Polmic - FB

aktualności

Stanowisko ZKP w sprawie opłaty reprograficznej od smartfonów

Karta wolności w sieciWarszawa, 3 lipca 2020

LIST OTWARTY

W związku z ogłoszeniem przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę „Karty wolności w sieci” Związek Kompozytorów Polskich przedstawia stanowisko w sprawie punktu piątego tej Karty „Nie dla podatku od smartfonów”.

1. Środki pozyskane z opłaty reprograficznej poszerzonej o smartfony są przeznaczone w części na rekompensatę dla twórców utworów ściąganych na smartfony przez ich użytkowników, w części zaś zasilą fundusz emerytalny dla artystów, którzy nie są objęci systemem emerytalnym ZUS. Warto dodać, że są to najczęściej osoby o niskich i zazwyczaj sporadycznych dochodach.

2. Środowiska artystyczne walczą o dołączenie smartfonów do istniejącej listy urządzeń objętych opłatą reprograficzną od lat. W ostatnim czasie zakończone zostały pomyślnie prace nad przygotowaniem odpowiednich przepisów. Prace te prowadzone były w bliskiej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które od lat deklaruje pełne wsparcie dla realizacji postulatów środowisk twórczych i artystycznych w sprawie wprowadzenia smartfonów na listę urządzeń objętych opłatą reprograficzną.

Związek Kompozytorów Polskich apeluje do Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy o wycofanie się z ewentualnego zamiaru zablokowania odpowiednich przepisów dotyczących omawianej sprawy.

Mieczysław Kominek, Prezes Związku Kompozytorów Polskich

Biblioteka ZKP – POLMIC otrzymała status biblioteki naukowej!

POLMICBiblioteka-Fonoteka Związku Kompozytorów Polskich – Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC otrzymała status biblioteki naukowej.

Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na podstawie rozporządzenia z dnia 2 kwietnia 2012 roku w sprawie sposobu i trybu zaliczania bibliotek do niektórych bibliotek naukowych oraz ustalenia ich wykazu (Dz. U. z 2016 r. poz. 137, z późn. zm.) zaliczył do bibliotek naukowych Bibliotekę-Fonotekę Związku Kompozytorów Polskich – Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wniosek o zaliczenie do bibliotek naukowych został wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez Krajową Radę Biblioteczną.

Obecnie w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia MKiDN zostały umieszczone 33 biblioteki zaliczone do bibliotek naukowych w całym kraju.

Lista bibliotek dostępna jest na stronie: https://www.bn.org.pl/index.php/aktualnosci/4025-polskie-centrum-informacji-muzycznej-polmic-biblioteka-fonoteka-zwiazku-kompozytorow-polskich-zaliczona-do-bibliotek-naukowych.html 

Lublin | „Czas to Miłość” – recital wokalny Małgorzaty Grzegorzewicz-Rodek

FLRecital wokalny Małgorzaty Grzegorzewicz-Rodek z cyklu „Czas to Miłość” – w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji” odbędzie się 11 lipca 2020 roku o godz. 17.00 w Kaplicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Koncert wypełni muzyka różnych epok, stylów i gatunków muzycznych w interpretacji sopranistki Małgorzaty Grzegorzewicz-Rodek i pianisty Tomasza Krawczyka. Usłyszymy między innymi utwory religijne epoki baroku Johanna Sebastiana Bacha i Antonia Vivaldiego, czy kompozytorów polskich – Damiana Stachowicza i Marcina Józefa Żebrowskiego. Epokę klasycyzmu reprezentować będzie fragment motetu Exultate, jubilate KV 165 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Zabrzmią romantyczne kompozycje Józefa Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki, Césara Francka, a także Mieczysława Karłowicza, związanego z grupą twórców zwaną „Młodą Polską”.

Całość koncertu dopełnią utwory fortepianowe Fryderyka Chopina, między innymi wspaniały Polonez As-dur op. 53 zwany „Heroicznym”. Podtytuł kompozycji pochodzi od muzy Chopina – George Sand. Polonez został skomponowany w 1842 roku i należy do jednych z najważniejszych dzieł repertuaru fortepianowego. Przez krytyków nazywany był najdoskonalszym dziełem w historii gatunku. Oprócz twórczości fortepianowej Chopina zabrzmią utwory Ignacego Jana Paderewskiego.

Wstęp na koncert jest wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc oraz wypełnienie i przyniesienie ze sobą na dany koncert oświadczenia dotyczącego stanu epidemiologicznego. Wynika to z wytycznych MKiDN.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej – na stronie https://filharmonialubelska.pl/pl,0,s257,d812,recital_wokalny_malgorzata_grzegorzewicz-rodek.html 

Katowice | Chór Polskiego Radia prawykona online najnowszy utwór Pawła Mykietyna

NOSPRPodczas koncertu online z cyklu „Chór Polskiego Radia – dedykacje muzyczne” w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia 10 lipca 2020 roku o godz. 19.30 nastąpi prawykonanie najnowszego utworu Pawła Mykietyna Chorał i kanon.

Sezon 2019 / 2020 był inny od wszystkich, więc i lato będzie inne. Chociaż oficjalne zakończenie sezonu koncertowego już za nami, w siedzibie NOSPR odbędą się koncerty wakacyjne.

W wykonaniu Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej usłyszymy Lux aeterna Pawła Szymańskiego na 24 śpiewaków i instrumenty, Friede auf Erden op. 13 Arnolda Schönberga, Da pacem Domine Arvo Pärta i Requiem Herberta Howellsa. Po raz pierwszy w wykonaniu muzyków zabrzmi Chorał i kanon Pawła Mykietyna do słów Leyli Daryoush. Paweł Mykietyn to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów ostatnich dwóch dekad. Każde jego nowe dzieło ściąga na siebie uwagę świata kultury, nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale także międzynarodowej. Prawykonania utworów Mykietyna to bez dwóch zdań znaczące wydarzenia muzyczne i pozycja obowiązkowa w kalendarzu melomana.

Udział w koncercie wezmą również instrumentaliści Orkiestry Muzyki Nowej.

Koncert odbędzie się bez udziału publiczności, zapraszamy jednak do śledzenia transmisji na żywo tego wydarzenia. Link do transmisji opublikowany zostanie 10 lipca.

Dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej – na stronie https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/koncert-online-chor-polskiego-radia 

VII Festiwal „Muzyka na Warmii i Żuławach"

EOKSą różne powody, aby odwiedzić Warmię i Żuławy w lipcu tego roku. Piękne krajobrazy, unikatowe zabytki, gościnni mieszkańcy etc. Dla melomanów najważniejszy jest jeden – Festiwal „Muzyka na Warmii i Żuławach”, który odbędzie się w dniach 9–10 lipca 2020 roku. Już po raz siódmy spotkamy się w gotyckich kościołach regionu, aby wysłuchać smyczkowych dźwięków Polski i świata. Zadba o to, jak zawsze, Elbląska Orkiestra Kameralna, pod batutą maestro Michała Krężlewskiego.

W ramach festiwalowych koncertów pasłęcki Kościół pw. św. Bartłomieja i elbląska Katedra pw. św. Mikołaja wypełnią się dźwiękami z różnych krain i różnych okresów. Miłośników muzyki czeka spotkanie z Romansem nr 2 op. 50 Ludwiga van Beethovena, a także Koncertem na dwoje skrzypiec d-moll Johanna Sebastiana Bacha. O kim myślał Beethoven, tworząc swój Romans? Czy Koncert na dwoje skrzypiec to dialog, czy raczej rywalizacja między instrumentami? Odpowiedzi na te pytania padną niebawem.

Nie zabraknie też utworów współczesnych, a dokładniej Hombark Concerto Sławomira Czarneckiego. Wielbicieli kultury Półwyspu Iberyjskiego ucieszy natomiast kompozycja Pabla Sarasatego Navarra op. 33. Co więcej, w tym roku melomani ujrzą muzyków elbląskiej orkiestry w podwójnej roli: na scenie wystąpi zespół, a także muzycy EOK jako soliści.

Wszystkie koncerty odbędą się w rygorze sanitarnym, zgodnie ze wskazaniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wstęp na koncerty jest wolny!

Tomasz Czapla

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie https://eok.elblag.eu/ 

6. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Sinfonietta per Sinfonietta: Hommage à Krzysztof Penderecki – ogłoszenie wyników

SCRozstrzygnięty został VI Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Sinfonietta per Sinfonietta: Hommage à Krzysztof Penderecki.

Celem przedsięwzięcia była promocja młodych kompozytorów oraz poszerzenie repertuaru na orkiestrę smyczkową. Przedmiotem Konkursu było skomponowanie utworu zatytułowanego Sinfonietta per Sinfonietta: Hommage à Krzysztof Penderecki na orkiestrę smyczkową i perkusję w składzie nieprzekraczającym ilości osób: 6-5-4-4-1 / perk. 3, o czasie trwania od 7 do 12 minut.

Jury w składzie: Elżbieta Penderecka ‒ Honorowa Przewodnicząca, Joanna Wnuk-Nazarowa, Eugeniusz Knapik, Marcel Chyrzyński i Jurek Dybał, podjęło decyzję o przyznaniu I nagrody ex æquo Panu Andrei Matteviemu (Włochy) za utwór Sinfonietta per Sinfonietta: Hommage à Krzysztof Penderecki oraz Panu Robinowi Lilji (Szwecja) za kompozycję opatrzoną tym samym tytułem.

Premierowe wykonanie kompozycji laureatów I nagrody odbędzie się w trakcie 6. edycji Sinfonietta Festival, którego termin ogłoszony zostanie w najbliższych tygodniach.

Serdecznie gratulujemy laureatom I nagrody!

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://sinfonietta.pl/ 

Licheń | II Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej „Basilica sonans”

LichenKoncert „Muzyka i Słowo” w wykonaniu prof. dr. hab. Andrzeja Chorosińskiego otworzy 5 lipca 2020 roku II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy „Basilica sonans”. Festiwalowe koncerty odbywać się będą co tydzień do 30 sierpnia, w niedziele o godz. 14.30.

Organy bazyliki licheńskiej im. św. Jana Pawła II są aktualnie największym instrumentem w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasują się na 10 miejscu. Składają się z pięciu części: organów głównych (południowych) umieszczonych nad głównym wejściem do świątyni, organów w nawach zachodniej oraz wschodniej, a także dwóch mniejszych części umieszczonych nad prezbiterium. Koncepcję brzmieniową instrumentu zaprojektował prof. Chorosiński. Instrument wykonała firma Zych z Wołomina.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej już po raz drugi w ramach Festiwalu „Basilica sonans” gościć będzie znanych europejskich organistów. Wykonawcy zaprezentują dzieła najznamienitszych kompozytorów, m. in. Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta, Richarda Wagnera, a także takich polskich twórców, jak Fryderyk Chopin, Feliks Nowowiejski i Mieczysław Surzyński.

Podczas koncertu inauguracyjnego, poświęconego św. Janowi Pawłowi II z okazji 100. rocznicy urodzin, w wykonaniu prof. Chorosińskiego zabrzmią Toccata d-moll J. S. Bacha, Etiuda cis-moll op. 25 nr 7 i nokturny F. Chopina, Elegia fis-moll M. Surzyńskiego, a także finał I Symfonii d-moll op. 42 A. Guilmanta. W programie tego koncertu, zatytułowanego „Muzyka i słowo”, znalazły się także teksty św. Jana Pawła II, które przeczyta Michał Chorosiński, znany aktor teatralny i filmowy, odtwórca roli młodego Karola Wojtyły w Psałterzu Renesansowym.

Miłośnicy muzyki organowej, którzy nie mogą osobiście przybyć do Lichenia, będą mogli śledzić koncerty dzięki bezpośredniej transmisji z licheńskiej bazyliki w czasie rzeczywistym za pośrednictwem strony internetowej http://www.lichen.pl/, a także na kanale Sanktuarium na YouTube oraz stronie Sanktuarium na Facebooku.

Olsztyn | XLII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego

Olsztynskie OrganoweW dniach 5 lipca – 30 sierpnia 2020 roku w olsztyńskiej Bazylice konkatedralnej św. Jakuba (ul. Staszica 5) odbędzie się kolejna odsłona popularnego cyklu koncertów muzyki organowej XLII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego.

Wszystkie koncerty tradycyjnie odbędą się o godz. 20:00. Podczas przedsięwzięcia w gotyckich murach olsztyńskiej katedry ponownie zabrzmią arcydzieła dawnych mistrzów, przynoszące wytchnienie i inspirację. Tegoroczna odsłona cyklu koncertowego to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej. Program wydarzenia jest bardzo różnorodny, a szczególne miejsce w nim zajmuje muzyka polska. Już podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmią Toccata z III Symfonii organowej op. 45 i poemat Róże dla Safo op. 51 Feliksa Nowowiejskiego, a także Pieśni księżniczki z baśni op. 31 Karola Szymanowskiego w opracowaniu na sopran i organy Agnieszki Tarnawskiej. Podczas cyklu koncertów zaprezentowane zostaną również dzieła Fryderyka Chopina, Zygmunta Noskowskiego, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Aleksandra Tansmana i Grażyny Bacewicz.

Wystąpią organiści Agnieszka Tarnawska, Andrzej Szadejko, Michał Kocot, Paulina Kocot, Adam Sadowski, Arkadiusz Bialic, Łukasz Mosur, Marcin Kucharczyk, Jan Mroczek, Jarosław Tarnawski, Filip Presseisen, ale również inni znakomici wykonawcy: sopranistka Magdalena Tokajuk, trębacz Paweł Hulisz, altowiolistka Marta Jezierska, saksofonistka Aleksandra Mańkowska oraz Partes – Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego.

Podczas wydarzenia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/events/696697201150940/ 

Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti zaprasza na „KwarantGranie”

KwarantGranieW odpowiedzi na niezwykłą sytuację międzynarodowej pandemii Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti przygotowała wyjątkową propozycję dla wszystkich melomanów. W ramach projektu „KwarantGranie” Archetti zagra ze swojej siedziby trzy koncerty transmitowane na żywo na kanale YouTube i na portalu Facebook 5 lipca, 23 sierpnia i 5 września 2020 roku o godz. 17.00.

Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti działa nieprzerwanie od 2010 roku jako samorządowa artystyczna instytucja kultury. W swojej codziennej działalności artystycznej propaguje muzykę polską, niejednokrotnie prezentując utwory nieznane szerszej publiczności. Zespół sięga zarówno po klasykę muzyki kameralnej, jak również po kompozycje muzyki współczesnej, często wymagającej przekraczania własnych granic, zarówno od instrumentalistów jak i słuchaczy.

W programie najbliższego wydarzenia znajdą się najpiękniejsze dzieła muzyki kameralnej takich znanych kompozytorów, jak Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Piotr Czajkowski, Arnold Schoenberg, Dmitrij Szostakowicz i Bolesław Woytowicz.

Udział w koncertach jest bezpłatny. Projekt „KwarantGranie” został nagrodzony w programie dotacyjnym „Kultura w sieci", finansowanym przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest odpowiedzią na trudną sytuację uczestnictwa w kulturze w czasie międzynarodowej pandemii.

Szczegółowy program – na stronie https://www.facebook.com/OrkiestraArchetti/