Polmic - FB

zespół (W)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Warsaw Symphony Orchestra


Warszawski Impresariat Muzyczny
ul. Kazimierzowska 47/5

02-572 Warszawa

tel. (+48 22) 646 28 29

fax (+48 22) 848 76 66

e-mail: wam@haluch.com.pl


Warsaw Symphony Orchestra została założona przez Marka Sewena w 1985 roku na polecenie ówczesnych władz kultury Urzędu Miasta Warszawy. Jej przeznaczeniem jest udział w uroczystych koncertach oraz artystycznych wydarzeniach stolicy. Swoją działalnością nawiązuje do podobnych zespołów, które poza lokalnymi filharmoniami, istnieją i działają podobnie: w Londynie (London Symphony Orchestra), w Nowym Jorku (NY Symphony Orchestra), w Los Angeles (Pasadena Symphony Orchestra) oraz innych metropoliach świata.
Z Warsaw Symphony Orchestra występowali znakomici polscy i zagraniczni soliści m.in. Stefan Kamasa (altówka), Barbara Górzyńska (skrzypce), Leszek Zebura (trąbka), Paulos Raptis (tenor), Nicole Afriat (fortepian), Josiph Malovany (kantor), Yuko Nagayoshi (fortepian).
Warsaw Symphony Orchestra uczestniczyła w artystycznym wydarzeniu stolicy, jakim był cykl koncertów organizowany na Uniwersytecie Warszawskim pt. Beethoven na Uniwersytecie. Na kolejnych koncertach orkiestra wykonała wówczas pięć symfonii Beethovena. Poza koncertami w Filharmonii Narodowej Warsaw Symphony Orchestra koncertowała także wielokrotnie w Teatrze Letnim w Łazienkach oraz na dziedzińcu Zamku Królewskiego m.in. w koncercie dedykowanym Powstaniu Warszawskiemu, do którego kanwę literacką stworzył reżyser Maciej Englert. W 2001 orkiestra wraz z Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym odbyła 3-tygodniowe tournée w Japonii, wykonując 9 symfonie Ludwiga van Beethovena oraz Antonína Dvořáka (Z Nowego Świata).

 

aktualizacja: kwiecień 2016 (wa)