

XV Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat”

MCMiędzynarodowy Festiwal Chóralny „Mundus Cantat” – największy chóralny event w Polsce – odbędzie się w tym roku w dniach 28 kwietnia – 26 maja 2019roku.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali chóralnych w kraju będzie świętował swój jubileusz nie tylko w Sopocie, ale również w Trójmieście. W ramach festiwalu usłyszymy śpiewaków z Białorusi, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Francji, Litwy, Kolumbii i oczywiście silną reprezentację z Polski. „Mundus Cantat” to również wysokiej rangi konkurs umożliwiający twórczy dialog między chórzystami z Polski i z zagranicy. Organizatorzy zapraszają chóry dorosłe, seniorów, akademickie oraz dziecięco-młodzieżowe, aby rywalizowały w kilku kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka (w tym folklor) oraz gospel, jazz, spirituals. Chóry ocenione zostaną przez międzynarodowe Jury.

Gościem festiwalu będzie Paul Phenix, były tenor King's Singers (1997–2014) i założyciel PurpleVocals. Jego recital obędzie się 22 maja w Kościele św. Jerzego w Sopocie. Festiwal to również dziesiątki wydarzeń: koncerty młodych artystów, wykonujących polska muzykę chóralną, Parada Chórów sopockim „Monciakiem”, Koncert Finałowy z ogłoszeniem laureatów tegorocznego festiwalu oraz różne formy wyrazu artystycznego, jak performance na dworcu czy sopockim Molo.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://munduscantat.pl 

I festiwal Szczecin Classic

Baltic NeopolisW dniach 27 kwietnia – 4 maja 2019 roku odbędzie się nowy festiwal muzyki klasycznej Szczecin Classic, organizowany przez Baltic Neopolis Orchestra.

Festiwal będzie popularyzował i prezentował muzykę klasyczną na najwyższym poziomie za sprawą artystów światowej klasy, a także pełnił funkcję edukacyjną. W jego ramach odbędzie się bowiem prestiżowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy organizowany w ścisłej współpracy z Akademią Sztuki. Szczecin Classic nosi podtytuł "Gramy w Classy", co nawiązując do zamysłu organizatorów, ma ułatwić odbiór muzyki klasycznej szerokiej grupie odbiorców. W ramach festiwalu od będzie się 7 koncertów muzyki klasycznej z udziałem gwiazd oraz wydarzenia towarzyszące: happeningi poświęcone instrumentom (na Jasnych Błoniach i na Placu Grunwaldzkim), gimnastyka z klasyką w Parku Andersa, pokaz skrzypiec Stradivariusa, wykład poświęcony temu jak w umiejętny sposób zarządzać swoją karierą muzyczną, a także nauka tańca barokowego.

Podczas koncertów, które będą odbywać się o godz. 19:30, zabrzmią dzieła kompozytorów z całego świata, w tym Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza, Wojciech Kilara, Ignacego Jana Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Zygmunta Stojowskiego i Władysława Żeleńskiego.

Szczegóły – na stronie internetowej: http://szczecinclassic.pl/ 

XX Międzynarodowy Festiwal i XVIII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

SariPrzedstawiciele instytucji muzycznych, wybitni i znani artyści, pedagodzy i przede wszystkim adepci sztuki wokalnej przyjadą do Nowego Sącza za sprawą rozpoczynającego się̨ 27 kwietnia 2019 roku jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu i XVIII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

Festiwal i Konkurs, odbywające się cyklicznie co 2 lata nieprzerwanie od 1985 roku, szybko stały się czymś więcej niż tylko rywalizacją śpiewaków na scenie, promując sztukę operową lokalnie, w Małopolsce, na poziomie krajowym i międzynarodowym. W tym roku od 27 kwietnia do 5 maja utalentowani, młodzi wokaliści z 14 krajów (Polska, Austria, Brazylia, Chorwacja, Chiny, Gruzja, Holandia, Irlandia, Izrael, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Włochy) zaprezentują swoje umiejętności przed jury złożonym z artystów, agentów operowych, pedagogów i przedstawicieli instytucji muzycznych z całego świata.

Jubileuszowy XX Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari rozpocznie się 27 kwietnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W nadzwyczajnym koncercie symfonicznym usłyszymy wykonanie koncertowe opery Suor Angelica Giacomo Pucciniego oraz poemat symfoniczny Anhelli op. 22 Ludomira Różyckiego. Nie przypadkiem zestawiono ze sobą dzieła tych dwóch kompozytorów. Pisząc swoją jednoaktową operę Puccini inspirował się aktem klasztornym z opery Eros i Psyche Różyckiego. Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej poprowadzi, już po raz drugi na festiwalu, José Cura, światowej sławy śpiewak i dyrygent. Koncert laureatów odbędzie się 4 maja 2019 roku. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Śląskiej, a poprowadzi ją Maestro Sebastian Perłowski. Dzień później, 5 maja, koncert najlepszych śpiewaków zostanie powtórzony w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Szczegółowy program – na stronie http://www.adasari.pl/ 

Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2019

ZKP24 kwietnia 2019 roku Jury w składzie: Krzysztof Baculewski, Mieczysław Kominek, Tadeusz Wielecki i Sławomira Żerańska-Kominek przyznało Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich na rok 2019.

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 roku: do 1991 roku dla uhonorowania twórców i odtwórców za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a od 1991 roku – „polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia”.

Tegorocznymi laureatami Nagród zostali Stanisław Krupowicz i Teresa Malecka. Profesorowi Stanisławowi Krupowiczowi przyznano Nagrodę za całokształt dorobku kompozytorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia jego utworów dla polskiej sceny muzyki elektroakustycznej i komputerowej oraz działalność organizacyjną i promocyjną w tej dziedzinie. Profesor Teresa Malecka otrzymała nagrodę za całokształt dorobku naukowego w zakresie muzykologii i teorii muzyki oraz działalność na rzecz środowiska akademickiego w tej dziedzinie, ze szczególnym uwzględnieniem udziału w stworzeniu Krakowskiej Szkoły Teoretycznej.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu br. podczas 62. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Warszawa | Koncert z okazji urodzin i jubileuszu pracy artystycznej Piotra Mossa

MossProgram 2 Polskiego Radia oraz Polska Orkiestra Radiowa zapraszają 28 kwietnia 2019 roku o godz. 18.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na koncert symfoniczny z okazji 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy artystycznej Piotra Mossa.

Piotr Moss (*1949) po studiach kompozytorskich w warszawskiej PWSM w klasie Piotra Perkowskiego (pracował również pod kierunkiem Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego) wyjechał do Francji, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski pod kierunkiem Nadii Boulanger. Obecnie mieszka i tworzy w Paryżu. Piotr Moss jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich, zarówno w kraju jak i za granicą. W 2000 roku Piotr Moss został mianowany przez francuskiego Ministra Kultury Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki (Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres), w 2007 otrzymał nagrodę francuskiej Académie des Beaux Arts, a w 2009, z okazji 60. rocznicy urodzin i 40-lecia pracy artystycznej, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2016 otrzymał kolejne odznaczenie państwowe: Officier dans l’ordre des Arts et des Lettres.

Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy oraz aktor Krzysztof Gosztyła wykonają utwór Piotra Mossa Ptak Ugui na recytatora i orkiestrę. Ponadto w programie koncertu znajdą się: Uwertura do opery Verbum Nobile Stanisława Moniuszki oraz Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę Maurice'a Ravela. Patrię solową w tym utworze wykona francuska pianistka Hélène Tysman - absolwentka Konserwatorium Paryskiego oraz wyższych szkół muzycznych w Hamburgu i Weimarze.

Dodatkowe informacje – na stronie http://studianagran.com.pl/koncerty/sala-witolda-lutoslawskiego/ 

Elbląg | Muzyczna wiosna według EOK

EOK„Vive la Gioacchino Rossini!” – pod takim hasłem odbędzie się wiosenny koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej 28 kwietnia 2019 roku o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Ratusza Staromiejskiego w Elblągu.

Muzycy przypomną bowiem postać włoskiego mistrza stylu bel canto. W Ratuszu Staromiejskim zaprezentuje się też Jan Stanienda – maestro skrzypiec i batuty, którego nazwisko jest wymieniane w kontekście najwybitniejszych polskich kameralistów. Jak stwierdził jeden z recenzentów, „jego bogata wyobraźnia i mistrzowskie frazowanie sprawiają, że […] utwory nie tyle zapadają, co wdzierają się w pamięć słuchaczy”.

Mimo, że Gioacchino Rossini znany jest przede wszystkim jako autor oper, jego sonaty pozostają nie mniej warte zainteresowania. W związku z tym, EOK i Jan Stanienda proponują elbląskim melomanom wieczór sonatowy. Nic dziwnego, skoro zdaniem krytyki „sonaty w wykonaniu Jana Staniendy należy smakować i ta uczta powinna trwać dłużej niż jeden koncert”. 28 kwietnia przekonamy się, że ten gatunek muzyczny kryje w sobie wiele tajemnic, które warto odkrywać osobiście. Z instrumentów popłyną też kompozycje Mieczysława Karłowicza i Andrzeja Panufnika.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.eok.elblag.eu/pl/news/dwa-akty-sonatowej-maestrii