Polmic - FB

aktualności

Muzyka Chopina jako kształt miłości

w26 sierpnia 2017 roku o godz. 19:00 na wawelskim Dziedzińcu Arkadowym będzie miał miejsce koncert finałowy X Letniego Festiwalu Muzycznego „Wawel o zmierzchu”.

„Wawel o zmierzchu” to jedyny w Krakowie letni festiwal plenerowy: miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. Muzyka ukazywana jest w dialogu tradycji i nowoczesności. Artyści występują w różnych składach wykonawczych: od solowego recitalu fortepianowego, poprzez zróżnicowane składy kameralne, do obsady symfonicznej. Program jest ukierunkowany na kulturę narodową (Chopin, Wieniawski, Szymanowski) ukazaną w szerokim kontekście znanych, europejskich kompozytorów.

Dziesiątą jubileuszową edycję Festiwalu, organizowanego przez Zamek Królewski na Wawelu i Grupę Twórczą Castello, zwieńczy występ Julianny Awdiejewej. Zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpi wraz z orkiestrą CORda Cracovia pod batutą Łukasza Borowicza. W programie znajdą się utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Józefa Elsnera i Fryderyka Chopina. Dla Chopina muzyka Mozarta była wcieleniem ideału. Rosyjska pianistka wykona Koncert fortepianowy B-dur (KV 595), ukończony w roku 1791, ostatni z Mozartowskich koncertów. Józef Elsner, wspaniały nauczyciel Chopina, stał się też, jako kompozytor, jednym z twórców stylu narodowego, czego świetnym przykładem jest uwertura do jego opery Król Łokietek czyli Wiśliczanki. Zabrzmi ona w wykonaniu orkiestry CORda Cracovia. Ostatnim akordem tegorocznego festiwalu stanie się wykonanie Koncertu fortepianowego f-moll autorstwa Fryderyka Chopina, o którym pisano, iż „Cały jest oddany geniuszowi muzyki, którym tchnie i oddycha...”

Dodatkowe informacje – na stronie: http://wawel.krakow.pl/pl/ 

XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum non Profanum”

pW dniach 17–26 sierpnia 2017 roku odbędzie się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum non Profanum”, którego tematem jest twórczość Andrzeja Panufnika.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum od roku 2012 odbywa się pod hasłem „Muzyka naszych czasów”. Do tej pory została zaprezentowana muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Tegoroczny Festiwal, poświęcony twórczości Andrzeja Panufnika, rozpocznie się w Szczecinie, a następnie przeniesie się do Berlina i Trzęsacza.

W programie znajdą się ponadto utwory muzyki współczesnej przeplatane z należącymi do kanonu światowej klasyki dziełami minionych epok, mi. in. dzieła Karola Szymanowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Surzyńskiego, Krzysztofa Pebdereckiego, Wojciecha Kilara, Mariana Sawy, Andrzeja Zielińskiego, Roxanny Panufnik, Mikołaja Góreckiego, Michała Dobrzyńskiego, Szymona Godziemba-Trytka i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Utwory zabrzmią w interpretacji znanych oraz cenionych artystów, a także debiutujących, zdolnych i dobrze zapowiadających się muzyków. Wystąpią takie zespoły, jak Kwartet Smyczkowy Ba-Rock, Feelharmony Quintet, High Five Brass, Kwartet wokalny Befour, Orkiestra Filharmonii Lwowskiej i Orkiestra Kameralna Academia pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego i Volodymyra Syvokhipa.

Więcej – na stronie Festiwalu: http://sacrumnonprofanum.eu 

Duo Accosphere – koncert duetu akordeonowego

e25 sierpnia 2017 roku o godz. 19:00 w sali im. Romana Sichrawy MCK Sokół odbędzie się koncert duetu Duo Accosphere w ramach V Festiwalu muzyki Lusławice „Emanacje”. Festiwal jest organizowany przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Duo Accosphere jest międzynarodowym duetem akordeonowym, łączącym w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego. Zespół został założony w 2011 roku z inicjatywy dwojga wybitnych akordeonistów młodego pokolenia - Aleny Budziňákovej (Słowacja) i Grzegorza Palusa (Polska) - których muzyczne zamiłowanie i pasja do instrumentu skierowały do stworzenia wspólnego artystycznego przedsięwzięcia. Duo Accosphere wystąpił podczas prestiżowych festiwali muzycznych w Polsce i za granicą (Austria, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina), a w 2014 roku zadebiutował w roli solistów z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Artyści są laureatami pierwszych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. W obszarze zainteresowań repertuarowych duetu znajduje się muzyka barokowa, ale także muzyka współczesna. Wyrazem tego jest współpraca z kompozytorami, prawykonania nowych utworów, a także autorskie aranżacje dzieł wywodzących się z literatury fortepianowej, organowej, kameralnej i orkiestrowej.

Podczas koncertu 25 sierpnia artyści wykonają między innymi Scherzo-Tarantellę Henryka Wieniawskiego i Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.mcksokol.pl

52. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego

wcW dniach 7–17 września 2017 roku we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku odbędzie się 52. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego pod tytułem „Recitar cantando”, który symbolizuje rozszerzenie formuły programowej.

Programowe ramy 52. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans są niezwykle szerokie, można wyznaczać je na wiele sposobów. Najważniejszymi punktami tej programowej triangulacji są: 450. rocznica urodzin Claudio Monteverdiego i 250. śmierci Georga Philippa Telemanna; 500 lat od początków reformacji, z całym sztafażem muzycznych rozbieżności i punktów wspólnych, które zaistniały w kulturze i sztuce; dzieje ważnej średniowiecznej sekwencji (Stabat Mater) versus XX-wieczna refleksja nad ostatecznymi prawdami wiary albo romantyzm z jego fantastyczną duchowością. Wreszcie problem dla sztuki odwieczny i nierozwiązywalny, czyli konfrontacja emocjonalności z racjonalizmem. To osnowa festiwalu, z którą splecie się wiele wątków pobocznych, drobniejszych, ale nie mniej ważnych. Zabrzmi również polska muzyka XIX–XXI wieku. Et exspecto… jednego z największych kompozytorów XX wieku Oliviera Messiaena zostanie wykonane obok potężnej partytury Uru-Anna (Światło Nieba) z 1999 roku – fragmentu monumentalnego cyklu Freski Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Także zabrzmi repertuarowy rarytas – kantata Widma Stanisława Moniuszki, oparta na II części Mickiewiczowskich Dziadów. Ważnym efektem programu edukacyjnego towarzyszącego festiwalowi Wratislavia Cantans (42. Kurs Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej) będzie koncert „Młodzi mistrzowie”, podczas którego uczestnicy wykonają m. in. Sonety miłosne Tadeusza Bairda.

Do Wrocławia przyjadą renomowani artyści. Gośćmi Festiwalu będzie cała plejada muzyków i grup specjalizujących się w wykonawstwie historycznym. Nie zabraknie zespołów Narodowego Forum Muzyki. We wrześniu we Wrocławiu będziemy mogli podziwiać niezwykłych śpiewaków: Tomáša Krála, Karinę Gauvin, Hanę Blažikovą, Furia Zanasiego, Willarda White’a czy Zacharego Wildera.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.nfm.wroclaw.pl/wratislavia-cantans-2017 

„Łąka Leśmiana”: Kołysanka dla Muranowa

p21 sierpnia 2017 roku w ramach projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Łąka Leśmiana” odbędzie się koncert Morpheus Saxophone Quartet. W wykonaniu cenionych młodych polskich instrumentalistów usłyszymy muzykę Philipa Glassa i Dariusza Przybylskiego.

W tym roku przypada 80. rocznica śmierci i 140. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana. Z tej okazji powstała inspirowana jego wierszem plenerowa instalacja „Łąka Leśmiana”. Odwiedzający instalację będą mogli przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu „Łąka”. Bogaty program towarzyszący instalacji tworzą m.in. kameralne spotkania wokół poezji, koncerty, konwersacje językowe na trawie (j. hebrajski i esperanto), zajęcia z jogi, gimnastyka dla seniorów, warsztaty artystyczne, warsztaty z wiedzy o ziołach i ich wykorzystaniu oraz wiele innych.

Podczas koncertu 21 sierpnia Morpheus Saxophone Quartet wykona takie utwory, jak Saxophone Quartet Philipa Glassa i Morpheus mieszkającego na Muranowie cenionego kompozytora młodego pokolenia Dariusza Przybylskiego, napisany specjalnie dla tego kwartetu.

Zespół założony w 2010 roku miał okazję występować podczas takich znanych festiwali, jak „Szalone Dni Muzyki”, „Strefa Ciszy”, „Kolory Polski”, „W Krainie Chopina”, Letni Festiwal Nowego Miasta, „Letnie Wieczory Muzyczne w Dziekance” i in. Morpheus Saxophone Quartet dokonał prawykonania kompozycji Suita na tematy polskie Krzysztofa Herdzina, napisanej na zamówienie w ramach programu MKiDN „Kolekcje" – Priorytet „Zamówienia Kompozytorskie”, a także nagrał utwór Pawła Łukaszewskiego Lenten music znajdujący się na płycie Musica Sacra 5. Krążek otrzymał w 2015 nagrodę „Fryderyk”.

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

proMODERN shakespired

k20 sierpnia 2017 roku o godz. 19.00 w krośniewickim kościele pw. Najświętszej Maryi Panny odbędzie się koncert sekstetu wokalnego proMODERN w ramach XVIII Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

Sekstet proMODERN specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej. W jego skład wchodzą znakomici śpiewacy soliści. Wyrazem uznania dla oryginalności zespołu, nie mającego odpowiednika na polskiej scenie muzycznej, jest wzrastająca wciąż liczba dzieł dedykowanych sekstetowi bądź specjalnie dlań aranżowanych. Zespół współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami. Koncertował w wielu salach, udowadniając, że muzyka współczesna może być przede wszystkim piękna i przyjemna do słuchania.

W 2016 roku obchodzono na całym świecie 400. rocznicę śmierci Szekspira – z tej właśnie okazji sekstet wokalny proMODERN przygotował projekt shakespired, na który złożyły się nowe utwory polskich twórców napisane specjalnie dla zespołu do tekstów sonetów szekspirowskich. Niektóre kompozycje zostały zamówione i dofinansowane w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”. Operatorem priorytetu jest Instytut Muzyki i Tańca. Utwory autorstwa Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Herdzina, Pawła Łukaszewskiego, Stanisława Moryto, Tomasza Opałki, Macieja Zielińskiego i Miłosza Bembinowa zostaną zaprezentowane również w Krośniewicach.

Tego samego dnia o godz. 12.00 spod budynku FŁ wyruszy edukacyjna wycieczka autokarowa z przewodnikiem pod hasłem „Zielonym szlakiem w rejon Krośniewic”. Godzinę wcześniej (11.00) w Sali Kameralnej FŁ ornitolog Tomasz Janiszewski poprowadzi prelekcję „Porozmawiajmy o ptakach”, będącą elementem projektu „EKOwędrówka z Kolorami. 18. Wędrowny Festiwal FŁ Kolory Polski”. Przed koncertem odbędzie się krótka uroczystość sadzenia pamiątkowego drzewa w ramach akcji „Dom dla dźwięków natury”.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://filharmonia.lodz.pl

60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie: prawykonanie utworów Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Stanisława Bromboszcza

o22 sierpnia 2017 roku o godz. 20.00 odbędzie się prawykonanie utworów Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Stanisława Bromboszcza w ramach 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Koncert będzie miał miejsce w Archikatedrze Oliwskiej.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Archikatedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką.

22 sierpnia odbędą się premiery światowe Tryptyku na flety amplifikowane i organy Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Duo na dwa flety i organy Stanisława Bromboszcza. Kompozycje powstały na zamówienie Agencji Artystycznej „Wid-Art” w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Utwory zabrzmią w wykonaniu Dyrektora Naczelnego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej organisty Romana Peruckiego oraz flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz. Ponadto w interpretacji artystów usłyszymy dzieła I. S. Bacha, A. Vivaldiego, L. Boëllmanna i J. Breta.

Szczegółowe informacje – na stronie: http://www.filharmonia.gda.pl

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie

wW dniach 20 sierpnia – 24 września 2017 roku w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie-Lipowcu odbędzie się XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej.

Muzyka zagości tam jak zwykle dotąd w jego pięknych obiektach: tych zabytkowych – drewnianym kościele z Ryczowa, dworze z Drogini – i w nowym amfiteatrze. Podczas dziesięciu niedzielnych koncertów wystąpią renomowani polscy artyści i wielu zagranicznych gości. Muzyka wokalna jest z pewnością znakiem 27. edycji. Obserwując entuzjazm festiwalowej publiczności, z jaką przyjmuje muzykę wokalną, do udziału w koncercie inauguracyjnym w wygiełzowskim dworze zostali zaproszeni wyróżniający się młodzi wokaliści – Aleksandra Opała, Aleksander Kruczek i rozwijająca swoje umiejętności w Polsce ormiańska wokalistka Hasmik Sahakyan. Podobnie w pierwszą wrześniową niedzielę, w zabytkowym kościele z Ryczowa zaśpiewają laureaci Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej „Ars et Gloria”: Kamil Bień, Michał Janicki i Szymon Kobyliński. W Trzebini w koncercie dedykowanym temu miastu z okazji 200-lecia nadania praw miejskich wystąpi Poznański Chór Kameralny pod dyr. Bartosza Michałowskiego, a w Jaworznie coraz bardziej wyraziście zaznaczający swoją obecność w życiu koncertowym zespół „Cracov Singers”.

Tegoroczny kalendarz festiwalowy posiada równie różnorodne i atrakcyjne dla publiczności propozycje koncertów muzyki kameralnej z udziałem flecistki Jadwigi Kotnowskiej, która wystąpi w duecie z pianistką Hanną Holeksą, międzynarodowego tria fortepianowego „Cantabria”, ukraińskiego kwartetu instrumentów ludowych „Labirynt”, zjawiskowego zespołu wirtuozów akordeonu „Symetrio”, duetu czeskich artystów Aneta Ručková i Josef Kratochvíl oraz zespołu instrumentów dętych blaszanych Silesian Brass Artists.

W interpretacji artystów usłyszymy m. in. utwory polskich twórców: Stanisława Moniuszki i Jana Maklakiewicza.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.silesia.art.pl

Cykl koncertów organowych w Świętej Lipce

n18 sierpnia 2017 roku w Świętej Lipce zainaugurowany zostanie cykl koncertów organowych w hołdzie Feliksowi Nowowiejskiemu.

Koncerty mają na celu popularyzację postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego w miejscu jego dzieciństwa. W Świętej Lipce Nowowiejski jako dziesięcioletni chłopiec zdobywał pierwsze wykształcenie muzyczne. Od 1 września 1887 roku do 29 lipca 1893 roku był uczniem najpopularniejszej wówczas na Warmii świętolipskiej szkoły muzycznej. Umiejętność gry na organach zdobywał właśnie na instrumencie Sanktuarium Maryjnego, w którym odbędzie się cykl koncertów w hołdzie wielkiemu organiście i kompozytorowi. Do 30 września potrwa wystawa poświęcona Nowowiejskiemu.

Cyklowi koncertów będą towarzyszyć wykłady poświęcone analizie twórczości kompozytora dla uczniów szkół muzycznych, które poprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i łódzkiej Akademii Muzycznej: Józef Serafin, Katarzyna Szymańska-Stułka, Krzysztof Urbaniak i Jarosław Wróblewski. Podczas koncertów 18 i 25 sierpnia utwory Nowowiejskiego zaprezentują Julian Gembalski, Karol Mossakowski i Warszawski Chór Chłopięco-Męski. Koncert finałowy, wykonany przez uczestników kursu, odbędzie się 6 października.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.nowowiejski2017.pl